AYÇİÇEK PANELİ
banner57

Tekirdağ Ticaret Borsası’nda “Ayçiçeğinde Ürün Ticareti, Verim, Kalite ve Destekleme Politikaları” adlı panel düzenlendi. Ticaret Borsası konferans salonunda gerçekleştirilen panelde ayçiçeğinde ürün ticareti, verim, kalite ve destekleme politikaları panelistler tarafından katılımcılara sunum yapılarak, yaşanan sıkıntılara çözüm yolları arandı. 


" GEREKLİ DESTEK YOK " 


Ayçiçeğinde Ürün Ticareti, Verim, Kalite ve Destekleme Politikaları panelinde açılış konuşmasını  Tekirdağ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sarı yaptı. Osman Sarı, " Ayçiçeğinde beklenen verimin sağlandığı halde gerekli desteklemelerin yeterince olmuyor. Ürün ticaretinde üreticinin mağdur edilmemesi gerekiyor" dedi.


 " ZOR DURUMA GİRDİK "


Tekirdağ Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, " Ayçiçeği üreticisinin girdi maliyetinin 1.400 olduğu sezonda 1.200 fiyat açıklanması bizi zor duruma soktu. Destekleme fiyatının en düşük olduğu ayçiçeğine desteleme fiyatının arttırılması için bakanlık yetkililerine çiftçilerin sesini duyurduk " dedi.Tekirdağ Ticaret Borsası’nda “Ayçiçeğinde Ürün Ticareti, Verim, Kalite ve Destekleme Politikaları” adlı panel düzenlendi. Ticaret Borsası konferans salonunda gerçekleştirilen panelde ayçiçeğinde ürün ticareti, verim, kalite ve destekleme politikaları panelistler tarafından katılımcılara sunum yapılarak, yaşanan sıkıntılara çözüm yolları arandı. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının temsil edildiği, Namık Kemal Üniversitesi ve Trakyabirlik Genel Müdürlük seviyesinde temsil edilen panele katılım yüksekti. Panelin ilk oturumunda Tekirdağ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sarı ve Başkan Yardımcısı Dr. Cenk Saraçoğlu panel öncesi ayçiçeğin durumu hakkında bilgi verdi.

Açılış konuşmasını yapan Osman Sarı, "Ayçiçeğinde beklenen verimin sağlandığı halde gerekli desteklemelerin yeterince olmuyor. Ürün ticaretinde üreticinin mağdur edilmemesi gerekiyor.Kanola gibi yağ bitkilerinde verilen destekleme miktarının ayçiçeğinden yüksek. 

Ayçiçeği Tekirdağ ve Trakya açısından üretim alanı en geniş üründür. Ayçiçeğine verilen destek kanola gibi alternatif yağ bitkileri ile yarışacak durumda değildir. Ayçiçeğinde verilen desteğin bölge çiftçisi açısından yeterli olmamakla birlikte üretimi bölge geliri açısından çok fazladır. Biz doğamız gereği yağlı eti, balığı dahi yağda kızartarak yiyen bir milletiz. Yağ üretiminde ilk sırada yer alan ayçiçeğine yapılan desteklemeler yetersiz ve üretici ürün ticaretinde özel sektörün elinde mahkum kalmaktadır. Ayçiçeğinin bu denli fazla üretildiği ve ihtiyacı karşılamada ilk sırada olmasına rağmen piyasada alım değeri ve destekleme değerlerinin yetersiz olduğu açıktır” dedi. 


Panelin ilk oturumunda oturum başkanlığında Ticaret Borsası Meclis Başkanı Bahattin Atıcılar, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fadul Önemli, Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, Bitkisel Yağ Sanayi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Trakya Bitkisel Yağ Sanayi Başkanı Suat Öztürk, ayçiçeği üreticisinden tüketicisine kadar karşılaşılan sıkıntıları ve çiftçinin beklentilerini açıkladılar.


Panelin ikinci oturumunda ise Trakya yağlı tohumlar Tar. Sat. Koop. Birimi Genel Müdürü Adnan Tekçe, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Mehmet Sığırcı, Ticaret Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlhami Özcan Aygün, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriya Sarıkoca, Tekirdağ Gıda Kontrol İl Müdürü İbrahim Halil Bakır panelist olarak ayçiçeği konusunda bilgi verdi.


Tekirdağ Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, " Ayçiçeği üreticisinin girdi maliyetinin 1.400 olduğu sezonda 1.200 fiyat açıklanması bizi zor duruma soktu. Destekleme fiyatının en düşük olduğu ayçiçeğine desteleme fiyatının arttırılması için bakanlık yetkililerine çiftçilerin sesini duyurduk " dedi. Trakya Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Suat Öztürk, " Üretilen ayçiçeğinden elde edilen yağların kontrol edilmediğini, özellikle Irak ve Suriye'ye satılan yağlarda büyük rakamsal değerlerin oluşuyor. Bu değerler sonucunda hayali ihracat meydana gelir " dedi. Panel, katılımcıların soru ve görüşlerinin cevaplanmasıyla son buldu.


HABER : ERTAN GENCE

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.