25 Mayıs 2019 Cumartesi

Belediyeden öğrencilere destek

"TEKİRDAĞ'DA ZEYTİNCİLİKTE İLAÇLAMALARA ÖZEN GÖSTERİLMELİ"

Çiftçi Malları Koruma eski Başkanı İsmet Coşkun, gazetemize yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: "Şarköy'deki zeytinlerde bu yıl yaşadığımız alta dökülme yoluyla zeytinlerin ekonomik değerinin yok olması felaketinin bir daha yaşanmasını istemiyoruz."

27 Kasım 2018 Salı 12:16
Bu haber 858 kez okundu

 Çiftçi Malları Koruma eski Başkanı İsmet Coşkun, gazetemize yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: "Şarköy'deki zeytinlerde bu yıl yaşadığımız alta dökülme yoluyla zeytinlerin ekonomik değerinin yok olması felaketinin bir daha yaşanmasını istemiyoruz."

Trakya Gazetesi:
Süleymanpaşa Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı eski başkanı sayın İsmet Coşkun, Tekirdağ'da bağcılık, meyva üretimi ve zeytin üretimi hakkında genel bilgi verir misiniz?

İsmet Coşkun:
Tekirdağ'da bağcılık çeşitli nedenlerle bir duraklama dönemine girdi. İnşallah bağcılıkta ileriye doğru daha iyi konumlara geliriz. Meyvacılık hakkında konuşacak olursam topraklarımız "kepir" toprak dediğimiz  çakıllı toprak fazla olduğu için istediğimiz anlamda gelişmedi diyebiliriz. Meyvacılıkta elma ve armut için topraklarımız daha uygundur diyebilirim. Tekirdağ'ımızın topraklarının en uygun olduğu ürün ceviz ve kestanedir. 

Trakya Gazetesi:
Sayın İsmet Coşkun, Tekirdağ'da zeytincilik hakkında neler söylemek istersiniz?

İsmet Coşkun:
TEKİRDAĞ'DA 
ZEYTİNCİLİK
Zeytincilik konusuna gelecek olursam; küresel ısınma nedeniyle bütün dünyamızda olduğu gibi zeytincilik de geriye doğru gitmektedir. Tekirdağ coğrafyasının fazla soğuk olmayan yerlerinde zeytincilik yapılmaktadır. Benim 25 yıllık zeytin ağaçlarım var. Bu yıl 6 ton civarında ürün bekliyorum. 

Şarköy tarafında zeytin alta dökülüyor. Dökülünce ne oluyor? Ekonomik değerini yitirmiş oluyor. Toprağa düşen her zeytin bir müddet sonra fermentasyona uğruyor değerini ve kalitesini yiritiryor.  

Zeytincilkte Tekirdağ'da her yıl bir musibet gelerek zeytinlerimize musallat oluyor. Ben buradan Tarım İl Müdürlüğümüze ve ilçe müdürlüklerimizin bu konuyla çok ciddi olarak ilgilenmeleri gerekmekte olduğunu hatırlatmak istiyorum. Hatta zeytinciliğimizin Tekirdağ'da geri kalmasında veya az gelişmesinde Tarım müdürlüklerimizin sorumluluğu vardır diyorum.  Bir çok çiftçi zeytinden geçinmektedir dolayısıyla Tarım müdürlükleri bu konuya önem vermeli, öneri getirmeli, ilaçlama ve zararlılar hakkında zeytin üreticilerimize rehber olmalıdır. 

2018 yılında Tekirdağ'daki zeytinlerin tamamına yakını alta döküldü. Bu ne demek bu zeytinin ekonomik değerinin yok olması demektir... Peki zeytin neden alta döküldü? Bir kısmı zeytin sineği nedeniyle kurtlandı.  Ayrıca "mildiyö" hastalığı yani zeytincilerimizin sapkesen dediği hastalık nedeniyle de zeytinlerimiz zarar gördü. 

ZEYTİN, ORMAN 
AĞACI OLARAK 
KABUL EDİLMELİDİR
TEMA vakfı, mahkeme kararıyla.  Zeytin ağacını orman ağacı statüsünden çıkardı.   Ben bu uygulamaya karşı bir görüş içerisindeyim. Zeytin bir orman ağacıdır. 2B orman arazilerinde denize yakın ılıman yerlerde zeytincilik yapılmalıdır. Devletimiz bu konuya titizlikle eğilmelidir. Vatandaşlarımıza bu 2B orman arazilerinde parsel parsel zeytin yetiştirmelerine izin verilmelidir.  

Bu tür arazilerde çok verimli bir zeytin olan "trilye" zeytini yani Gemlik zeytini dediğimiz zeytinler üretilebilir. Bu zeytinin ekonomik değeri yüksektir. Çekirdeği incedir. İğde çekirdeğine benzer. Türkiye'de bu gün 100 çeşit ceviz var ama Maramara Birlik kuruluşu sadece Gemlik zeytini dediğimiz bu "trilye" zeytini alıyor. Bu zeytinlerimiz yurt dışına da ihraç ediliyor ve bütün dünyada bizim zeytinimiz tutuluyor ve itibar görüyor. 

Trakya Gazetesi:
Sayın İsmet Coşkun, Tekirdağ'da zeytincilik hakkında neler söylemek istersiniz?

İsmet Coşkun:
YÜKSELEN DEĞER OLARAK CEVİZ
Dünyada yükselen değer cevizdir. Ceviz bir çok açıdan çok faydalı bir meyvadır. Dünya'da da ceviz fiyatları devamlı olarak yukarılara doğru gitmektedir.  Kestane de aynı ceviz gibi dünyada değer gören ve fiyatı yükselen bir üründür. Çevremizdeki ülkelere baktığımızda Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna'da da bu ürünlerin fiyatlarının yükselişe geçtiğini görüyoruz. 

Tekirdağ'ımız da cevizcilik çok gelişmiştir. Makinada kolay kırılması nedeniyle "Chandler" yani çentlır cevizi  üretilmektedir. Ve ben de çentır cevizinin üretilmesini tavsiye ediyorum. Diğer cevizler makinada kolay kırılmamaktadır. Tabii bu chandler cevizinin dölleyicileri de önemlidir. Bu husus da dikkat edilmesi gerekmektedir. Ceviz fazla hastalığı olmayan bir ağaçtır. Ormanlık bölgelerde ve yüksek yerlerde yetiştirildiği takdirde hiç ilaç istemez. Ama yine de mantar ilacı gibi ilaçlarla yine de ceviz ağaçları kontrol altında tutulmalı ve takip edilmelidir. 

Trakya Gazetesi:
Sayın İsmet Coşkun, bir konuşmamızda Tekirdağ'da kestane üretimi yapılabilir demiştiniz. Bu konuyu daha geniş bir perspektiften açıklayabilir misiniz? Tekirdağ'da kestan üretiliyor mu veya üretilmeli mi?

İsmet Coşkun:
TEKİRDAĞ'DA 
KESTANE ÜRETİLEBİLİR
Aslında Tekirdağ toprakları kestane için çok elverişlidir ama her nedense kestane ilimizde üretilmiyor. Halbuki Türkiye'deki kestanenin % 25'i Marmara bölgemizde yetişmektedir. Kestanenin çok üretildiği yerlerde Mavi Mürekkep denen bir kestane hastalığı türedi ve yayıldı. Bu nedenle Tekirdağ gibi kestanecilik açısından bakir ama verimli arazilerde kestane üretimi teşvik edilebilir. 

Her konuda olduğu gibi tarımda, meyvacılık, bağcılık zeytincilik vb. konularda bazı meseleler bireysel olara üreticilerin çabaları ile çözümlenemez. Muhakkak bazı sorunların çözümünde devletin işe el atması gerekmektedir. Vatandaşın biresysel olarak çözümleyemediği bir çok konu büyük şehir belediyelerince ve il  tarım müdürlüklerince çözümlenmektedir. 

Örneğin Tekirdağ'da bir kestane ormanının kurulması  konusunda büyükşehir belediyemiz ön ayak olabilir. 1000 dönümlük bir kestane ormanı kurabilir. Daha önce de söylediğim gibi Tekirdağ toprakları kestane için oldukça elverişlidir ama bu pek bilinmemektedir. Tabi kestane üretirken bilimsel metodlar izlenmelidir. Mavi Mürekkep hastalığı bulaştırılmamalıdır. Aşılı kestane dediğimiz iyi cins kestane üretilmelidir. 

Trakya Gazetesi:
Sayın İsmet Coşkun, bir zeytin üreticisi olarak ve çiftçi olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediyemizden beklentileriniz nelerdir?


İsmet Coşkun:
BÜYÜKŞEHİR 
BELEDİYEMİZ 
ÇOK ŞEY YAPABİLİR
Daha önceden de bahsettiğim gibi kestane üretiminin başlatılması için belediyemiz öncülük yapabilir. B2 arazilerinde  zeytin üretimi için bu işle ilgilenen çiftçilerimize 500'er dönüm arazi tahsis edebilir. Eğitimler vererek cevizcilikte, bağcılıkta, meyva üretiminde belediyemiz çok şeyler yapabilir. Görünürde büyükşehir belediyemiz çiftçinin yanında gibi görülüyor ama bana göre bu bahsettiğim alanlarda ve hiç bir konuda çiftçimizin istediği şekilde hizmetler göremiyoruz. Tarım alanları konusunda ve Tekirdağ tarımının gelişmesinde büyükşehir belediyemizin yapacağı o kadar çok şey var ki! Amam malesef biz bunları göremiyoruz. Medyada bir şeyler yapıldığını okuyoruz. Bu şuna benziyor: "Ameliyat iyi geçti ama hasta öldü!" 
Tarım il Müdürlüğümüzün de çiftçiler için yapabileceği çok şey var. Örneğin alta dökülmemiş zeytin üretcileriyle görüşüp, zarar etmemiş zeytincilerimizin bu başarılarını araştırmalı ve daha da geliştirmeli diğer zeytinciler için de uygulayabilecekleri yol ve yöntemler geliştirmelidirler. 

İsmet Coşkun kimdir?
İsmet Coşkun 1946 yılında Tekirdağ'ın Uçmakdere Köyü'nde doğdu. İlkokulu köyde, ortaokul ve Sanat Lisesi'ni Tekirdağ'da okudu. Daha sonra Karayolları Genel Müdürlüğü'nde  atölye usta olarak çalışmaya başladı. Emekli olduktan sonra baba mesleği olan bağcılık ve meyvacılık yapmaya başladı. Halen çiftçilikle uğraşmakta olup bağcılık ve meyvacılık yapmaya devam etmektedir.  Geçmişte Tekirdağ Süleymanpaşa ilçesinde 15 yıl Çiftçi Malları Koruma Başkanı (ÇMK) olarak görev yapan,  bunun yanı sıra 20 yıl da Bağcılık ve Meyvacılık Kooperatif Başkanlığını yürütmüş olan ve halen ziraatle uğraşmaya devam eden  İsmet Coşkun evli ve iki çocuk babasıdır.
Haber Merkezi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV