17 Ocak 2019 Perşembe

‘Sağlıkta da sınıfta kaldık’

TEKİRDAĞ'DA EN GENİŞ KATILIMLA 1 MAYIS'I KUTLAYACAĞIZ

KESK Dönem Sözcüsü ve Tekirdağ Eğitim-Sen Şube Başkanı Özdemir Kavak, gazetemize yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: "Önümüzdeki Salı günü kutlanacak olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Tekirdağ'ımızda geniş bir katılım bekliyoruz. Sanatçı Süavi'nin de katılacağı 1 Mayıs İşçi, emekçi bayramına bütün Tekirdağlılar'ı davet ediyorum..."

28 Nisan 2018 Cumartesi 22:27
Bu haber 1277 kez okundu
TEKİRDAĞ'DA EN GENİŞ KATILIMLA 1 MAYIS'I KUTLAYACAĞIZ

 Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Özdemir Kavak: "Bütün Tekirdağlı hemşerilerimizi, emekçileri, üretenleri hangi görüşten olursa olsun herkesi  1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlamak üzere meydanlara davet ediyorum."

 

Trakya Gazetesi:

Tekirdağ Eğitim-Sen Şube Başkanı Sayın Özdemir Kavak, Sendikanız olan Eğitim-Sen hakkında genel olarak bilgi verir misiniz?

Özdemir Kavak:

Eğitim-Sen'in geçmişine baktığımızda yüz yılık bir birikim görürüz. Encümen-i Mualim'den bu yana TÖS (Türkiye Öğretmenler Sendikası), TÖB-DER gibi öğretmenlerin haklarını savunan kurumların devamı sayılan Eğitim-Sen 1991 yılında ilk olarak Eğit-Sen adıyla kuruldu. Daha sonra eğitim-iş adlı sendikayla birleşerek Eğitim-Sen adını aldı. Türkiye'de ilk kurulan memur ve öğretmen sendikasıyız. Memurlar sendika "kuramaz" denilen yıllarda bizler çok büyük özverilerle memur sendikacılığını gerçekleştirdik ve Eğitim-Sen adında öğretmen sendikasını kurduk. Fiili, meşru ve mücadele hakkına dayanarak sokaklarda 1991 yılında kurduğumuz Eğitim-Sen'in üst örgütü KESK'tir (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu).

Tekirdağ'da Eğitim-Sen'in 863 üyesi var. Kesk'e bağlı diğer sendikalarda toplam 1250 civarında üyeyiz vardır.

 

Trakya Gazetesi:

Tekirdağ Eğitim-Sen Şube Başkanı Sayın Özdemir Kavak, tarihten gelen bir misyonunuz olduğunu ve Türkiye'nin ilk öğretmen sendikası olduğunuzu söylediniz. Geçmişten bu güne ne gibi kazanımlarınız oldu?

Özdemir Kavak:

Biz Türkiye'nin ilk memur sendikasıyız. Üst örgütümüz KESK de Türkiye'nin ilk memur sendikaları konfederasyonudur. Diğer bütün sendikalar kuruluşlarında ve faaliyetlerinde bizleri örnek almak durumunda kalmışlardır. Diyebilirim ki Türkiye'ye memur sendikaları olayını biz getirdik. Ve halâ diğer sendikalar bizim yolumuzu takip etmektedirler. Eğitim-Sen olarak öğretmenlerin ekonomik, demokratik ve özlük hakları için mücadele ediyoruz. Bu doğrultuda bir çok kazanımlarımız oldu. Tarihsel olarak mücadele sürecimiz içinde bir çok kazanımlar elde ettik. Ek ders ücretlerinin komik rakamlardan çok iyi olmasa da yüksek oranlara gelmesini sağladık. Kadınların pantolon gitme haklarını sağladık. Ekonomik ve demokratik bir çok haklar bizim çalışmalarımız neticesinde elde edildi. Son süreçte öğretmenlerin nöbet ücretlerinin ödenmesini sağladık. Son yıllarda bu haklarımız sürekli olarak budanmaya çalışılıyor. Biz sınıf sendikacılığı yapıyoruz. Yani "emekçi" sınıfının gerçek sendikasıyız. Diğer sendikalar farklı farklı şeyleri savunuyorlar. ETUC  (Avrupa Sendikalar Konfederasyonu), Türkiye'den KESK'i ve Eğitim-Sen'i gerçek sendika olarak kabul ediyor. Diğer sendikalar bir çok kriteri yakalayamıyor. Bu kriterlere göre inançlar üzerinden milliyetçililk üzerinden sendikacılık yapılamaz. Sendikacılık emekçi sınıfın hakları, özgürlükleri ve çıkarları için yapılmalıdır.  Bu anlamda 170 milyon üyesi bulunan ETUC'a üye olarak dünya çapında kabul görmüş bir sendikayız.

