Yüz Yüze Eğitim basladı
banner57

2 günlük kar tatilinin ardından yüz yüze eğitim Tekirdağ’da  seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki  resmî ve özel anaokulu, ilkokul ve ortaokullarda başladı.
Bu doğrultuda Vali Aziz Yıldırım, koronavirüs tedbirleri alınarak eğitim öğretime başlayan Kumbağ İlkokulu’nu ziyaret etti.
Sınıfları gezerek öğretmen ve öğrencilerle sohbet eden ve öğrencilere hediyeler veren Vali Yıldırım, 2020-2021 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısının hayırlı olması dileklerinde bulundu ve maske, sosyal mesafe, el hijyeni tedbirlerine azami ölçüde dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Vali Yıldırım’a Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutanı Kıd. Alb. Osman Kılıç, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan eşlik etti.
Tekirdağ Valiliğinden ‘yüz yüze eğitim’ açıklaması
Tekirdağ Valiliği, yüz yüze eğitim programı hakkında açıklama yaptı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan ‘yüz yüze eğitim programı’ hakkında Tekirdağ Valiliği tarafından yapılan açıklamada, eğitim verilecek okullarda alınan tedbirler hakkında bilgilendirmeler yapıldı.
Pandemi süresince Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu’” uyarınca hareket edileceğini belirten Valilik, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Salgın koşullarının hafif seyrettiği ya da virüsün hiç görülmediği kırsal mahallelerimizde okullar, 15 Şubat’ta başlayacak şekilde yüz yüze eğitime hazırlanmıştır. Yüz yüze eğitime geçiş hazırlıkları kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nca belirlenen “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu’” uyarınca, okullarda tüm alanlarda öğrenciler arasında 1-1,5 metre sosyal mesafe sağlanacak şekilde kapasite düzenlemeleri gerçekleştirilmiş, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz koordinasyonunda açılacak tüm okullara ihtiyaç duydukları dezenfektan, sabun gibi temizlik malzemeleri ulaştırılmıştır.
“1 MART’TAN İTİBAREN TÜM OKULLARDA HAFTADA 2 GÜN YÜZ YÜZE EĞİTİM YAPILACAK”
15 Şubat Pazartesi itibarıyla, ‘Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan okulların tamamında il/ilçe Hıfzıssıhha Kurulları’nın il ve ilçe Millî Eğitim Müdürlükleriyle işbirliği içinde tüm ilkokul ve ortaokullar ile tüm bağımsız anaokulu ve özel eğitim anaokullarında haftada 5 gün yüz yüze eğitime geçilmesine dair kararlar alınmıştır. Buna göre, İl Hıfzıssıhha Kurulları kararlarıyla kırsal mahallelerde İlimiz genelinde bulunan ilkokul düzeyindeki 10 birleştirilmiş sınıf, (36’sı resmi, 63’ü özel olmak üzere) 99 anaokulu, 1 özel eğitim anaokulu ile 29 ilk/ortaokulumuz olmak üzere toplamda 139 okulumuzda yüz yüze eğitime başlanacaktır. 1 Mart’tan itibaren ise tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim sınıflarında, haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacak, tüm resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında da yüz yüze eğitime başlanacaktır.
“1,5 METRE SOSYAL MESAFE SAĞLANACAK”
Şu konularda da Tekirdağlı hemşehrilerimizi, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz ile velilerimizi bilgilendirmeyi gerekli görmekteyiz: Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) işbirliğinde yürütülen çalışmalar neticesinde, ilimiz genelindeki okullarımızın yüzde 100’ü hazırlıklarını tamamlayarak belgelendirme başvurusu yapmış, Ağustos 2020’den bu yana yapılan incelemeler sonucunda tüm okullarımız ‘Okulum Temiz’ belgesi almaya hak kazanmıştır. Okulların belgeyi edinebilmesi için ‘Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu’nda belirtilen esaslar çerçevesinde sınıf, yemekhane ve benzeri tüm alanlarda öğrenciler arasında 1- 1,5 metre sosyal mesafe sağlanacak şekilde kapasite düzenlemeleri gerçekleştirilmiş, Öğrenci ve çalışanların, sınıflar ve diğer alanlarda belirlenen kişi sayısını geçmeyecek ve aynı yerde oturmalarını sağlayacak planlar oluşturulmuştur.
“SIKLIKLA TEMİZLİK VE DEZENFEKTE İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK”
Okul içerisinde öğrenci, öğretmen ve diğer çalışanların maske kullanımıyla ilgili belirlenen kurallar ve gerekli uyarılar yazılı ve görsel olarak paylaşılmıştır. Okullarda temizlik görevlilerinin iş esnasında maskenin yanı sıra eldiven, bone ve benzeri koruyucuları kullanmaları için önlemler alınmış, Okullarda belirlenen noktalarda maske, eldiven gibi atıklar için ayrı ayrı olmak üzere elle temas etmeden açılıp kapanabilen atık kutuları yerleştirilmiştir. Sınıflarda yüksek sesle etkinlik yapılmaması için düzenlemeler yapılmış olup, salgın hastalıktan korunma yollarıyla ilgili eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerine devam edilmektedir. Eğitim ortamlarının düzenli olarak doğal yollarla havalandırılması için gerekli düzenlemeler yapılmakta olup, alanların taşıdıkları hijyen riskine göre sıklıkta temizlik ve dezenfekte işlemleri gerçekleştirilerek kayıtlar tutulmaktadır. Öğrenciler arasında malzeme alışverişi yapılmaması konusunda gerekli bilgilendirmeleri içeren uyarılar ilgili alanlara asılmıştır.
Okullara ziyaretçi kabul edilmemesi başta olmak üzere, veliler ve diğer ilgili taraflarca uyulması gereken kurallar ve konular, okulların web siteleri ve diğer iletişim araçları ile duyurulmuş, ilgili tarafların uyması gereken kurallara ilişkin taahhütler kendilerinden alınmıştır.”
4Gülçin Akyol

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:
Yüzyüze Eğitim
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.