Soydaşın 31 yıllık adalet arayışı!
banner57

Balkanlar'da Adalet, Haklar, Kültür ve Dayanışma Derneği (BAHAD), Bulgaristan'da totaliter komünist rejimin 1984-1989 yılları arasında Türklere karşı gerçekleştirdiği asimilasyona karşı açılan davanın 31 Mayıs'ta kapatılmasına tepki gösterdi.
Bulgaristan'da sözde 'soya dönüş' adı altında Türkler ve Müslümanlara karşı yapılan zulme karşı mağdurlar ve aileleri, 31 yıl önce açtığı davada adalet arayışlarını sürdürüyor. Hak arayışında, 31 Mayıs'ta savcılığın davanın kapatılması kararıyla hayal kırıklığına uğrayan mağdur ve aileler dün konuyla ilgili Edirne Balkan Türkleri Federasyonu ev sahipliğinde bir araya geldi. Edirne Valiliği'ndeki dernek odasında düzenlenen toplantıda konuşan BAHAD Başkanı Safiye Yurdakul, savcılığın kapatma kararına karşı iptal başvurusunda bulunduklarını söyledi. 
'KAPATMA KARARI İPTAL EDİLMELİ, SUÇLULAR YARGILANMALI' 
Kararının bir an önce iptal edilerek hızlı, etkili ve tarafsızlık ilkelerine bağlı kalarak yargılama aşamasına geçilmesi ve bir an önce tamamlanması için çağrıda bulunan Yurdakul, davanın asimilasyona maruz kalan Türkler için hayati önemde olduğunu ifade etti. Yurdakul, "İnsan hayatının ortalama süresi ile zorunlu asimilasyon ve etnik temizlik döneminde totaliter komünist rejimi tarafından uygulanan devlet terörü ortamında eski toplama kampı mağdurlarının yaşamış oldukları dikkate alındığında, soruşturmanın 31 yıl sürmesi hiçbir şekilde yasal ve makul süre olarak kabul edilmesi mümkün değildir. Dosyada 'şüpheli' olarak yer alan sadece 5 kişinin yer alması ve ardından son kişi 31.03.2022 tarihinde ölmesi üzerine 31.05.2022 tarihinde dosya kapatma kararının verilmesi üzerine diğer suçluların hayatlarını rahat geçirmesi ve adil yargılama ilkelerine aykırı olarak ceza davası savcılık dosyası kapatma kararını kabul edilmesi mümkün olmadığından Bulgaristan adaletini, soruşturmayı yürüten savcıları ve Başsavcıyı, Bulgaristan'ın adalet sitemine ve demokrasisine inancımızı zedeleyerek işlenen suçları korumak için 31 yıllık ceza davası savcılık dosyası üzerinde bulunan dosya kapatma kararını iptal edilmesini ve suçluları yargılamak üzere savcılık soruşturmasını hızlı, etkili, adil ve tarafsızlık ilkeleri ile uluslararası hukuk normlarını ve hukukun üstünlüğü ilkelerine uyarak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini dikkate alarak harekete geçmeleri için çağırıyoruz" dedi. 
'BİR SOYKIRIM VE İNSANLIK SUÇUDUR' 
Yaşanan sözde 'soya dönüş' sürecinin bir etnik soykırım ve insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu kaydeden Yurdakul, "Bizler, Bulgaristan'ın demokrasiye geçmiş olması sebebi ile Totaliter Komünist rejimi tarafından uygulanan hukuksuzlukları sona erdiren bir süreç olduğunu biliyoruz ve Adalet sistemine suçluların adil bir şekilde yargılanmasının sağlanacağına dair inancımızı ve ümidimizi korumak istiyoruz. Çünkü her halükarda gecikmiş adalet, adalet değildir. Sözde "Soya Dönüş Süreci" sadece yukarıda zikredilen azınlığa karşı işlenmiş bir suç değil, 2006 yılında Avrupa Komisyonu nezdinde Bulgaristan'ın resmi temsilcisi tarafından tanımlandığı gibi etnik soykırım ve 2012 yılında Bulgaristan Parlamentosunca açıklandığı gibi etnik temizlik şeklinde işlenmiş insanlığa karşı bir suçtur" diye konuştu. 
'İPTAL KARARI HAYAL KIRIKLIĞI VE ÜZÜNTÜYE NEDEN OLDU' 
Belene adası toplama kampı mağdurları ve ailelerinin 31 yıldır suçluların adil bir şekilde yargılanması için sabır ve büyük özveri ile Bulgaristan'ın adaleti ve demokrasisine inancını kaybetmeden hukuki mücadele verdiğini söyleyen Yurdakul, "31.05.2022 tarihinde ceza davası savcılık dosyasının kapatma kararı mağdurlarda büyük hayal kırklığı ve üzüntüye sebep oldu. Şu anda mağdurların ve derneğimizin dosya kapatma kararına karşı itirazları hakkında mahkemelerin kararları beklenmektedir. 
Ayrıca Başsavcıya yönelik yasaların kendisine vermiş olduğu yetkiyi kullanarak dosya kapatma kararını iptal etmesi yönünde 25.06.2022 ve 30.06.2022 tarihlerinde derneğimiz tarafından verilen randevu talep dilekçelerine Başsavcının cevap vereceğine inanıyoruz ve cevabını beklemekteyiz. Eğer suçlular yargılanarak cezalandırılmazlarsa işlenmiş suçlar affedilmiş, suçlular da masum kabul edilmiş olacaklardır. Biz Bulgaristan'ı seviyoruz ve karanlık döneme ait olan suçların ancak hukukun üstünlüğü ve adil yargılama sağlanarak aydınlanacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.
4Özge Ebecek
 

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.