 

Trakya Gazetesi:

Tekirdağ Eğitim-Sen Şube Başkanı Sayın Özdemir Kavak,TV'lerde en çok sizin eylemlerinizi seyrediyoruz. Memurların grev ve eylem yapma hakkı var mıdır? Bu konuda bilgi verir misiniz?

Özdemir Kavak:

Türkiye Cumhuriyeti Uluslararası bir çok anlaşmaya ve yasaya imza atmıştır. ILO Sözleşmesine Türkiye imza atmıştır. Bu ILO Sözleşmesinin 90. maddesine göre eylem ve grev yapıyoruz. Bizim hukukumuza göre imzalanan uluslararası sözleşme hükümleri iç hukukta da geçerli olmak durumundadır. Aynı zamanda Türkiye'nin imza attığı bu sözleşme hükümleri bizim kanunlarımızdan üstün durumdadırlar. Sonuç olarak, bizler ILO sözleşmesinin 90. maddesine göre grev ve eylem yapıyoruz.

 

GREV VE EYLEMLER BİZİM MEŞRU HAKIMIZDIR

Yani anlayacağınız ortada yasa dışı ve de kanunsuz grevler veya eylemler söz konusu değildir. Bazen yerel idareler bizim grevlerimiz ve eylemlerimizle ilgili olarak bize ceza vermektedirler. Tabi bu yanlış ceza uygulamalarına karşı açtığımız bütün davaları kazanmaktayız. Çünkü uluslararası sözleşmelerden doğan yasal haklarımızı kullandığımız için bize ceza verilmesi yanlıştır. Ve bu yanlış cezalar mahkemelerden dönmektedir. Grev ve eylem sendikal bir haktır ve ervrensel bir haktır. Bu konuda hiç bir sıkıntımız yoktur.

 

Bizler hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Üstünlerin hukukuna inanmıyoruz. Haklıysak kazanacağız diyoruz. Ve bir çok konuda biz haklıyız... Haklı olduğumuz mahkemelerce de tescil edilmekte ve açılan davaları hep biz kazanmaktayız...

 

Trakya Gazetesi:

Tekirdağ Eğitim-Sen Şube Başkanı Sayın Özdemir Kavak, Laik eğitime çok önem veriyorsunuz ve bu konuda bir çok çalışmalarınız olduğunu hatta eylemleriniz olduğunuzu biliyoruz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Özdemir Kavak:

2012'de, eğitimde 4+4+4  yasası getirilirken buna karşı en büyük mücadeleyi  bizim sendikamız yaptı. Ankara'da ve bir çok ilimizde eylemler yaptık. Hatta bu eylemlerimizde maalesef cop yedik ve gaz yedik. Bir çok bedeller ödedik ama bu yasayı geri aldıramadık. Bu 4+4+4 yasasının kötü etkiler günümüzde ortaya çıkmaktadır. Bir çok tarikat, cemaat eğitim kurumlarıyla sözleşme ve protokol imzalamakta olup, bir çok etkinliğe çocuklarımızı katmaktalar. Ve bu uygulamalarda velinin iznine bile gerek duymamaktalar. Bu tarikatlerin, cemaatlerin, vakıfların eğitim kurumları ile yapmış olduğu protkollerin iptali için mahkemelere müracaat ettik. Ve bir çok davayı  kazandık, tarikatlerin eğitim kurumlarıyla yapmış oldukları protokolleri iptal ettirdik.

 

EĞİTİM LAİK OLMALI!

Eğitim laik olmalı belirli bir düşüncenin, mezhebin, inancın dayatması yapılmamalı. Devlet tarafsız olmalı. Ülkemizde bir çok inanç ve mezhep var. Devlet bir inancın üzerinden işlerini yürütemez. Alevilerden ve farklı inanç sahibi kişilerden topladığ vergiyi, bir inancı öne çıkarmak için harcayamaz. Yani tek bir mezhep tek bir anlayış ve inanç doğrultusunda eğitim olamaz. Eğitim laik olmalı, devlet de bu konuda dinler ve inançlar konusunda tarafsız olmalı. Biz bu yanlış uygulamalara karşıyız.

 

Trakya Gazetesi:

Tekirdağ Eğitim-Sen Şube Başkanı Sayın Özdemir Kavak, önümüzdeki 1 Mayıs süreci hakkında neler söylemek istersiniz?

