Biraz sabır bekliyoruz
banner57

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ile beraber Yeni Sanayi esnafı ile kahvaltıda bir araya geldi. Esnafın sorunlarını dinleyen başkanlar, hep birlikte güzel işler çıkaracaklarının mesajını verdi. 


CİDDİ HİZMETLER YAPACAĞIZ

Sanayi esnafıyla biraraya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getiren ve çalışmalarla ilgili bilgiler veren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ’ı İstanbul’un arka mahallesi olmaktan kurtaracağız. Tekirdağ’a ciddi hizmetler yapacağız. Tekirdağ’ın bütün ilçelerini şantiyeye çevireceğiz. Bütün mahallelerimizin yollarını sıcak asfalt yapacağız. Size söz veriyoruz, sanayi esnafımız da en kısa zamanda gereken hizmeti alacaktır.” dedi.


VAATLERİ YERİNE GETİRECEĞİZ

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, "Biz vaatlerimizi yerine getirmek, sözlerimizi tutmak ve sizlerin yüzlerini güldürmek istiyoruz. Vaatlerimizi 5 yıl içinde yerine getirebiliriz. Ama şu anda fiziki imkanlara sahip değiliz. Sizden biraz sabretmenizi istiyoruz. İki belediyede sizlere karşı mahçup olmamak için elinden gelen gayreti gösteriyor. Eylül-Ekim gibi alt yapısı tamamlanmış, yolları yapılmış bir şekilde kahvaltı yapacağız." diye konuştu.


Kahvaltıda esnafın sorularını dinleyerek cevaplayan Başkan Albayrak, "Yazılı ve görsel basınımızın değerli temsilcileri. Uzun zamandır böyle bir kahvaltıda bir araya gelmeyi çok arzu ediyordum. Değerli arkadaşlarım bugün burada bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz çünkü; katılımcılığın işte büyük bir örneği. Katılımcılığı, hizmeti beraber yapmak. Yani hizmetlerden sonra Tekirdağ’ı birlikte yöneteceğiz; özellikle Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra birlikte yönetmemiz daha güzel olacak. 3 gün önce Muratlı'nın Sevindikli köyünde benim yerinde takip ettiğim 3 tane yavrumuzun Ergene Nehri'nde boğulması hepimizi üzüntüye boğmuştu. Oradaki insanlarla konuştum. Cenazede konuştuğum ailelerine baş sağlığı diliyorum." dedi. 


ZOR GÜNLER GEÇİRİYORUZ

Türkiye'nin görmediği günler yaşadığına vurgu yapan Albayrak, "Şimdi ben asla siyaset yapmıyorum  çünkü ;siyaset gömleğimi 8 Nisan’da mazbatamı almaya giderken yakamdaki parti rozetini çıkardım. Buraya 874.500 insanın rozetini taktım. Siyaset artık gerilerde kaldı ama; siz isterseniz burada adına siyaset diyin isterseniz bunun adına hiç bir şey demeyin ama; Türkiye görebileceğimiz en kötü günlerden birini gördü 3 gün önce Diyarbakır ilçesinde. 

Biz 21 Mart'ta Bölücü başının mektubunu görünce hüzünlendik. Bizler bu günleri asla görmeye layık kişiler değiliz. Ben bunları provokatörlerin, bu ülkede birliği beraberliği bozmak isteyenlerin oyunu olduğunu inanıyorum. Olaya asla siyasi olarak bakmıyorum. Bayrak bizim onurumuzdur. O bayrak bizim ebediyen bayrağımız olacaktır. Olayı lanetliyorum ve kınıyorum." ifadelerine yer verdi.


BEKLENİLEN HİZMETLERİ VERECEĞİZ

  Yeni çıkan kanun ile Tekirdağ'ın büyükşehir olduğunu anımsatan Albayrak, "Tekirdağ İstanbul'un arka bahçesi değil, Türkiye'nin dünyaya açılan kapısı olacaktır. Vizyonumuz, tarım ve hayvancılığı, lojistik yatırımları, sanayisi, turizmi ile kentleşmeyi tamamlamış, çevreye duyarlı yaşanabilir mutlu bir Tekirdağ. 5 yıl içinde bu  vizyon içinde projeler yaptık. Kendimizi hazırladık. Tekirdağ'da 12 Belediyenin 12'sini kazandık. Beklediğiniz hizmetleri de vereceğiz. Hizmet beklemek hakkınız, bunu da alacaksınız. Bizim bundan sonra hiçbir mazerete sığınma şansımız yok." şeklinde konuştu.

