‘Tekirdağ depreme hazır mı?’

Tekirdağ Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Kamuran VARMA İlimiz okullarının depreme hazır olup olmadığı konusunda şu açıklamalarda bulundu. Varma sözlerine şöyle başladı:
‘’Kuzey Anadolu Fayı üzerinde bulunan Tekirdağ’ımız büyük bir deprem riski ile karşı karşıyadır. Beklenen deprem bugün yarın ve herhangi bir tarihte gerçekleşebilir. Bu fay üzerinde Karlıova’dan beri gelen kırılmalar 17 Ağustos 1999 tarihinde Adapazarı ve Gölcük faylarına kadar geldi. Burada 7,4 büyüklüğünde deprem yaşamıştık. 9 Ağustos 1912 tarihinde Şarköy’de de 7,4 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Kırılmayan bölge İstanbul ile Tekirdağ’ımız arasında kalan özellikle de Silivri Tekirdağ arasında büyük bir risk bulunmaktadır. Beklenen depremin büyüklüğü 7,5 olarak öngörülmektedir. Böyle bir kırılmanın gerçekleşmesi fay hattına 5 ile 10 km uzaklıkta bulunan Tekirdağ’ımızda telafisi olmayan zayiatlar öngörmektedir. Kaldı ki bu fay hattı Barbaros ve Naip Köyü civarında karaya geçmekte bu vadi boyunca Saroz Körfezi ne kadar uzanmaktadır. Bu dünyanın en aktif ve en fazla can kaybına neden olan fay hattına karşı Tekirdağ İlimiz ne gibi önlem ve çareler düşünmektedir? Nasıl uygulamalar planlamaktadır? Bu fay hattı üzerinde son 100 yılda 150 – 180 bin arasında can kaybımızın olduğunu unutmamak gerekir. Bu fay hattı üzerinde 4 milyon yıldır bu olay gerçekleşmektedir. 10 milyonlarca yıl gelecek tarihlerimizde de beklenen deprem ve benzerleri bu fay hattında oluşacaktır.’’ Dedi.
Varma sözlerine ‘’Maalesef depremlere karşı yeterince hazırlıklı olmadığımızdan gelişmiş ülkelere göre can ve mal kayıpları daha fazla yaşanmaktadır. İlimizi yönetenlerin ciddi ciddi bu konulara kafa yorarak kalıcı çözümler üretmesini bekliyoruz.’’ Dedi.  ‘’Günü kurtaracak çalışmalar yaparsak can ve mal kayıplarımız her dönem maalesef artarak devam edecektir. Bugün kaygıların en fazla olduğu yer kamu binaları ve okullarımızdır. İlimizde yüz binlerce öğrenci günün önemli bir bölümünü okullarda geçirmektedir. Allah korusun olası büyük bir Marmara depreminde miadını doldurmuş okullarımız ve kamu binalarımız büyük bir can kaybına sebebiyet verecektir.’’ Dedi.
 ‘’2012-2013 Öğretim yılında İlimizde görev yapan dönemin Valisi Sayın Ali Yerlikaya’nın direktifleriyle başlatılan okullara depremsellik testi yapılmış ancak sonuçları toplumla paylaşılmamıştı. Yine dönemin İl Milli Eğitim Müdürü Halis İşler 241 okulun depremsellik testinin yapıldığını belirtmişti. 2014-2015 yıllarında Marmara Ereğlisi, Süleyman paşa ve Şarköy de sadece 10 okulumuz 1.derecede riskli olması nedeniyle güçlendirilmeye alınmıştı. Bunların bir kısmı yıkıldı bir kısmı da güçlendirilmişti. Bu eğitim camiasının kaygılarını gidermeye yetmemiştir. Kaynak yetersizliğinden güçlendirilmesi yapılamayan okulların sorumluluğunu kim alacaktır?’’ diyen Varma sözlerine şöyle devam etti; ‘’Deprem sırası Tekirdağ’da’’ başlıklı gazete haberleri eğitim camiasının kaygılarını körüklemektedir. Geçen 5 yıllık sürede başta Çerkezköy, Kapaklı, Saray, Ergene ilçelerimizde eğitim camiamıza yeni okul binaları kazandırılmıştır. Yine bu sürede ayrıca her ilçemizde bazı okullarımız güçlendirilmiştir. Bize göre bu yeterli değildir. Çocuklarımız, öğretmenlerimiz ve dolayısıyla tüm toplum tehdit altındadır. Elazığ depreminden sonra İl Valimiz Sayın Aziz Yıldırım önderliğinde İl Milli Eğitim Müdürümüz ve İl Çevre Şehircilik Müdürlüğü mimar ve mühendisleri koordinesiyle büyük bir çalışma yürütüldüğünü biliyoruz. Derdimiz ‘’bağcıyı dövmek değil üzüm yemektir’’. 25 adet yarım bırakılan veya boşaltılan okullarımız mevcut. Tamamı için siyasilerden 35 milyon TL bir bütçenin de hazırlandığını biliyoruz. Deprem gerçeği ile yüzleşerek bu gerçekle yaşamak zorunda olduğumuzu belirterek Türkiye’nin büyük bir bölümünün olduğu gibi Tekirdağ’ında deprem bölgesinde olduğunu biliyoruz. Hepimizin bildiği gibi deprem değil dayanıksız binalar öldürür.’’ Dedi. Son olarak Varma; ‘’Saygı değer siyasiler, İlimizde başta okullarımız olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının 2018 deprem yönetmeliğine göre yıkılarak yeniden yapılması konusunda gayretlerinizi bekliyoruz. Bu konuda gerekli maddi kaynakların sağlanması için daha fazla çaba sarf etmenizi istiyoruz. Tekirdağ ve Tekirdağlı size güvenmek istiyor. Güveni boşa çıkarmayacağınıza inanıyoruz. Hayırseverlerin yapacağı en iyi yardım okullarımızı tekrardan imar etmek ya da güçlendirilmesine katkıda bulunmaktır. Buradan da Tekirdağ da yaşayan bütün hayırseverlere seslenerek geleceğimizin teminatı gençlere bırakabileceğimiz en değerli hazinelerden biri sağlam bir okuldur diyoruz.’’ Dedi 4Hilal Baran

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.