Acil Durum Planı'nı ertelendi mi?
banner57

Tekirdağ Milletvekili  Av. Emre KÖPRÜLÜ tarafından bir soru önergedesi verilerek  sorularının Çevre ve Şehircilik Bakanı  İdris GÜLLÜCE tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istendi.


Tekirdağ Milletvekili  Av. Emre KÖPRÜLÜ tarafından  Çorlu İlçesi'nde, kimyasal maddeler üreten fabrikada meydana gelen yangın sonrası; binlerce tesisin denetlenmediği ve bu eksikliğin Çorlu’da ortaya çıktığı konusu ile ilgili  Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris GÜLLÜCE'ye soru önergesi verildi.


Tesislerin hazırlaması gereken güvenlik raporları ve raporların Çalışma Bakanlığı tarafından onaylanmasını 2016’ya; Tesislerin tehlike riskini azaltma koşulu ile AFAD’ın olası kazalar konusunda ne gibi önlemler alacağını içeren “Harici Acil Durum Planı’nı da 2017’ye ertelediği iddiaları doğru mudur? Dendi.Tekirdağ Milletvekili  Av. Emre KÖPRÜLÜ tarafından verilen önergede Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris GÜLLÜCE tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istenerek.

“Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'nde, kimyasal maddeler üreten fabrikada meydana gelen  yangın sonrası; binlerce tesisin denetlenmediği ve bu eksikliğin Çorlu’da ortaya çıktığı görüldü. Yangın sonrası alınacak önlemlerin belli olmaması sebebiyle; Tarım arazileri başta olmak üzere, insan ve doğa üzerinde de olumsuz etkileri düşünüldüğünde Trakya’yı büyük bir  tehlike beklediği uyarısı yapılmıştır.


Bu tür felaketler sonrası kurumların ne gibi önlemler aldığı, mevzuata göre ne gibi  yaptırımların söz konusu olduğu bilinmezken, Çevre ve Tarım Bakanlıklarının alınacak olan  önlemler konusunda eksik kaldıkları ortaya çıkmıştır.


Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre; ilgili kurumların alacakları önlemler ve doğanın nasıl korunacağını ayrıntılarıyla anlatan “çevre mevzuatının” hala uygulamaya geçilmemiş olmasının büyük tehlikelerin habercisi olduğu ifade edilmiştir. 


Çorlu ilçemizde meydana gelen yangın sonrası kimyasalın şu an bölgeye yayıldığı uyarısı yapan uzmanlar, o çevredeki toprağa, suya, besin maddelerine karışacak kimyasalın insan sağlığına ve doğaya etkilerinin yüksek olacağını belirtmişlerdir. 


Bu bağlamda; 


1. 6 Temmuz Pazar günü Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, Çorlu-Çerkezköy yolu üzerinde  bulunan kimyasal üretim yapan fabrikada çıkan yangın sonrası ilgili Bakanlık olarak  bölgeye araştırma ekipleri gönderdiniz mi? Olası tehlikeler hakkında bir inceleme yaptınız  mı? Patlama ve yangın sonrası bölgede yapılan çalışmalar nelerdir?


2. Kimyasalın şu an havaya yayıldığı uyarısı yapan uzmanlar; acil önlemler alınmaz ise bu  tehlikeli kimyasalın toprağa, suya, besin maddelerine karışacağını belirtirken bu durumu  önlemek adına nasıl bir tedbir alacaksınız? 


3. 20 bine yakın tesisin denetlenmediği ve denetim eksikliği olduğu doğru mudur? 


Depoladıkları tehlikeli maddeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bildirmesi gereken  tesislerden kaçı bildirimde bulunmaktadır?


4. Hükümetiniz tarafından; Tesislerin hazırlaması gereken güvenlik raporları ve raporların 


Çalışma Bakanlığı tarafından onaylanmasını 2016’ya; Tesislerin tehlike riskini azaltma  koşulu ile AFAD’ın olası kazalar konusunda ne gibi önlemler alacağını içeren “Harici  Acil Durum Planı’nı da 2017’ye ertelediği iddiaları doğru mudur? Dendi.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.