26 Haziran 2019 Çarşamba

Belediyeden öğrencilere destek

TEKİRDAĞ KÜLTÜREL AÇIDAN ZENGİNLİKLERLE DOLU BİR İLDİR

Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Cömertler, "Tekirdağ ilimiz, kültürel açıdan zenginliklerle dolu ve göz dolduran bir ilimizdir. Turizm de günden güne gelişmektedir." dedi.

17 Eylül 2018 Pazartesi 13:16
Bu haber 2161 kez okundu
TEKİRDAĞ KÜLTÜREL AÇIDAN ZENGİNLİKLERLE DOLU BİR İLDİR

Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Cömertler, gazetemize yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: "Tekirdağ ilimiz, kültürel açıdan zenginliklerle dolu ve göz dolduran bir ilimizdir. Turizm de günden güne gelişmektedir. Bizler bir devlet kurumu olarak; kültür ve turizmle ilgilenen kişlere ve bu alanda faaliyet gösteren özel seköre, her türlü kolaylığı gösteriyor ve  her konuda yanlarında olmaya gayret gösteriyoruz." 

 Trakya Gazetesi:

Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Hakan Cömertler İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Hakan Cömertler:
Müdürlüğümüz; idari hiyerarşisi altında hizmetlerini yürütmekte olan Bağlı Birimlerin faaliyetlerinin amacına uygun ve verimli şekilde yürütülmesini sağlayan yönetim ve denetim mercidir.
Kanun, tüzük, yönetmelik, genelge, plan, program ve emirlerle tespit edilen kültür faaliyetlerinin Müdürlük ve bağlı birimlerce gerçekleştirilmesini sağlamak Kültür hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesiyle ilgili araştırma ve planlama yapmak, kültür ve turizm alanlarında konferans, sergi, panel, kurs vb. etkinlikler düzenlemek gibi bir çok görev yetki ve sorumluluklarımız vardır. 
Tabii kültürün yanı sıra, müdürlüğümüzün turizm faaliyetleri ile ilgili görevleri vardır. Profesyonel Turist Rehberi ihtiyacını karşılamak amacıyla Bakanlık talimatları doğrultusunda kurslar açmak, hizmet içi eğitim seminerleri düzenlemek, turist rehberlerini denetlemek ve vize işlemlerini yapmak gibi bir çok görevlerimiz var. Şimdi ben burada bütün görev ve yetkilerimizi anlatırsam çok uzun olur... 

Koordinasyon 
ve denetleme
Kısaca özetleyecek olursam ilimizdeki bütün kültürel faaliyetler ve turizmle ilgili faaliyetlerde; gerek özel sektör olsun gerekse devletin ilgili birimleri olsun bizi ilgilendiren konularda koordinasyonu geliştirmek, denetlemek ve gerektiğinde kültür ve turizm faaliyelerinin içerisinde yer almak gibi misyon ve vizyonumuz var... Bizim ilgilendiğimiz alanda faaliyet gösteren özel sektör kurumlarına vize vermek, onaylamak ve denetlemek de yetki ve sorumluluk alanımız  içerisinde yer almaktadır. 

Trakya Gazetesi:
Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Hakan Cömertler, müdürlüğünüze bağlı olarak çalışma yürüten  Tekirdağ'daki müzeler hakkında bilgi verir misiniz?

Hakan Cömertler:
Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze bağlı olarak faaliyet yürüten müzeler diğer bir çok ile oranlar birden fazla ve işlevsel olarak faaliyetlerini yürütmektedirler.

Arkeoloji ve Etnografya
Müzesi
Bakanlığımıza bağlı olarak ilimizde faaliyetini sürdüren Arkeoloji ve Etnografya Müzesi 1967 yılında kurulmuştur.  1927 yılında vali konağı olarak inşa edilen bina, 1977 yılında Kültür Bakanlığı’na devredilerek aslına uygun olarak restore edilmiş ve müze haline getirilmiştir. Müzenin giriş bölümünde taş eserler salonu, ikinci katta arkeolojik eserler ve etnografya salonu ile geniş bahçe teşhirlerinden oluşmaktadır.

Rakoczi Müzesi
18. yy. başlarında cereyan eden Macar Bağımsızlık Hareketi’nin önderi II.French Rakoczi ve taraftarlarının Avusturya ile yaptıkları savaşta yenilgiye uğramaları üzerine Padişah III. Ahmet, Rakoczi ve taraftarlarını topraklarına misafir olarak davet etmiş ve Tekirdağ'a yerleştirmiştir. II.FrenchRakoczi 1735 yılından ölümüne kadar burada ikamet etmiştir. Rakoczi'nin ikamet ettiği bu Türk evi, 1932 yılında Macaristan Hükümetince aslına uygun şekilde  restore edilerek Müze haline getirilmiştir.

