16 Haziran 2019 Pazar

Belediyeden öğrencilere destek

“Türkiye’nin geleceğini yetiştiriyoruz”

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Yılmaz Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nin kuruluşundan günümüze kadar olan gelişmesini ve üniversitenin gelecekteki hedeflerini anlattı.

24 Eylül 2018 Pazartesi 13:04
Bu haber 2259 kez okundu
“Türkiye’nin geleceğini yetiştiriyoruz”

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. İsmail Yılmaz ile yaptığımız röportajda, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nin kuruluşundan günümüze kadar olan gelişmesini ve üniversitenin gelecekteki hedeflerini konuştuk.

 Trakya Gazetesi: 

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. İsmail Yılmaz, üniversite okuyan gençlerimiz ile ilgili olarak genel anlamda ne gibi görüşleriniz var?

Prof. Dr. İsmail Yılmaz: 
Halihazırda Yükseköğretim Kurulu (YÖK) istatistikleri incelendiğinde lisans, önlisans, açıköğretim, yüksek lisans ve doktora dahil yükseköğretim kurumlarında okuyan öğrenci sayısı 7 milyon 560 bin 371’ tir. En fazla öğrenci sayısı lisans programlarında bulunmakta olup bu programlardaki öğrenci sayısı 4 milyon 241 bin 841. Açık öğretim, uzaktan öğretim dahil ön lisans programlarında 2 milyon 768 bin 757, yüksek lisansta 454 bin 673, doktorada ise 95 bin 100 öğrenci okumaktadır.  

GENÇ NÜFUSUMUZ EN 
ÖNEMLİ KAYNAĞIMIZDIR!
Günümüzde ülkeler sahip olduğu kaynaklar ölçüsünde güçlü ve varlıklı olmaktadırlar. 
Bizim ülkemiz petrol ve yer altı kaynakları açısından zengin olmasa da sahip olduğu genç nüfus bizim en büyük kaynağımız ve gücümüzdür. 
Az önce belirttiğim öğrenci sayılarına geçen hafta başlayan orta öğretim de öğrenim gören öğrenci sayısını da eklersek ki yaklaşık orta öğrenimde 23 milyon öğrenci var potansiyelimizin büyüklüğünü anlayabiliriz. Bu toplam sayı dünyada bulunan 150 ye yakın ülke nüfusundan daha fazladır. Bilgi çağının şüphesiz ki en büyük sermayesi yetişmiş insandır. Genç insan potansiyeli yüksek olan ülkemizin bu potansiyeli iyi değerlendirerek atılıma geçmesi gerekmektedir. Ülkemizin genç nüfusu birçok Avrupa ülkesinden daha fazladır. Bu yıl YKS sınavına giren öğrenci sayımız 2 milyonun üzerindedir. Bu genç nüfus tabii ki kendiliğinden bir güç değildir. Ancak iyi eğitilmiş bir gençlik güçlü bir potansiyel oluşturabilir. Bunun için üniversiteler toplumun kalkınmasında büyük öneme sahiptirler. 

MİSYONUMUZ VE VİZYONUMUZ
Bir ülkenin kalkınmasını sağlayacak yetişmiş insan gücünün tek kaynağı “bilim”, “teknoloji” ve “üniversiteler” dir. Ülkemizde yeni kurulan üniversiteler arasında en ön sıralarda yer alan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi kuruluşundan günümüze kadar yüklendiği misyonu yerine getirmiştir, gelecek için ise gerek topluma ve gerekse öğrencilerine karşı sorumluluklarını belirlediği vizyon çerçevesinde yerine getirmek için çaba sarf etmektedir.  

Yeni üniversitelerin kurulacağı dönemde: "Tekirdağ’da üniversite kurulması nın şart olduğu ve kurulacak olan üniversitenin de sağlam temellere oturtulması gerekmektedir diye görüş bildirmiştik." Geldiğimiz nokta bunun en önemli kanıtıdır. 

Trakya Gazetesi: 
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. İsmail Yılmaz, üniversite ve istihdam arasında ne tür bir ilişki vardır?
Prof. Dr. İsmail Yılmaz: 
Ülkemizde üniversite mezunlarının iş hayatına kazandırılması hem öğrencilerimiz hem de iş sektörü açısından önemlidir. Bunu sağlamak için herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. İstihdamı arttırmak için Türkiye genelinde üniversitelerin bünyelerinde mezunlarının istihdamına yönelik destek veren kariyer planlama merkezlerinin etkinliğinin artırılması ve mezunlarla iletişimin mezuniyet sonrasında daha güçlü şekilde sürdürülebilmesi ülkemizin geleceği açısından da oldukça önem arz etmektedir. 

