Yamaç paraşütünde marka şehir
banner57

Trakya Kalkınma Ajansı, 2012-2013 Yılları Mali Destek Programları kapsamında desteklediği Tekirdağ Yamaç Paraşütü Kulübü’nü (TEYAK) ziyaret etti. Trakyaka yetkilileri, Kulüp Başkanı Sadri Özel ile Yeniköy’deki kulüp binasında, bir sohbet gerçekleştirdi.


Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleştirilen sohbette; Başkan Sadri Özel, kulüp hakkında merak edilenleri yanıtladı. 

TRAKYAKA: Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü hakkında bize bilgi verir misiniz?

Sadri ÖZEL: 1990’lı yılların başında biz yamaç paraşütüne merak saldığımızda o zamanlar Türkiye genelinde bu spora ilgi yoktu. Yamaç paraşütü nerede yapılır diye araştırmaya başladık. Fethiye’de birkaç kişi yapıyordu, Eskişehir de bile henüz başlamamıştı. Türk Hava Kurumu’nda da henüz yoktu. Dönemin Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan’ın bu işe özel bir merakı olduğunu öğrendik. Bireysel olarak Tekirdağ’da daha önceleri uçanlar varmış. Vali Doğan, yamaç paraşütünün burada yapıldığını öğrendiği zaman yani 2007 senesinde uçuş bölgesine giden yolu açtırdı, aynı yıl bir de festival düzenledi. Uzun zamandır ertelediğimiz bir şey ayağımıza gelince biz de burada bir arkadaşımla birlikte bu işi öğrendik. Bu işi bireysel olarak ilerlettikten sonra kurumsal bir çatı altında yürütmeye karar verdik. 2010 yılı sonunda Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü’nü kurduk. Bu kulübü 3 kişi kurduk. Kulübü kurduğumuzda bireysel malzemelerimiz dışında hiçbir şeyimiz yoktu. İlk etapta şu anda bulunduğumuz binayı kiraladık, onardık, Mayıs ayı içerisinde hizmete hazır hale getirdik. Faaliyetlerimize başladık. Sayımızı da artırmaya başladık. Yamaç paraşütü her ne kadar hava sporları içindeyse de en ucuz maliyetle yapabileceğiniz bir spor olmasına rağmen belli bir bütçe istiyor. Kulüp olarak bir işi yapmaya kalktığınızda ekipmana ihtiyacınız var. Bu ihtiyaçlarımızı nasıl karşılarız diye düşünmeye başlamıştık.

 TRAKYAKA: Bu noktada Ajans’la nasıl tanıştığınızı anlatır mısınız?

Sadri ÖZEL: Trakya Kalkınma Ajansı’yla daha kulübü kurmadan tanışmıştık, bu işi nasıl yaparız diye görüşmeler yapıyorduk, Ajans daha eski binasındaydı. Hep söylüyorum bizim kulübümüzün kendisi bir proje kulübü. Kulübü kurar kurmaz Ajans’ın 2011 Yılı Teknik Destek programına başvurduk. İlk başvurumuz bu oldu. Yine Ajans’ın Proje Yazma Eğitimleri’ne de katılmıştım. Çok değerli bir hocaydı eğitimi veren bize büyük bir katkısı oldu. 

TRAKYAKA: Ajans desteğiyle yürütmüş olduğunuz projelerden bahseder misiniz?