Namık Kemal Evi
Büyük Vatan şairimiz Namık Kemal'in 1840 yılında Tekirdağ'da doğduğu ev, yakın çevresindeki eski Tekirdağ evleri de örnek alınarak, Tekirdağ il Özel İdaresi ve Tekirdağ Namık Kemal Derneği tarafından 1993 yılında yapılmıştır. Namık Kemal Evi, Tekirdağ’ın mutfağı, baş odası ve yatak odasını tanıtan etnografik eşyalar ile süslenmiştir. Ayrıca Namık Kemal  ile ilgili  yazılmış eserler de bu evde sergilenmektedir.
Muratlı Atatürk Evi
1934-1935 yıllarında Balkanlardan göç eden Türklerin bir bölümü Muratlı'ya yerleştirilmiş ve ilçe merkezinde göçmen konutları oluşturulmuştur. 
Muratlı’da yeni inşa edilen yeni köy projesini ve konutların durumunu bizzat yerinde görmek üzere 3 Haziran 1936 tarihinde Muratlı’ya gelen Atatürk, bu ziyareti esnasında tren istasyonunun karşısında, Bulgaristan’ın Pazarcık Kasabasından gelen bir aileye misafir olmuş, evin bahçesinde oturarak ikram edilen kahveyi keyifle içmiştir.
Tekirdağ İli, Muratlı İlçesi, İstiklal Mahallesi, 123 ada, 2 parselde yer alan, kerpiçten yapılma, 3 oda ve 1 mutfaktan oluşan bu ev Kültür ve Turizm Bakanlığınca kamulaştırılarak, orijinaline uygun biçimde restore ettirilmiştir.
Bugün Muratlı Atatürk Evi olarak bilinen konutun içinde, etnografik nitelikli yöresel malzemeler ve Atatürk’ün Muratlı’ya gelişi ile ilgili fotoğraflar sergilenmektedir.

Trakya Gazetesi:
Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Hakan Cömertler, müdürlüğünüze bağlı olarak çalışma yürüten  Tekirdağ'daki kütüphaneler hakkında bilgi verir misiniz?

Hakan Cömertler:
İlimizde bakanlığımıza bağlı Namık Kemal İl Halk ve 9 ilçe halk kütüphanesi olmak üzere toplam 10 halk kütüphanesi ve il halk kütüphanesi bünyesinde bulunan ve 12 uzak yerleşim yerine hizmet götüren 1 gezici kütüphanemiz bulunmaktadır. Halk kütüphanelerinin tamamında personel sıkıntısı bulunmaktadır. İlimizdeki halk kütüphanelerini daha modern bir hizmete kavuşmaları için çeşitli yenilikler yapılması konusunda çalışmalar yürütülmektedir. Kütüphanelerimizin donanım çalışmaları devam etmektedir. 

İlimizde kütüphanelerden 
yararlanan okuyucu 
sayısı artmakta
Çerkezköy, Çorlu, Muratlı, Şarköy ve Kapaklı ilçe halk kütüphanelerinin yetişkin ve çocuklara ait bölümlerin donanım çalışmaları tamamlanmış olup yenilenen kütüphanelerde okuyucu sayılarında artış olduğu gözlemlenmektedir. Şarköy İlçe Halk Kütüphanesi’ne 0-3 yaş grubuna hitap edecek bölümün donanımı ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Namık Kemal İl Halk Kütüphanesinin yetişkin ve çocuk donanım iş ve işlemleri devam etmekte olup 2018 yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Saray ve Ergene İlçe halk kütüphanelerimizde bina yetersiz olup; daha iyi ve geniş binalarda kütüphane hizmeti verilmesi ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.

Trakya Gazetesi:
Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Hakan Cömertler, müdürlüğünüzün ilgi ve yetki alanında olan ilimizdeki Turizm hakkında neler söylemek istersiniz?

Hakan Cömertler:
Biz Tekirdağ olarak turizmle yakından ilgili bir şehiriz. Tabi bir çok turizm etkinliklerinin içinde yer alıyoruz. Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında “Turizm Haftası” kutlanmaktadır. Bu yıl 42. Turizm Haftası, İlimizde çeşitli etkinliklerle kutlanmıştır.

