13 Aralık 2018 Perşembe

DUAYEN GAZETECİ HAYATINI KAYBETTİ

TÜRKİYE'NİN EN KALİTELİ İÇME SUYU TEKİRDAĞ'DAKİ MUSLUKLARDAN AKIYOR.

TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa: "Türkiye'nin en iyi kalitede içme suyuna sahip ilk üç ili arasında Tekirdağ da var!.."

06 Mart 2018 Salı 17:13
Bu haber 2181 kez okundu
TÜRKİYE'NİN EN KALİTELİ İÇME SUYU TEKİRDAĞ'DAKİ MUSLUKLARDAN AKIYOR.

 Trakya Gazetesi:

Sayın TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, TESKİ'nin kuruluşu ve genel idari yapısı hakkında genel olarak bilgi verir misiniz? Ayrıca ne tür hizmetler yapıyorsunuz bu konuya değinir misiniz?

TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa:

Büyükşehir olan yerlerde yasa gereği belediyelerle iş birliği içinde çalışan ama kendine ait tüzel bir yapısı bulunan Su ve Kanalizasyon idareleri kurulur. İşte bu kanun gereği, Tekirdağ'ımız büyükşehir olduktan sonra Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi kuruldu. Ankara'daki ASKİ ve İstanbul'daki İSKİ ile aynı kanun ve yönetmeliklere tabi olarak çalışan ve Tekirdağ'a ait olan TESKİ'nin açılımı "Tekirdağ su ve kanalizasyon idaresi"dir. Bizim kanunumuz belediyelerden ayrıdır, teşkilat yapımız ayrıdır. Büyükşehir Belediyesine bağlıyız ama ayrı müstakil bir yapımız ve bütçemiz vardır. Kendimize özgü tüzel bir yapımız vardır. Görevimiz Tekirdağ'daki su işlerini ve kanalizasyon işlerini yürütmektir. 11 ilçede örgütlendik. Bütün ilçelerde şube müdürlüklerimiz var. Merkezde de genel müdürlüğe bağlı olarak 13 tane daire başkanlığımız var. Büyükşehir Belediye Meclisi aynı zamanda bizim de karar alma meclisimizdir. Büyükşehir Belediye Meclisi toplanınca TESKİ Genel kurulu ünvanını alıyor.

Trakya Gazetesi:

Sayın TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, TESKİ'nin 2014 yılında Tekirdağ Büyükşehir teşkilatı ile birlikte kuruldu. Çok yeni bir teşkilatsınız. Kuruluş aşamasında ne gibi sıkıntılar veya zorluklar yaşadınız?

TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa:

Tekirdağ büyükşehire geçtikten sonra 24 tane belde belediyesi kapandı. Köyler kaldırılarak mahalle statüsüne geçti. Beldelerin tüzel kişilikleri kaldırıldı. Büyükşehirin hudutları da bütün Tekirdağ sınırları oldu. İl özel idaresi kaldırılarak kırsal alanın bütün yönetimi büyükşehir belediyesinin yönetimine geçti. Daha önceden ilçe belediyelerine bağlı farklı farklı olan su ve kanalizasyon kurumlarının tamamı TESKİ'ye geçmiş oldu.

Eskiden büyükşehirler yalnızca şehirlerle ilgilenirlerdi. Şimdi yeni kanunla Tekirdağ'ın bütün köylerinin su, kanalizasyon vb. gibi hizmetleri de büyükşehirin sorumluluğuna verildi. Bu durum Tekirdağ için olduğu kadar Türkiye için de yeni karşılaştığımız bir oluşumdur.

Hal böyle olunca Büyükşehir Belediyemize ve TESKİ'ye birdenbire ve aniden çok ağır bir yük bindi. Bir o kadar da sorunlar devroldu. Kapanan su idarelerinin araç gereçleri, personelleri birdenbire bize devroldu. İş makinaları devroldu. Tabi her şey yeni olunca karmakarışık problemlerle karşı karşıya kaldık. Yüzlerce dev problemlerle mücadele ettik bu gün bir çok problemi çözmüş durumdayız. İlk kurulduğumuzda karşılaştığımız problemlerin bir ikisinden kısaca bahsetmek gerekirse; köylerde devraldığımız su tesisatları çok ilkel vaziyette idi. Her ilçe ayrı su tarifesi uyguluyordu. Bir çok yerde klorlama yoktu. Abone sorunu vardı. Kaçak su kullanımı çok çok fazla idi. Yarım bırakılmış bir çok tesis vardı. Bunun gibi onlarca yüzlerce problemlerle TESKİ görevine başladı...

Trakya Gazetesi:

Sayın Genel Müdürüm Dr. Şafak Başa Bey, geçmişte Çerkezköy'de çok kaçak su kullanıldığını biliyorum. Hatta bu oran bazı beldelerde yüzde seksenler civarındaydı. Bu konuda son durum nedir?

TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa:

Kaçak su oranını sıfıra indiremedik ama çok çok aşağılar makul düzeylere indirdik. Kaçak su kullanımı üzerine çok gidiyoruz. Çok büyük oranda kaçak su kullanımını engelledik. Bir çok abonelerle sözleşmeyi yeniledik yeni aboneler yaptık. Eskiden kalma sözleşmeleri borçları alacakları devraldık. Yalnızca kaçak kullananları abone yapmakla kalmadık. Göç nedeniyle hızla artan nüfusumuza oranla göreve geldiğimizden bu yana 200 bin yeni su abonesi yaptık. Son durumda Tekirdağ'ın bütün ilçe ve köylerinde TESKİ'ye abone olmayan vatandaşımız kalmadı. İl sınırlarımız içinde yaşayan bütün hane, konut, iş yeri vb. sahibi veya kirada oturan bütün vatandaşlarımızı abone yapmış konumdayız. Tekirdağ sınırlarımız içinde 510 bin abonemiz vardır.

Trakya Gazetesi:

Sayın Genel Müdürüm Dr. Şafak Başa Bey, geçmişe oranla su kesintileri azaldı ama yine de bazı yerlerde kesintiler oluyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa:

Bizim suyumuz yeterlidir. Geldiğimiz günden bu yana kayıp kaçakla mücadele ediyoruz. Kaçak aboneyi çözdüğümüz gibi kayıp su sorununu da çözdük. Çok büyük miktarda su kaybımız vardı. yatrımlar yaparak alt yapıyı yenileyerek kayıp su sorununu çözdük. Gelelim su kesintilerine ilimizde öyle büyük anlamda su kesintileri olmuyor. Su yetersizliğinden kesinti olmuyor. En büyük kesinti nedenimiz alt yapı çalışmalarından mütevellit su kesintileri oluyor. Süleymanpaşa ilçemizde 120 km eski boruları yeniledik. Haliyle alt yapı çalışmaları yapılırken boru değiştirilirken vb. su kesintileri olabiliyor. Eski mahallelerde Çınarlı'da, Aydoğdu'da ve diğer bir çok mahallede borular yenilendi alt yapı yatırımları yapıldı. Bu nedenle de kesintiler oldu. Bir de eski teknolojiden eski borulardan dolayı su kesintileri olabiliyor. Ama alt yapıyı değiştirdikçe bu arızalar ve kesintiler azalıyor. Su kayıp kaçağı da bitmiş durumda bir hayli azalttık. Örneğin Hayrabolu'da su kaybımız çoktu bunu tamamen çözdük.

Trakya Gazetesi:

Sayın Genel Müdürüm Dr. Şafak Başa Bey, suyun çevremizdeki illere oranla pahalı olduğu söylenmektedir, bu konuda neler söylersiniz?

TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa:

Tekirdağ suyun yüzde doksanını yer altından kullanıyor. Diğer illerde göllerden veya akarsulardan su elde edilebilirken bizim öyle bir şansımız yok. Maalesef Ergene kirletildiği için oradan temiz su elde edebilmemizin imkanı yok..

Tekirdağ olarak yüzeysel su kaynaklarından mahrumuz ve yer altı sularına mahkumuz...

Bu nedenle Tekirdağ'da su çok değerlidir. Su bitmez tükenmez bir şey değil. Ekonomik değeri olan bir kaynaktır. Ve biz bu suyu çok pahalıya mâl ediyoruz. Pahalıya mal etmemizin nedeni de suyumuzun yer altından ve kuyulardan çekiliyor olmasıdır. Tabi kuyulardan çekilen su pompa ile çekiliyor elektrik harcanıyor. Bu da maliyet demek. Bizim fiyatlarımız Ankara Büyükşehirin ve İstanbul Büyükşehirin birim fiyatlarının altındadır. Diğer büyük şehir su fiyatlarının ortasındayız bizden biraz pahalı olan da var ucuz olan da var. Ama gazeteniz aracılığıyla şu sözü de vereyim. Ankara ve İstanbul'da suda indirime gidilirse biz de suyun fiyatını indireceğiz bunun için çalışmalar yapıyoruz.

