22 Nisan 2019 Pazartesi

Belediyeden öğrencilere destek

‘Su baskınları tarih oldu’

Çerkezköy Kızılpınar Erzurumlular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Veliköy Erzurumlular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret eden Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Kızılıpar’da altyapı çalışmalarının tamamlandığını, yerleşim yeri içerisinde bulunan 240 sokak ve 17 caddenin de üstyapı çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, “Bugüne kadar 205 sokak ve 17 caddede üst yapı çalışmalarını tamamlama noktasına geldik” dedi.

10 Kasım 2018 Cumartesi 12:09
Bu haber 703 kez okundu
‘Su baskınları tarih oldu’

 Çerkezköy Kızılpınar Erzurumlular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Veliköy Erzurumlular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret eden Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Kızılıpar’da altyapı çalışmalarının tamamlandığını, yerleşim yeri içerisinde bulunan 240 sokak ve 17 caddenin de üstyapı çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, “Bugüne kadar 205 sokak ve 17 caddede üst yapı çalışmalarını tamamlama noktasına geldik” dedi.

KIZILPINAR’IN ALTYAPI SORUNUNU ORTADAN KALDIRDIK
Kızılpınar’da 4 kilometre yağmur suyu hattı, 80 kilometre kanalizasyon hattı yapıldığını belirten Başkan Vahap Akay, “Kızılpınar Mahallemizde yıllarca görmezden gelinen altyapı sorununu ortadan kaldırdık. 80 kilometre kanalizasyon, 4 kilometre de yağmursuyu hattı döşedik. Akabinde Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yol ve kaldırım yapım çalışmalarına başladık. Bugüne kadar 17 cadde ve 205 sokağın üstyapısı tamamlandı. Meskun mahalde kalan 35 sokağın üstyapısı da en kısa sürede tamamlanacak” diye konuştu. Veliköy Mahallesinde TESKİ tarafından Atıksu Arıtma Tesisi yapıldığını kaydeden Başkan Akay, “Artık, Çerkezköy’ün atık suları derelere akmıyor. Kolektör hatları ile toplanan bu tesiste arıtılıyor“ dedi.
‘‘ÜSTYAPI ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK’’
Kızılpınar Mahallesi’nin yaklaşık 5-6 yıldır altyapı yatırımları nedeni ile çamur ve toz içerisinde kaldığını, halkın sıkıntılar çektiğini kaydeden Belediye Başkanı Vahap Akay, “İçme suyu hattı, kanalizasyon ve yağmur suyu hattı yatırımları nedeni ile 2012 yılından beri Kızılpınar Mahallemizin yaşadığı sıkıntıları biliyoruz. Ama artık o sıkıntılı günler geride kaldı. Üstyapı çalışmalarında %85’ler seviyesine geldik. Yakın bir zamanda yerleşim yeri içerisindeki tüm sokaklarda üstyapı çalışmalarını tamamladıktan sonra, Kızılpınar Mahallemizde park, yeşil alan düzenlemeleri gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.
‘‘VELİKÖY DÜĞÜN SALONUMUZU HİZMETE AÇTIK’’
Veliköy Mahallesine modern bir Düğün Salonu kazandırdıklarını ve şuan bölgenin en modern ve ferah düğün salonunun Veliköy’de olduğunu belirten Belediye Başkanı Vahap Akay, “Veliköy’deki düğün salonu örnek bir düğün salonu oldu. Normal olarak diğer mahallelerimizde oturan vatandaşlarımızda böyle bir düğün salonunun kendi mahallelerine yapılmasını istemeye başladı” açıklamasını yaptıktan sonra Veliköy Mahallemize içerisinde halı saha, basketbol sahası ve çocuk oyun alanı ile piknik alanı olan bir yaşam alanı kazandırmak için başlattıkları çalışmanın artık sonuna geldiklerini ve yakın bir zamanda hizmete açacaklarını kaydetti.
‘‘ÇERKEZKÖY’ÜN KAYBEDECEK ZAMANI YOK’’
Kendisinin Belediye Başkanı olduğu 30 Mart 2014 yılında Çerkezköy nüfusunun 112 bin olduğunu, 2019 yılı başında ise tabelada bu rakamın 168-170 bin civarında olmasını beklediklerini ifade eden Belediye Başkanı Vahap Akay, “Çerkezköy, Tekirdağ’ın nüfus olarak 3’üncü, seçmen sayısı bakımından ise 2’nci büyük ilçesidir. Türkiye ve Tekirdağ’da nüfus ortalama artış hızı %3 civarında iken Çerkezköy’de bu %9 civarındadır. Bu nedenle Çerkezköy’ün kaybedecek, boşa geçirecek zamanı yok” dedi.
Çerkezköy’e gerek devlet yatırımlarının gerekse yerel yönetim yatırımlarının gelecek planlanarak, artarak devam etmesi gerektiğini belirten Başkan Akay, “Devlet yatırımlarının, yerel yönetim yatırımlarının hız kesmemesi, durmaması lazım. Çünkü Çerkezköy nüfusu her yıl Türkiye ortalamasının üzerinde artan bir ilçe. 45-50 kişilik sınıf mevcutlarının 25-30 kişiye düşmesi lazım. Çerkezköy’ün zaman kaybına tahammülü yok. Günü kurtarmak yerine önümüzdeki 5-10 yılı planlayarak yatırım yapılmalı, projeler geliştirilmeli” diye konuştu.
