Tekirdağ’ın önemli sorunları Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletildi
banner57

AK Parti Genel Merkezinde düzenlenen kahvaltılı programda milletvekilleriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Tekirdağ’ın Önemli Sorun ve Talepleri iletildi.
Gerçekleştirilen toplantıya AK Parti Tekirdağ milletvekilleri de katılIM gösterdi. AK Parti MKYK Üyesi, AK Parti Genel Merkez Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Tekirdağ Milletvekili Mustafa YEL ve Tekirdağ Milletvekili ve AK Parti Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Çiğdem KONCAGÜL’de katıldı.
Yapılan toplantı ile ilgili AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa YEL yazılı bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada “Bütün milletvekili arkadaşlarımızın hepsi hem ülke siyaseti ile hem de kendi illeri ile ilgili sıkıntılarını dile getirdiler. Biz de hem ülke siyaseti ile ilgili hem de Tekirdağ’ımızın önemli sorun ve taleplerini bir dosya halinde Sayın Cumhurbaşkanımıza sunma fırsatını bulduk. Cumhurbaşkanımız ’da gerekli notları almıştır. Sorun ve ihtiyaçlarımızın her zaman takipçisi olacağız. Sn. Cumhurbaşkanımıza ilgi ve teveccühleri nedeniyle çok teşekkür ediyorum. Sn. Cumhurbaşkanımıza sunulan dosyadaki taleplerimiz aşağıda sıralanmıştır: İlimize ve İlçelerimize hayırlı ve uğurlu olsun. ” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletilen dosyada yer alan Tekirdağ’ın sorun ve ihtiyaçlarından bir kısmı şu şekildedir; 
‘SAĞLIK BAKANLIĞI İLE İLGİLİ TALEPLER; Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü Hizmet Binasının Yatırım Programına alınması, Yeni Tekirdağ 100 Yataklı Süleymanpaşa Devlet Hastanesinin yapımı için Yatırım Programına alınması, Çerkezköy Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi (30 Ünit ) projemizin yeniden Yatırım Programına alınması, Çerkezköy Kızılpınar Aile Sağlığı Merkezi (8AHB) +112 ASHİ binasının yapımı için Yatırım Programına alınması, Kapaklı Karaağaç Aile Sağlığı Merkezi (6 AHB) +112 ASHİ binasının yapımı için Yatırım Programına alınması, Ergene Velimeşe Aile Sağlığı Merkezi (4 AHB) +112 ASHİ binasının yapımı için Yatırım Programına alınması, Kapaklı İlçemiz Kapaklı Mahallesi 1442 ada, 1 parselde Kapaklı Aile Sağlığı Merkezi (4 AHB) +112 ASHİ binasının yapımı için Yatırım Programına alınması, Şarköy İlçe Sağlık Müdürlüğü +Cumhuriyet Aile Sağlığı Merkezi (4 AHB)+112 ASHİ binasının yapımı için Yatırım Programına alınması,
Saray İlçe Sağlık Müdürlüğü +Aile Sağlığı Merkezi (6 AHB)+112 ASHİ binasının yapımı için Yatırım Programına alınması, İlimizde pandemi sürecinde filyasyon çalışmaları, ilaç dağıtımı vb. işlemler için kullanılan araç sayısı yetersiz kalmaktadır. Bakanlığımızdan araç kiralama hizmet alımı sayısının arttırılması için izin talep edilmiştir. Bu dönemde ilave araca ihtiyacımız bulunmaktadır, Halk Sağlığı hizmetlerinde aşı ve ilaç dağıtımı için kullanılan aşı nakil aracının yoğunluk nedeni ile sık sık arızalanmakta ve hizmette aksaklıklara sebep olmaktadır. Bu nedenle yeni bir aşı nakil aracına ihtiyacımız bulunmaktadır, Devlet Malzeme Ofisinden Sağlık Market aracılığı ile yapmakta olduğumuz tıbbi malzeme temininde aksaklıklar yaşanmakta, bilgimiz dışında firmalara ek süreler verilmekte buda sağlık hizmeti sunumundan etkilenmektedir. İhtiyaç duyulan tıbbi malzemelerin alımı için firmalara verilen ek sürelerde tarafımıza ihale yapma yetkisi verilmesi sağlık hizmetinin devamlılığı açısından önem arz etmektedir.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İLE İLGİLİ TALEPLER;
İlimizdeki Derslik İhtiyacının Karşılanması  (Okul Öncesi İlkokul+Ortaokul ) ; 
Toplamda; 234 Okul Öncesi, 99 İlkokul, 292 Ortaokul ve 2 Genel Ortaöğretim olmak üzere toplam 627 dersliğe ihtiyaç vardır.
