AKLA İLK KIZILAY GELİYOR
banner57

Türkiye genelinde 26 ilde 3 bin 645 kişi üzerinden Türk Kızılayı Kurumsal Algı Araştırması yapıldı. Türk Kızılayı Tekirdağ Şube Başkanı Hamiyet Çizen araştırmayı değerlendirdi.


HALA DİNAMİK VE GÜÇLÜYÜZ”

Türk Kızılayı Tekirdağ Şube Başkanı Hamiyet Çizen, “Ocak ayı içerisinde yaklaşık 3 bin küsur kişi üzerinde yapılan araştırmada Türk milletinin gösterdiği güvenden dolayı teşekkür ederek, “Biz eski bir kuruluşuz. 147’inci yılımızı doldurduk. 147 yıldır milletin merhamet eli olmaya devam ediyoruz. Bu kurumsal algı araştırması 26 ilde 3 bin 645 kişi üzerinde yapıldı. Cevaplar gösterdi ki 147 yıllık Kızılayımız hala çok genç, hala çok dinamik ve hala çok güçlü” dedi.


KIZILAY MERHAMET ELİDİR”

Tekirdağ Şube Başkanı Hamiyet Çizen, “Toplumun yüzde 77.8’i ‘bize bir yardım kuruluşu söyleyebilir misiniz’ denildiğinde derhal Kızılay’ın adını veriyor. Kızılay’ı takip eden en yakın yardım kuruluşunun almış olduğu oran ise yüzde 32,5. Türk halkı bizim çalışmalarımızla ilgileniyor. Kızılay haberlerine dikkat kesiliyor. Çünkü Kızılay Türk milletinin merhamet eli ve onların yardımlarını muhtaçlara ulaştırmaya devam ediyor” diye konuştu.

Türkiye genelinde 26 ilde 3 bin 645 kişi üzerinden Türk Kızılayı Kurumsal Algı Araştırması yapıldı. Türk Kızılayı Tekirdağ Şube Başkanı Hamiyet Çizen araştırmayı değirlendirdi.

Türk Kızılayı Tekirdağ Şube Başkanı Hamiyet Çizen, “Türk Kızılayı Kurumsal Algı Araştırması’nın 26 ilde 3 bin 645 kişi üzerinde yapıldığını ve cevapların 147 yıllık Kızılay’ın hala çok genç, çok güçlü olduğunu gösterdiğini belirterek, "Kızılay’ın çalışmalarından bilgi sahibiyim ve biraz bilgi sahibiyim’ diyenlerin oranı yüzde 95.3. Buda demektir ki Türkiye’deki insanların yüzde 5’i haricinde kalan kısım Kızılay’ın çalışmalarından bilgi sahibi" dedi.
 Çizen, bu Ocak ayı içerisinde yaklaşık 3 bin küsur kişi üzerinde yapılan araştırmada Türk milletinin gösterdiği güvenden dolayı teşekkür ederek, “Biz eski bir kuruluşuz. 147’inci yılımızı doldurduk. 147 yıldır milletin merhamet eli olmaya devam ediyoruz. Bu kurumsal algı araştırması 26 ilde 3 bin 645 kişi üzerinde yapıldı. Cevaplar gösterdi ki 147 yıllık Kızılayımız hala çok genç, hala çok dinamik ve hala çok güçlü. Bizi böyle gören halkımıza tekrar teşekkürü bir borç biliyoruz” diye konuştu.


KIZILAY’I BİLEN %95
Algı araştırmasının neticeleriyle ilgili bilgi veren Çizen, şunları kaydetti:
“Toplumun yüzde 77.8’i ‘bize bir yardım kuruluşu söyleyebilir misiniz’ denildiğinde derhal Kızılay’ın adını veriyor. Kızılay’ı takip eden en yakın yardım kuruluşunun almış olduğu oran ise yüzde 32,5. Türk halkı bizim çalışmalarımızla ilgileniyor. Kızılay haberlerine dikkat kesiliyor. Çünkü Kızılay Türk milletinin merhamet eli ve onların yardımlarını muhtaçlara ulaştırmaya devam ediyor. ‘Kızılay’ın çalışmalarından bilgi sahibiyim ve biraz bilgi sahibiyim’ diyenlerin oranı yüzde 95.3. Bu da demektir ki Türkiye’deki insanların yüzde 5’i haricinde kalan kısım Kızılay’ın çalışmalarından bilgi sahibi. Bu alanda yüzde 50 oranını geçen başka bir yardım kuruluşu söz konusu değil. Bizim sorduğumuz ve cevabını çok önemsediğimiz sorulardan birisi, ‘Türk Kızılayı’nın çalışmalarını başarılı buluyor musunuz?’ sorusuna halkımızın yüzde 91.81’i başarılı bulduğu şeklinde cevap vermesidir. Bu bizim için çok önemli bir göstergedir.”

