1 Liralık Ölüm
banner57

Tekirdağ'da hızla yaygınlaşan sentetik uyuşturucu operasyonu devam ediyor. Dün saat 19.00'da 50. yıl ortaokulu önünde uyuşturucu kullanan G.Y halisünasyon görerek kendinden geçti. Polis ve sağlık ekiplerinin intikal ettiği olayda, madde bağımlısı G.Y komaya girmekten son anda kurtarıldı. G.Y, Tekirdağ Devlet Hastanesine kaldırıldı. ÖLÜME GÖTÜREN BU KATİL KİM ?


Uyuşturucu Madde içerikli olan ve kullanımı esnasında insan metabolizmasına çok zararları dokunan bu katil,  tamamen uyuşturucu maddeden ve bazı bitkilerin yapraklarına karıştırılarak elde edilmektedir. Bonzai zararları ve etkileri kalcı hasarlar bırakabilmekte beraber büyük ölçüde bağımlı hale gelmektedir.
Bonzai Sentetik Cannabinoid ismi altındaki birçok maddeden oluşmaktadır. Tamamen kimyasal olan bu uyuşturucu madde bazı bitlkilerin yapraklarına karıştırılarak ortaya çıkmaktadır. İçildiği zaman insan üzerinde çok büyük bir etkisi olmaktadır.


1 LİRALIK ÖLÜM


“Son bir yıldır ülkemizde artış gösteren ve “1 liralık ölüm” olarak nitelendirilen sentetik uyuşturucu tehditi şimdi de Tekirdağ’da. Emniyet Genel Müdürlüğü raporlarına göre; sentetik uyuşturucu ile ilgili 224 olayla Tekirdağ ikinci sırada yer alıyor. Emniyetin ürküten raporunda; sentetik uyuşturucu kullanımında korkunç bir patlama olduğuna dikkat çekilirken, iki yıl sonra madde kullanımından kaynaklanan ölümlerde artış yaşanabileceği tespiti yapılmıştır.Özellikle ilkokul çağındaki çoçuklarda bile, ölüm vakalarının artmasıyla tartışılan sentetik uyuşturucunun 4 yıl öncesine kadar bilinmediği fakat şu anda adı geçen uyuşturucunun diğerlerine oranla etkisinin 4 kat daha fazla olduğu söylenmektedir. Şu anda 400 çeşide ulaştığı ve uyuşturucu piyasasının yarısını kapsadığı ifade edilen sentetik uyuşturucu kullanımında, Tekirdağ ilinin ilk sıralarda yer alması ise çocukları olan ailelerimizi korkutmaktadır.


Türkiye genelinde ortaya çıkan bu sentetik uyuşturucu tehlike saçmaya devam ediyor.  Dün saat 19.00'da 50. yıl ortaokulu önünde uyuşturucu kullanan G.Y halisünasyon görerek kendinden geçti. Polis ve sağlık ekiplerinin intikal ettiği olayda, madde bağımlısı G.Y komaya girmekten son anda kurtarıldı. G.Y, Tekirdağ Devlet Hastanesine kaldırıldı. 

Dünyada Spice, Bonzai Citrus, K2, Jamaican, Scope, Smoke gibi isimlerle bilinen, bazı kurutulmuş bitki yapraklarına emdirilmesiyle sıvı ve toz şeklinde ambalajlanıp sağğa zararlı olmadığı algısı oluşturularak piyasaya sürülen; sentetik uyuşturucu, esrara benzer etkilere neden olan ve metabolizmayı tamamen tahrip eden uyuşturucu bir maddedir. Bu sentetik kannabinoidler, hastalıkların teşhis ve tedavisi amacıyla laboratuvarlarda geliştirilmiştir. Ancak, uyuşturucu olarak pazarlanan sentetik uyuşturucu ürünleri içindeki, çok farklı miktar ve çeşitteki bu sentetik maddeler, doğal esrar ve eroine göre çok daha tehlikeli etkileriyle, beyin hücrelerinde kısa sürede hasara yol açar, şizofreniye benzer bir durum ortaya çıkarır ve ani kalp durmalarına neden oluyor. Sentetik uyuşturucu doğal ve bitkisel bir ürün olarak düşünülmesi, kimyasal içeriği ve toksik etkileri ile ilgili bilgi sahibi olunmayışı insanların sentetik uyuşturucuyu denemelerinde etkili olmaktadır. Solunum yoluyla (burundan çekilerek) alındığında, akciğerler tarafından anında emilerek kana karışır. Beyin gibi diğer organlara da yayılır ve etkileri dakikalar içinde görülmeye başlar. Ağızdan alındığında ise, sindirim sistemi tarafından emilmekte ve karaciğerdeki metabolik aktiviteye bağlı olarak etkileri daha geç görülür. Laboratuvar testleri ile Sentetik uyuşturucu kullanıldığı tespit edilebilir mi?