İlimizin Öğretmen İhtiyacı;
Arapça     28, Beden Eğitimi 72, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 241, Görsel Sanatlar 62, İ.H.l Meslek dersleri 41, İlköğretim Matematik 91, Özel Eğitim    444, Rehberlik 168, Matematik 100, Okul Öncesi Öğretmenlik 122, Sınıf Öğretmenliği 185 Türk Dili ve Edebiyatı 67, Müzik    57, Türkçe 77, Toplam    1755 öğretmene ihtiyaç vardır. 
Ergene Anadolu Lisesi’nin sınavla öğrenci alan lise statüsüne geçirilmesi, Çerkezköy İlçemize 24 derslikli ilkokul/ 24 derslikli ortaokul binaları yapılması-Yer;Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahallesi, Çorlu Bedia Süleyman Serpicioğlu Ortaokulu (32 derslikli), Yapımı, Roman Mahallesine kreş yapılması; Dezavantajlı grupların (roman mahallesi) oturduğu bölgede ana okulu ve ilçede çalışan nüfusun özellikle talep ettiği kreş ihtiyacımız var,
Kapaklı Ortaokulunun tefrişat ihtiyacının bir an önce gönderilmesi,  İlçemize Temel Eğitim yatırım programından  (yeri hazır olan) 1 ilkokul yapımı tahsisi istiyoruz, Malkara İlçesine Fen Lisesi veya Sosyal Bilimler Lisesi açılması, Yeniçiftlik mahallemize 1 adet Anadolu lisesi yapımı, Yıkılan Küçükyoncalı İlköğretim – Ortaokul binasının en kısa sürede yapımının başlanması, Süleymanpaşa İlçemize  Bilim ve Sanat Merkezi ile Rehberlik ve Araştırma Merkezi Yapımı,  Süleymanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (24 derslikli eğitim-öğretim binası ve 4 atölye, Süleymanpaşa Tuğlacılar Anadolu Lisesi (57.Alay Anadolu Lisesi 24 derslikli),  Süleymanpaşa Tekirdağ Anadolu İmam Hatip Lisesi (200 öğrenci kapasiteli pansiyon), Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapımı planlanan otel, yeni eğitim öğretim binası, pansiyon binası ve atölye- Yer:Vatan Mahallesi,  Muratlı Anadolu Lisesi’nin 200 yataklı öğrenci  yurdunun Namık Kemal Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğrencileri için kullanılması, Şarköy ilçesinde yıkılan Anaokulunun yerine yeni bir Anaokulunun acilen Yatırım Programına alınması.
TARIM ORMAN BAKANLIĞI İLE İLGİLİ TALEPLER;
İlimizde faaliyet gösteren 37 adet büyük ölçekli tohum üretim firması bulunmaktadır. Dolayısıyla tohumculukta önemli potansiyele sahibiz. Firmalarımızın tohum tescil, sertifikasyon işlemleri için yoğun talepleri var. Böyle bir kuruma ihtiyacımız var, İlimiz ve bölgemizin şap hastalığından ari bölge olması nedeniyle, Damızlık Sığır Yetiştiriciliği konusunda damızlık merkezi yapılması konusunda Bakanlık tarafından gerekli desteğin sağlanması, Büyükşehir yasasının ilimizde çıkmasından sonra hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı mahallelere kırsal mahalle tanımının getirilerek, hayvancılık işletmeleri yapılması için çok fazla kurumdan görüş alınmasının kaldırılarak basitleştirilmesi, Büyük Kalkınma Projeleri: İlimizde tarımsal yatırım yapmak isteyen mevcut ve yeni yatırımcılar TKDK, GAP, DAP ve IPARD gibi destekleme modellerine dahil edilerek, proje olanaklarından yararlanmak istemektedirler. Bu modeller İlimiz tarım ve hayvancılığı için büyük destek sağlayacaktır, İlimizde şu anda arazi toplulaştırma miktarı işlenen arazinin %1’i civarındadır. İlimizde bugüne kadar Ergene ilçesi Karamehmet köyü dışında toplulaştırma yapılmamıştır. 36 yerleşim biriminde etüt çalışmaları tamamlanarak Bakanlığa sunulan arazi toplulaştırma projeleri toplam alanı 567.000 da olup, yer teslimi yapılarak çalışmalara başlanmıştır. Projeler gerçekleştiğinde ilin takriben %15’inde arazi toplulaştırması yapılmış olacaktır. 
