Türk Tarımında Dev Proje

 Mikrobiyal gübre EM1 üretim fabrikası, Kırklareli Çakıllı'da 1.000 dönüm kapalı alana İstanbul'un sebze deposu olacak jeotermal ısıtmalı topraksız tarım serası kuruyor.

EMBİO Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucusu Mehmet Toptan,  Türk tarımının  çehresini değiştirecek, tarımda bir ilk olacak dev  projeyle adını duyuracak. Jeotermal ısıtmalı topraksız tarım seralarında organik sebze üretimi gerçekleştirilecek. Bölge ve ülke ekonomisine canlılık katarak, büyük katma değer kazandıracak projenin girişimcisi olan Mehmet Toptan; Trakya Türk Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni İrfan Demir'le yaptığı röportajda çok önemli açıklamalarda bulundu.
Trakya Türk Tv. : "Öncelikle firmanızı tanıtır mısınız? "
Mehmet Toptan : "Firmamızın ismi EMBİO Teknoloji A.Ş. dir, EM BİO Efektif Mikroorganizma Biyolojik Teknoloji’nin kısaltmasıdır. Firmamız iki ana başlık altında yatırım planlamaktadır. Birincisi Baykal em1 markalı mikrobiyal gübre (hammadde) üretim tesisi kurmak , ikincisi de İstanbul un sebze meyve ihtiyacını karşılamak için ve Avrupa ile Rusya ya ihraç etmek için  İstanbul a en yakın Jeotermal sahada Kırklareli Çakıllı da 1.000 dönüm alana  Jeotermal ısıtmalı topraksız sera kurmaktır. Firmamız  'EMBIO TEKNOLOJİ A.Ş.' adı ile 2017 yılında  kurulmuştur. Öncelikli hedefimiz,  ülkemizde toprağımıza bitkiye ve insan sağlığına zararlı olarak kullanılan kimyasal gübrelerin tüm zararlarını ortadan kaldıracak Rus bilim adamlarının geliştirdiği BAYKAL EM1 markalı patentli mucizevi organik ürünün üretimini hayata geçirmektir."
Trakya Türk Tv. : "Bu zamana kadar kullandığımız gübre ve tohumlar sizce organik mi veya zararlı mıydı?"    
Mehmet Toptan : “Sorunuza şöyle cevap vereyim. Tohum ve tarım konusu sektördeki herkesin malumudur. GDO’ lu tohumların insan sağlığına zararlı olduğu bilinmektedir. Ancak bu bizim konumuz dışındadır.    Biz asıl bu zamana kadar hiç değinilmemiş olan gübre konusuyla ilgilenmekteyiz. Ülkemizde her yıl milyonlarca ton kimyevi gübre kullanılmaktadır. Bu ürünler toprağı gitgide verimsizleştirmekte, bitkiler sadece şekil olarak gelişmekte ve insan için sağlıksız hale gelmektedir. Zamanla toprak sürekli kimyevi maddelerin etkisinde kalarak organik canlılığını yitirmekte topraklarımız ölmekte ve ekilemez hale gelmektedir. Toprakta bitkilerin büyümesi, gelişmesi için faydalı olan mikroorganizmalar kaybolmaktadır. Şimdilik Rusya'daki fabrikamızdan ithal ederek temin ettiğimiz gübreyi artık ülkemizde üreteceğiz. Bu gübre türüne 'Bakteriyel Sıvı Gübre' denir. 2008 yılında bir Bartın Üniversitesi Ziraat Fakültesinde bir akademisyen, ilk kez bu ürünü temin ederek doktora tezini bu bakteriyel gübrenin bitki gelişimi üzerindeki etkisi ve diğer gübrelerle kıyaslamasını ilmi olarak da belgelemiştir. Bütün dünyada kabul görmesine rağmen maalesef ülkemizde  bu zamana kadar da herhangi bir ciddi diyebileceğimiz bir çalışma yapılamamıştır. EMBİO A.Ş. olarak uzman ekibimiz ile ülkemizin dört bir köşesinde birçok alanda önemli deneme ve uygulama çalışmaları yapmaktadır. Bir çok üniversite ve akredite kurumlarda analiz, test ve çalışmalar yürütmektedir."
Trakya Türk Tv. : "Bu proje Ülkemizde çiftçiye ve tüketiciye ne kadar fayda sağlayacak? "
Mehmet  Toptan : ”Dünya patentli Baykal EM1 adlı 'AKILLI GÜBRE' olan mucizevi ürünün üretim haklarını alarak toprağımıza, bitki, hayvan ve sonuç olarak insan sağlığına zararlı kullanılan kimyasal gübrelerin tüm kötü etkilerini ortadan kaldırarak insanlığa faydalı olmayı hedefledik. Bu Bakteriyel gübreyi denemek için pek çok bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Bu bakteriyel gübrenin solucan gübresinden veya diğer organik diye tabir edilen gübrelerden de çok daha iyi sonuçlar verdiği ve ürünlerin organik olarak yetiştiği ispatlanmıştır. Tüm zirai ürünler üzerinde en iyi verimi aldığı ispatlanmış olan bu Bakteriyel gübre kullanımı ile kimyasal maddelerin zararlı etkileri yok olacaktır. Toprak en verimli ve organik haline kısa zamanda gelecektir. Aynı zamanda verim artışı ve organik ürün yetişmesi sayesinde çiftçinin geliri yüksek oranda artacaktır. Bununla beraber nadasa bırakma zorunluluğu ortadan kalkacaktır. Bir daha Rusya ile yaşadığımız domates krizi gibi kötü ticari zorlukları yaşamayacağız. Herkesin malumudur ki domates ihracatındaki problem bitki gelişimini arttırmak için kullanılan suni maddelerin zararlı etkilerinden kaynaklanıyor”. 
Trakya Türk Tv. : "Devletten bu proje için beklentileriniz nedir?"
Mehmet Toptan : “Devletimizden beklentimiz ülkemiz için, insanlarımızın sağlığı için, ekonomimiz için bu mucizevi Baykal EM1 ürünümüze destek vermeleridir. Şimdiye kadar sadece Çaykur  ve benzeri birçok kurum tarafından artık kimyevi gübre kullanılmayacağını duyduk. Ancak zararlı olduğu bilinen bu kimyevi maddelerin yerine ne koyacağız! Elimizde böyle bir ürün varken bunun desteklenmesi üretiminin ve kullanımının teşvik edilmesini istiyoruz.Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın tarım ile  ilgili 'kimyevi gübre işinden yavaş yavaş çıkacağız, biyolojik gübreye yöneliyoruz' açıklamaları olmuştur. Bu  açıklamalar bize teşvik niteliğinde olmuş, heyecanımıza heyecan katmıştır. Ancak üzülerek söylemeliyim ki maalesef ülkemizde biyolojik gübre sadece 'solucan gübresi' olarak biliniyor.     Yeni Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın da ne kadar gayretli bir çalışma içinde olduğunu; insanımız, ülkemiz için gece gündüz nasıl uğraşlar verdiğini görüyoruz. Eminiz ki bu organik biyolojik Baykal EM1 ürünümüz hakkında bilgi sahibi olsa ülkemiz için elinden gelen desteği verecektir. Devletimiz kimyevi gübre üretimine ülkenin her yerinde hatta büyük şehirlerimizde bile 5.bölge teşvik i vermektedir. En azından bizlere böyle mucizevi faydaları olan organik bakteriyel Baykal EM1 ürünümüz için kimyevi gübre üretimine verdiği teşvik ve desteği versin. Bizleri ülkemiz için faydalı olduğu ispatlanmış Baykal EM1 üretimi için desteklesin”.  
Trakya Türk Tv. : "İleriye dönük bu projenizi geliştirmeyi düşünüyor musunuz?" 
Mehmet Toptan : “ Bu ürün ülkemizde kullanıldıkça faydaları net bir şekilde görülecek ve talep artacaktır bununla beraber devletimizden beklediğimiz destekleri almamız halinde ülkemize yetebilecek miktarda üretim sağlayabileceğiz. Önemli bir konuya daha değinmek istiyorum, bu bakteriyel organik Baykal EM1 gübresi hiçbir müslüman ülkede neden üretilmiyor? Bu ürünün bulunmadığı tüm ülkelere ihracat yapmayı da planlıyoruz. Bu da ülkemiz ekonomisi için çok önemli bir kazanç olacaktır kanaatindeyiz”.  
Trakya Türk Tv. : "Peki  bu girişimcilik konusu aklınıza nereden geldi?" 
Mehmet Toptan : “Ülkemizde bilimsel çalışmalara dahi konu olmasına rağmen hiçbir zaman devletimizin gündemine gelmemiş, tüm dünyada kullanılmasına rağmen ne teknik ne de siyasi kimsenin dikkatini  nedense çekmemiştir. Oysa bu ürün çevre ve insan sağlığına bu kadar faydalı olmasına rağmen halkımız tarafından bilinmiyordu. Yurt dışı bağlantılı iş görüşmelerimizde karşıma çıkınca dikkatimi çektiği için girişimde bulundum. Öncelikle yurt içi ve yurt dışı bilimsel çalışmalar incelenmiş olup,  üretim yerleri, kullanım alanları, etkileri hayata geçirilebilirliği uzman arkadaşlarımız tarafından tetkik edildi. Amacım ülkemiz ve tüm insanlık için faydalı olabilmektir. ” 
Trakya Türk Tv. : "Jeotermal sera ile alakalı, ne kadar alanda ve ne kadarlık bir yatırım düşünüyorsunuz?"
Mehmet Toptan : ”EMBİO Teknoloji A.Ş. gübre üretimi yanında Kırklareli Çakıllı ile Tekirdağ Saray ilçesi arasında  47 bin dönüm JEOTERMAL Ruhsatlı  alandan elde edeceği enerji ile başlangıç yapacaktır. Devamında ara vermeden Çakıllı beldesinde yapılacak  yaklaşık 180 Milyon TL yatırım bütçesi ile 1.000 dönüm, JEOTERMAL ısıtmalı  topraksız organik tarım serası kurularak  2019 yıl içerisinde faaliyete geçmesi planlanmıştır. Firmamız Tesisin faaliyet raporunu Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığına sunmuş bulunmaktadır.  Projemiz kombine sistemlerden oluşacak. Çıkarılacak termal sıcak su ile organik tarım yapılacak, seralar ısıtılacak, serada kullanılmış olan sıcak su boşa atılmayarak termal otel ve sağlık binalarında kullanılacak ve buradan çıkan sıcak su biyolojik gübre üretim tesislerinde kullanılacaktır. 
Trakya Türk Tv. : "Gerçekten bu projenin çiftçiye ve tüketiciye faydalı olacağını düşünüyor musunuz?"    
Mehmet Toptan : "Baykal EM1 ürünü sadece çiftçimize değil, tüm insanımıza faydalı olacaktır. Çiftçimiz daha iyi ve yüksek kaliteli ve organik mahsul alacaktır. İnsanımız zararlı içeriği olan değil faydalı ürünler yiyecektir. İnsanımızın sağlık durumu çok daha iyi olacaktır. Baykal EM1 sadece basit bir gübre değildir akıllı gübre olarak nitelendirebiliriz  aslında,  Baykal EM1 bir mikrobiyal hammaddedir. Arıcılıkta kullanıldığında kovandaki arı sayısını ve dolayısıyla bal miktarının gözle görünür miktarda arttığı ispatlanmıştır. Balık çiftliklerinde ise kullanılması halinde balıkların daha fazla büyüdüğü görülmüştür. Büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvan üretim çiftliklerinde kullanıldığında da çevreye yayılan kötü kokunun ve zararlı olan bakterilerin yok edilmesi ile ortadan kalktığı bilinmektedir. Hatta su arıtma tesislerinde biyolojik temizlik yaparak masrafsız bir şekilde tesis çıkışında suyun neredeyse içilebilir hale geldiği görülmüştür. Bataklık gibi parazit, zararlı bakteri bulunan su birikintilerini, gölleri temizlediği, balıkların yaşayabilir hale geldiği, berrak hale geldiği ispatlanmıştır. 
Sonuçta bu ürün ülkemizde kullanılmak zorundadır, sağlığımız, gelecek nesiller ve çevre için bu Baykal EM1 ürünümüzün kullanımı gereklidir. Baykal EM1 ürünü uluslararası pek çok bilimsel çalışmaya konu olmuş, ilmi olarak faydaları ispatlanmış, çok sayıda uluslararası ödül almış bir üründür. Bu projenin yakın gelecekte Türk ekonomisin, çiftçiye ve tüketiciye büyük bir yarar sağlayacağı inancındayız. Son zamanlarda gündemi de çok meşgul eden özellikle büyükşehirlerde ve öncelikle İstanbul'da yaşayan insanların sebze meyve konusunda ihtiyaçlarını hızlıca ucuz ekonomik ve organik şekilde karşılayarak katkı sağlamayı hedeflemekte aynı zamanda Çakıllı lokasyonunun Avrupa ve Rusya'ya yakınlığı avantajı ile de ihracata dönük satışları da hedeflemektedir. Artık öncelikle İstanbul'da yaşayanlar domates, biber, patlıcan, patates, fasulye sıkıntısı çekmeyecek hızlı ekonomik ve organik şekilde üretim ile tüketimi sağlanacaktır. Bu yatırımların devamında da 2020 yılı içerisinde Avrupa  yatırım fonlarından karşılanacak 60 Milyon Euro destek ile aynı bölgede 500 dönüm arazi üzerinde yaşlı bakım ve rehabilitasyon 'GERIATRİ' merkezi kurarak hem bölgeye yatırım, istihdam ve bir çok alanda faydası olacak bu projeyi de hayata geçirmek  ayrıca hedeflerimizdendir."
EN BÜYÜK DESTEK ÇAKILLI BELEDİYESİNDEN
EMBİO Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucusu Mehmet Toptan ile yaptığımız röportaj sonrasında; Kırklareli'nin Vize İlçesine bağlı Çakıllı Belediyesinin, 3. dönem Belediye Başkanlığını kazanan Mehmet Bayram'da, bölge ve ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlayacağından dolayı dev projeyi yakından takip ettiklerini belirttiği açıklamasında; " Bu iki projede bölgemize ve ülkemize çok büyük katma değer sağlayacak. İlk aşamada yaklaşık 1000 kişiye iş imkanı sağlayarak, bölgeye bir canlılık kazandıracak. Çiftçilerimiz organik ve sağlıklı ürün yetiştirecekler, daha fazla verim aldıklarından dolayı daha fazla kazanacaklar. Toprağımız da, ürünlerimiz de en verimli ve en organik hale gelecek. Trakya'nın ve İstanbul'un sebze deposu haline gelerek, bölge ekonomisine ve istihdamına büyük katkı sağlayacağından dolayı bu yatırımların en büyük destekçisi olacağız" dedi.
4Yüksel Arslan

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.