TGF'nin uluslar arası başarısı
banner57
 1. 20 bin üyesi ile Türkiye'nin en büyük meslek kuruluşu olan Türkiye Gazeteciler Federasyonu,  44. Başkanlar Konseyi Toplantısını, Abhazya Cumhuriyeti'nde yaptı.

  BİRLİĞİMİZ ABHAZYA'DA  
  Türkiye Abhaz Kültür Dernekleri Federasyonu’nun girişimleri ile TGF'nin 44. Başkanlar Konseyi toplantısı Abhazya'da yapıldı. TGF'ye bağlı dernek başkanları ile birlikte Trakya Gazeteciler Birliğini temsilen Başkan Naci Akyazı; meclis başkanı, başbakan, dış işleri bakanı, Abhaz Federasyonu yöneticileri ve Abhazya Cumhuriyeti yöneticileri ile STK-meslek örgütü temsilcileri bir araya geldi.
 2. ABHAZYA'DAN TANINMA İSTEĞİ
  Samimi bir havada geçen ziyaret kapsamında; TGF'ye bağlı dernek başkanları ile bir araya gelen Abhazya Başbakanı Lenoid  Lakerbaya ve Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba, Türkiye Cumhuriyeti’nin Abhazya Cumhuriyeti’ni tanıması noktasında, Türk gazetecilerden destek beklediklerini söyledi. TGF Genel Başkanı Atilla Sertel, Abhazya’nın 'tanınma' talebi konusunda, üzerlerine düşeni yapacağını belirtti.


  Türkiye’den çeşitli illere mensup yaklaşık 80 gazeteci dernek başkanlarının katıldığı program; Türkiye Gazeteciler Federasyonu, Türkiye Abhaz kültür Dernekleri Federasyonu, Abhazya Dışişleri Bakanlığı, Abhazya Geri Dönüş Devlet Komitesi, Abhazya Gazeteciler Birliği ve Abhaz Devlet Radyo ve Televizyon Kurumu organizasyon ve katkıları ile gerçekleştirildi.


  Temaslar, Başkent Sohum’da  bulunan Zafer Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Abhazya devlet yetkilileri ile Türkiye Gazeteciler Federasyonu heyeti Zafer Anıtı'na çelenk sundular. Gazeteciler heyeti daha sonra burada çektirdikleri toplu hatıra fotoğrafından sonra Dışişleri Bakanlığı Konferans Salonu’nda, Türkiye Gazeteciler Federasyonu ile Abhazya Gazeteciler Federasyonu, ortak basın toplantısı düzenledi.


  ÖZGÜRLÜK  MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ
  Gazetecilerin özgür ve bağımsız olduğunu ifade eden Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel, Gürcistan yöneticilerinin tüm baskı ve engelleme girişimlerine rağmen Abhazya’ya geldiklerini söyledi.  Sertel, Abhaz halkının özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini desteklediklerini ifade etti. Abhaz halkının haklı mücadelesinin yanında olacaklarını kaydeden Sertel, Abhazya’yı tanımayan devletlerin, bir gün bu ülkeyi tanıdığında çok geç kalacaklarını sözlerine ekledi. 


  Abhazya Dışişleri Bakanı Çirikba, "Abhazya Cunhuriyeti Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkiler kurmaktadır. Ana hedefimiz Türkiye Cumhuriyeti tarafından Abhazya'nın bağımsızlığının tanınması, pasaportların tanınması, iki ülke arasında hava ve deniz ulaşımının gerçekleştirilmesidir. 

  Abhazya Dışişleri Bakanlığı ile Türkiye arasında güçli işbirliği kurulması, var olan bağların daha da güçlendirilmesi, komşuluk ilişkilerinin gelişmesini istiyoruz.  27. yüzyılda Evliya Çelebi Abhazları anlatmıştır. Osmanlı divanında birçok Abhaz vardır. Mesela, Rauf Orbay Abhaz asıllıdır. Bugün 21. yüzyılda  kültür ve spor alanlarında yeni bir çağın başlamasını istiyoruz. Abhazya, 1991 yılında bağımsızlığını kazandı. 1864 yılında Anadolu'ya Abhazlar gelmiştir.  Abhazya'nın dünyaca tanınmasını istiyoruz; bu projenin amacı budur. " ifadelerini kullandı.


  Türkiye Abhaz Dernekler Başkanı Cengiz Koç, "Ata vatanımıza hoşgeldiniz. Sizler bağımsızlığın, özgürlüğün ne demek olduğunu bilen Atatürk'ün çocuklarısınız. Bizler, yüzyıllardan beri bağımsızlık uğruna can veren toplumun evlatlarıyız. Bugün burada bağımsız bir Abhazya'da bulunuyoruz. Ancak direkt ulaşım imkanlarına sahip değiliz. T. C'nin bağımsızlığına katkısı olan insanlarız. Ata vatanımızın bağımsızlığımızı tanımasını istiyoruz. Basın emekçilerinin desteğine ihtiyacımız var." diye konuştu.