ÜNİVERSİTEMİZDE KARİYER 
MERKEZİ KURDUK!
Üniversitemizde mezunlara doğrudan temas edebilmek amacıyla Kariyer merkezimizi kurduk ve bu amaca yönelik olarak Kalkınma ajansımızın destekleriyle iyi projelerde ürettik ve üretiyoruz. Geleceğimiz olan gençlerin hem iyi yetişmelerine hem de mezun olduktan sonra iş çevreleriyle buluşmasını da sağlıyoruz.  Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi bir bilim, aydınlanma, bilgi, teknoloji ve yaratıcı düşünce ile üretme yeridir. Biz öğrencilerimizin, Ülkemizi daha üst seviyelere çıkarmak için, analiz ve gözlem gücü yüksek, görüşlerini uygarca açıklayabilen, Türkçemizi doğru kullanan, sosyal çevresiyle iyi iletişim kurabilen, tarihimize ve kültürel değerlerimize bağlı ve insan haklarına saygılı gençler olarak yetiştirmek için çalışıyoruz.

Trakya Gazetesi: 
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. İsmail Yılmaz, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitemizin öğrenci sayısı ne kadardır?

Prof. Dr. İsmail Yılmaz: 

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi tercihini başarıdan yana koymuş ve bu yönde emin adımlarla ilerlemektedir. Bunu en son üniversite tercihlerinde de görebilmekteyiz Üniversitemiz % 91,55 doluluk oranı ile bir çok köklü üniversiteyi geride bırakmıştır. 

35.500 öğrencimiz vardır...
Önümüzde ki hafta açılanacak olan ek yerleştirme sonuçları bu rakamlara eklendiğinde çok daha iyi bir konumda olacağımızı söyleyebilirim.  Şu an ek yerleştirme hariç öğrenci sayımız 35 bin 510 rakamına ulaşmıştır. Bu sayının 23 bin civarındaki öğrenci sayısı merkez kampüste diğerleri ise ilçelerimizdeki fakülte ve meslek yüksek okullarımızda öğrenim görmektedirler. Bu rakam Tekirdağ açısında oldukça iyi bir rakamdır. Gelecekte yeni açılacak olan fakülte ve bölümlerle bu sayının daha da arttırılması hedeflerimiz arasındadır. Hali hazırda yabancı uyruklu öğrenci sayımızda 650 ye yaklaşmıştır. Ben doğma büyüme Tekirdağ’lıyım daha önceki yıllarda çarşıda veya sahilde gezerken ten rengi farklı veya çekik gözlü birini gördüğümüzde dönüp bakardık Ancak şu an her yerde görmeye alıştığımız yabancı uyruklu öğrencilerimiz ilimize gerçekten renk katmıştır. 

Trakya Gazetesi: 
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. İsmail Yılmaz, üniversite olarak son yıllarda ne tür başarılara imza attınız? 

Prof. Dr. İsmail Yılmaz: 
Başarı için çalışıyoruz
Üniversitemiz Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi sonuçlarına göre en girişimci ve yenilikçi 50 üniversite listesinde, üniversitemiz 48. sırada yer alarak büyük bir başarıya imza atmıştır. 2006 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri arasında listeye giren iki üniversiteden biri olan üniversitemizin başarısı oldukça büyüktür. Bu başarıda emeği geçen tüm akademik ve idari personelimize üniversitemize yaşattıkları bu gururdan dolayı sonsuz teşekkürlerimi sizlerin huzurunda dile getirmekten de oldukça mutluyum.  İnşallah bu listede kalıcı olmayı hedefliyor ve çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz. Yine Üniversitemiz Teknoparkı Her yıl düzenlenen ve bu yıl altıncısı yapılan “Teknoloji Geliştirme Bölgesi Performans Endeksi Değerlendirmeleri sonucunda Türkiye’ deki Teknoloji Geliştirme Bölgeleri içerisinde erken aşama Teknoloji Geliştirme Bölgeleri arasında Türkiye 4.’ sü oldu. Bu başarımızda uzun soluklu ve istikrarlı çalışmalarımız neticesinde gerçekleşmiştir. Bizim başarıyı yakalamamız da emeği geçen herkese teşekkür ederim. 
Üniversitemiz hastanesi tam bir bölge hastanesi olmuş durumdadır. Bu gün İstanbul’un ilçelerinden Edirne’den Kırklareli’nden hastalar sağlık hizmeti almak için bizim üniversite hastanemizi tercih etmektedirler. Yaklaşık olarak her gün 2500 hasta poliklinik hizmeti almaktadır. Bu durumda bizim için başarı listesine eklenecek verilerden biridir.
 