‘‘VERDİĞİMİZ SÖZLERİN ARKASINDAYIZ’’
Yaklaşık 5 yıl önce meydanlarda vatandaşlara ne söz verdiyse yerine getirme gayreti içerisinde olduğunu ve seçim beyannamesinin %85 oranında gerçekleştiğini kaydeden Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy İçme Suyu Hattı yenilenmesi ve Bağlık Viyadüğü Projesi gibi bazı projelerinin de temellerinin kısa sürede atılarak çalışmaların başlayacağını ifade etti.
2014 yılında göreve başladığında Çorlu Suyu taşkını tehdidi ile karşı karşıya kaldıklarını anımsatan Belediye Başkanı Vahap Akay, “Göreve geldikten 5-6 ay sonra su taşkını ile karşı karşıya kaldık. Devlet Su İşlerini göreve davet ettik. 2 yıl uğraşmadan sonra Hükümet Caddesi’ndeki köprüyü DSİ yeniden yaptı. Biz de Pazar Yeri’nin arkasında bulunan dere yatağı ile Pınarça Deresi arasında olan 2.5 metre kod farkını ortadan kaldırdık. Şimdi Çorlu Deresi’ni DSİ ıslah edecek, yatırım programına alındı” diye konuştu.
‘‘SU BASKINLARI TARİH OLDU’’
Çerkezköy’ün bir başka temel sorununun ise ani su baskınları olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Vahap Akay, “28-30 kilogram yağışlarla İmar Sitesi, Sayar Sokak, Kahraman Sokak, Cefa Sokak, Küçük Sanayi Sitesi gibi noktalar sular altında kalıyordu. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 7 milyon TL’lik altyapı yatırımları ile bu sorun ortadan kalktı. Çerkezköy2016 ve 2017 yıllarında 50-60 kilogram yağışları görmesine rağmen su baskını yaşamadı” ifadelerini kullandı.
İÇME SUYU HATTI YENİLENECEK
Çerkezköy’ün altyapı ile ilgili en önemli meselesinin içme suyu hattının yenilenmesi olduğunu sözlerine ekleyen Başkanı Vahap Akay, “Çerkezköy’ün içme suyu hatlarının yaklaşık %50’siasbest borudur. Bu borular ekonomik ömrünü tamamlamıştır. Son zamanlarda günde ortalama 25 su patlağı meydana geliyor. Asbest boru kullanımında Çerkezköy Tekirdağ’da % 50 ile 1’inci sıradayken, 2’nci sıradaki Çorlu’da asbest boru kullanım oranı yüzde 7’dir. Çerkezköy İçme Suyu Hattı Projesi’ni TESKİ Projelendirdi, İller Bankası’na bugün yarın teslim edilecek ve çalışmalar 2019 yılında başlayacak” ifadelerini kullandı.
‘‘KAVAK DERE ISLAH EDİLDİ’’
Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nin en büyük sorununun Kavak Dere’nin kirliliği olduğunu anımsatan Başkan Vahap Akay, “Mahalle sakinlerimiz görüntü kirliliği, pis koku ve sivrisineklerden şikayetçiydi. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yaklaşık 11,5 milyon TL’lik bir yatırımla Kavak Dere’yi ıslah ettik. Yıldırım Beyazıt Mahallesi sakinlerini kokudan kurtardık. Dereye kaçak yapılan onlarca kaçak kanalizasyon ve OSB tarafından da 7 kaçak fabrika atığı deşarjı tespit ederek ortadan kaldırdık. Kavak Dere suyunu kanal içine aldık. Dereden artık kokusuz temiz su akar hale geldi.
‘‘YILDIRIM BEYAZIT MAHALLESİ’NE 14 DÖNÜMLÜK YAŞAM ALANI KAZANDIRDIK’’
Yıldırım Beyazıt Mahallesi’ne ayrıca yaklaşık 14 bin metrekarelik bir yaşam alanı kazandırdıklarını sözlerine ekleyen Başkan Vahap Akay, “Kumlu Geçit Mevkii’ne yaklaşık 14 dönümlük alanda yeşil alan ve park çalışması gerçekleştirdik. Burada yüzlerce çocuğumuz aynı anda oyunlar oynayabiliyor, aileler gezinti yapabiliyor” ifadelerini kullandı. Başkan Akay, ıslah çalışması yapılan Kavak Dere’nin etrafının önümüzdeki günlerde yürüyüş yolları, spor alanları ile yaşam alanı haline getirileceğini belirtti.
‘‘KARTALTEPE PİKNİK ALANI ELDEN GİDİYORDU’’
Cumhuriyet Mahallesi içerisinde bulunan Kartaltepe Piknik Alanı sözleşmesinin 2014 yılında bittiğini ve kendilerinin göreve geldiğinde bu alanın özel işletmeye kiraya verilmek üzere olduğunu kaydeden Başkan Akay, “Orman Bölge Müdürlüğü ile görüşerek burayı tekrar Çerkezköy Belediyesi’ne kazandırdık. Ardından içerisinde yürüyüş, parkuru, yürüyüş yolları, bisiklet yolları, oturma grupları, oyun alanları, barbeküleri olan, aydınlatması, çevre düzenlemesi ile burayı modern bir park ve yeşil alan haline getirdik. Eskiden ailelerin girmekten imtina ettiği, korktuğu karanlık mekanları yeniden düzenleyerek Çerkezköy halkının nefes alabildiği alanlar haline getirdik” diye konuştu.
4Özge Ebecek
Haber Merkezi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV