Saray Belediye Meclisi toplandı
banner57

Saray Belediye Meclisi, Ocak ayı meclis toplantısının ikinci oturumunu dün saat 16.30’da Meclis Başkan V. Levent Köksalan başkanlığında Saray Belediyesi Ek Hizmet binasında gerçekleştirdi. Meclis ilk oturumda komisyonlara gönderilen maddeleri görüşerek karara bağladı.
Saray Belediye Meclisi, Ocak ayı meclis toplantısının 2. oturumunu dün saat 16.30’da Meclis Başkan V. Levent Köksalan başkanlığında Saray Belediyesi Ek Hizmet binasında gerçekleştirdi. İlk olarak Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilen maddeler görüşüldü. Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilen 2020 yılı zabıta personelinin fazla çalışma ücret 559 TL olarak oy birliğiyle kabul edildi. 20 adet tam zamanlı sözleşmeli personelin 2020 yılı çalışma ücreti mühendis kadrosu 4 bin 181 TL, tekniker 3 bin 318 TL, teknisyen 2 bin 670 TL, eğitmen 2 bin 558 TL, avukat 3 bin 865 TL, sosyolog 3 bin 326 TL, kameraman 2 bin 516 TL ve ekonomist 2 bin 680 TL olarak oy birliğiyle kabul edildi. Saray Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Çalışma Yönetmeliği oy birliğiyle kabul edildi.
“İMAR KANUNUNDA BÖYLE BİR ŞART YOK “
Meclis, Plan ve Bütçe Komisyonu raporlarından sonra İmar Komisyonu raporlarını görüştü.  İmar Komisyonu’nun Büyükyoncalı’da 1/1000 ölçekli imar planında yol genişliğinin 10 metre olması tavsiye kararına karşı çıkan Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Can Terek, “ İmar Kanununda böyle bir şart yok. 2014 yılında çıkan Mekânsal Planlar Yönetmeliğinde de böyle bir şart yok. Gerekirse 5 metreye kadar yol yapabilirsin. Hatta yaya yolu yapacaksan 3 metre yapabilirsin. Bu tarla parsellenecek, bunun yanında parseller var. Yol geliyor 8 metre, burada 10 metre yol yapamazsın. 8 geliyorsa 8 gideceksiniz, 8’e 6 da yapamazsın. Bu da zorunluluktan oluyor, imkan varsa 10 metre yapacak. Ama oluşturulan ada 38 metreyse ve 38 metrenin minimum 20 metre parsel derinliği şartı var.  20, 20 adayı 40 metre yapmak zorunda. O zamanda 10 metre yol yapamıyor 8 metre. Trafik güvenliğine uymuyor zaten. Siz araç kullanırken 6 metrelik yoldan 10 metrelik yola çıkamazsınız ya da 10 metrelik yoldan 6’ya gelemezsiniz”dedi.
“ESAS SIKINTIMIZ BÜYÜKYONCALI’DA BÜTÜNCÜL PLAN OLMAMASI”
Konuyla ilgili söz alan CHP Belediye Meclis Üyesi Yener Dursun, “ Esas bizim burada sıkıntımız Büyükyoncalı’da bütüncül plan olmaması. Bütüncül plan olmadığı için kamu yararı olmayan bireysel planlamada daha önceden onaylanmış 7-8 metrelik yollar olabilir. Ama bu yollarda daha sonra bütüncül plan olduğu zaman kendi içinde 18 uygulaması yapılarak, çekme mesafeleri düzenlenerek onlar da genişletilebilir.  Bu şekilde çözüm olabilir. 50, 100 yıl sonrasını öngörerek doğru bir karar vermek için komisyon olarak oy birliğiyle aldığımız bir karar bu bizim. 10 metrelik yollar taşıt yolu, 7-8 metrelik yollar yaya yolu diye geçiyor. 10 metrenin altı taşıt yolu olmuyor. Aynı zamanda taşıt yoluna da daha uygun olsun parkla ilgili sıkıntılar ileride yaşanmasın düşüncesiyle biz prensip olarak böyle bir şey düşündük. Ama düzenleme ortaklık payı (DOP) oranıyla ilgili sıkışık bir durum olursa istisnai 8 metre olarak değerlendirebiliriz” ifadelerini kullandı. Açıklamaların ardından İmar Komisyonu’nun özel durumlar hariç olmak üzere Büyükyoncalı’da ara yolların minimum 10 metre genişliğinde olması kararı Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Can Terek ret oyuna karşılık oy çokluğuyla kabul edildi. Büyükyoncalı Aziziye Mahallesi 472 nolu parsel için hazırlanan 1/1000 ölçekli imar plan teklifi talebi için eksikliklerin giderilerek tekrar İmar Komisyonunda incelemesi oy birliğiyle kabul edildi. Toplantı sonunda konuşan Meclis Başkan V. Levent Köksalan, “Burada bulunan, ülkemizde görev yapan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü Meclis Başkanlığı, Meclis üyeleri ve Belediye Başkan Vekilimiz adına kutluyorum. Onlara görevlerinde sağlıklı, huzurlu ve başarılı çalışmalar diliyorum” dedi.
BULUŞ GAZETECİLERİN 
GÜNÜNÜ KUTLADI
Konuyla ilgili söz alan MHP Belediye Meclis Üyesi Mümin Buluş, “Ülkemizde ve dünyanın her bölgesinde bazen antidemokratik ortamlarda, bazen çok zor şartlarda savaş ortamında ve toplumsal olaylarda görev yapan, bizleri bilgilendiren, toplumun üzerinde aktif rolü olan ve görevini layıkıyla yapan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum”dedi.
4Hilal Baran

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.