TEKİRDAĞLI İŞ BEKLİYOR
banner57

HER ŞEYİ ANLATTI

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı gazetemiz Trakya'ya özel açıklamalarda bulundu. Cengiz Günay, Tekirdağ'daki istihdam sorunu, Tekirdağ Organize Sanayi Bölgesinin kurulması konusunda ve Tekirdağ'ın gelişimi açısından neler gerektiği ve Çin'den, Hollanda'dan Tekirdağ'a gelme konularında düşüncelerini ifade etti.


TORSAB GEREKLİ

Şehirlerin yarıştığı bir dönemde Tekirdağ'ımızın gelişmesi için herkes elinden geleni yapmak zorunda. TORSAB konusunda Valimiz, siyasi partiler, Belediye Başkanlarımız, STK'lar ile toplanıp TORSAB neden isteniyor? TORSAB neden istenmiyor? TORSAB’ın şehrimize katkısı ne olacak? bu ve bunun gibi soruların cevabını hep birlikte bulmak istiyoruz" dedi.

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı gazetemiz Trakya'ya özel açıklamalarda bulundu. Cengiz Günay, Tekirdağ'daki istihdam sorunu, Tekirdağ Organize Sanayi Bölgesinin kurulması konusunda ve Tekirdağ'ın gelişimi açısından neler gerektiği ve Çin'den, Hollanda'dan Tekirdağ'a gelme konularında düşüncelerini ifade etti.

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay, “Tekirdağ TSO 1925 yılında kurulmuş bölgenin ticari ve sosyal gelişimi ile ilgili aktif rol oynayan bir kurumdur. 13 Meslek grubumuzda 140 farklı iş kolunda, 6000 civarında hizmet, üretim ve ticaret yapan kayıtlı üyelerimiz bulunuyor. İstanbul’a ve Avrupa’ya yakın kent olmamız ile birlikte lojistik anlamda bütün enstrümanlara sahip olan bir kentiz. Deniz, hava, tren ve kara yollarımız ön planda ve özel bir lokasyona sahibiz. 2023 vizyonu içerisinde 81 il arasında en önemli kentlerden biri Tekirdağ’dır. Esas hedefimiz şehrin altyapı ve ulaşım enstrümanlarını üreticilerimizle buluşturup dünya ile rekabette avantajlı olmayı hedefliyor, kent merkezinde ticareti hacimsel olarak geliştirmek ve büyütmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Günümüzde ülkelerin değil, şehirlerin yarıştığını vurgulayan Başkan Günay, sözlerine şöyle devam etti, “Tekirdağ önemli bir süreçten geçiyor. Tekirdağ’ımızın en önemli gündem maddesi olan Tekirdağ Organize Sanayi Bölgesi (TORSAB), şehrimize fayda sağlayacak proje olduğuna inandığımız için projenin içinde yer aldık. Temel amacımız, Türkiye’nin en iyi Organize Sanayi Bölgesini oluşturmak. Bununla ilgili Türk Tasarım Vakfı OSB ile ilgili tasarım çalışmalarını yapıyor. Yeşil çevreci bir OSB olacak. Peyzaj düzenlemesi olacak ve ferah bir alan olacak. Bu proje şehrimizin ticari hayatını değiştirecek, şehrimizdeki bütün ticaret erbabımıza fayda sağlayacak ve şehrimizde yaşayan vatandaşlarımıza ekonomik ve sosyal yönden daha da refah sağlayacak. Zenginliğin olduğu yerde huzur olur mutluluk olur, kavga dövüş olmaz insanlar huzur içinde yaşar. Organize Sanayi Bölgelerine firmaların yatırım yapmalarını sağlayan birkaç kriter vardır. Bunlar, Ulaşım, alt yapı, hammaddelere yakınlık, satış ağları, iş gücü olarak sayabiliriz. İşte TORSAB bütün bu kriterleri içinde barındıran önemli bir lokasyon olarak karşımıza çıkıyor” diye konuştu.

Cengiz Günay, “Tekirdağ merkez ilçede diğer ilçelere oranla işsizlik oranı daha fazla olarak karşımıza çıkıyor. Planlı yapılan hiçbir projeden şehirlere zarar gelmez. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, bir yere yatırım yapılabilmesi için birkaç faktör ön planda olması gerek. Bunlar, ulaşım, altyapı, hammaddelere yakınlık, satış ağları, iş gücü ve bunun gibi birçok faktörü sayabiliriz. İşte TORSAB bu faktörlerin hepsini içinde barından lokasyon olarak çok önemli bir Organize Sanayi Bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. TORSAB faaliyete başladığında yaklaşık 11.000-12.000 kişinin istihdamı öngörülüyor. Şehrimiz için çok önemli bir proje ve şehrin menfaatleri ön planda olduğu için TTSO olarak biz bu projeyi çok önemsiyoruz. TORSAB ile ilgili önümüzdeki günlerde bir çalıştay yapmayı planlıyoruz. Çalıştaya Valimiz, Milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Süleymanpaşa Belediye Başkanımız, Esnaf Odalarımız, Siyasi Parti İl ve İlçe Başkanlarımız ve diğer Kamu kurum ve kuruluşlarımızın temsilcilerini davet edip, TORSAB neden isteniyor? TORSAB neden istenmiyor? TORSAB’ın şehrimize katkısı ne olacak? bu ve bunun gibi soruların cevabını hep birlikte bulmak istiyoruz. Diğer yandan, şehrimizin ekonomik yapısına baktığımızda 2013 yılına göre 2014 yılında %15 bir gerileme söz konusu. Şehrin kanaat önderleri ve yerel yöneticileri ile birlikte hareket ederek sürdürülebilir ekonomik canlılığı elbirliği ile sağlamayız. Tekirdağ'da bir anket yaptık. Bu ankette görülüyorki halk Tekirdağ'ın sorununu biliyor. Neydi bu anket? Tekirdağ'da öncelik verilmesi konular nelerdir ? Halk verdiği cevap; yüzde 34 şehrin planlanması, yüzde 26 şehirde yeni iş imkanlarının yaratılması, yüzde 19 alt yapı problemleri, yüzde 14 halkın yöneticilere ulaşabilmesi ve yüzde 7 diğer etkenler yani halk sorunu biliyor. Biz Tekirdağ'ın dinamiklerinin neler olduğunu biliyoruz. Sadece hizmet sektörüyle bir şehri kalkındırmak mümkün mü? Mesela yat limanı projemiz var. Toplumsal bir projeydi. Noldu olmadı. Şimdi güzel bir Asyaport Limanı olacak. Bu Tekirdağ'ın isminin duyurulacağı proje. Asyaport limanı sayesinde bir sürü girişimcilere fırsat doğacak. Girişimciler bu iş kollarını araştırması lazım. Elin Alman'ı Hollandalısı memleketlerinden çıkıp geliyor Tekirdağ'a. Neden geliyor bu adamlar bir düşünün. Bu şehrin geleceği var. Bu şehrin insanları düşünmesi gerekiyor önce. Ne yapabilirim diye" diye konuştu.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.