Trakya Gazetesi: 
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. İsmail Yılmaz, üniversitenizde yeni bölümler açılacak mı?
Prof. Dr. İsmail Yılmaz: 
Büyük Bir Aileyiz ve 
daha da büyüyeceğiz
Az öncede söylediğim gibi öğrenci sayımız 35 bin 510 dur. Ancak gelecek dönemlerde bu sayı dahada artacaktır. Diş hekimliği fakültemiz kurulmuştur. Şimdi orada akademik yapılanma için çalışıyoruz. Akademik yapılanma tamamlandığında öğrenci alabileceğiz. 

Yine aynı şekilde daha önce kurduğumuz Hukuk Fakültesi içinde birkaç yıl içerisinde öğrenci alabilecek pozisyona geleceğiz. Ayrıca Rektör yardımcılığı görevime ilave olarak Dekanlığını yaptığım Fen Edebiyat Fakültesi psikoloji bölümüne de önümüzdeki yıl öğrenci almayı planlıyoruz.  

Bu yıl ilk defa Arkeoloji bölümüne ve yıllar sonra çabalarımız neticesinde  Biyoloji bölümüne de öğrenci alarak sayımızı arttırdık. Şu an akademik, idari ve en son taşeron kadrodan geçenlerle sürekli işçi kadrosundakilerle birlikte çalışan sayımız 2700 ü geçti bu anlamda ilimize, bölgemize ve ülkemize katkımız oldukça yüksektir.  

Trakya Gazetesi: 
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. İsmail Yılmaz, son olarak neler söylemek istersiniz?

Prof. Dr. İsmail Yılmaz: 
Kalite değerlendirmesinden 
geçeceğiz
YÖK bünyesinde kurduğu Yükseköğretim kalite kurulu aracılığıyla üniversiteleri kalite değerlendirmesine tabi tutmaktadır. Bu yılın kasım ayında ülkemizde kalite değerlendirmesine 45 üniversite alınacaktır. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi de bu değerlendirmeye alınacak üniversitelerden biridir. Biz Üniversite olarak öğrenci merkezli eğitim anlayışıyla özgüvenli, zihni açık ve donanımlı bireyler yetiştirme; ülkesi, bölgesi ve tüm dünya yararına araştırmalar yapma ve bunları yaparken yeni değerler üretme, var olan değerleri geliştirme ve koruma misyonunu benimsediğimizi üniversitemiz misyonu olarak;   Uluslararası standartlarda eğitim-öğretim hizmeti vererek, araştırmacı ve yenilikçi anlayışıyla sürekli gelişen bir dünya üniversitesi olma hedefimizi de vizyon olarak belirlemiştik. Kalite değerlendirmesinde bu hedeflere ulaşmadaki başarımızı da test etmiş olacağız.  Üniversite personelimiz; bilgi çağına kolay ayak uydurabilen, kişilerin önünü açabilecek esnek kararları verebilen, “ben” yerine “biz” diyebilen,  geniş bakış açısına sahip, ekip çalışması ruhuna uygun, değişime açık özellikle öğrencilerimizin ve halkın değer ve geleneklerini göz önünde bulunduran ve onlarla kolayca kaynaşıp bütünleşebilen üniversitemizin ancak istenen hız ve kalitede yükselebileceğini bilmektedirler. 

Son olarak şunu söylemek isterim ki; bütün çalışmalarımızla ilgili olarak öz güvenimiz yüksektir. Bundaki en büyük etken de çalışma arkadaşlarımızın buna yürekten inanıyor olmalarından geçmektedir.

Röportaj: Bülent Küçük
Haber Merkezi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV