Son aşamaya gelindi
banner57

 Tekirdağ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sarı TÜRİB Acenteliği ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Tekirdağ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sarı yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ‘Elektronik ürün senetlerinin (ELÜS) güven, serbest rekabet ve istikrar içinde şeffaf ve kolay bir şekilde işlem görebilmesini teminen 5174 sayılı “ Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği” ile “Odalar ve Borsalar Kanunun”nun 53 üncü maddesi çerçevesinde tanzim edilen 27.02.2017 tarih ve 2017/9986 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. (TÜRİB) ticari unvanı ile Tekirdağ Ticaret Borsasının da kurucu ortağı olduğu kuruluşu gerçekleştirilmiş olup, faaliyete geçirilmesine ilişkin çalışmaların son aşamasına gelinmiştir.
TÜRİB’in başlıca amacı ve faaliyet konusu; “5300 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat çerçevesinde lisanslı depo işletmecilerince oluşturulan elektronik ürün senetleri ile elektronik ürün senetlerine dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin ticaretinin yürütülmesini sağlamak üzere borsacılık faaliyetinde bulunmaktır.”
Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) lisanslı depolarda bulunan ürünleri temsilen çıkarılan elektronik belgedir.
ELÜS, Lisanslı Depo İşletmesince, Elektronik Kayıt Kurallarına uygun olarak Elektronik Kayıt Kuruluşu tarafından kurulan ve işletilen veri tabanı ve/veya platform üzerinde oluşturulan elektronik kaydı ifade eder. Merkezi Kayıt Sistemine ihraç edilmiş olan Elektronik Ürün Senedi aksi mevzuatta belirtilmedikçe, ürünü aynı miktar, cins, sınıf ve kalitede temsil eder. ELÜS ile temsil edilen ürünler [Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen ve denetlenen] Lisanslı Depoculuk sistemi güvencesindedir.
TÜRİB’in faaliyete geçmesi ile birlikte, tüm ELÜS alım satım işlemleri sadece TÜRİB bünyesinde yapılacaktır. ELÜS’lerin alım satım işlemleri, yatırımcılar tarafından aracı olmaksızın doğrudan emir girme yoluyla internet tabanlı bir alım satım sistemi üzerinden gerçekleştirilecektir. TÜRİB’te ilk etapta buğday işlem görmeye başlayacak bunu arpa, çavdar, çeltik, fındık, mercimek, mısır, nohut, pamuk, soya fasulyesi, zeytin takip edecek. Ayçiçeği ile ilgili çalışmalar Bakanlık düzeyinde sürdürülmektedir. 
TÜRİB’in faaliyete geçmesi ile birlikte, Ticaret Borsaları tarafından TÜRİB’e acentelik hizmeti verilecektir. Bu kapsamda borsamız TÜRİB ile sözleşme imzalamış ve TÜRİB Acentesi olmuştur.
YATIRIMCILARIN TÜRİB ACENTELERİNE KAYIT OLMASI VE ELÜS İŞLEMLERİNE BAŞLAMASI
ELÜS alım satımı yapmak isteyen yatırımcıların TÜRİB’de işlem yapmaya başlamadan önce TÜRİB’in Acentesi sıfatıyla faaliyet gösteren Borsamıza aşağıda yer alan bilgi ve belgelerle başvurarak TÜRİB’e kayıt olmaları gerekmektedir.
Gerçek Kişiler İçin Gerekli Evraklar: 
Nüfus cüzdanı fotokopisi
Adres teyidi için geçerli sayılan belgelerden herhangi biri (İkametgâh
ilmühaberi, fatura vb.)
Aracı Kurum veya Banka’dan alınacak yatırım hesabını gösterir belge. 
Tüzel Kişiler İçin Gerekli Evraklar: 
Şirket kuruluş ilanın yer aldığı Ticaret Sicili Gazetesi örneği 
Ticaret Sicilinden alınan Faaliyet Belgesi örneği
Vergi Levhası örneği
İmza Sirküleri Aracı Kurum veya Banka’dan alınacak yatırım hesabını gösterir
belge.
Yatırımcılar, bilgilerini güncellemek istediklerinde, söz konusu değişiklikleri TÜRİB’in Acentesi sıfatıyla yatırımcı kaydını yapan Ticaret Borsası vasıtasıyla yapabilirler.
