15 Kasım 2018 Perşembe

DUAYEN GAZETECİ HAYATINI KAYBETTİ

"TEKİRDAĞ GENELİNDE 1205 DERNEK FAALİYET GÖSTERMEKTEDİR"

Tekirdağ İl Dernekler Müdürü Şevki Ülker, gazetemize yaptığı açıklamada son çıkan kanun ve yönetmeliklerle Sivil Toplum Kurluşuları (STK'lar) daha güçlü ve demokratik bir yapıya kavuştular dedi.

30 Temmuz 2018 Pazartesi 13:52
Bu haber 1293 kez okundu

Tekirdağ İl Dernekler Müdürü Şevki Ülker, gazetemize yaptığı açıklamada son çıkan kanun ve yönetmeliklerle Sivil Toplum Kurluşuları (STK'lar) daha güçlü ve demokratik bir yapıya kavuştular dedi. Güçlü STK'ların  ülkemizin kalkınmasında rolü olan demokratik yaşamımızda vazgeçilmez unsurlardır diyen Şevki Ülker, Tekirdağ'ın STK'lar açısından zengin bir il olduğunu, ilimizde 1205 adet dernek ve benzeri STK bulunduğunu ve bu STK'ların gerek sosyal yaşamımızda, gerekse iş yaşamımızda Tekirdağ'ın kalkınmasına bir hız ve ivme kazandırdıklarını söyledi. 


 Trakya Gazetesi:

Tekirdağ İl Dernekler Müdürü Sayın  Şevki Ülker, İl Dernekler Müdürlüğünün genel teşkilat yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

Şevki Ülker:
İl Dernekler Müdürlüğü'nün
Teşkilat Yapısı
Dernekler Müdürlüğümüzün en üst yapısı Dernekler Dairesi Başkanlığıdır. Şu anki başkanımız Sayın Yılmaz Doruk'tur. İçişleri bakanlığına bağlı olarak görev yapmaktayız. Genel yapıya baktığımızda sırasıyla başkan, başkanın altında başkan yardımcıları, ardından denetleme kurulu ve şube müdürlükleri gelmektedir. 81 ilde İl Dernekler Müdürlüğü bulunmaktadır. İllere bağlı oluşturulan büyük ilçelerde Şeflikler yer almaktadır, bunlara da İlçe Dernekler Büro Şeflikleri denir  ve Kaymakamlıklara bağlı olarak göre yürütülmektedir. 
İlimizde Çorlu Çerkezköy ve Malkara'da İlçe Dernekler Büro Şefliklerimiz vardır. Diğer ilçelerdeki dernek ve sivil toplum iş ve işlemleri kaymakamlık yazı işleri müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Ayrıca memur, işçi ve siyasi parti sendikalarının iş ve işlemlerini takip etme görevini de biz üstleniyoruz. 


STK'lar daha demokratik 
bir işleyişe kavuştu
Eskiden dernek, parti, sendika vb. kongrelerine hükümet komiserleri gönderiyorduk ve kongreleri izliyorduk. Bu kongrelerin sonuçlarını rapor olarak istiyorduk. Son çıkan kanunlarla bütün bunlar ortadan kalktı. Artık bütün STK'lar özgürce hareket etmekte, bizim onları takip etme gibi bir çok işlevimiz geçmişte kalmış olmaktadır. Demokratik bir toplumda bütün STK'lar daha özgür hareket etmeliler ve günümüzde bizim STK'lara müdahalelerimiz minumum seviyeye indirlmiştir. Bence de olması gereken buydu. 

 
Trakya Gazetesi:
Tekirdağ İl Dernekler Müdürü Sayın  Şevki Ülker, İl Dernekler Müdürlüğünün görev ve yetkileri nelerdir?

Şevki Ülker:
Adı dernek olan her türlü kurumun, kuruluş aşamasında çalacağı kapı ilde İl Dernekler Müdürlüğüdür.  İlçede ise Kaymakamlık İlçe Dernekler Büro Şefliğidir. Dernek açmak için Ek2 dediğimiz bir başvuru formuyla başvuruda bulunulur. Formun ekinde derneğin tüzüğü ve tebligat almaya yetkili 2-3 kişinin isim ve adres bilgileri yer alır. Kuruluş bildirimi ve tüzük alındığı anda yasamız gereği dernek kurulmuş olur. Daha sonraki süreçte dernekte hata veya eksikler varsa bizim denetlememiz sonucunda bunların telafisi sağlanıyor, abes bir durum yoksa, aykırı bir durum bulunmamaktadır diye mühür basılır ve derneğin kurucularına tebligat yapılır.
Derneklerin bağış 
toplaması
Derneklerin yardım ve bağış amaçlı para toplamaları izne bağlı bir fiiliyattır. Dernekler kanununa bağlı olarak çıkarılan dernekler yönetmeliğince, görev sınırlarımız içinde bulunan derneklerden (yardım toplama kanunu çerçevesinde) yardım toplama başvurularını alıp değerlendiriyoruz. İlçe sınırları içerisinde ise derneklerden alınan belgeler şefliklerimizce kaymakamlığa sunarak kaymakamlıktan izin alınır. 
Birden fazla ilçe il veya Türkiye sınırları içerisinde yardım ve bağış toplamak isteyen STK'lar  ise başvurularını direk olarak  Valiliklere yaparlar. Gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra Valinin onayına sunulur, onay verilirse ilgili dernek veya kişiler tarafından yardım toplama faliyetine başlanır. Süre bitiminde rapor verilir, raporun denetimi de müdür tarafından yapılır. 
Trakya Gazetesi:
Tekirdağ İl Dernekler Müdürü Sayın  Şevki Ülker, Sivil Toplum Kuruluşlarının öneminden bahseder misiniz. Ayrıca Tekirdağ il genelinde toplam ne kadar dernek veya STK vardır.

Şevki Ülker:

Tekirdağ'daki 
dernek STK'lar
Bugün genel olarak baktığımızda sivil toplum kuruluşlarımın çok geniş bir alanda görev yaptıklarını görmekteyiz. Şu anda Tekirdağ'da il bazında 1205 dernek veya STK bulunmaktadır. Bunun 168'i Çerkezköy'de, 298'i Çorlu'da, 84'ü Ergene'de, 41'i Hayrabolu'da, 90'ı Kapaklı'da, 55'i Malkara'da, 46'sı Marmaraereğli'sinde, 30'u Muratlı'da, 43'ü Şarköy'de, 58'i Saray'da ve 292'si de Süleymanpaşa'da bulumanmaktadır. 

Türkiye çapında Sivil Toplum Kurumlarının kümeleştiği alanlara bakacak olursak; mesleki ve dayanışma dernekleri %31, spor derneklerinin oranı %20, dini dernekler %16, eğitim araştırma dernekleri %5, kültür, sanat ve turizm dernekleri %4,9, insani yardım dernekleri %4,5, sağlık alanında faaliyet gösteren dernekler %2,2, bireysel öğreti ve toplumsal gelişim dernekleri %2, toplumsal değerleri yaşatma dernekleri %2 gibi oranlarda devam etmektedir. Türkiye çapında 11 adet çocuk derneği, 389 adet şehit ve gazi dernekleri, 629 adet yardımlaşma derneği, 706 adet gıda tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren dernekler mevcuttur. Dernekler kendi üyelerinden sadece alındı belgesiyle aidat ve bağış alabilirler bunun haricinde herhangi bir ücret talep edemezler. Para toplayan kişinin elindeki makbuzda toplanan yardımla ilgili tarih belirten bir bilgi notu olmalıdır.


Derneklerin 
denetlenmesi
Dernekleri denetim yetkisi İçişleri Bakanlığına aittir. Bu görevi İçişleri bakanlığı yetki devriyle Dernekler Dairesi Başkanlığına vermiştir. Başkanlığımız bünyesinde "Denetçiler Başkanlığı" adı altına bir birim vardır, ünvanları denetçi olan bu kişilerin şu an ki sayıları 100 civarındadır. Bunun haricinde İllerde Valiler Dernekleri denetleme yetkisine sahiptir. Dernek denetimleri olağanüstü bir durum olmadıkça en az 24 saat önceden haber verilerek yapılır. 
STK'ların önemi
Sivil Toplum Kuruluşları deyince sadece dernekler anlaşılmamalı. Derneklerin yanı sıra sendikalar, partiler, partilerin kolları, düşünce ve fikir kulüpleri ve diğer kulüpler gibi çok çeşitli sivil toplum kuruluşlarının hepsi STK'ları oluşturur. Sivil toplum dediğimiz kuruluşlar  halkın öz kurumlarıdır,  bizim toplumumuzun içinden çıkmıştır ve toplumumuzun özelliklerini yansıtır...Haliyle STK'ların ve devlet kurumlarının karar mercilerinde bizim toplumumuz ne kadar yer alırsa, alınacak kararlarlar daha etkili olur. Netice itibarıyla daha duyarlı bir toplum oluşur. STK'lar aracılığıyla  faklı fikirler ortaya çıkar ayrıca topkumun yararına kararlar verilir. Devletimiz STK'ların gelişmesini yayılmasını ve çoğalmasını teşvik etmektedir. Küreselleşen dünyada STK'ların önemi yadsınamaz. 

Haber Merkezi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV