Valilikten mezar iddialarına yanıt
banner57

Tekirdağ Valiliği 17.11.2020 tarihinde çeşitli basın yayın organlarında ‘’Çanakkale Şehitliğindeki Kemikler Tahrip Edildi’’ başlığıyla çıkan yazılara yanıt verdi.
Tekirdağ Valiliği, Tekirdağ Kurtçeşme Çanakkale Şehitliği’nde Yıpranan Anıtın Yenilenmesi ve Çevre Düzenleme Çalışmaları sırasında görünen bir mezar bulunmadığını fakat elle yapılan kazılarda bulunan kemiklerin eski Osmanlı Mezarlığı’na gömülmüş toplu kemiklerin parçaları olabileceğini belirtti. Yapılan açıklamada bu kemiklerin de yetkili kişiler tarafından rapor alınarak bulunduğu yerden zarar verilmeden çıkarıldığı, başka yere defnedildiği açıklandı.
Valilik tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “17.11.2020 tarihinde çeşitli basın yayın organlarında ‘’Çanakkale Şehitliğindeki Kemikler Tahrip Edildi’’ başlıklı haberler yayınlanmıştır. Söz konusu alanKurtçeşme Çanakkale Şehitliği olarak anılmakta, zaman içerisinde uzun süre atıl kaldığı,  bakımsızlık nedeniyle şehitlik alanına yakışmayacak bir görüntü oluşturduğu, kabirlerin kaybolduğu gözlemlenmiştir. Söz konusu alanı atıl durumundan kurtarıp layık olduğu değeri kazandırmak için alanda yapılabilecek düzenleme çalışmalarıTekirdağ Valiliği tarafından başlatılmıştır.
Söz konusu alanda çalışmaya başlanmadan önce, görünür herhangi bir mezar taşı bulunmadığı tespit edilmiştir. Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmış proje kapsamında yapılan el ile kazı çalışmaları sırasındabirbiriyle bütünlük oluşturmayan toplu gömülmüş kemiklere rastlanmıştır. Yapılan araştırmalar ve elde edilen bulgular neticesinde buranın eski bir Osmanlı Mezarlığı olabileceği, kemiklerinde çevredeki binalar yapılırken tahrip edilen eski mezarlıktan çıkan kemik parçalarının olabileceği değerlendirilmiştir.
Çalışmalar sırasında toprak altından çıkan mezar taşları ve kemikler, anında ilgili kişi ve kurumlara bildirilmiş olup, gerekli izinler gelene kadarda çalışmalar olduğu gibi durdurulmuştur. Mevcut yapılaşmanın olmadığı bölgelerde şehit kemiği olma ihtimali ve ecdadımıza saygı sebebiyle, kültür katmanı derinliği seviyesinde, kazı amacı ile hiçbir şekilde iş makinası sokulmamış, bu derinlikteki bütün çalışmalar el ile ve Müze Müdürlüğünden görevli arkeologlar kontrollüğünde itinalı bir şekilde yapılmıştır. Çıkartılan kemiklerin yeri ve şekli tespit edilip Müze Müdürlüğünden görevli arkeolog tarafından rapor altına alınmış,  tekrar defin süreci Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğüyle birlikte planlanmıştır. El ile yapılan kazı çalışmaları nedeniyle proje öngörülen süreden daha fazla zamanda bitecek olup hiçbir maliyetten kaçınılmamıştır.
Haberde gösterilen parsel sınırına yakın alandaki fotoğraflarda,arkeolog denetiminde el ile kazı yapılarak kemikler itinayla toplandıktan sonra çevre duvarı imalatının tamamlandığı ve dolgu işlemlerinin yapılabilmesi için iş makinası kullanıldığı görülmektedir.Daha önce ifade edildiği gibikültür katmanı derinliğindekikazı işlemleri iş makinası ile yapılmamış olup bu yönde yapılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Anıt temellerinin yapım imalatları için kullanılan iş makinesi, kültür katmanı kazısı el ile itinalı bir şekilde tamamlandıktan sonra kullanılmıştır.Kazı esnasında ortaya çıkan kemikler tek tek rapor altına alınmış ve kemiklerin hiçbiri zarar görmemiştir. Kazı çalışmaları sırasında toplu kemik yığınlarına da rastlanılmış, bu kemikler bulunduğu haliyle korunarak arkeologların denetiminde nereye tekrar gömüleceğine karar verilmiştir.
Alan içerisindeki imalatlar ilgili tüm birimler ve yüklenici firma ile titizlikle sürdürülmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.’
4Özge Ebecek

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.