2014 YILINDAN BEKLENTİLER
banner57

TASİAD üyelerine yönelik 2014 YILINDAN BEKLENTİLER  konulu konferansı,  Ekonomi yazarı Zafer ÖZCAN sundu. Konferansta, Türkiye ekonomisinin şuan ki durumu ve yıl içerisin de muhtemel gelişmeleri ele alındı.


EKONOMİDE Kİ OLUMLU GELİŞMELER

 Türkiye'ni Kamu borcu seviyesinde Avrupa ülkeleri arasında % 36 ile en düşük seviyesinde olduğunu söyleyen Zafer Özcan, "Faiz harcamaları  % 17’ye düşmüş durumda.Bankacılık sektörü 2001 krizinden sonra yeniden yapılandırıldı.  2008 küresel krizinde Türkiye bankası batmayan tek ülke oldu " dedi.


" BÜYÜK OLSUN BİZİM OLSUN "


TASİAD'ın düzenlediği konferansa konuşmacı olarak katılan Ekonomi yazarı Zafer Özcan,  " küçük olsun benim olsun mantığı yerine büyük olsun hepimizin olsun mantığı olmalı. Ne kadar büyük olursak, ciromuz ne kadar büyük olursa, rekabet gücümüz o kadar artıyor. Maliyetlerimiz de bir o kadar düşüyor. " diye konuştu.Ekonomi yazarı Zafer ÖZCAN’ın katılımları ile TASİAD Üyelerine yönelik gerçekleştirilen “2014 YILINDAN BEKLENTİLER “ konu konferansa ilgi büyüktü. Sayın Özcan Türkiye ekonomisinin şuan ki durumu ve yıl içersin de muhtemel gelişmeleri ele aldı.

Dünyada olup bitenlerden çok fazla etkilenen bir yapımız var olduğunu belirten Özcan, Çin’in  gelişen ekonomilere büyüme etkisinin % 1 olduğunu , Avrupa’nın en önemli probleminin genç işsizler olduğunu ve küresel ekonomideki kamusal borçların 2.Dünya savaşına en yakın seviyeye geldiğini 2013 Mayıs ayına kadar çok pozitif giden ekonomik tablo , FED’in yaptığı tahvil alımını  azaltma açıklaması ile piyasalar sarsıldı .Gezi olayları ise bunun üzerine tuz biber ekti.18 Eylül’de  yine FED’in açılaması ile sular durulurken , 18 Aralık tarihinde FED ‘ in tahvil alımlarında 10 milyar dolarlık tahvil azaltma kararı piyasaları sarstı fakat MB alması gereken faiz arttırma kararını bu süreçte alamadı. Bunu 27 Aralık’ta yapan MB bu kararı FED’in 29 Aralık’ta yapacağı açıklamaya bir tedbir olarak yaptı ve piyasaları rahatlattı.Pazarlardaki açıklar iyi değerlendirilmeli. Biraz daha günümüzün tüketicisinin değişen ihtiyaçlarına çözüm aranmalı ve büyük işletmelerimiz için söylüyorum bunu dünyanın değişen ihtiyaçlarına göre işlerimize yoğunlaştığımız işletmemizin önünü açacak gelişmelerden biri olacaktır.BÜYÜK OLSUN BİZİM OLSUN


Aile şirketi iseniz işler biraz büyüdüğünde kardeşlerin çocukları da işin içine dahil edilmek  istendiğinde sorunlar ortaya çıkıyor.Anadolu’da bir işletmeye gittiğimde 5 kardeş kurdukları şirkete  yeğenleri de devreye girdiğinde 30 kişilik bir şirket ortaya çıkıyor. Ne oyluyor bu işletmeler daha  sonra işleri yürütemiyorlar ve ayrılıyorlar. En kolay yolu bu küçük olsun benim olsun mantığı hemen ayrılıyoruz. Halbuki küçük olsun benim olsun mantığı yerine büyük olsun hepimizin olsun mantığı olmalı. Ne kadar büyük olursak, ciromuz ne kadar büyük olursa rekabet gücümüz o kadar artıyor. Masraflarımızda buna binaen o kadar düşüyor. Ben gittiğim yerlerde ne olur şirketlerinizi bölmeyin diyorum. Rekabet gücünüzü zayıflatmayın temennisinde bulunuyorum. Bir şekilde bunun yolunu bulmamız lazım bizim. Küçük küçük şirketlerle rekabet gücümüz zayıflıyor. Dünyanın en büyük şirketleri bir araya geliyor, birleşiyor biz bırakın birleşmeyi mevcutları bile koruyamıyoruz. Bu konuda bu gibi derneklerden yardım alına bilir, KOSGEB gibi, TUBİTAK gibi kurumların bir sürü desteklerinden faydalanılabilir. Aile şirketlerinde kurumsallaşma adına şirketlerimizi günün koşullarına uygun hale getirmek ve bölmeden yürütebilmek olmalı.


EKONOMİDE Kİ SORUNLAR


Ekonomi yazarı Sayın Zafer ÖZCAN, "Türkiye ekonomisinin sorunlarını şu şekilde : , Cari açık İç tasarrufun yetersizliği. Bu oran 2002 yılında GSMH ‘ nın %20 iken 2013 yılında %12 dir.Çin’de ise bu oran % 50.Sanayide ithalat bağımlılığı Ar-Ge ve inovasyon yetersizliği.İhracatımızın kg.değeri 1.59 dolar iken ABD-Almanya-Japonya’da 4-6 dolar civarıdır. Şirketlerimizin % 95’i KOBİ ve bunun da % 95’i mikro işletme.

Aile şirketlerinde büyüme yerine bölünme oluyor.Vergi gelirlerinde ki çarpıklık.

Enerjide dışa bağımlılık.2012 yılında 60 milyar dolar ödendi.Çalışabilir insan gücümüzün eğitim durumu.Orta öğretimi bitiremeyenlerin nüfusa oranı % 60 'tır " dedi.EKONOMİDE OLUMLU GELİŞMELER


Türkiye Kamu borcu seviyesinde Avrupa ülkeleri arasında % 36 ile en düşük seviyesinde.

Faiz harcamaları % 85 den % 17’ye düşmüş durumda.Bankacılık sektörü 2001 krizinden sonra yeniden yapılandırıldı ve 2008 küresel krizinde Türkiye bankası batmayan tek ülke oldu.Hane halkı borç seviyesi % 22 ile çok iyi bir seviyededir " diye konuştu.


Bu verilerden sonra konuşmasına devam eden Özcan yeni yatırımlarda kredi oranlarının % 50’yi geçmemesi gerektiğini ve firmaların verimlilik ve tasarrufa çok önem vermesi gerektiğini,taksit sınırlamasının iç pazarı daraltacağını belirtti.2014 yılında büyümenin % 3 civarında olacağı , enflasyonun % 7-8 arası olacağı ve dolarında 2.10 – 2.30 arasındaki bar bantta olacağını söyledi.


Program soru cevap kısmından sonra TASİAD Eş başkanı Sayın ÖZKAN TAŞKINER’in konuğumuza plaketini takdim etti. Sayın Zafer ÖZCAN kitaplarını okuyucularla paylaşarak imzaladı.Program Sayın TASİAD Eş başkanı Özkan TAŞKINER’in kapanış konuşması ile son buldu.
Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:
TasiadZafer ÖZCAN
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.