Bu haber kez okundu.

‘Sularımız yok oluyor’

 TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nın Dünya Çevre Günü dolayısıyla hazırladığı 2019 Dünya Çevre Günü Türkiye Raporu’nda Meriç - Ergene havzasında bulunan yeraltı sularının yarısının  tükenmeye başladığı ve tamamının kirlendiğine işaret edilerek öneriler sıralandı.

Raporda, hava kirliliği, Çevresel Etki Değerlendirme raporları, nükleer santraller, iklim değişikliği ve su konularında görüş ve önerilerini açıklayan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, siyasi partilerin ve bürokratların AB ilerleme raporundan önce bu rapordaki tespitlere kulak vermesini istedi.
Raporda, son bir yıldır odanın çabaları ile iki olumlu mahkeme kararı alındığını açıklayan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, bunlardan birincisinin Çevresel Etki Değerlendirme Raporları’nın süresiz bir şekilde kamuoyuna açık hale getirilmesi, ikincisinin ise  tehlikeli atık yönetiminde tehlikeli atıklara tehlikesiz atık nitelendirmesinin yapılamayacağına dair karar olduğunu söyledi.
Odanın raporunda sulara ayrılan kısımda ise 8 su havzasındaki dere ve göllerin durumu ele alındı.
Raporda şu ifadelere yer verildi; “2016 yılı için ülkemiz yüzey sularının kalite sınıflarına göre sınıflandırmaları gösterilmektedir. Bu verilere göre 158 yüzey suyumuzun %33`ü 4.sınıf , %21`i 3.sınıf ve %20`si 2.sınıf kalitededir. Başka bir değişle, ülkemiz yüzey sularının yaklaşık %74`ü kirlenmiştir. 2015 yılında 141 yüzey suyumuzun 111 tanesi içme suyu kalitesinde değilken; 2016 yılında 158 yüzey suyumuzun 116 tanesi içme suyu kalitesinde değildir. Ülkemizde termik santral kaynaklı atıksu oluşumu 2014`de %50 iken 2016 yılında %57`ye çıkmıştır”
“816 BELEDİYE ATIK 
SUYU ARITMIYOR”
Raporda, 1397 belediyenin 1338’inde kanalizasyon şebekesi olduğu, 59 belediyede kanalizasyon şebekesi bulunmadığı belirtilerek; “Ülke nüfusunun %89,7’sine kanalizasyon hizmeti verilmektedir. Ayrıca, TÜİK 2017 verilerine göre 816  belediyede atıksular arıtılmadan doğaya verilmektedir. DSİ verilerine göre ülkemizde kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı yaklaşık 1.350 metreküptür ve Türkiye su azlığı yaşayan bir ülkedir. 2030 yılında ülke nüfusumuzun 100 milyonu bulması öngörülmektedir. Bu durumda kişi başına düşen su miktarı 1100 metreküpe düşecek ve su kıtlığı yaşanabilecektir” denildi.
Raporda, 8 su havzasında (Susurluk, Meriç - Ergene, Konya Kapalı, Büyük ve Küçük Menderes, Gediz, Kuzey Ege ve Burdur) toplam 750 dere ve gölün sadece 6 tanesinin kirlenmemiş durumda olduğu, bu havzalardaki suların yüzde 99`unun kirlendiği belirtildi.
Bölgemizdeki Meriç ve Ergene Havzası ile ilgili olarak da şu görüşlere yer verildi; “Meriç - Ergene havzasında bulunan yeraltı sularının yarısının  tükenmeye başladığı ve tamamının kirlenmiş olduğu görülmektedir. 25 nehir havza planının sadece 5`i tamamlanmıştır. Plansızlık nedeniyle havzalarımızda koruyucu ve çevre sorunlarını önleyici bir yaklaşım hayata geçirilememektedir. Vakit kaybetmeden bu planların tamamlanması gerekmektedir”
TÜKETİMDE EN 
TASARRUFLU KENTLER
Öte yandan Çevre Mühendisleri Odası, TÜİK tarafından paylaşılan en son verilere göre kentlerin su, atıksu ve atık konusundaki durumunu da değerlendirdi.
Türkiye genelinde belediyelerden kişi başı çekilen günlük ortalama su miktarının 217 litre, Türkiye genelinde belediyelerden kişi başı deşarj edilen günlük atıksu miktarının ise183 litre olduğu belirtilerek; “Türkiye`de kişi başına en çok su tüketen ilk 5 il; Sakarya, Trabzon, Gaziantep, Kahramanmaraş, Erzurum`dur. Kişi başına en az su tüketen yani tasarruflu ilk 5 il ise; Diyarbakır, Bursa, Şanlıurfa, İzmir ve Manisa`dır. Kişi başına en çok atıksu çıkan ilk 5 il; Trabzon, Antalya, Muğla, Aydın, İstanbul`dur. Kişi başına en az atıksu çıkan ilk 5 il ise; Mardin, Diyarbakır, Tekirdağ, Erzurum ve Bursa’dır. Ülkemizde günlük kişi başına toplanan ortalama atık miktarı 1,17 kg`dır; üç büyük ile bakıldığında ise İstanbul, Ankara ve İzmir için bu sayı sırasıyla 1,30 kg, 1,14 kg ve 1,32 kg`dır. Kişi başına günde oluşan en çok atık sırasıyla Muğla, Balıkesir, Aydın, Antalya, Tekirdağ`da oluşmaktadır. Kişi başına günde en az atık oluşturan iller ise Kahramanmaraş, Trabzon, Mardin, Erzurum, Kayseri’dir” denildi. 
ÖNERİLERİ SIRALADILAR
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, önerilerini de sıralayarak 2020 Dünya Çevre Günü’ne kadar İzmir Gaziemir`deki radyoaktif ve tehlikeli atıklar temizlenmesi ve bölgenin rehabilite edilmesi, Hava kirliliğini azaltmaya yönelik sanayi tesislerinin, yakıtların ve araçların denetimlerinin arttırılması, Doğalgaz imkanı olan ve hava kirliliği yaşayan bütün belediyelerde kömür yardımı yerine doğalgaz yardımına geçilmesi ya da alternatif ısınma yöntemlerinin tercih edilmesi, Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesine yönelik mevzuatın ertelenmemesi,  Kamu yararı gözeten, ekolojik denge ve iklim değişikliğini ön gören bir Su Kanunu TBMM`de yasalaşması, Çevre Bakanlığı kurulması, Bütün kurumların verilerini bildireceği ve kamuoyu ile paylaşılacak bir su bilgi sistemi kurulması, İklim Değişikliğine Uyum amacıyla belediyelerin uygulayacağı iklim değişikliğine uyum planlarının zorunlu hale getirilmesi ve sistematik oluşturulması adına yönetmelik yayımlanması, Belediyelerin su kayıplarını engelleyici alt yapı çalışmalarını yaparak %20 seviyelerine çekmeleri, Sıfır Atık kapsamında Kanun`da yer buluna Geri Kazanım Katılım Payına yönelik mevzuat çalışmasının tamamlanması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın çevresel denetimlerini arttırması ve bunun için kamuya çevre mühendisi istihdamı sağlanması, Paris İklim Anlaşması’nın TBMM`de görüşülerek onaylanması önerilerinde bulundu.            4Özge Ebecek

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.