EN ÇOK KIZILAY TERCİH EDİLİYOR
Türk Kızılayı mensuplarının hiçbir ücret, hiçbir menfaat temini yapmadan görevlerini yaptığını bildiren Çizen, “Bizim bir tek kazancımız var. O da milletimizin gönlünde bu şekilde yer edebilmek. Bu konuya bu bakımdan çok seviniyoruz. Önemsediğimiz bir başka husus ise ‘Herhangi bir yardım kuruluşuna bağışta bulundunuz mu?’ sorusu oldu. Halkımızın yüzde 69,5’i bu konuda Türk Kızılayı’nı seçtiğini söyledi. Bu da diğer bütün sektörlerden, bütün kuruluşlardan önde olan bir orandır. Bağış için ilk akla gelen kuruluşun Kızılay olduğunun işaretidir. Vatandaşlarımızın yüzde 43’ü Kızılay’ı devlet kuruluşu zannediyor. Bu da Kızılay’ın büyüklüğüne, operasyonel yapısına, hizmet ettiği coğrafyanın genişliğine, ki bugün Türk Kızılayı Sri Lanka’dan Endonezya’ya, Amerika’dan Orta Avrupa’ya, Afrika’nın en ücra köşelerinden Gazze’ye, Filistin’e, Ortadoğu’ya dünya coğrafyasında adım atmadığı, ayak izlerini bırakmadığı yer kalmadı. Esasında Türk Kızılayı bir dernek, bir sivil toplum kuruluşu, kendi içerisinde özerk ama zaman zaman devletine yardımcı rol oynayan ve devletin yapmak istediği insani yardımları menziline ulaştıran bir kuruluş olarak hizmet vermektedir” ifadelerini kullandı.

EN İYİ BİLİNEN KONU KAN
“Kızılay’ın en çok bilinen çalışması yüzde 77.3 ile kan konusunda cevaplanmıştır” diyen Çizen, “’Kızılay hangi konularda çalışır?’ denildiği zaman halkımızın yüzde 77’si kan konusunda çalışır. Bunu daha sonra afet ve diğer konular izlemiştir. Kan konusunda gerçekten çok büyük bir çalışma içerisindeyiz. 2005 yılında bu işe sistematik olarak başlayıp, davranış değişikliği projemizi ortaya koyduğumuzda Türkiye genelinde 305 bin ünite zorla alınan kan toplanmaktaydı. Bugün geldiğimiz durumda 31 Aralık 2014 itibariyle 1 milyon 865 bin ünite kan topladık. Bir kan üç kişiye şifa olabiliyor. Bu da getirdiğimiz yeniliklerden bir tanesi. Türkiye’deki hastanelerin yüzde 95’inin kan ihtiyacını Türk Kızılayı tek başına toplamış olduğu gönüllü insanlardan karşılamaktadır” şeklinde konuştu. “Kızılay’a bir afet zamanında ulaşabileceğini zannediyor musunuz?” şeklindeki soruya halkın yüzde 87’sinin zamanında ulaşacağına ve gereken afet müdahalesini yapacağına olan inancını belirttiğini ifade eden Çizen, “Yani Kızılay’a güvendiğini söylemiştir. Halkın yüzde 87.8’i Kızılay’ın en güvenilir yardım kuruluşu olduğunu ifade etmiştir. Bu önemli bir şeydir. Bizim stratejilerimizin, taktiklerimizin ve çizdiğimiz rotanın, vizyonumuzun, misyonumuzun doğru olduğunu gösteren bir göstergedir” dedi. Türk Kızılayı Tekirdağ Şube Başkanı ayrıca Kızılay’ın dünya iyilik hareketinde bir marka haline geldiğini, Uluslararası Kızılay Kızılhaç hareketinin yönetim kurulu üyesi olduğunu ve dünya iyilik hareketine yön veren ülkelerden ve ulusal derneklerden birisi olarak Türk Kızılayı’nın yer aldığını ifade etti.Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.