TÜRKLER ATALARINI ANDI
banner57

Turan Kurultayı 2008 yılından itibaren her iki yılda bir Macar Turan Vakfı tarafından Macaristan’ın Bugaç (Boğaç) şehrinde düzenlenmektedir. Dünyanın en büyük gelenek yaşatıcı kutlaması olarak kabul edilen ve Türk kavimlerinin birbiriyle kaynaşmasını amaçlayan kurultay’ı bu yıl Trakya Gazetemiz Yazı Müdürü Nijat Ayvaz takip etti.

Bu yıl düzenlenen Kurultay'a  geçen yıllara göre daha yoğun ilgi gösterildi. Program Macar hükümeti tarafından desteklendi ve yurt dışından gelen misafir heyetleri organizasyon başlamadan önce Budapeşte'de Parlamento'da ağırlandı. Programın resmi açılışı Macaristan Parlamentosu Başkan Vekili Şandor Lezsak tarafından yapılan konuşmayla başladı.

Organizasyon başkanı Andraş Biro, girişi ücretsiz olan kurultayda Orta Asya Türk kökenli 200 otağın kurulduğunu, 350 süvarinin savaş sanatlarını sergileyerek Türk kavimlerinin geleneksel özelliklerini tanıttığını, ayrıca 2010 yılındaki kurultaya 18 ülkenin katıldığını bu kez 21 ülkeden katılımla yeni bir rekor kırıldığını ifade etti.

Programda dünya rekortmeni okçu József Mónuş,  Hun hükümdarı Atilla'nın ölüm tarihi olan 453'e binaen  Turan Kurultayı'nın mücadele sahasından on binlerce kişinin önünde 453 metrelik uzaklıkta olan nişan tahtasında hedefi bulup dünya rekorunu yine kırdı.

Türkiye'yi Kurultay'da aynı zamanda, UKİD (Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği) Başkanı Musa Serdar Çelebi ve yönetim kurulunun organizasyonu 45 kişilik Türk heyeti ile temsil edilirken, Türkleri Macar ovasında bir çok sivil toplum kuruluşu da temsil etti.

UKİD (Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği) Başkanı Musa Serdar Çelebi, bu yılki Kurultay da 21 ülkeden katılımcının katılması gurur verici aynı zamanda Kurultay'ın Türkiye ve Avrupa organizasyonu Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği - UKİD olarak tarafımızdan yapılıyor olması da kuruluşumuz adına mutluluk vericidir dedi. Çelebi, bu yıl Kurultay'a katılacak resmi delegasyon 45 kişiden oluşmuş olup, UKİD, Avrupa'dan da 20 kişilik bir folklor ekibi getirerek organizasyona katkı sağlamıştır. Ukid başkanı Çelebi, gördükleri karşısında çok gurur duyduğunu ve Orta Asya Türk kavimlerinin Macaristan'da bir araya gelerek birbirleriyle akraba ve kardeş ilişkisi kurmasının kendisini duygulandırdığını belirtti. Çelebi UKİD olarak, Yaşanılabilir bir dünya için, huzuru, barışı, adaleti, hoşgörüyü sevgiyi, refahı yaymak, işbirliği ve yardımlaşma ile kalkınma bilincini ve ortak kültürel değerleri koruma ve yaygınlaştırmaya katkı sağlamak amacında olduklarını ayrıca

Türklere ve Türk kavimlerine gösterdiği yakın ilgiden dolayı Macar halkına teşekkür ederken, 21 ülke bayrakları arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bayrağının da bulunmasının kendisini ayrıca memnun ettiğini kaydetti.

İki yıl önceki kurultayda mehter takımının katılmasına rağmen bu yıl etkinlikte yer almaması dikkat çekti.

KURULTAYIN GEÇMİŞİ

Macaristan'da Batının baskısıyla Hristiyan dini benimsetildikten sonra, doğu (Asya) geleneğinden medya ve eğitim sisteminde her ne kadar bahsedilmese de, Macarlar arasında eski Doğu gelenekleri ve Türklerle akrabalık bilinci hala yaşıyor.

Kurultay programın temellerini Budapeşte'deki Doğa Bilimleri Müzesi araştırmacısı Andraş Zsolt Biro adlı Macar antropolog ve beşeri biyolog bir Kazakistan seyahati sırasında attı. 2006 yılında Kazakistan'dayken veriler ve genetik örnekler toplayarak analiz etmiş ve daha sonra şu anda Kazakistan sınırları içinde varlığını devam ettiren Madjar kabilesi ve Karpat Havzası Macarları arasında sadece isim benzerliği olmadığını aynı zamanda genetik bağlarının da olduğunu kanıtlamıştı. Araştırma sonuçları dünyanın en önemli bilimsel dergilerinden biri olan American Journal of Physical Anthropology'de yayınlandıktan sonra araştırma grubu büyük bir ün kazandı, ayrıca Kazakistan ve Orta Asya ülkelerinin dikkatleri Macaristan üzerine çevrildi.

2007 yılında Kazakistan'da Andraş Biro'nun Macar heyetle katıldığı ilk 'Madjar-Macar Kurultay' düzenlendikten sonra 2008 Ağostos ayında Macaristan'da Madjar kabilesinin özel konuk olarak davet edildiği Kurultay düzenlenmişti. Programda o zamana kadar görülmemiş bir işbirliğine tanık olundu. 1000'den fazla aktif katılımcı, aralarında atlı, atlı okçular ve diğer geleneksel korucular sayısız programa imza atmışlardı. Bu programın başarılı olması üzerine heyetler her iki yılda bir düzenlenmesine karar verildi. Bu yıl 5. düzenlenen Kurultaj yoğun katılımla Macaristan’ın Bugac ovasında göçebe kültürün önemli unsurlarından olan okçuluk, atçılık, savaş gösterileri yanında otantik müzik sunumları ve folklor gösterileri ile görkemli bir şekilde gerçekleştirildi.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.