Borsamıza gelerek TÜRİB’e üyelik işlemlerini yaptırmak isteyen üreticilerimize yönelik olarak işlemlerini daha hızlı bir biçimde gerçekleştirmelerine olanak sağlamak üzere Yatırım Hesabı oluşturulması amacıyla görüşme sağladığımız bankalar olan; T.C. Ziraat Bankası, Akbank, Denizbank ve Kuveyt Türk Bankaları borsamızda birer banka görevlisi bulundurmak suretiyle üreticilerimizin yatırım hesaplarını borsamızda gerçekleştirme konusunda hizmet sunmaktadır.
TÜRİB A.Ş. ortaklık yapısında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Borsa İstanbul A.Ş., Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş., İstanbul Vakıflar Bankası A.O., Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve Borsamız ile birlikte 35 Borsa ortak olarak yer almaktadır. 
ELÜS işlemi gerçekleştirmek isteyen yatırımcıların TÜRİB’de işlem yapmaya başlamada önce,
I. TÜRİB Acentesi olan Borsamıza başvurmaları, 
II. Yatırımcı Taahhütnamesi’ni imzalamaları,
III. Yatırımcı Taahhütnamesi’nin ekinde yer alan bilgi ve belgeleri sunarak TÜRİB’e kayıt olmaları gerekmektedir.
YATIRIMCILAR TARAFINDAN ACENTELERE KAYIT OLMA SÜRECİNDE TAKİP EDİLECEK ADIMLAR
1. Yatırımcı yanda yer alan ilgili evraklar ile TÜRİB acentesi olarak faaliyet gösteren Ticaret Borsası’na başvurur.
2. Yatırımcı TÜRİB tarafından talep edilen tüm belgeleri doldurur ve her sayfasını paraflayarak Acente Yetkilisi huzurunda imzalar.
3. Yatırımcının Acente’ye kayıt sırasında doldurduğu formda belirtmiş olduğu cep telefonuna SMS ile TÜRİB kullanıcı bilgileri gönderilir.
4. Yatırımcı www.turib.com.tr web adresinde yer alan TÜRİB İşlem Platformu’na söz konusu kullanıcı bilgilerini girerek işlem yapmaya başlayabilir.
TÜRİB’DE YATIRIMCILARIN ELÜS İŞLEMLERİ GERÇEKLEŞTİRMESİNE İLİŞKİN İŞ AKIŞI
TÜRİB’de yatırımcıların ELÜS alım satım işlemleri gerçekleştirmelerine ilişkin iş akış sürecine aşağıda yer verilmektedir.
1. ELÜS alım satımı yapmak isteyen yatırımcılar, TÜRİB’de Takas Merkezi Üyesi olarak hizmet veren ve http://www.turib.com.tr/takas-uyeleri.aspx web adresinde liste halinde verilen banka/aracı kurumlardan birine başvurarak yatırım hesabı açarlar.
2. Banka/aracı kurum tarafından yatırımcıya üzerinde MKK Sicil no bulunan Yatırım Hesap Belgesi verilir.
3. Yatırımcı, TÜRİB’in Acentesi sıfatıyla faaliyet gösteren İl/İlçe Ticaret Borsalarına ilgili evraklar ile başvurarak kayıt altına alınır.
4. TÜRİB’in Acentesi sıfatıyla yatırımcı kaydı alan Ticaret Borsalarının listesine http://www.turib.com.tr/acenteler.aspx web adresinde yer verilmektedir.
5. Yatırımcının Acente’ye kayıt sırasında doldurduğu formda belirtmiş olduğu cep telefonuna SMS ile TÜRİB kullanıcı bilgileri gönderilir.
6. Yatırımcı, www.turib.com.tr web adresinde yer alan TÜRİB İşlem Platformu’na söz konusu kullanıcı bilgilerini girerek işlem yapmaya başlayabilir.
Tekirdağ Ticaret Borsası TÜRİB Acentesi olduktan sonra 12 Haziran 2019 tarihinde TÜRİB’e üye kayıtlarına başlamış ve 24 Temmuz 2019 tarihi itibari ile 949 adet Gerçek ve Tüzel Kişi kaydı gerçekleştirmiştir. Tüm Türkiye’de TÜRİB’e üye olanların sayısı 19.752’dür. Bu rakamlar baz alındığında Ürün İhtisas Borsası’na kaydolan toplam üyenin %5’ini borsamız tarafından gerçekleştirildiği görülmektedir. Buradan da Lisanslı Depoculuk sisteminin bölgemiz üreticileri tarafından bilindiği ve etkin olarak kullanıldığı görülmektedir.’
4Özge Ebecek

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.