Tekirdağ'ın isminin 65 yıl sonra Süleymanpaşa olduğunu kaydeden Albayrak, "Bu ilin genel adı Tekirdağ. Biz seçimden bu yana 19 daire başkanı ile sistemimizi kurduk. Ayın 16'sından sonra Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi sistemi çalışmaya başlıyor. 3 ay boyunca emekleyeceğiz. 3 ay sonra ayağa kalkacağız. Yıl başına kadar yürüyeceğiz. Yılbaşından sonra koşacağız. Şu anda 11 Belediye başkanım koşuyor. Yıl başında bende koşmaya başladığım zaman Tekirdağ çok güzel hizmetler görecektir. 

Tekirdağ büyükşehrin bütçesi de geniş. Tekirdağ Belediyesi Kanalizasyon Genel Müdürlüğü kuruyoruz. Bu da ayrı birim olacak. Büyük bir çalışmaya giriyoruz. Adı büyük, hizmetleri de büyük olacak.  Gömleğinizi iliklerken birinci düğmeyi yanlış iliklerseniz, sonuna kadar yanlış iliklersiniz. Biz icraatlarımızı sağlam düzgün yapmaya çalışıyoruz. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin 1284 personeli var. Benim gibi fabrika müdürlüğü yapmış birinin, bir işçinin 1 saat boş zamanına katlanamazken bu kadar işçinin 3 ay işsiz olmasına katlanamam. Devletin malını namusumuz gibi kollayacağız. Bazı birimlerimizde çalışmalar başladı. Tekirdağ'ın 257 köyüne sıcak asfalt yapmak istiyoruz.  Bize güvenin, bize inanın, bizi izlemeye devam edin. Kazanan Tekirdağ olsun." diyerek sözlerini noktaladı.


SIKINTILARINIZI BİLİYORUZ

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, “ Sanayi esnafının sıkıntılarını biliyoruz. Bir an önce sizin yüzünüzü güldürmek istiyoruz. Sanayinin alt yapısını yenileyeceğiz. Sanayi çarşısında  hala aspesli içme borularımız var.  Bu boruların da değişmesi gerektiğinin bilincindeyiz. Seçimde vaat ettiğimiz şeyleri Büyükşehir ile yapacağız. Seçimden önce bir program yaptık ve bunu kitapçıklar halinde teslim ettik. Bu vaatleri adım adım 5 yıl içinde yapmamız lazım.  Tüm sıkıntıların çözülmesini bir anda isteyebilirsiniz, bu sizin en doğal hakkınız. Takdir edersiniz ki ilk defa büyükşehir olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Süleymanpaşa Belediyesi yeniden kuruluyor. Yapınızı kuracaksınız, kadronuzu kuracaksınız. Bütçenizi ayarlayacaksınız. Bir sürü prosedürler silsilesi var. Hepsini yerine getireceksiniz sonra, hizmet üretmeye başlayacaksınız." dedi. 


ÖNCE ORTAM HAZIRLANMALI

Süleymanpaşa Belediyesinin herhangi bir borcu olmadığına değinen Eşkinat, "Diğer taraftan çalışma yapmanız için çalışanların oturacağı mekanlar olması lazım ama; o mekanlar  yok. 5 Hafta İl Özel İdaresinin bir katında çalıştık. Son kullandığımız binanın eşyalarını aldık. Bazı birimleri şu anda bulunduğumuz binaya kurduk. Diğer birimlerin ise oturacağı başka yerler lazım.  Şu anda bulunduğumuz yer Büyükşehir Belediyesinin ama; şu anda orasını boşaltamıyoruz. Kalkınma Ajansının yerini kiraladık. Kalkınma Ajansının yönetim kurulunda Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'ın valileri var.  3 ilin Belediye Başkanı var. 3 İlin sanayi odası Başkanı var. Bu yönetim kiralama konusunda karar aldı.  Süleymanpaşa Belediyesinden aynı kararı geçiriyor. Oradan Başbakanlığa gidiyor. İş uzuyor. Bir devlet kurumunun yerinin kiralanması 43 gün sürdü. 43 gündür bir binanın kiralanmasını bekledik. Bu fiziki koşullar oluşmadan bir çalışma ortamı yapılmadan, hizmet üretilemez." ifadelerinin kullandı.

Sanayi esnafının sorunlarının yer aldığı dosyalar Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’a dosya halinde sunulduğu kahvaltıda ayrıca; Tekirdağ eski Belediye Başkan Yardımcısı Haldun Güler de altyapı ve arıtma tesisindeki yapılan son çalışmalar hakkında bilgiler sundu.

Kahvaltıya; Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Poyraz, Tekirdağ eski Belediye Başkan Yardımcısı Haldun Güler,  Trakya Gazeteciler Birliği Başkanı ve Trakya Gazetesi İmtiyaz Sahibi Naci Akyazı, Trakya Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nijat Ayvaz, bazı Belediye Meclis Üyeleri, sanayi esnafı ve basın mensupları ilgi gösterdi.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.