banner56

Trakya’nın Endüstriyel  Fuarı kapılarını açtı

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası ve Trakya Kalkınma Ajansı işbirliği ile organize edilen Çerkezköy Endüstriyel Fuarı üçüncü kez ziyaretçilerine kapılarını açtı. Açılışını Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’ın yaptığı fuara Çerkezköy ve çevresinde üretim yapan farklı sektörlerden 95 firma katılıyor.
Çerkezköy Kapalı Pazar yerinde düzenlenen fuarın açılışına Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel, Çiğdem Koncagül, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay, Edirne TSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, Kırklareli TSO Başkanı Soner Ilık, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Muratlı Kaymakamı Dr. İsmail Altan Demirayak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy TSO Başkanı Süleyman Kozuva, protokol, davetliler ve Çerkezköylüler katıldı. Fuarın açılışında bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunları söyledi:” 2017 yılında Trakya Bölgesinde Çerkezköy TSO ile başladığımız Çerkezköy Endüstriyel Fuarı’nın bu yıl 3’üncüsünü yapmanın sevincini yaşıyoruz. Ve fuarımız her geçen yıl büyüyerek devam ediyor. İnşallah bundan sonrakiler bir öncekinden daha büyük olacak ve Trakya Bölgesi’nde bir ilk olarak başlattığımız bu fuar, ulusal ve hatta uluslararası hale gelecek. Şu an fuarımızda metal, makine, alüminyum, elektrik elektronik, plastik, ambalaj gibi alanlardan üretim yapan firmalar, hizmet sağlayıcı firmaları ve endüstri ile alakalı kurumların stantları vardır. Amacımız tüm bu kesimler arasında bir sinerji oluşturup, bölgesel tedarik zinciri halkalarını güçlendirmek. Var olan halkalara yenilerini eklemek. Bunu da fuar esnasında yapılacak olan görüşmeler ile sağlamayı amaçlıyoruz. Cumartesi gününe kadar açık kalacak olan stantlar ile tüm stant sahipleri onlarca görüşme yapacak. Ürünlerini, markalarını, tesislerini tanıtacak; yeni bağlantılar kurmak için fırsatlar kollayacaklar.
Bu sayede bölgesel iş yapmak potansiyeline ve ticarete büyük katkı sağlamış olacağız. Ayrıca Çerkezköy’ü bir endüstri ve marka üretim merkezi haline getireceğiz. Fuarımız İstanbul’dan, Ankara’dan, İzmir’den ve hatta Balkanlardan da katılımcıların gözde bir buluşma noktası haline gelecek. Bu da ilimize ve bölgemize önemli bir kazanım sağlayacak.
Bizler Trakya Kalkınma Ajansı olarak Bölgemiz endüstrisinin gelişmesi için elimizden gelen ne varsa yapmaya gayret gösteriyoruz. Bu amaçla yürüttüğümüz çok çeşitli çalışmalar var. Burada olduğu gibi bölgesel bir endüstri fuarının kurulmasına ve yürütülmesine destek de veriyoruz, yeri gelince firmalarımızı başka şehirlere veya ülkelere fuarlara da götürüyoruz. Onların ihracatlarını arttırmaları için DTİM gibi modeller de kuruyor, dijitalleşmeleri konusunda Çerkezköy OSB’de yaptığımız gibi Endüstri 4.0 merkezleri de açıyoruz. Tek amacımız, Trakya Bölgesini kalkınmış, gelişmiş, üreterek büyüyen bir merkez haline gelmiş bir bölge yapmak.
Bu vesileyle, bu fuarın en başından bu yana en büyük destekçisi olan TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop, desteklerini hiç esirgemeyen Valimiz Sayın Aziz Yıldırım’a ve fuarı birlikte düzenlediğimiz Çerkezköy TSO başkanı Sayın Süleyman Kozuva ve Kalkınma Ajansı ekibine en içten dileklerimle teşekkür ediyorum.”
Açılışın diğer konuşmalarını Çerkezköy TSO Başkanı Süleyman Kozuva, Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay, Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak yaptı. Son olarak kürsüye Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım çıktı.
Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırımkonuşmasında;” Ülkeler gelişmişliklerini, refah düzeylerini doğal kaynaklarıyla, sanayi ve tarımsal üretimleriyle ve nitelikli insan gücüyle sağlarlar. Bazı ülkeler, zengin doğalgaz ve petrol rezervleriyle bütçe açıklarını kapatır, ekonomik refaha ulaşırlar. Ülkemiz, zengin petrol ve doğalgaz rezervine sahip değildir. Bu yüzden nitelikli insan yetiştirmeli, sanayimizi geliştirmeli ve üretimimizi artırmalıyız. Ancak bu şekilde bölgesel ve küresel hedeflerimize ulaşabilir, sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirebiliriz. Aynı zamanda üretimimizi artırarak bütçe açığımızı azaltabilir, sosyal refahımızı ve istihdamımızı artırabiliriz.
Çerkezköy, Çorlu, Ergene, Kapaklı ilçeleri, coğrafi konumu sebebiyle  Avrupa Birliği ve İstanbul pazarlarına yakınlığı ile önemli avantajlara sahiptir.  Tekirdağ’ın diğer avantajları da elverişli limanları, bugün temelini attığımız Çerkezköy Kapıkule Hattı Demiryolu, otobanları, duble yollarıdır.  Bu sebeple Tekirdağ, ticaret ve sanayi açısından büyümeye, gelişmeye oldukça yatkın bir konumdadır. Bu avantajlı konumu değerlendirerek üretimimizi artırmak hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu fuarda, firmaların bir araya gelerek ticaretlerini ve işbirliğini artırması, bölge sanayisinin gelişimine katkıda bulunması en büyük temennimizdir
Bölgede bulunan küçük ve ortak ölçekli KOBİ’lerin, büyük ölçekli firmalar ile iş birliği içerisinde olmaları ve büyük firmaların bölgede bulunan yan sanayi sektörlerini tanımaları, böylelikle bölgesel tedarik zincirinin oluşması amacıyla hayata geçirilen bu fuar organizasyonuyla; umuyorum ki  bölge endüstrisinin kapasitesi ve üretimimiz artacak, bölge ticaretini ve ihracatını geliştirecektir.
Fuarın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Yurtiçi Fuar Takvimi’nde yer alması, fuara katılan firmaların her geçen yıl artması ilimizin sanayisi ve ticareti açısından mutluluk vericidir.
Çerkezköy Endüstriyel Fuarının ulusal ve uluslararası katılımlarla büyümesini temenni ediyor, katılım yapan tüm firmalara hayırlı ve bereketli kazançlar getirmesini Rabbimden niyaz ediyorum.
Bu fuarın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, bu fuarın hayırlara vesile olmasını diliyorum.
Yüzden fazla firmanın katıldığı bir fuar düzenleyebiliyorsak Çerkezköy’ün, Tekirdağ’ın ve çevremizdeki diğer ilçelerimizin, illerimizin, bütün bir Trakya’nın geleceğinin çok daha parlak olduğunu söylemek çok daha zor değildir. “ dedi.
Kurdele kesiminin ardından Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım ve protokol üyeleri stantları tek tek ziyaret ederken, Çerkezköy TSO ve Trakya Kalkınma Ajansı hazırlanan plaketler Vali Yıldırım tarafından fuara katılan firmalara verildi. Dün açılışı yapılan ve 95 firmanın stant açtığı fuar cumartesi gününe kadar ziyarete açık kalacak. 4Gülçin Akyol

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.