BİR YAZI, ÜÇ BAŞLIK
banner57

ERMENİ DİASPORASI 2015’E HAZIR, YA TÜRKİYE?

Sözde 1915 Ermeni soykırımı olarak dünya insanlığına anlatılan yalanın, belgelerle işin gerçeğini dünyaya yüzyıldır anlatamayan Türkiye’yi 2015’te neler bekliyor?

Dış politikada özellikle yalnızlaştırılan ülkemiz, 2015 gibi çok kritik bir yıla yaklaşırken, hala suskun ve hazırlıksız gibi görünüyor.

2015 hem Çanakkale savaşlarının 100. yılı kutlamalarına ev sahipliği yapacak ki, bu gururumuzdur.

Hem de sözde Ermeni soy kırımının da 100. yılı tüm dünyada kutlanacak . 2015 yılında neler mi olacak? gelin beraber düşünüp tahminde bulunalım.

Ermeniler, 2015 yılında dünyanın önde gelen ülkelerinin parlamentolarında sözde soy kırım iddialarını kabul ettirecekler. Türkiye yıllardır yaptığı gibi ya görmezden ya duymazdan gelecek. Oysa yüzlerce bilim insanı bu konuda Osmanlının arşivlerini derleyerek binlerce yayın, internet ve TV programları ile Osmanlının soykırım yapmadığını anlatılmalıydı. TV’lerde konu birkaç popüler sunucunun moderatörlüğünde birkaç medya maymununun salon eğlencesi mantığıyla tartışılmamalıydı.

Tarih, belge ve bilgiye dayalı gerçeklerin gün yüzüne çıkarılıp, tartışılmasıyla aydınlanır.

Türkiye, bu umursamaz biz haklıyız, bize bir şey olmaz avunması ile dünya politikasında çok ağır bedeller ödemeye zorlanacağı günlere yaklaşıyor. Ama bizim en büyük sorunumuz Suriye’ydi değil mi?

CANİ BİRİNE NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ VERİLSE, KAHRAMAN OLUR MU?

Bu günleri de gördük. Cani bebek katili Abdullah Öcalan’a Nobel Barış ödülü listesinde yer verildi. Caniden kahraman olur mu? Binlerce insanın katili bu kişiye Nobel ödülü verilerek yeni dünya siyasi tarihinde beyaz bir sayfa açılabilir mi?

Kim ki, bu olaya katkı koyacaktır Türk tarihine kara bir leke olarak kaydedilecektir. Dikkat edin Türkiye tarihi demiyorum Türk tarihi diyorum. Gaflet ve delalet meselesi…Anlayana.

YENİ BİR DÜNYA SAVAŞINA DOĞRU

Düne kadar dünya ülkeleri Amerika ve Sovyetler Birliğinin başını çektiği iki kutuplu bir dünyanın dış politikasıyla taraf tutuyordu. Artık, Batı ile Avrasyacı devletler karşı karşıya. Türkiye’nin Suriye’de  terörizmi destekleyen Batı’dan yana politika izlemesi tarihindeki en büyük hatası olmuştur. Özellikle birinci dünya savaşı çıkış nedeni ve sonucunu iyi hatırlamak gerek. Dünyanın yarınlarda ihtiyaç duyacağı Enerjinin karşılanabilmesi adına  bazı ülkelerin el değiştirmesi, kin ve nefret ile kutuplaşan  bir dünya var önümüzde. İki dünya savaşına şahitlik edenler henüz ölmemişken tarihin bu acı gerçeklerine sırt çeviren bir dünya insanlığını oldukça zorlu bir süreç bekliyor.

Yıkılamaz zannedilen Osmanlı’nın yanlış müttefik seçmekle tarihten silindiğini asla unutmamak gerek. Amerika’nın dayattığı BOP projesinde Türkiye’ye, Ortadoğu’dan bir pay değil*, kurulacak Kürt devletine ve Ermenistan’a toprak verilmesi öngörülmekte. Kısacası ülkemiz yeni bir bölünme ve parçalanma oyunuyla karşı karşıyadır.
Ülkemizin dış politika hataları sonucu geri dönülemez sürece sokulduğu gerçeğini görmek gerek. Kürt sorununun her geçen gün daha da derinleştiği ortadayken, 2015 yılında Ermeni diasporasının ülkemize dünya siyasetinde biçeceği rol, hiçte kolay savuşturulacağa benzemiyor.

 Buradan hareketle de Türkiye’de çok yakında ülke içi durumun gerginleşeceği açık.

*Türk dış politikası, hiçbir ülkenin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne zarar verecek  tutumda olmamalıdır.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.