Yasadışı birçok uyuşturucu madde gibi Sentetik uyuşturucu kullanılıp kullanılmadığı, idrar, kan, tükürük, saç ve ter testleri ile belirlenebilir. Ancak, hastane laboratuvarlarında çoğunlukla, daha kolay ve hızlı sonuçlar alındığı için, negatif ve pozitif test sonucu veren idrar testleri kullanılır. Daha sonra ise, bu test sonuçları yorumlanarak çok daha hassas ve spesifik doğrulama testi ile teyit edilir.

Sentetik uyuşturucu kullanımının belirtileri nelerdir?

Sentetik uyuşturucu kullananlarda, vücut sıcaklığı yükselir, ağrı duyusu azalır, hareketleri yavaşlar ve yüz ifadesi donuklaşır. Vücutlarını, kol ve bacaklarını farklı bir pozisyona sokarlar ve uzun süre öyle kalırlar. Bonzai, vücutta doğal olarak bulunan kannabinoidlere göre, beyinde bulunan CB1 ve bağışılık sistemi ile ilgili CB2 reseptörlerini çok daha güçlü uyardığından etkileri daha uzun sürer. Bu nedenle Sentetik uyuşturucu kullanımında ölüm oranları daha sık görülmektedir.


Sentetik uyuşturucu kullanımının başlıca belirtileri şunlardır;
Baş dönmesi, Halüsinasyon, hafıza kaybı, duygu ve düşünce bozuklukları, oryantasyon bozukluğu, Görme ve işitme ile ilgili, algıda bozukluklar, Geçici felç durumu, bilinç kaybı
Ağrılı uyaranlara duyarsızlık, nöbetler ve koma, Çarpıntılar, ritim bozuklukları, kalp atışlarının artması, nabız yükselmesi, kan basıncında (tansiyonda) hızlı düşme, şok, kalp krizi, Nefes darlığı, öksürük, kas kasılması, göğüs ağrıları, Ağız kuruluğu, bulantı ve kusma, yutma güçlüğü,Karın ağrıları ve kanamalar gibi mide bağırsak etkileri, Hareket bozuklukları, kaslarda ağrı, sertlik ve kramplar, Kan şekeri düşüklüğü, Açlık hissi, iştah bozuklukları, sıvı kaybı, Elektrolit bozuklukları, vücut ısısının yükselmesi, aşırı terleme gibi metabolik bozukluklardır.


Kimler tehlike altındadır?


Uyuşturucu madde kullanımına sebep olan birçok sorun ve faktörler, sentetik uyuşturucu kullanımında da geçerlidir. Ergenlik döneminde hassaslaşan gençler başta olmak üzere, özellikle ailevi, sosyal ve kişisel olarak sorun yaşayan 15-30 yaş arasındaki bireyler uyuşturucu tacirlerin ve aracılarının tercih ettiği Bonzai risk grubunu oluştuyor.


Sentetik uyuşturucu dünyada bir çok ülkede yasaklandı.

