TABİPLERDEN “NÖBET”E TEPKİ
banner57

Tekirdağ Tabip Odası; Sağlık Bakanlığı'nın 5 aydır ASM çalışanlarına hafta içi 40 saat çalışmaya ek olarak, Cumartesi günleri de nöbet görevi vermesi ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.


Çorlu Toplum Sağlığı Merkezi önünde yapılan basın açıklamasında şu sözlere yer verildi: “Nüfusun %10’u sigorta kapsamı dışındayken, primlerini ödeyemeyen binlerce yurttaş sağlık hizmeti için cebinden para ödüyorken, Muayene süreleri 2-3 dakikaya inmişken, tüm bu haksızlıkları halka kim reva görüyor? Bu mu halkı düşünmek! Aile Sağlığı Merkezleri’ni, zincir hastanelerin patronlarına satmadan önce, sağlık çalışanlarını, az paraya, çok çalıştırıp pazarlamaya yönelik girişimlerinizi güçlendirmeye çalıştığınızı duymayan kalmadı.ASM’lerin zincir hastanelerine satışı sonrasında, birinci basamakta verilen tüm hizmetlerin paralı olacağını biliyoruz. Bizler koruyucu sağlık hizmetlerin önemsendiği, halka yeterli muayene sürelerin ayrıldığı, her kesimin, eşit, ücretsiz, iyi sağlık hizmeti alabildiği, çalışanların haklarının gasp edilmediği, sağlık hizmetlerinin toplumun gereksinimlerine göre sunulduğu bir sağlık ortamı istiyoruz.


GEREKÇELERİMİZ:

Aile Hekimliği Çalışanları olarak; tükenmişlik yaşıyoruz, ücretli izin hakkımız yok, huzursuzuz, şiddet görüyoruz, iş güvencemiz yok. Son çıkarılan yönetmelikle, Sağlık Bakanlığı bizi İŞTEN atmak ile tehdit ediyor. Bunlardan ötürü bakanlıktan taleplerimiz:

1-Genelde tüm aile hekimliği mevzuatının, Aile Hekimliği sivil toplum kuruluşları ile birlikte yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Üzerinde mutabakata varılan ve çağdaş normlara uygun, Çalışan Haklarını ve Halkın Sağlığını önceleyen mevzuatın bir an önce yapılması ve acilen yeni çıkarılan ödeme sözleşme yönetmeliğinin yükseltilen ceza puanları maddelerinin iptal edilmesi.

2-Emeklilik ve özlük haklarımızın çalışanlar lehine düzenlenmesi,

3-Anayasal hakkımız olan, gerçek ücretli izin hakkımızın verilmesi,

4-Tüm Aile Hekimliği Çalışanları için eşit ve nitelikli çalışma koşullarının sağlanması,

5-Sağlıkta şiddet yasasının çıkarılması,

6-Aile Hekimliği sistemine aykırı olan, "Hafta sonu nöbetleri ve mesai dışı tüm nöbetlerin" kaldırılması,

7- Daha sonraki süreçlerde ihtiyaç durulması halinde Kanun, genelge ve yönetmelikler hazırlanırken; Aile Hekimliği adına yetkili örgütlerin görüşlerinin dikkate alınması.Yeni oluşturulacak Hükümet ve Sağlık Bakanı da bugüne değin hiç bir talebimizi dikkate almayan mevcut sağlık Bakanlığı gibi, aile hekimlerinin temsilcileri ile görüşerek ortak bir anlaşma için masaya oturmama geleneklerini sürdürür ve/veya Aile hekimliği uygulamasının sürdürebilmesi için demokratik haklarını kullanan Aile hekimliği çalışanlarına cezai işlem uygulama hukuksuzluğuna devam ederlerse biz Aile hekimleri süresiz iş bırakmak zorunda kalacağız. Taleplerimize olumsuz yanıt aldığımız takdirde aile hekimlerinin temsilcileri olan Sivil Toplum Kuruluşları tarafından belirlenecek en yakın tarihte süresiz iş bırakacağımızı buradan konunun tüm ilgililerine tekrar ilan ediyor ve muhataplarımızı uyarıyoruz. Aile hekimleri ve Aile sağlığı çalışanları olarak sözün bittiği yerdeyiz. Gerçek sorun nöbet sorunu değil, zorla fazla çalıştırılmak, ceza puanları artışı ile irademizin ezilmek istenmesi ve her şeyden önce aile hekimliği uygulamasının bitirilmek istenmesidir. Biz aile hekimliğine gönül vermiş kişiler olarak Aile hekimliğinin yaşaması ve halkımızın sağlığının korunmasında etkin rol oynaması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğimizi ilan ediyoruz.Halkımıza ve basınımıza saygı ile duyurulur.”

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:
Tekirdağ Tabip OdasıAsm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.