TEKİRDAĞ DSİ GÖLET VE TARIMSAL SULAMA PROJELERİ; Gözsüz Göletinin ihalesi 2018 yılında yapılmış olup bütçe imkânları dâhilinde imalata başlanamamıştır. 600 Bin m3 depolama kapasitesine sahip göletin 1050 da tarımsal sulama faydası bulunmaktadır. Husunlu Göletinin ihalesi 2017 yılında yapılmış olup yüksek kamulaştırma maliyeti bulundurduğu için bütçe imkânları dâhilinde imalata başlanamamıştır. 2021 yılı fiyatları ile 13,5 milyon TL yapım maliyeti bulunan göletin 30 Milyon TL kamulaştırma maliyeti bulunmaktadır. 600 Bin m3 depolama kapasitesine sahip göletin 1050 da tarımsal sulama faydası bulunmaktadır. Ahmedikli Göletinin 2021 yılı yatırım programına alınmasına yönelik Tarım ve Orman Bakanlığınca Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığına gönderilmiştir. Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığınca uygun görülmesi halinde yatırım programına alınarak 2022 yılı içerisinde ihale edilmesi planlanmaktadır. 367 Bin m3 depolama kapasitesine sahip göletin 760 da tarımsal sulama faydası bulunmaktadır. 
TEKİRDAĞ İLİMİZDE ORMANCILIK İLE İLGİLİ TALEPLER; Saray İlçesi orman köylerinde  mantar üremesini artırmak için meşe koruya tahvil sahalarında boniteti düşük alanlarda traşlama kesimine dönülmesi, Tekirdağ İlimizde Süt  koyunculuğu ve montalama kalorifer tesisi konularındaki ORKÖY kredi taleplerinin 2022 yılında karşılanması.
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI İLE İLGİLİ TALEPLER;  Tekirdağ Süleymanpaşa İlçesine; 2 Adet Antrenman Spor Salonu ve 1000 Kişilik Kız Öğrenci Yurdu  yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Çorlu ilçesine; 2 Adet Antrenman Spor Salonu 1 Adet Kapalı Spor Salonu, 1 Adet 500 Kişilik Kız Öğrenci Yurdu, 1 Adet 500 Kişilik Erkek Öğrenci Yurdu  yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. 
ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI İLE İLGİLİ TALEPLER; Ulaştırma sektörü günümüzde rekabet açısından önemli bir unsurdur. Ekonomik açıdan etkin bir ulaştırma altyapı ve işletmesinin oluşturulması, maliyetleri düşürerek ülke ekonomisinin rekabet gücünü arttıracaktır.
TR21 Bölgesi’nde giderek gelişmekte olan sanayi ticaret ve tarım faaliyetlerinin sürdürülebilir olması için alternatif ulaşım sistemi olarak demiryolu avantajlarından yararlanması bakımından stratejik bir plan ortaya konulmalıdır.
 Ulaşım alternatifleri arasındaki dengenin sağlanması, karayolu trafiğinin çevreye verdiği olumsuz etkileri önleyecek ve Tekirdağ limanları bağlantılı bir dış ticaret taşıma koridoru oluşturacaktır. Çalışmanın amacına ulaşması için Tekirdağ merkezde limanlara yakın bir noktada bir dryport (kuru yük limanı) oluşturulmasına yönelik gerekli projeler hızlandırılmalıdır.
Ülkemiz, Asya-Avrupa arasında taşımacılık yönünden bir köprü konumundadır.  Halkalı-Kapıkule demiryolu projesi, Asya-Avrupa koridorunun ilk parçasını oluşturmaktadır. Bu projenin tamamlanması ile birlikte İpek Demiryolu güzergâhının Ülkemizden geçen bölümünü Avrupa bağlantısını oluşturan en önemli halkalarından birini teşkil etmektedir. 
229 km güzergâhta 200 km/s hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak hem yük hem de yolcu taşımacılığı yapılabilecek yeni hızlı tren hattı inşa edilecektir. 
229 km uzunluğundaki projenin yaklaşık 55 km’si Edirne,  yaklaşık 62 km’si Kırklareli, 36 km Tekirdağ il sınırları içerisinde kalmaktadır. Tekirdağ’da Çerkezköy Yolcu ve Çerkezköy Yük İstasyonu olmak üzere 2 istasyon olacaktır. Kırklareli’nde Babaeski, Lüleburgaz, Büyükkarıştıran olmak üzere 3 istasyon, Edirne ilimizde ise Edirne ve Kapıkule’de 2 istasyon olacaktır. 
