Saray Belediye Meclisi toplandı
banner57

Saray Belediye Meclisi Şubat ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumu Perşembe günü Saray Belediyesi Ek Hizmet Binası’nda yapıldı. İlgili gündem maddeleri ilgili komisyonlara havale edilirken, Ocak ayında Plan ve Bütçe Komisyonu ve İmar Komisyonu’na gönderilen Belediyenin Sosyal Güvenlik Kurumu’na borcu karşılığı taşınmaz takası talebi için 4 adet taşınmazın ifraz edilmesi ve ifraz sonucu olan arsa vasıflı taşınmazların SGK ile takasının yapılması oy çokluğuyla kabul edildi.
MECLİS YOĞUN GEÇTİ
Saray Belediye Meclisi Şubat ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumu Saray Belediyesi Ek Hizmet Binası’nda yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Meclis yoğun geçti. İlk oturuma Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş başkanlık ederken, ikinci ve üçüncü oturuma Meclis Başkan V. Levent Köksalan başkanlık etti.
“ÜLKEMİZ BİRLİKTELİK RUHUYLA BUNLARI AŞACAK”
Toplantının açılış konuşmasını yapan Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, şunları ifade etti:
“Nazım’ın şiirinde belirttiği gibi günler ağır, günler ölüm haberleriyle geliyor. Umut ederiz ki ülkemiz gücüyle, birliktelik ruhuyla bunları da aşacaktır. Elazığ depreminde hemen sonrasında çığ felaketinde ve en son uçak kazasında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. Suriye’deki şehitlerimizi de Allah rahmet eylesin. Maneviyatın en üst makamındalar. Ülkemiz için hayatlarını ortaya koydular.
“HAKLI BİR GURURU YAŞIYORUZ”
Bir sevindirici haberimiz Saraysporumuz’un basketbol takımı neredeyse güç bela teknik olarak uygunluğu kabul edilen bir kapalı sahada basketbolda Tekirdağ birincisi olmuşlardır. Kendilerini Saray halkı adına kutluyorum. Büyük bir duyarlılık yarattılar ve inançla birlikte nelerin başarılacağını gösterdiler. Bu anlamda da haklı bir gururu hep beraber yaşıyoruz.”
İLGİLİ GÜNDEM MADDELERİ KOMİSYONLARA GÖNDERİLDİ
Açılış konuşmasının ardından gündeme geçildi. İlk gündem maddesi Emin Yeğenoğlu’na ait iş yerinin İçkili Yer Bölgesi Krokisinden çıkartılması talebi oy çokluğuyla ret edildi. Bozoba Mahallesi 990 parsel hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı teklifi, Aziziye Mah 446, 449 ve 450 parsel için hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı teklifi incelenmek üzere oy birliğiyle İmar Komisyonu’na havale edildi. 2020 yılı Gelir tarifelerinde bulunan ATM yer ücretleri oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edildi. Aziziye Mahallesi 368 parsel, Büyükyoncalı 3153 parsel, Bozoba 1085 parsel, Aziziye 438 parsel, Bozoba 1049 parsel için hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı teklifi incelenmek üzere oy birliğiyle İmar Komisyonu’na havale edildi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne ait 59 ZF 978 plakalı aracın şartsız ve bedelsiz Saray Belediyesi’ne devir edilmesi için Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş’e oy birliğiyle yetki verildi. 2020 yılı Gelir tarifeleri 23. Maddesinde yer alan tevhit-ifraz sınır tahsis ücret tarifesi değişikliği ve tarımsal fonksiyonlu taşınmaz metrekare sayısı tarifesi incelenmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edildi. Beyazköy- Selvi 833 parselin bedelsiz mezarlık yeri olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne devri için oy birliğiyle Başkan Özgen Erkiş’e yetki verildi.