Özdemir Kavak:

1 Mayıs'ı Tekirdağ'da en geniş katılımla kutlayacağız Eğitim-Sen, Kesk, Disk 1 Mayıs'a çok önem vermektedir. 1 Mayıs'ta Tekirdağ'da bütün sendikalar olacaktır. Ben aynı zamanda üst örgütüm olan KESK'in sözcüsüyüm. Tekirdağ'da kutlayacağımız 1 Mayıs Emekçi Bayramı'nın organizasyonu içerisindeyiz. Toplanma yerimiz TEKİRA avm önüdür. Oradan yürüyüşe geçeceğiz. Sahil dolgu alanında saat 14.00'de konuşmalar yapılacak ve ardından sanatçı Suavi'nin konseri başlayacak. 1 Mayıs’ta DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipler Birliği olarak bizler organize ediyoruz. Tabi bu dörtlü yapı yalnızca Tekirdağ'da değil Türkiye çapında 1 Mayıs kutlamalarını organize ediyor. Tekirdağ'da bütün işleri tamamladık ve 1 Mayıs'ta çok güzel bir gün geçirmeye hazırız. Organize komitesi olarak da hazırız, emekçiler ve katılımcılar olarak da hazırız.

Bu hazırlıklarımız hakkında ayrıntılı bilgi verecek olursam. Katılımcılara vereceğimiz kumanyalar hazırlanmış durumda.

1 Mayıs'ta atılacak olan sloganlarımızı tespit ettik. Bizim tespit ettiğimiz sloganlar dışında slogan atılmayacak. Karışıklığa izin vermeyeceğiz. Bu konularda Kaymakamlıktan bütün yasal izinleri aldık. Emniyet birimleri ile sürekli irtibat halindeyiz ve o gün de emniyet güçleri ile irtibatımız devam edecek.

 

Buradan Tekirdağ halkına şu çağrıyı yapmak istiyorum. Barıştan yana, emekten, özgürlükten, demokrasiden yana olan tüm halkımızı 1 Mayıs'a katılmaya çağırıyorum. 1 Mayıs emeğiyle mücadele eden bütün insanların dayanışma günüdür, emekçilerin bayramıdır..

 

 

Trakya Gazetesi:

Tekirdağ Eğitim-Sen Şube Başkanı Sayın Özdemir Kavak, son olarak neler söylemek istersiniz?

Özdemir Kavak:

Bizler öğretmenler olarak ve bir öğretmen sendikası olarak toplumumuzla beraberiz ve iç içeyiz. Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin sorunlarını biliyoruz. Bu sorunları çözmek için mücadele yürütüyoruz. Laik, demokratik ve bilimsel bir eğitim istiyoruz. Bu konuda yalnızca bize değil, öğrenci velilerine de çok iş düşüyor. Bir veli-der örgütlenmesi var. Bu örgütlenme öğrenci velileri tarafında oluşturuldu. Bu yapı bir çok olumsuz uygulamayla müdahale ediyor.  Çocukların okullarda cemaat yapılanmalarına gitmemesi için mücadele ediyorlar. Bu cemaat, tarikat vakıfları okulların içinde faaliyet gösteriyorlar. Zaten Tekirdağ halkı bu konuda duyarlı. Bizim insanımız çocuklarını takip ediyor, bu tarikatların kucağına bırakmıyor. Biz sendika olarak her zaman demokrasiden yana tavır alıyoruz ve laik eğitime çok önem veriyoruz...

 

ÖZDEMİR KAVAK KİMDİR?

Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Özdemir Kavak 1966 yılında Artvin'in Ardanuç ilçesinde doğdu. İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrenimini Adanuç'ta tamamlayan Kavak, Ağrı Eğitim Enstitüsü'ne devam etti ve 1984 yılında mezun oldu. Askerlik görevini tamamladıktan sonra Ağrı'da Sınıf öğretmeni olarak göreve başladı. Ağrı'dan sonra Mersin'de ve Çanakkale'de öğretmenlik yapan Özdemir Kavak daha sonra Tekirdağ'a tayin oldu ve burada 9 yıl öğretmen olarak çalıştı. 2016 yılında Tekirdağ Eğitim Sen Şube Başkanı olan Kavak 2017 yılında emekli oldu... Halen Tekirdağ Eğitim-Sen Şube Başkanlığı görevini yürüten Özdemir Kavak evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Haber Merkezi
Anahtar Kelimeler: Tekirdağ

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV