60 Milyon TL’lik Yatırım
banner57
Toplantıda konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ve TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, bugüne kadar yapılan 60 milyon TL’lik yatırımlar ve önümüzdeki dönem yapılacak olan yatırımlar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundular.
Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, TEKSİ’nin Tekirdağ’ın Büyükşehir olması ile birlikte yaklaşık 3 yıl önce kurulduğunu ve zorlu süreçlerden geçerek bugünlere geldiğini belirten Akay, TESKİ’nin Çerkezköy’de işe en temel sorun olan Çorlu Deresi taşkın sahası içerisinde bulunan köprü ve menfez yapımı ile başladığını, ardından Çerkezköy İmar Sahası Yağmur ve Taşkın Sahası çalışmalarına girerek 6.5 milyon TL’lik yatırım ile ilçenin her yağmurdan sonra su basan noktalarını bu tehlikeden kurtardıklarını ifade etti.
Kızılpınar’da yaklaşık 25 milyon TL artı KDV’lik bir yatırım ile kanalizasyon inşaatı ve kolektör hattı inşaatının temelinin atıldığını ve imalat çalışmalarının devam ettiğini belirten Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Kızılpınar’ın altyapısını yeniliyoruz. Nüfusu 3 bin iken yapılmış altyapı bugün 33 bin nüfusa hizmet vermeye çalışıyor maalesef. Altyapı zor, zahmetli ve meşakkatli bir çalışma. Bugüne kadar yapmaya cesaret edememişler. Ama biz cesaretle altyapı işine girdik ve şuan Kızılpınar’da çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Bu arada biz de asfalt ihalelerimizi bu ay içerisinde yaparak, Nisan ayından itibaren altyapısı biten cadde ve sokaklarda asfaltlama ve kaldırım çalışmalarına başlayacağız” dedi.
Çerkezköy Hükümet Caddesi’nin içme suyu hattının değiştirildiğini ve sıranın üstyapıya geldiğini belirten Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Cumhuriyet Mahallesi’nin ormana deşarj edilen kanalizasyon sularının kolektör hattı ile toplanarak arıtmaya aktarılacağını belirterek: “Bu yatırımların hepsi bizden önce görmezden gelinmişti, yapılmaya cesaret edilmemişti. Şimdi onların görmezden geldiği işleri projelendirip, hayata geçiriyoruz” dedi.
'SU ŞEBEKEMİZ YENİLENECEK'
Ambardere’de altyapıya 2017 yılında başlanacağını belirten Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy’ün içme suyu hattının da yenilenmesi için projelendirme çalışmalarının devam ettiğini ve 2018 yılında şebekenin sağlıklı ve uzun ömürlü olan duktil borular ile değiştirilmeye başlanacağını ifade etti.
'ASPES BORU REZALETİNDEN KURTARACAĞIZ'
Çerkezköy halkının 1985 yılında yapılan aspes borulardan su içtiğini belirten Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “İnşallah önümüzdeki dönem Büyükşehir Belediyemiz ve TESKİ’nin yapacağı yatırımlar ile halkımızı aspes boru rezaletinden kurtaracağız. Halka aspes borulara mahkum edenler, Belediye Hizmet Binası önünde sergilediğimiz aspes boruya ve yeni döşenen duktil boruya bakıp, mukayese edebilirler. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da TESKİ’nin ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı altyapı yatırımlarını desteklemeye, katkı sunmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar yapmış olduğu yatırımlar için Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa’ya ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.
'GELECEK NESİLLER RAHAT EDER'
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, muhtarlar ile 7. toplantıyı yaptıklarını ve artık her ay bir ilçede mahalle muhtarları ile bir araya geleceklerini belirterek: “Altyapı Belediye Başkanları için riskli, zahmetli ama sonuçları itibari ile gurur verici bir iştir. Altyapıya giren Belediye Başkanları çamur, toz oluyor diye tenkit alır. Ama bir nesil kısa sürede olsa zahmet çeker, ama ondan sonraki nesiller rahat eder. Çerkezköy gibi bir ilçede 10 yıl siyasal iktidarın partisinde Belediye Başkanlığı yapacaksın, ondan sonra bugün ortaya çıkan ve bizim yatırım yaptığımız altyapı çalışmaları ile ilgili saçma sapan ve mantığın kabul etmediği suçlamalarda bulunacaksın. Bunun anlaşılabilir, kabul edilebilir bir tarafı yok. 10 yıl boyunca iktidar partisinde Belediye Başkanlığı’nın olduğu bir ilçede tek bir altyapı sorununun olmaması lazımdı” ifadelerini kullandı.
