ASYAPORT'A DENETİM
banner57

Tekirdağ Asyaport Limanı; Tekirdağ eşrafından Bülent Güven'in limana çekilen dolgu malzemesi konusunda ki şikayeti üzerine, Bakanlıktan bir heyet tarafından denetlendi.


ASYAPORT'A 5 KİŞİLİK HEYET
Tekirdağ eşrafından Bülent Güven'in şikayeti üzerine; Asyaport Limanına çekilen dolgu malzemesi ve limanda bulunan kum eleme yıkama tesisi konusunda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 5 kişilik bir heyetle denetlendi.


FARKLI GRUPTA FARKLI MALZEME

Şikayetçi Bülent Güven'in avukatı Gökhan Serez; şikayetinde çekilen malzemenin maden kanuna göre; 1B grubuna ait olduğunu, halbuki ruhsatların 2A grubu olduğunu söyleyerek, farklı ruhsatla farklı malzeme çekildiğini iddia etti.

Tekirdağ Asyaport Limanı; Tekirdağ eşrafından Bülent Güven'in limana çekilen dolgu malzemesi konusunda ki şikayeti üzerine, Bakanlıktan bir heyet tarafından denetlendi.


AHMET SOYUER: " MADEN KANUNLARINA GÖRE ÇALIŞTIK "

Şikayet konusunu inceleyen heyet, şikayetçinin ve şikayet edilen Asyaport Limanın yetkilisi Ahmet Soyuer'in beyanatlarını da tutunağa ilave etti. Şikayetçi Bülent Güven'in avukatı Gökhan Serez şikayetinde; çekilen malzemenin maden kanuna göre 1B grubuna ait olduğunu, halbuki ruhsatların 2A grubu olduğunu söyleyerek, farklı ruhsatla farklı malzeme çekildiğini iddia etti. Avukat Serez ayrıca, ruhsat içerisinde kum eleme yıkama tesisinin bulunduğunu ve bu konununda incelenmesini istedi. Şikayet edilen Asyaport sahibi Ahmet Soyuer; maden kanunlarına göre çalıştıklarını, ruhsat kapsamına göre üretim yapıldığını, üretilen malzemenin tamamen liman dolgusunda kullanıldığını, çalışma faaliyetlerinin yönetmelikler çerçevesinde devam ettiklerini, limanda bulunan kum eleme yıkama tesisinin iddia edildiği gibi, kum üretme amacıyla kurulmadığını, denizi tarama amacıyla yapıldığını ifade ettiği belirtildi.

 Tutanakta ruhsat sahibi Asyaport Limanı işletmeleri Ticaret A.Ş, Ruhsat sicili 200706146 2A grubu kum taşı (mıcır), görevlendirme tarihi 18.09.2014-5169. Şikayet konusu ise Agrega mineraller koordinatörlüğünün 25.08.2014 tarihli mütalaalarında, Bülent Güven tarafından genel müdürlüğümüze verilen 01.08.2014 tarih ve 121670 sayılı şikayet dilekçesinde belirtilen hususlarda dikkate alınarak içerisinde haritacı ve mali uzmanın bulunduğu bir heyet tarafından incelemesi amacıyla genel denetim için 3213 sayılı Maden Kanunun 7., 11., 12.,12/7., 29. maddeleri ile 24. maddesinin 4. ve 12. fıkrası ile geçici 7. maddesine istinaden mahallinde tetkiktir.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen heyet üyeleri; Jeoloji Mühendisi Sadi Akdemir, Maden Mühendisi Eyüp Sultan Çebi, Avukat M. Ümit Yusufoğlu, Harita Teknikeri Y. Emre Tilkioğlu, Mali Uzman M. Ali Akdanoğlu'ndan oluşmaktadır.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.