Sadri ÖZEL: Az önce de bahsettiğim gibi ilk başvurumuz 2011 yılında almış olduğumuz Teknik Destek programıydı. Bu destekle 27 kişiye Türk Hava Kurumu ile ortak olarak eğitim programı düzenledik, bu program bir haftalık sertifikalandırma programıydı. Bu tabi bizi hem Kalkınma Ajansı’yla tanıştırdı, projeciliğe ilk adım oldu, hem de kulüp olarak senelerce bulamadığımız imkânı kısa sürede bulabildiğimiz için manevi bir tatmin de yaşadık. Ardından 2012/2013 Yılı Mali Destek Programlarına hazırlandık, proje başvurumuzu yaptık ve kabul edildi. ‘Tekirdağ İlinde Yamaç Paraşütü Spor ve Turizminin Geliştirilmesi’ adlı projemizin kabul edilmesi bir dönüm noktası oldu. Kulübün malzeme ihtiyacının önemli bir bölümü karşılandı. Bugün bile bu kadar malzemeye sahip kulüp Türkiye’de pek bulamazsınız. Türkiye’de de bir ilk oldu bu iş. Yamaç paraşütü sporu önceleri Türkiye çapında genelde bireysel olarak yapılıyordu ya da gezi kulübü şeklinde örgütlenenler vardı. Biz, turistik uçuş dediğimiz tandem uçuşu yaptırmanın yanı sıra insanlara eğitim de verdik. Bu anlamda hem bölgede hem ülkemizde ilk olduk. 10 kişiye aynı anda eğitim verebilecek hale geldik proje sayesinde. Aynı proje kapsamında Namık Kemal Üniversitesi Rektörü iştirakçi olarak projeye imza atmıştı, üniversiteden 10 öğrenciye eğitim verdik. Üniversite bünyesinde de Havacılık Topluluğu’nun kurulmasına böylelikle vesile olduk. Yaz aylarında tandem uçuşları arttı, 2010 yılında başlamış olduğumuz konumdan çok daha ileri bir konumdayız, bunu sadece kulübün geldiği nokta olarak değil bu sporun bölgedeki gelişimi açısından da söylüyorum. 2012/2013 yılı Mali Destek Programları kapsamında devam eden ‘Gökyüzüne Dokunun’ isimli projemiz devam ediyor şu anda. Bu proje kapsamında da Microlight dediğimiz bir hava aracı alımı yaptık, daha eğitimleri bitmedi. Bu uçak sınıfına giren bir araç. Bir aksilik olmazsa onun uçuşlarını da burada başlatacağız. Bu projemizi de bitirdikten sonra yamaç paraşütünü bir adım daha öteye götürüp işin motorlu sportif havacılık kısmına geçmiş olacağız. 

“Trakya Kalkınma Ajansı’nda Özel Sektör Gibi Çalışan Bir Devlet Kurumu Havası Var”

TRAKYAKA: Projenin yazımında, yürütülmesinde herhangi bir zorluk yaşadınız mı?

Sadri ÖZEL: Kendi adımıza söylemem gerekirse herhangi bir sorun yaşamadım bu süreçte. Proje yazma ile ilgili eğitimlere katılmıştım. Ajans’ın destek verdiği ‘İnsanlar Yetişir, Kurumlar Gelişir’ isimli bir proje vardı. Bu proje kapsamında 182 saatlik bir proje yazma seminerine katılmıştım, bu seminer de bana çok şey kattı. Proje yazma konusunda herhangi bir danışmanlık firmasıyla çalışmadık, kendimiz yazdık. Kendi işimizi kendimiz görüyoruz. Bu bizim şansımız kulüp olarak. Yürütülmesinde de bir sorun olmadı, sonuçta kurallar belli. Her yerde söylüyorum bunu, özel sektör zihniyetinde olan bir devlet kurumu havası var Trakya Kalkınma Ajansı’nda. Şu güne kadar kurumda bize ilgisiz davranan bir personel olmadı, sorduğumuz sorulara her zaman cevap alabildim. Her ne kadar insanlar şikâyet etse de -projelerde yaşanan bürokratik süreçlerle ilgili- ben ona çok fazla katılmıyorum. Ben var olan bir kuralla boğuşmam ona uygun bir şekilde davranmayı tercih ederim. 

TRAKYAKA: Bölgede yamaç paraşütü sporuna katkı sunan bir kulüp olarak neler söylemek istersiniz? 