'AMBARDERE MÜJDESİ'
TESKİ’nin Yönetim Kurulu toplantısında Ambardere Kolektör Hattı inşaatının yatırım kararının alındığını, Çorlu Deresi’nin Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde kalan kısımların ile ilgili kamulaştırma çalışmalarına başlanılması yönünde adım atacaklarını belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak: “Çerkezköy’ün içme suyu hattının proje çalışmalarını hazırlatıyoruz. Proje çalışmaları tamamlanınca Çerkezköy’ün içme suyu şebekesini değiştireceğiz. Çerkezköylü hemşerilerimiz yıllardır hangi borulardan su içtiklerini Belediye Meydanı’na gidip görsünler” açıklamasını yaptıktan sonra “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, TESKİ ve Çerkezköy Belediyesi olarak biz üzerimize düşen tüm altyapı yatırımlarını yapacağız. İnşallah bu yatırımlar tamamlandığı zaman en azından bizi bugün eleştirenler bir teşekkür eder. Biz nasıl siyasal iktidarın ülkemiz için iyi yaptığı şeyleri gururla söylüyorsak, onlar da bizim yaptıklarımızı söylemeli. Çünkü bu vatan, Tekirdağ ve Çerkezköy hepimizin” diye konuştu.
Çerkezköy Kültür Sarayı Projesi’nin ihale birimine gitmek üzere olduğunu, Kavak Dere Islah Projesi’nin devam ettiğini, KENTPARK çalışmalarına başlanıldığını belirten Albayrak, önümüzdeki 25 ayı hep çalışarak, dolu dolu geçireceklerini belirterek, “Önümüzde bir referandum süreci var. EVET veren de, HAYIR veren de bizim vatandaşımız. Ülkemiz için hayırlı olsun. Ayrıştırmaya, kutuplaştırmaya gerek yok” açıklamışını yaptıktan sonra Tekirdağ’ın iktidar partisinden 3 Milletvekilinin olduğuna vurgu yaparak, “Her fırsatta bizi eleştiriyorlar. ‘Çerkezköy’e ne yaptınız?’ diye. Ben de buradan sesleniyorum, 3 Milletvekili olarak Çerkezköy’e ne çivi çaktınız? Atanarak gelenler de, unutmayın ki bizi bu göreve halk getirdi, halkımız alır” dedi.
'YATIRIMLAR HAKKINDA 
BİLGİ VERDİ'
TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, TESKİ’nin şuana kadar Çerkezköy’e 52 milyon 725 bin artı KDV’lik bir altyapı yatırımı yaptığını, bunların Çorlu Deresi Taşkın Sahası’na köprü ve menfezler, İmar Sahası Taşkın Koruma Sahası çalışması, 3 adet yeni su kuyusu, depo ve terfi merkezlerinin yenilenmesi, Kızılpınar Kanalizasyon ve kolektör Hattı inşaatı, Kızılpınar Yağmur Suyu Hattı inşaatı olduğunu belirtti. Devlet Su İşleri tarafından yaptırılan ve TESKİ tarafından parası ödenecek olan arıtma tesisin inşaatının da tamamlanmak üzere olduğunu ve tüm atık suların toplanarak arıtmaya aktarılacağını belirten TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, Ambardere’nin kanalizasyon ve kolektör hattının yapım kararını aldıklarını, Çerkezköy’ün içme suyu şebekisinin değiştirilmesi için ilk kazmanın 2018 yılında vurulacağını, Veliköy Kanalizasyon ve Yağmur Suyu hattı çalışmalarına başlanılacağını belirtikten sonra mahallelerde bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.
4Özge Ebecek

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.