Trakya Gazetesi:

Sayın TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa Bey, son olarak Tekirdağ halkına neler söylemek istersiniz?

TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa:

Tekirdağ halkına şunu söylemek isterim ki TESKİ'ye güvensinler ve bizi izlemeye devam etsinler. Tekirdağ'da vatndaştan aldığımız su parasını yatırım için harcıyoruz. Suyumuz her yerde kontrol ediyoruz. İlçelerde, köylerde ama her yerde aynı kalitede olmasına önem veriyoruz. Tahlillerimizi yapıyoruz. Şunu da söylemeliyim ki: "Türkiye'nin en temiz ve en kaliteli suyu bizdedir. Çünkü bizim suyumuz yer altından geliyor. Son istatistiklere baktığımızda gururla şunu söyleyebilirim ki içme suyu kalitesi açısından Türkiye'de ilk üç il arasındayız".

Bir diğer konu da yatırımlara çok önem vermekteyiz. Eğer alt yapı yatırımlarını yapmazsak su kesintileri başlar ve yaşam kalitemiz düşer. Biz bütün yatırımlarımızı öz kaynaklarımızla yapıyoruz. Kendi bütçemizden gelen gelirler ile yapıyoruz. Bütün ilçe merkezlerinde alt yapı çalışmalarımız bitmiş durumda şu anda köylerde ve beldelerde alt yapı çalışmalarını hızla sürdürüyoruz. İnşallah en kısa zamanda buraları da bitireceğiz.

Bu gün her ilçede arıtma tesisimiz var. Bu yıl 35 milyon metreküp su arıtmışız. önümüzdeki yıl 60 milyon metreküp su arıtmayı hedefliyoruz. Kayıp ve kaçağımız çoktu. Altınova'dan suyumuz denize akıyordu.. Arıtma tesislerimizle artık suyumuzu ziyan etmiyoruz. Arıtma tesislerimizi bütün vatandaşlarımızın görmesini isterim.

Biz her ilçede kayıp kaçak ekibi kurduk. Kaçak suya benim hiç tahammülüm yok... Ayrıca abone olmadan su kullanmak hırsızlıktır. Kayıp kaçağı engelleyerek 60 milyon lirayı kurtarmış oluyoruz. Ve bu kayıp kaçağı izlememiz neticesinde elde ettiğimiz gelirleri yeni yatırımlar yaparak vatandaşımıza döndürüyoruz...

TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa Kimdir?

1969 yılında Lüleburgaz’da doğdu. 1990’da İstanbul Üniversitesi, SBF, Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. 1992’de ODTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu İngilizce hazırlık programını tamamladı. 1993-1994 yılları arasında İngiltere’de yabancı dil eğitimi ve kamu yönetimine yönelik kurslar aldı.

Yurda döndükten sonra çeşitli ilçelerde kaymakam vekillikleri ile Karabük-Yenice (1995-1998) ve Ordu-Mesudiye (1998-2002) İlçelerinde kaymakamlık görevlerinde bulundu. Yenice ve Mesudiye Belediyelerinin aldığı kararlarla her iki ilçenin “fahri hemşerisi” ilan edildi. Mesudiye Kaymakamlığı görevini yürütürken dönemin Başbakanı Bülent Ecevit tarafından örnek bir “Köykent Projesi’nin” hazırlanması ve uygulanmasıyla görevlendirildi.

2002’de İçişleri Bakanlığınca açılan sınavı birincilikle kazanarak Mülkiye Müfettişliği görevine atandı. 2003’de Mülkiye Başmüfettişliğine terfi etti. Müfettişlik görevini yürütürken Bakanlığın çeşitli projeleriyle TODAİE’nin araştırma projelerinde (yerel kamu hizmeti standartlarının araştırılması ile yerellik düzeyinin araştırılması projeleri) görev aldı. Mesleki çalışmalar kapsamında, Kamu Yönetimi Uzmanları Derneği yönetim kurulu üyesi (2007-2008) ile Devlet Denetim Elemanları Derneği denetim kurulu üyesi (2011-2013) görevlerinde bulundu.

Dr. Şafak BAŞA, 13 Mart 2015 tarihinde İçişleri Bakanı onayı ile TESKİ Genel Müdürlüğüne atanmıştır.

2016 yılında Beykoz Üniversitesinin kurucu Mütevelli Heyeti üyesi olarak görevlendirilmiş olup halen bu görevine devam etmektedir. İyi derecede İngilizce bilen Dr. Şafak Başa evli ve iki çocuk babasıdır.

Haber Merkezi
Anahtar Kelimeler: Tekirdağ

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV