TÜ’de spor masaya yatırıldı
banner57

Trakya Üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi tarafından “Elit Spordan Toplum Sporuna Spor ve Rekreasyon Politikalarında Farklı Odaklar” konulu bir seminer gerçekleştirildi. 
Moderatörlüğünü Trakya Üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ş. Gamze Ülker Altın’ın yaptığı ve Sağlık, Kültür ve Spor Daire (SKS) Başkanı Öğr. Gör. Burak İşçimen, Türkiye Tenis Federasyonu Başkan V. Cem Tınaz ile spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin bir araya geldiği seminerde, Türkiye’de spor ve rekreasyon politikaları ile öğrencilerin kariyer yolculuklarına ışık tutacak konularda önemli bilgiler aktarıldı. 
Trakya Üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi akademisyen ve öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği seminerin açılış konuşmasını yapan Dr. Öğr. Üyesi Ş. Gamze Ülker Altın, spor ve rekreasyon faaliyetlerinin günümüz toplumunda insanların en çok ilgi gösterdiği alanlardan biri haline geldiğini belirterek, bu tür aktivitelerin sağladığı yararlardan bahsetti. Spor ve rekreasyonun birey ve toplulukların sağlık durumuna etki eden önemli faktörler olduğunu dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Ş. Gamze Ülker Altın, bunun da sağlıklı yaşam alanları oluşturmakla mümkün olacağını söyledi. 
Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Öğr. Gör. Burak İşçimen, SKS’nin faaliyet ve hizmetlerinden bahsederek, öğrencilere her konuda gereken desteği sağlamak ve ideal yaşam alanları oluşturmak için çalıştıklarını söyledi. Öğrenciler yararına projeler üretmeyi, daha sağlıklı ve üretken bir ortam oluşturmayı hedeflediklerini aktaran Öğr. Gör. Burak İşçimen “Öğrencilerin, yeteneklerinin ve kişiliklerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesine imkân verecek hizmetler sunmak için çalışıyoruz. Bu çerçevede, öğrencilerimizin sosyal ve kültürel ihtiyaçların karşılanması amacıyla etkinlikler düzenliyor, sağlıklı vakit geçirebilecekleri konfor ve yaşam alanları oluşturuyoruz. Öğrencilerin fikirlerinin, var olan potansiyellerinin ve enerjilerinin ortaya çıkarılması için kültür, sanat, spor, kariyer, öğrenci kulüp faaliyetleri gibi pek çok organizasyonu öğrencilerimizle birlikte gerçekleştiriyoruz. Öğrencilerimizin akademik yaşamını değerli, anlamlı ve üretken kılmak öncelikli amacımız.” dedi. 
Trakya Üniversitesinin başarılı sporcular yetiştirdiğine, ulusal ve uluslararası alanda adını duyurmaya devam ettiğine de vurgulayan Öğr. Gör. Burak İşçimen, Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesinin değerli hocalarına destek ve katkıları için teşekkür etti. Trakya Üniversitesi olarak yakın zamanda Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen Bilek Güreşi Üniversiteler Türkiye Şampiyonası’na ev sahipliği yaptıklarını da hatırlatan Öğr. Gör. Burak İşçimen, bu tür büyük organizasyonların üniversitemizde gerçekleşmesi için paydaş kurumlarla iş birliklerini güçlendirmeye devam edeceklerini vurguladı. 
Seminere konuşmacı olarak katılan Türkiye Tenis Federasyonu Başkan Vekili ve Avrupa Tenis Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Cem Tınaz, katılımcılara spor politikaları ve gelişim programları ile sporcuları yakından ilgilendiren konularda önemli bilgiler verdi. Tenis sporunun gelişimi ve 2002 ile 2022 yılları arasında Türkiye’nin spor alanında imza attığı başarılı organizasyonlara da değinen Dr. Öğr. Üyesi Cem Tınaz, bu alanda öğrencilere sunulan istihdam, kariyer ve gelişim fırsatları hakkında da paylaşımda bulundu. 
Türkiye’nin son 20 yılda ortaya koyduğu başarılı politikalar ve gelecek vizyonuyla uluslararası alanda öne çıkan bir ülke haline geldiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Cem Tınaz “Türkiye, son dönemde uluslararası spor organizasyonları ve yetiştirdiği başarılı sporcularla en çok dikkat çeken ülkelerden biridir. 
Bu çerçevede sporcularımıza ülke olarak çok önemli imkânlar ve fırsatlar sunuluyor. Yetenekli gençlerin yetiştirilerek elit sporcu haline gelmelerinin sağlanması için her türlü destek veriliyor. Bu fırsatların sürdürülebilir olması ve kalıcı başarılara dönüşmesinde hayata geçirilen politikalar oldukça önemli. Sporcuların doğru şekilde yetiştirilmesi ve sportif faaliyetlerin artırılması için yoğun bir gayret sarf ediyoruz. Amacımız, bu başarıları sürekli kılabilmek. Bu noktada herkese büyük roller düşüyor. Spor alanında sürdürülebilir bir gelişme için kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve diğer paydaşların hizmet ve faaliyetlerinde ortak bir anlayışla hareket etmesi ve birbirini desteklemesi gerekiyor.” dedi.
Trakya Üniversitesi Kütüphanesi Seminer Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcıları Doç. Dr. İsa Sağıroğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Ajlan Saç’ın yanı sıra çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenci katıldı. 
Ülkemizde spor ve rekreasyonun farklı boyutları ile ilgili politikaların nasıl geliştirildiği, spor kurumlarında ve fedarasyonlarda spor bilimleri alanında öğrenciler için hangi ulusal ve uluslararası fırsatların olduğu ve üniversitelerin spora katılımı konularına değinilen etkinlik yaklaşık 3 saat sürdü. 
Soru cevap bölümünün ardından etkinlik, konuşmacılara hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.
4Abdullah Yalçın

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.