Sadri ÖZEL: Bu spor burada geleceği olan bir spor, daha fazla desteklenmeli daha fazla ilgi gösterilmeli, sizin dernek-kulüp olarak yapacağınız şeyler bir yere kadar. Aşamadığınız bir sürü sorun var. Altyapı eksiklikleri bizi zorluyor, örneğin; iniş alanımızda bir yer kiraladık bomboş arazi üzerine bir şey yapamıyorsunuz su yok, elektrik yok, insanların temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri hiçbir şey yok. Biz artık bunları talep edeceğiz ilgili kurumlardan. Bu konuda destek bekliyoruz. Diğer kurumlarda tabi artık ilgi göstermeye başladı. Coğrafi avantajlarına rağmen Tekirdağ hake etmediği bir yerde. Senelerdir Tekirdağ Köftesi ve Peynir Helvası’nın dışına çıkamadık, tabii ki bunlar gastronomi turizmi için oldukça önemli. Bundan sonra bu markalar üzerine yenilerini katmalıyız. Değişen bir turizm anlayışı var artık, farklı alanlarda kendimizi geliştirmeliyiz, biz kendi adımıza bunu yamaç paraşütü sporuyla yapıyoruz. Elimizde bir istatistik yok sadece kendi gözlemlerime dayanarak söylüyorum Türkiye’de Fethiye’den sonra en fazla uçuşun yapıldığı bölgeyiz. Bizim avantajımız şu: Biz senenin 12 ayı burayı kullanabiliyoruz. İklim avantajımız var. Ölüdeniz’e gittiğinizde Kasım ayında uçuşlar biter Mart ayının sonunda açılır. Tabi yapılacak daha çok iş var, sportif ve turistik uçuşların ve bilinirliğin artırılması için yeme-içme, konaklama problemlerinin giderilmesi, bölgeyi cazibe merkezi haline getirebilecek tesislerin kurulması, altyapı sorunlarının giderilmesi gibi. Biz daha şimdiden kendi alanımızda bunlar olmadan kayda değer bir gelişme sağladık.

TRAKYAKA: Yamaç paraşütü yapılan pistler ile ilgili bilgileri de paylaşabilir misiniz?

Sadri ÖZEL:  Burada kullandığımız 3 kalkış pisti var, ana pistimiz Nişantepe’de 625 metre direk doğu, güney, güneybatı yönünü karşılayan. Ana pistimiz en geniş pistimiz aynı anda 30-40 paraşütçünün paraşütlerini serip arka arkaya sırasıyla kalkma imkânını veren, doğal çim, eğimi uygun, iyi bir parkur. Türkiye’de örneği az. Fethiye Ölüdeniz’e gittiğinizde bile 5 paraşütü yan yana serdiğiniz zaman pist kapanır. Yani çok kısadır, başlangıç aşamasındaki insanlar için çok uygun değildir, belli seviyenin üstündeki insanların kalkış yapabileceği bir parkurdur. Ama burası her seviye için uygun bir pisttir. Dolayısıyla bu işe başlamak isteyen açısından parkur çok iyi bir parkur. 625 metrelik tepenin hemen kuzeydoğuya bakan yamacında tek paraşütün kalkışına izin veren küçük bir pist var. Yamaç paraşütü rüzgârın yönüne ve şiddetine bağlı olduğu için pistler çok önemli. Mesela kuzey-kuzeybatı rüzgârı estiğinde yamaç paraşütü yapamazsınız burada. Çünkü o yönde kalkabileceğiniz bir pist yok.  Bir de tam iniş alanına bakan 265 metrelik bir kalkış alanı var. Orası da yine güney- güneybatı rüzgârlarında kullandığımız bir yer. Özellikle de 13-15 km’lik bir rüzgârın üzerindeki havalarda bizim yelken uçuşu dediğimiz, saatlerce gezebileceğiniz ortamı yaratan güzel bir parkurdur orası da. Üç parkur da aynı yerde bulunuyor. Biz 5 km’lik bir yarıçap içerisinde uçuşlarımızı, eğitimlerimizi yapabiliyoruz. Bu büyük bir imkân. Bugün mesela İstanbul’da bir kulüp eğitim uçuşu yapmak için Karadeniz kıyısına gidiyor, uçuş yapmak için gittiği en yakın yer Bolu, Adapazarı, Denizli. Bizim coğrafi anlamda büyük bir avantajımız var. Her türlü teorik eğitimi, yer eğitimlerini, küçük-büyük depo uçuşlarını burada yapabiliyoruz.

TRAKYAKA:  Yamaç paraşütü sporu ve turizminin tanıtımı için neler yapıyorsunuz?