İşte bonzai kullanımına yasak getiren bazı ülkeler:

Avusturya'da, 18 aralık 2008’de uyuşturucuyu maddeler yasasının 78. paragrafı ile riskli maddeler (kullanımının kontrol altında tutulması gereken maddeler) kapsamına alındı. Yetkililer yasaklanması gerekip gerekmediğini hala tartışıyor.
Estonya, Narkotik maddeler sınıfına alındı. İthali, ihracı ve bulundurulması yasak.
Almanya,  İçeriğindeki kimyasalların bir kısmı kimyasal isimleri belirtilerek 22 ocak 2009’da yasaklandı. İthali, ihracı, bulundurulması ve satılması yasak.
Finlandiya: Bu maddeler ‘ilaç’ sınıfına konularak, “sadece özel reçete ile satışı serbesttir” dendi. Reçete de kolay alınamıyor. Tamamen yasa dışı madde sınıfına alınması hala görüşülüyor. Fransa'da, 24 Şubat 2009’da içeriğindeki maddeler ve bu maddeleri almak, satmak, ihraç ve ithal etmek, bulundurmak yasaklandı.
Polonya'da,  Mayıs 2009’da yasa dışı maddeler kapsamına alındı.Rusya'da, 9 Nisan 2009’da yasaklandı.İsveç, 15 Eylül 2009’da yasaklandı.İsviçre: Temmuz 2009’da yasaklandı. İngiltere,  Önce‘b’ sınıfı narkotik maddeler sınıfına alındı. aralık 2009’daysa tamamen yasaklandı. KKTC, 29 Mart 2010’da yasaklandı. Kıbrıs Rum Kesimi: 15 Şubat 2010’da yasakladı


Sentetik uyuşturucu kullanan gencin anlattıkları tüyler ürpertiyor


" Önce denge kaybı, sonra yavaşça bilinç yitimi ve geçici körlük olur. Sonra zaman ve mekan kaybı yaşarsınız, nerde olduğunuzu ne yaptığınızı unutursunuz normalde gayet net bildiğinizi bir şeyi hatırlamaya çalışırsınız ama hatırlamanız imkansızdır. Cümle bile kuramazsınız. Nefes almaya çalışırsınız sadece. Ölüme bu kadar yakın olamazsınız. Kalbiniz aşırı çarpar. Bilincinizi yitirirsiniz bir başkasına çok rahat zarar verebilirsiniz. Çünkü kendinizi rüyada sanarsınız ya da kendinize çok ciddi zarar verebilir 9.kattan aşağı atlayabilirsiniz. Siz esrara benzediği için esrar kafasını yaşamayı beklerken 2 dünya arasında sıkışır kalırsınız. bir an önce geçsin diye dua etmeye çalışırsınız. Sürekli ölüyormuşsunuz hissi olur ve bu çok ciddi bir his. Bunu tüm bilincinizle yaşarsınız. Hiç bir yerinizi haraket ettiremezsiniz. Bırak haraket etmeyi elinizi cebinize götürüp telefonu çıkarıp 112'yi bile arayamazsınız yardım çağırmak için. Eğer bu yazıyı okuyanlar arasında bunu denemeyi düşünenler varsa gidin kendinizi otobüsün altına atın daha iyi. Şaka yapmıyorum düpe düz intihar bu madde ötesi yok. Sentetik uyuşturucu koması'na girmek istemiyorsanız denemeyin. Uyuşturucu komasının dönüşü yok. Az çok demeyin sakın kimse denemesin kimyasal bu ! Bu yazıyı okuduktan sonra 1 kişinin bile kararı değişirse ne mutlu bana.

" dedi.


Gençlerimize, çocuklarımıza sahip çıkalım. Benim çocuğum değil demeyin. Herkes, kimse bu alçaklar lütfen ihbar etsin. Başım yanmasın, beni bulaştırmayın, başıma bela almak istemiyorum demeyin. Duyarlı bir vatandaş olmak için elele. Okullar açıldı. Satıcılar sokağa döküldü. Gördüğünüz yerde lütfen Alo 155 Polis Merkezini arayın.


Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.