BAŞKAN ADAM MI KAYIRIYOR?
banner57

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, aylar geçmesine rağmen Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan'a ait binadaki usülsüz ve kaçak yerlerle ilgili hiçbir işlem yapmadı.

BAŞKAN BELGELERİNİ İSTEMİŞTİ


Büyükşehir Belediyesi tarafından Marmaraereğlisi Belediyesi’ne gönderilen İbrahim Uyan'a ait binadaki kaçak yerlerle ilgili 21.10.2014 tarihli söz konusu yazıda; “18.12.2013 tarihli ilk yapı ruhsatında bodrum kattaki tam 429 m2’lik 3 adet deponun emsal alana dahil edilmediği, 08.09.2014 tarihli tadilat yapı ruhsatında ise, emsale dahil edilmesi gereken çatı kattaki 2 adet deponun da kanuna aykırı şekilde emsal alana dahil edilmediği, bu depolar emsale dahil edildiğinde ise izin verilen inşaat alanının aşıldığı, binanın zemin terasının da çekme mesafelerine tecavüz ettiği” belirtilerek, Marmaraereğlisi Belediyesi’nden “İmar mevzuatına göre gerekli işlemlerin yapılması ve Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 11. Maddesi Gereğince yapılan işlemlerden belgeleriyle birlikte bilgi verilmesi” istenmişti.


"ACABA SİYASİ ENDİŞE Mİ?"


İbrahim Uyan'a ait binadaki 268 m2’lik kaçak bölümler örtbas edilmeye çalışıldığı iddia edildi. Usulsüz yapı tadilat ruhsatı düzenlenmesiyle aslında amaçlanan 18.12.2013 mühürleme işlemi bile yapılmamıştı. Kaçak bölümleri bulunan başkana ait binayla ilgili Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yetkilileri henüz işlem yapmadı. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak imzalı 21 kasım 2014 tarihli yazı ile Marmaraereğlisi Belediye Başkanı “Uyan'ın” binasının kaçak bölümleri olduğu tescil edildi. Ancak; aradan 5 ay geçmesine rağmen Büyükşehir Kanunu gereğince henüz işlem yapılmaması, kamuoyunda “acaba siyasi endişe mi var?" yorumlarının yapılmasına sebep oldu.


Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan'a ait binadaki usülsüz ve kaçak yerleriyle ilgili Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak aylar geçmesine rağmen hiçbir işlem yapmadı. 3. Derece arkeolojik sit alanında bulunan Belediye Başkanı İbrahim Uyan’a ait 242 ada, 9 parsel’deki binada kaçak bölümler olduğuna dair yapılan şikayetler sonrası; Marmaraereğlisi Belediyesi’nin Yapı Ruhsatlarından Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Fehmi Duman’a bağlı İmar ve Şehircilik Müdürü Adem İleri ve Ruhsat İşleri Sorumlusu Mimar Harun Çalışkan tarafından; 18.12.2013 tarih ve 300 sayılı ilk yapı ruhsatına aykırı olarak yapılan “kaçak” bölümlerle ilgili olarak, 08.09.2014 tarih ve 564 sayılı “usulsüz tadilat yapı ruhsatı” imzalanarak düzenlendi. Böylece; mühürleme ve gerekli yasal işlemler yapılmaksızın usulsüz yapı ruhsatı düzenlenerek “uyanık başkanlarına ait binadaki” 268 m2’lik kaçak bölümler örtbas edilmeye çalışıldı. Usulsüz yapı tadilat ruhsatı düzenlenmesiyle aslında amaçlanan 18.12.2013 mühürleme işlemi bile yapılmamıştı. Ne de olsa bina ve arsa Başkan İbrahim Uyan’a aitti.Usulsüz yapı tadilat ruhsatı düzenlenmesiyle aslında amaçlanan 18.12.2013 tarihli ilk yapı ruhsatına ve imara aykırı şekilde yapılan 268 m2 ‘lik kaçak inşaat alanının örtbas edilmesiydi. Zira, 18.12.2013 tarihli ilk yapı ruhsatı ile imara ve emsale aykırı yapılan bu ‘kaçak’ inşaat alanı için imar kanunu hükümlerine göre mühürleme işlemi bile yapılmamıştı. Ne de olsa bina ve arsa başkan İbrahim Uyan’a aitti. Ne var ki “evdeki hesap çarşıya uymadı”yapılan şikayetler sonucu konuyu araştıran Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, hem 18.12.2013 tarihli ilk yapı ruhsatının ve hem de 08.09.2014 tarihli tadilat yapı ruhsatının imara aykırı olduğunu tespit etti. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak tarafından imzalanarak Marmaraereğlisi Belediyesi’ne gönderilen 21.10.2014 tarihli söz konusu yazıda; “18.12.2013 tarihli ilk yapı ruhsatında bodrum kattaki tam 429 m2’lik 3 adet deponun emsal alana dahil edilmediği, 08.09.2014 tarihli tadilat yapı ruhsatında ise emsale dahil edilmesi gereken çatı kattaki 2 adet deponun da kanuna aykırı şekilde emsal alana dahil edilmediği, bu depolar emsale dahil edildiğinde ise izin verilen inşaat alanının aşıldığı, binanın zemin terasının da çekme mesafelerine tecavüz ettiği” belirtilerek, marmaraereğlisi belediyesi’nden “imar mevzuatına göre gerekli işlemlerin yapılması ve büyükşehir belediyesi kanunu’nun 11. Maddesi Gereğince yapılan işlemlerden belgeleriyle birlikte bilgi verilmesi” istenmişti.


Kaçak bölümleri bulunan başkana ait binayla ilgili Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yetkilileri henüz işlem yapmadı.Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak imzalı 21 kasım 2014 tarihli yazı ile Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Uyan'ın binasının kaçak bölümleri olduğu tescil edildi. Ancak; aradan 5 ay geçmesine rağmen büyükşehir kanunu gereğince henüz işlem yapılmaması, kamuoyunda “Acaba siyasi endişe mi var? yorumlarının yapılmasına sebep oldu.


Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.