Sadri ÖZEL: Hedef kitlemizi göz önünde bulundurduğumuzda tanıtımla ilgili yerelden çok fazla bir şey beklemiyoruz. Bu sporun alıcıları, meraklıları bölgemizde çok fazla yok. Şu anda sayımız hemen hemen 80’e ulaştı. Bunların %90’ı Çorlu ve İstanbul’dan. Bu Tekirdağ’da kırılabilir mi? Yakın vadede çok kolay değil. Dolayısıyla hem turistik açıdan hem de sportif olarak yamaç paraşütü yapmak isteyen hedef kitle İstanbul’dan geliyor. Bunda da basın ve yayınla bir yerlere gelmek o kadar kolay bir şey değil. Biz tanıtım faaliyetlerimizde sosyal medya ve interneti kullanmaya başladık. İkili uçuşların tanıtımları için internet üzerinden tanıtım yapan şirketlerle çalışmaya başladık. Hiçbir maliyeti olmaksızın bir anda 2-3 milyonluk bir kullanıcıya ulaştık. İstanbul gibi bir pazarda, bu bize büyük bir geri dönüş sağladı. İnternet üzerinden çalışmalarımız devam edecek. Ulusal basından, televizyonlar geliyor, röportaj yapıyorlar, yayınlıyorlar ama geri dönüşe baktığınızda bir numarada internet var. 

TRAKYAKA: Yamaç paraşütü ile ilgili yakın zamanda ulusal ya da uluslar arası boyutta planladığınız bir etkinlik var mı?

Sadri ÖZEL: Bizim hem üzüldüğümüz hem de çok fazla ilerleme sağlayamadığımız bir alan. Burada, -konuşmamın başında da belirttim- 2007 senesinde dönemin Valisi bir festival düzenlemişti. 2008 ve 2009 yıllarına da düzenlenmişti bu festival. Özellikle 2009 yılında zirve yaptı. Mesela,  Fethiye’de Ekim ayında festival düzenleniyor, dünyanın Avrupa’nın her yerinden paraşütçüler geliyor. Dünyaca ünlü, Fethiye gibi bir yere gelen paraşütçü sayısı 300-400’ü geçmez. Oraya gelen paraşütçü sayısı kadar biz buraya 2009 yılında paraşütçü getirdik. 100’ü yurtdışındandı. Bunları bireysel ilişkilerimizle yaptık. O zaman tabi destek vardı. Bir bütçesi vardı, 80-100 sporcunun konaklaması için yer ayarlanmıştı. 20-30 bin liralık bütçeyle çok güzel bir festival organize edilmişti. Tanıtım açısından ciddi bir katkı sağladı. 2009 yılından sonra Valilik bu işten desteğini çekti. Bu iş zirveye çıkmışken devamı gelmedi. Geçen yıl festival için bir girişimde bulunmuştuk ancak gerçekleştiremedik. İnşallah umudumuz artık Büyükşehir Belediyesi’nde. Kurum olarak bir festival düzenlemek için bütçeniz olmadığında iş yerel yönetimlere kalıyor. Buranın böyle bir şeye ihtiyacı var, Tekirdağ’ın yamaç paraşütünde bir marka olmasına katkı sunmaya devam edeceğiz.

TRAKYAKA: Son olarak Ajans desteklerine başvuru yapabilecek STK’lar ve derneklere söylemek istediğiniz şeyler var mı?

Sadri ÖZEL: Elbette var. Kesinlikle başvuru yapsınlar. Ajans büyük bir nimet. Özellikle bizim gibi bütçe sıkıntısı çeken kurumlar için. Bu bütçe sıkıntılarının aşılmasında Kalkınma Ajansları’nın katkısı çok önemli. Burada tabi STK’lar da elini taşın altına koymalı, projeciliği öğrenmeli.  Ancak bölgemizdeki derneklerin ilgisi az gibi geliyor bana. Proje kültürünün gelişmesi de zaman alacak tabi. Keşke proje teklif çağrılarında özellikle STK’lara, derneklere ayrılan bütçe de artsa.  

TRAKYAKA: Bize ayırdığınız vakit için teşekkür ederiz.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.