Hızlı tren projesi ile eş zamanlı olarak Kırklareli-Babaeski arasındaki 35 km’lik mevcut demiryolu hattının da yenilenmesi yapılarak Kırklareli il merkezinin hızlı tren ile bağlantısı planlanmaktadır.
 Projenin tamamlanmasıyla;
• Halkalı-Kapıkule (Edirne) arası yolcu seyahat süresi 4 saatten 1 saat 20 dakikaya; yük taşıma süresi ise 6 saat 30 dakikadan 2 saat 20 dakikaya düşmesi,  Mevcut durumda yıllık 1,53 milyon ton yük taşınmakta olup yıllık 9,6 milyon yük taşınması,
• Mevcut durumda yıllık ortalama 600 bin yolcudan yıllık 3,4 milyona çıkması, 
• Mevcut hat kapasitesinin 42 trenden 200 tren üzerine çıkması hedeflenmektedir.
Proje iki kesimden oluşmaktadır. 
Çerkezköy-Kapıkule(153 km); 
İşin sözleşmesi 30.04.2019 tarihinde Salini İmpregilo & Kolin Adi Ortaklığı tarafından imzalanmış ve 09.07.2019 tarihinde yer teslimi yapılarak işe başlanmıştır. İşin %26,53 tamamlanmıştır. İhale bedeli 529.899.70,00 Euro olan işin süresi 1460 gün olup iş bitiş tarihi 31.12.2023 ‘tür.
Halkalı-Ispartakule(8 km)/Ispartakule-Çerkezköy(68 km); 
Proje Ulaştırma Altyapı Bakanlığı, Altyapı Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olup dış finansman temini yapılmış, yapım ihale aşamasındadır. 
Projenin 2026 tarihinde bitmesi öngörülmektedir.
Lojistik Koordinasyon Kurulu Kararı gereği TCDD ve TCDD Taşımacılık A.Ş. ortaklığında yük taşımacılığını artırmak amacıyla TCDD ile MEDLOG AŞ arasında imzalanan protokol kapsamında Tekirdağ İli, Süleymanpaşa İçesinde bulunan 35.000 metrekare yüzölçümüne sahip “Tekirdağ İstasyonuna İlave Yükleme Boşaltma Genişleme Alanı ve İltisak Hattı Bağlantısı” tesis ve sahaların yapımı devam etmektedir. Yapım işinin 2021 yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.
Tekirdağ İli sınırları içerisinde Çorlu Tren İstasyonu ile Martaş Limanı arasına, yurt dışından demiryolu ile gelen hurda demir ile demir cevherinin Martaş Limanı’na en yakın olan Çorlu Tren İstasyonundan Martaş Limanı’na; deniz yoluyla Martaş Limanı’na gelen demir-çelik cevheri ile yurt dışından gelen hurda demiri, limana 5 km mesafedeki Kaptan Demir Çelik Fabrikası’na demiryolu ile taşınmasını sağlayacak olan 35,64 km uzunluğunda iltisak hattının projelendirme çalışmaları tamamlanmıştır.
Lojistik Koordinasyon Kurulu’nun 2017 yılı öncelik tablosuna göre Bölge Müdürlüğümüz dâhilinde bulunan ve öncelikli iltisak hatları olarak belirtilen merkezlerden biri olan Avrupa Serbest Bölgesi ile imzalanmış olan protokol kapsamında “Avrupa Serbest Bölgesi İltisak Hattı Bağlanması İçin Uygulama Projeleri hazırlanmıştır.
Muratlı ilçe çıkışında yol yapısına bağlı olarak genellikle kış aylarında trafik kazaları yaşandığı, yolun «S» şeklindeki fiziki yapının giderilmesiyle kazaların azaltılması hedeflenmektedir.
1.ı Trafik güvenliği açısından Tekirdağ Muratlı güzergâhında Kayı Mahallesi ile Tekirdağ Ceza İnfaz Kurumu arasında bulunan yolun ‘C’ şeklindeki fiziki yapısının değiştirilerek yolun düz hale getirilmesi.
1.i Trakya bölgesindeki tek havalimanı olan Tekirdağ Çorlu Atatürk Havalimanının yolcu ve yük taşımacılığı açısından daha işler hale getirilmesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın gereken tedbirleri alması önem arz etmektedir.
4Gülçin Akyol

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

dak dedektiflik

Ankara dedektiflik

kayseri escort

konya escort