  TGF Başkanı Atilla Sertel, "Misafirperverliğinize teşekkür ederiz. Bütün Anadolu'dan ve Trakya'dan gelen bütün gazeteciler adına saygılar ve sevgiler sunuyorum. Biz gazeteciler, daima barıştan yanayız. Din, dil, mezhep, ırk ne olursa olsun kardeşçe yaşamadan yanayız. 9 Mayıs önemli bir gün. Alman faşizminin de bitişinin 69.yıl dönümü. Bugün de burada buluşmamız bu bakımdan da önemlidir. Türkiye çok önemli bir ülke. İkinci Dünya Savaşı'na katılmadık. Türkiye, iç işlerine müdahale olursa savaşır. Yoksa "Yurtta sulh, dünyada sulh" demiştir Atatürk.  Dünyada barışın güvercininin yaşamasını sağlayan gazetecilerdir. Abhazya ile bizim Türkiye'de yaşayan Abhaz ve çerkezlerin arkadaşlık ilişkileri var. Şu anda Abhazya; Rusya, Nikaragua gibi ülkeler tarafından tanınmıştır. Genç Abhaz kardeşlerimiz, gelecek Abhazya için hiçkimseyle dövüşmeden barışı sağlamak durumundadır. Türkiye'den sizlere sevgilerimizi ve saygılarımızı getirdik." dedi.


  ABHAZ HALKI ÇOK MİSİFAFİRPERVER

  Türkiye Gazeteciler Federasyonu heyeti daha sonra Sohum’dan 40 km uzaklıktaki Kutol Köyü’ne geçti. Bu köyün muhtarı tarafından gazeteciler heyetine özel ziyafet verildi. Abhaz kültür ve geleneklerinin hakim olduğu akşam yemeğinde büyük bir misafirperverlik gösteren Abhaz’lara, Türk heyeti hayran kaldı. Gazetecilere Abhaz yemeklerinin her çeşidi tattıran Abhazlar, yöresel oyun ve müzikleriyle de unutulmaz bir gece yaşattılar.44. BAŞKANLAR KONSEYİ TOPLANTISI

44. Başkanlar Konseyi'nin açılış konuşmasını TGF Genel Başkanvekili ve Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz Karaca yaptı. Karaca, "Türkiye'de 20 bin üyesi olan Türkiye Gazeteciler Federasyonu, Türkiye'nin en büyük basın kuruluşudur." dedikten sonra salonda bulunanları, şehitler için saygı duruşuna davet etti.  Saygı duruşunun ardından her iki ülkenin İstiklal Marş'ları okundu.  

DEVLETİMİZDE BASIN ÖZGÜRDÜR
Daha sonra Abhazya Gazeteciler Birliği Başkanı Vladimir Kapba , bir konuşma yaptı. Kapba, "Değerli Devlet Başkanım, çok değerli misafirler hoşgeldiniz. Bu toplantı Abhazya tarihinde çok önemlidir. Dünyanın tanıdığı gazeteciler federasyonu bizim misafirimiz. Eskişehir'de Türk Dünyası Gazeteciler toplantısı vardı. Bizzat biz de oradaydık. Bizi böyle toplantıya davetleri için teşekkür ediyorum. Orada Gürcüler protesto ettiler. "Abhazya'ya giderseniz; Türk gazetecilere Gürcistan'ı kapatırız." dediler. TGF de, "Siz kapatırsanız; Abhazya bize kapısını açar." dedi. Abhazya'daki gerçekler Türkiye'deki gazeteciler arasında yerini bulacak. Türkiye'de yaşayan kardeşlerimiz önemli mevkilerde tanınmış insanlar. 1992'de var ve yok olma arasında savaşa girdik. Gürcistan bizden 50 kat fazladır. 413 gün Gürcü ordusuyla savaştık. Akıllara gelmez bir yiğitlik gösterdik.  30 Ağustos 1993'te bağımsızlık kazandık. Binlerce gencimiz can verdi. Tarihi ve kültürel eserlerimiz perişan edildi. Vilademir adı yaşayacak. 2008'de Medvedev bağımsızlığımızı tanıdı. Rusya'dan sonra bazı ülkeler de tanıdı.  Abhazya ve Rusya arasında programlarımızı sürdürüyoruz. Gazeteler ve dergiler çıkarıyoruz. Devletimizde yayın özgürdür." dedi. 
Alex Grevya ( Üniversite Rektörü), " Değerli Misafirler! Üniversitemizde bol miktarda öğrencilerimiz var. Buradan Türkiye yönetimlerine teşekkür ediyorum. Amerika'da, İsrail ve Ürdün gibi ülkelerde Türkiye'den de 5 altın gibi genç geldi. Burada sunum yaptılar. Üniversitemizden mezun 140 öğrencimiz Türkiye'de çalışıyor. Gürcüler bunların atılmasını istiyor. Üniversitemiz Avrasya Birliği üyesidir. Buraya Türk Üniversitelerinin de katılmasını istiyoruz. " ifadelerine yer verdi.

TGF Genel Başkanı Atilla Sertel, " Her ay en az Türkiye dışında üç toplantıya katılıyorum. Almanya'dan yeni geldim. Bu toplantıyı tarih yazacak. Çünkü zor günler yaşadınız. O günleri hep hatırlamalıyız. Ancak dün dünde kaldı; bugün can cana bir şeyler söylenmesi lazım. Ev sahipliğiniz için teşekkür ediyorum. Türkiye'ye düşen, sizlere destek ve kardeşlik elini uzatmaktır. Abhazya için elimizden geleni yapacağız. Ben biraz da sizin canınızı acıtmak istiyorum. Biraz rahatsınız. Biraz az çalışıyorsunuz. Cennet gibi topraklarınız var. Hiçkimseye ihtiyaç duymadan yaşayabilirsiniz. Birdahaki gelişimde bunları çözdüğünüzü görmenin memnuniyetini yaşayacağız." dedi.


Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.