PKK’ya kurtuluş imkânı
*PKK, 5 gün süreyle elimizden kurtarıldı. Zaman kazandırıldı. Militanlar yaralarını sarıyor, örgüt personel ikmalini ve mühimmat bütünlemesini yaptı.
Kimyasal silah
*Terör örgütü, Türk ordusunun kimyasal silah kullandığı haberlerini yayıyor. Bunu daha önce Dersim Harekâtı’nda da dile getirmişlerdi. Ben de araştırma yapmıştım. Askerlerin mağaraya yaklaşmasını gizlemek için sis kutusu isteği yapılıyor. Bu da belli çevrelerce kimyasal silah olarak yansıtılıyor. O dönemde yürütülen Harekât ile ilgili bazı resimlere baktım. Yoğun duman, özel aygıt, dekontaminasyon tesisi benzeri bir oluşum, hastane raporları gibi sonuca götürecek net bulgular yoktu.
Kaldı ki, Türk ordusunun kimyasal silah ve savaşı benimsemediği gibi bunlarla ilgili silah, malzeme ve tesisin olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bugün için de aynı şeyleri rahatlıkla söyleyebiliriz. Bizzat Milli Savunma Bakanı TSK envanterinde kimyasal silah bulunmadığını açıklamıştır. 
ABD’den…
*ABD’li bir yetkili, “… Obama döneminde müttefikimiz Türkiye yerine PKK ile iş tuttuk. Şimdi de PKK’yı SDG olarak yeniden adlandırdık…” demiş. Bu yetersizdir. Daha açılması gereken nice göz, duyması gereken nice kulak vardır.
Almanya’daki Türkler
*Almanya’da Türkler biraraya geldi ve gösteri yaptılar Barış Pınarı Harekâtı’na destek verdiler. PKK yandaşlarıyla karşılaşmaları hiç de istenmeyecek görüntülere neden olabilirdi. Alman polisinin aldığı önlemler yerinde olmuştur.
Affedilmeyecek bir olay
*İki Kastamonulu vapurda konuşurlarken ayı avına gittiklerini anlatıyorlardı. Birisi ayıya nasıl nişan aldığını ve tüfeği ateşledikten sonra ayının nasıl yere düştüğünü anlatıyordu. Diğeri de sanki ayı o anda vuruluyormuş gibi gard vaziyeti (!) almış, garip hareketler yapıyordu. Bu konuyla ilgili internette bir de video var, izlemiştim.
Her iki adama birer çay ısmarladım, yanlarına oturdum, olaya ilgi duymuştum. Videodaki ayının öldürülüşünden çok etkilenmiştim. Yavaş yavaş konuya girdim.
“Beyler, tüfekle ateş ettiğiniz ayının yere yıkılışını zevkle anlatıyorsunuz. Size saldırdı mı? Hayır. Malınıza veya hayvanınıza zarar verdi mi? Hayır? Bazı hastalıklara şifa olduğu gerekçesiyle ayının ciğerinden istifade edildiği iddianız ne kadar doğru biliyor musunuz?
Bir canlı yere düşmüş, acımasız şekilde tüfeği ateşliyor ve hayvana acı üzerine acı veriyorsunuz. Ya hamileyse? Ya yavruları var ve onlara yiyecek aramaya çıkmışsa? Siz kaç ayıyı öldürdüğünüzün farkında mısınız? Anne sütü alamayacak o küçücük yavruların açlıktan öleceği hiç aklınızdan geçmedi mi?
Bazı kavramlar
*Daha 7-8 yıl öncesine kadar “Vatan, Millet, Sakarya” gibi kavramlar kinayeli ya da alaylı şekilde kullanılırdı. Bu kavramlarla birçok kişi oynamıştır. Bir de askerlere mahsus olmak üzere “Vaziyetten vazife çıkarmak” deyimi vardı. Özellikle darbe yapanları küçük düşürmek amacıyla söylenirdi.  Yani gelişen durumlara bakarak kendisine bir görev düşüp düşmediğini düşünmek…
Geçtiğimiz hafta Bursa’da Nilüfer Çayı’nın kollarından birisine yakın bir tesisten boyalı ve atık maddeler dereye kontrolsüz şekilde salınınca balıkların kıyıya vurduğu ve toplu şekilde öldükleri basına yansımıştı.
Mahkemelerde bazı hâkimlerimiz hem ibret olacak cezalar verirken bazı hâkimlerimiz de ceza alanların eğitilmesi amacıyla okuma, belli yerde çalışma gibi cezalar vermektedir. Acaba Bursa Müftülüğü de bir heyet teşkil ederek bu fabrikaya gönderse ve ölen balıkların da yaşam hakkı olduğunu, bu işi umursamazcasına yapanların yaşam hakkını gasp ettiklerini anlatsa, yani vaziyetten vazife çıkarsa, günah mı olur?
Namık Kemal’in sözleri
- Yüksel ki yerin bu yer değildir; dünyaya gelmek hüner değildir.
- Hokkamı dilenci çanağı, kalemimi iktidar değneği yapmayacağım.
- Bize gayret yaraşır, merhamet Allah’ındır. Hükm-ü âti ne fakirin, ne de şeyhin şahındır
- Ne mümkün zulm ile bidâd ile imhâ-yı hürriyet. Çalış idrâki kaldır muktedirsen âdemiyetten.
- Ne sin iledir, ne sal iledir, ne cah iledir, ne mal iledir, beyim ululuk, kemâl iledir.
- İnsan, ne idraksiz mahlûktur! Herkes kimsenin sağ kalmadığını bilir de, kendi öleceğine inanmak istemez.
-Tek görme organı göz olduğu halde göz kendini göremez.
-Okumayı öğrenmek, en güç sanattır. Âdemin hayvaniyeti yemekle, insaniyeti okumakla kaimdir.
-Vatan sevgisinden maksat, toprağa değil, onun üstünde yaşayan insanlara duyulan sevgidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.