EMİTT Fuarı
25-28 Ocak 2018 tarihleri arasında İstanbul Beylikdüzü’nde bu yıl 22.si düzenlenen EMİTT Fuarına (Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı)  Trakya Kalkınma Ajansı organizasyonunda, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirneİl Kültür ve Turizm Müdürlüklerinin iş birliği ile katılım sağlanarak, Tekirdağ’ın zengin tarihi, kültürü ve doğal zenginlikleri tanıtılmıştır.

Trakya Tanıtım Günleri’ne 
katılım sağlandı.
Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ Valilikleri koordinasyonunda, Trakyalılar Vakfı ve Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle yapılan etkinliğe, bölgede bulunan birçok kurum ve kuruluşun yanı sıra, belediyeler ve özel sektör firmaları da destek verdi.
19-22 Nisan 2018 tarihinde Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde kurulan fuar ve tanıtım günlerinde, İlimize ait yerel ürün ve değerler Ankaralılar ile buluşturuldu. Bölgenin doğal, tarihi ve kültürel değerlerinin Ankara gibi büyük bir ilimizde tanıtımı yapılarak İlimize gelen turist sayısında bu yıl ciddi bir artış bekleniyor. 
Trakya Gazetesi:
Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Hakan Cömertler, müdürlüğünüzün kültür ve turizmle ilgili bütün özel ve resmi oluşumları ve kurumları denetleme yetkiniz vardır. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Hakan Cömertler:
İlimiz Şarköy, Süleymanpaşa, Marmaraereğlisi ve Saray ilçelerinde, turizm amaçlı sportif faaliyette bulunmak isteyenlerin taleplerini incelemek, yeterlilik belgesi düzenlemek ve denetimi sağlamak üzere ilçe sportif turizm kurulları oluşturulmuştur.
Yaz sezonu boyunca kumsallarımızda sahil güvenlik komutanlıklarımız ile birlikte izinsiz su üstü sportif faaliyetlere yönelik olarak denetimler yapılmaktadır.
İlimizde yapıldığı tespit edilen izinsiz seyahat acentacılığı faaliyetleri TURSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) yetkilileri ile işbirliği içerisinde denetlenerek gerekli cezai işlemler uygulanmaktadır.
Bakanlığımızdan Turizm Yatırım Belgesi alan tesisler ile Seyahat Acentaları Müdürlüğümüzce denetlenerek Bakanlığımıza bilgi verilmektedir.

Trakya Gazetesi:
Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Hakan Cömertler, son olarak neler söylemek istersiniz?

Hakan Cömertler:
Her ne kadar bir devlet kurumu olsak da, işer bazen ağır yürüse de  vatandaşımızın bizlerle olan işlemlerinde her türlü kolaylığı gösteriyoruz. Bizlerle işi olan vatandaşlarımızın müdürlüğümüze geldiğinde "evindeki" gibi  rahat bir şekilde çayını yudumlarken evrak, iş takini vb. işlerini yürütürken her türlü kolaylığı göstermeye gayret ediyoruz.   

Tekirdağ Kültür ve Turizm Müdürü
Hakan CÖMERTLER
Hakan Cömertler Tekirdağ Çiftlikönü Mahallesi'nde 1979'de doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Tekirdağ’da okuduktan sonra Manisa Celal Bayar Üniversitesi eğitim fakültesinden mezun oldu. Öğretmen olarak 1998 – 2006 yılları arasında sırasıyla İstanbul Silivri, Konya meram ve Tekirdağ Muratlı’da görev yaptıktan sonra 2006 yılında Tekirdağ Valiliği’nde il koordinatör öğretmenliğine başladı. Bu süre zarfında il koordinatör öğretmenliği, Valilik Özel Kalem Müdürlüğü, Milli Eğitim Şube Müdürlüğü gibi farklı görevlerde bulundu. 2012 yılında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde göreve başladım. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde görev süresi boyunca, Özel Kalem Müdürlüğü, basın halkla ilişkiler müdürlüğü, sağlık kültür spor daire başkanlığı görevlerini yürüttü. 

Ayrıca Başbakanlık gençlik hizmetleri spor kamplarında liderlik ve 2000 yılından itibaren de program sorumluluğu görevlerini yürüten Hakan Cömertler,  2018 yılı mayıs ayı itibariyle tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürü olarak görev yapmaktadır. Cömertler evli ve 1 çocuk babasıdır.
Haber Merkezi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV