BAŞKAN HANGİNİZ?
banner57

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Fen İşleri Daire Başkanı Oktay Çolpan, Başkanın bile meclisten alabileceği yetkileri kullanarak , Büyükşehir Belediyesi adınaAnkara'daki sıradan bir firmaya ihalesiz iş verdi.

ALBAYRAK'IN HABERİ YOK

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Oktay Çolpan, Büyükşehir Belediyesi adına yetkisi olmadığı halde ihale verdi. Oktay Çolpan'ın firmayla yaptığı sözleşmedeki bu yetkiler belediye meclisinin uhdesindedir.. Bu yetkileri kullanma hakkıda meclis tarafından Büyükşehir Belediye Başkanına verilir. Oysa, Fen İşleri Daire Başkanı Oktay Çolpan, sözleşmedeki yetkileri Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'tan bile habersiz üçüncü bir firmaya verdiği söyleniyor.

YETKİSİ DIŞINA ÇIKTI

Ayrıca, Trakya Bölgesinde bir çok madencilik firması varken, hiç tanınmamış, Ankaradan sıradan bir firmaya ihalesiz iş vermesi kamuoyunda şaşkınlıkla karşılandı. Kendisini kanun üstü yetkilerle donatılmış sayan Oktay Çolpan, kendisinin Çorlulu olmasından dolayı Belediyeye maden mühendisi alımlarında da Muratlıdan kendi akrabasını, Çorludan da Çalışkan A.Ş'nin adamlarını Belediyeye işe alarak, belediyeye hammadde izinleri ve maden ruhsatlarında kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirme yaptığıda iddia edildi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Fen İşleri Daire Başkanı Oktay Çolpan, yetkileri dışına çıkarak Büyükşehir Belediyesi adına Ankara'daki bir firmaya ihalesiz iş verdiği görüldü.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Oktay Çolpan, Büyükşehir Belediyesi adına yetkisi olmadığı halde ihale verdi. Oktay Çolpan'ın firmayla yaptığı sözleşmedeki bu yetkiler belediye meclisinin yetksinidedir. Bu yetkileri kullanma hakkıda meclis tarafından Büyükşehir Belediye Başkanına verilir. Oysa Fen İşleri Daire Başkanı Oktay Çolpan, sözleşmedeki yetkileri Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'tan bile habersiz üçüncü bir firmaya verdiği söyleniyor. Ayrıca, Trakya Bölgesinde bir çok madencilik firması varken, hiç tanınmamış, Ankaradan sıradan bir firmaya ihalesiz iş vermesi kamuoyunda şaşkınlıkla karşılandı. Kendisini kanun üstü yetkilerle donatılmış sayan Oktay Çolpan, kendisinin Çorlulu olmasından dolayı Belediyeye maden mühendisi alımlarında da Muratlıdan kendi akrabasını, Çorludan da Çalışkan A.Ş'nin adamlarını Belediyeye işe alarak, belediyeye hammadde izinleri ve maden ruhsatlarında kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirme yaptığıda iddia edildi.

İŞTE O BELGE

12.11.2012 tarihinde kabul edilen 6360 sayılı kanun ile Tekirdağ Belediyesi, Büyükşehir Belediyesine dönüştürülmüş aynı kanun gereği kapanan mülga İl Özel İdaresinden Büyükşehir Belediyesine devir olan 59/2005-01, 59/2005-02, 59/2005-03, 59/2005-04, 59/2005-05 ruhsat numaralı maden sahasının maden hukukuyla ilgili işlemlerin, Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve ilgili valiliklerden maden sahası adına alınacak olan 1-A ve 2-A grubu hammadde ruhsatı ile ilgili müracaatta bulunmaya, ruhsatlar ile ilgili projeler hazırlamaya, raporlar hazırlayıp, sevk ve irsaliyesi almaya, işletme projeleri ve eklerini tanzim ederek işletme ruhsatı, işletme izni talep edip almaya bunlar ile ilgili teknik heyetlere katılmaya, heyet iptali istemeye, hammadde ile ilgili belgeleri elden almaya imalat haritası, proje, muvaffakatname, feragatname, taahhütname ve diğer belgeleri tanzim edip vermeye, bunları neticelendirip gerekli izin ve ruhsatları almaya, teknik heyet analizleri ile ilgili bilgi ve belgeleri idare adına imzalamaya, neticeleri takip edip idare adına ve idare adına istenecek ruhsatla ilgili yönetmelik ve genelgelere dayalı tebliğ, taahhüt ve kabul belgelerini imzalamaya, saha teslim tutanaklarını imzalamaya, sahayı teslim almaya, ruhsatların madencilik faaliyetleri izinleri kapsamında: İl Yatırım İzleme ve Koordinasyon Daire Başkanlıkları ve İl Özel İdarelerinde GSM izinleri, patlayıcı madde kullanma ruhsatı için Valilik ve İl Emniyet Müdürlüklerinde işlemler için ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına (DSİ Bölge Müdürlükleri, Karayolları Bölge Müdürlükleri, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri, İl Kültür Müdürlükleri, İl Turizm Müdürlükleri, Müze Müdürlükleri, Sağlık İl Müdürlükleri, tüm Bakanlık ve Belediyeler) sunulan; proje, taahhütname ve diğer belgeleri tanzim edip vermeye, taahhüt ve kabul belgelerini imzalamaya, bu işlemleri takip etmeye,bunları neticelendirip gerekli izinleri almaya ve işlemleri yapmaya;

Belirtilen Hizmet Alım İşinin 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 22/d maddesi gereğince Doğrudan Temin Usulü ile TEKTONİK MÜHENDİSLİK MADENCİLİK MÜŞAVİRLİK İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİM SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ile sözleşme imzalanmış firma çalışanlarından Hakan Arslandaş, Semih Kaya, Burhan Demir, Yasin Doğan, Özge Özer'in yukarıdaki yazılı işleri yapmaya Fen İşleri Daire Başkanı Oktay Çolpan tarafından yetki verildiği belirtildi.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ll 5 yıl önce

ortadaki

Avatar
HAKAN ARSLANDAŞ 5 yıl önce

Sıradan dediğiniz o firmanın Türkiye genelinde sayısız firmayla iş yaptığını ve çalışanlarının 1000’e yakın projede görev aldığını, sadece madencilik alnında değil; iş güvenliği, haritacılık ve çevre alanlarında yoğun ve profesyonel olarak 15 yılı aşkın bir süredir çalıştığını biliyor muydunuz? Bu tip haberler birilerinin istekleri doğrultusunda araştırılmadan yapılması yanlış ve gazetecilik ahlakına aykırıdır.