“DEĞİŞİKLİK YAPILACAKSA GENİŞ TOPLUM KESİMLERİ KATILSIN”
Gündem maddelerinden sonra ek gündeme geçildi.  Ek gündeme Meclis Başkan V. Levent Köksalan devam etti. Ek gündemde öne çıkan madde Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından önerilen belediye logosunun değişimi oldu. Konuyla ilgili söz alan MHP Saray Belediye Meclis Üyesi Mümin Buluş, “ Bu nereden icap etti nereden böyle bir gerekçe ortaya çıktı özetle yazmaya çalışmışlar. Tekirdağ Büyükşehir olduktan sonra logosu değişti. Orada yelkenimiz vardı, denizimiz vardı şimdi hiçbir şey yok boncuk gibi bir şey var. Bunu sokakta gören birisi hiçbir şey anlamıyor. Eğer bir değişiklik yapılacaksa burada meslek kuruluşları var, mimarlar var, sanatçılar var, halk var, sivil toplum kuruluşları var böyle bir logo değişikliğine gerçekten gerek var mı diye bunlara danışılır. İlla değişiklik yapılacaksa bunu toplumun diğer kesimlerine yayalım. Mimarlar, mühendisler, sivil toplum kuruluşları, sanatçılar bu işin içine karışsın. Doğru düzgün bir şey yapalım”dedi.
“DAHA GERÇEKÇİ, ACİL İŞLERE BAKALIM”
Konuyla ilgili söz alan Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Can Terek, “Saray Belediyesi bence bu logo işleriyle zaman kaybetmemeli. Daha gerçekçi, daha acil olan işlere bakalım. Logomuz var, kötü değil. Değişse ne olur değişmesi ne olur? Vatandaş çamurda geziyor, çalışanlar maaşını istiyor, SGK parayı istiyor biz bu işlere bakalım”dedi.
“LOGO BASİT VE PRATİK OLMALI”
Konuyla ilgili söz alan CHP Belediye Meclis Üyesi Ali Gürsu Ergene, “ Biz grup olarak bir komisyon kuralım, o komisyonda değerlendirelim istedik. O komisyona göre bir yol haritası çizelim istedik. Bizim logomuz var ama biraz karışık, ne istersen var üstünde benim kanaatime göre. Logo çok basit, çok pratik ve hemen onu çağrıştıracak bir sembol olmalı”dedi.
“HER BİRİM KENDİ ALANIYLA İLGİLİ ÇALIŞMAYI YAPACAK”
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Meclis Başkan V. Levent Köksalan, “Belediyenin spor işleri var, kültür işleri var değişik birimleri var ve bunların konularıyla ilgili çalışma yapmaları gerekiyor. Kültür işlerinin bir işi de tanıtımdır. Bu logo olur, etkinlik olur vs. İlçemizde bir spor etkinliği, yarışma düzenlendiğinde bunun zamanı ve yeri değildir demek ayrı bir konu. Ama o birimin bu çalışmayı yapması kadar doğal bir şey yok. Her birim kendi alanıyla ilgili çalışmayı yapacak”dedi.
LOGO TASARIM ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK
Konuşmaların ardından logo değişikliği için Kültür İşlerinin logo tasarım çalışmalarının devamına oy birliğiyle kabul edildi.
Spor kulüplerine nakdi yardım talebi oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.
Saray Belediyesi’nde Makine İkmal ve Bakım Onarım Müdürlüğü ve Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü kurulması talebi oy birliğiyle kabul edildi.
SGK İLE TAŞINMAZ TAKASI OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ
İmar Komisyonu raporlarının onaylanmasının ardından Plan ve Bütçe Komisyonu raporları görüşüldü. Plan ve Bütçe Komisyonu Belediyenin SGK’ya olan 4 milyon 536 bin 153 TL borcu karşılığı taşınmaz takas talebi için Osmanlı, Sofular, Demirler 1633 ve 1634 nolu taşınmazların 1/25.000 bin ölçekli uygulama imar planı kapsamında önce ifraz edilmesi ve ifraz sonucu olan arsa vasıflı taşınmazların SGK ile takas edilmesini uygun buldu. Plan Bütçe Komisyonu’nun ifraz sonucu taşınmazların SGK ile takas kararı oy çokluğuyla kabul edildi. Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilen 7 adet taşınmaz satışı için 4 adet taşınmazının ifrazının yapılarak satılması Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Can Terek ve Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Sunay İmük’ün ret oyuna karşı oy çokluğuyla kabul edildi.
15 PARKA İSİM VERİLDİ
Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilen Belediye ait 15 parka Bozoba Cemal Süreyya, Kurtdere Enver Gökçe,  Kurtdere Orhan Veli, Yeni Mahalle Refiye- Orhan Kıratlıoğlu, Kemalpaşa Nazım Hikmet, Çayla Edip Cansever, Pazarcık Can Yücel, Yeni Mahalle 57. Alay, Safaalan Sabahattin Ali, Sofular Atilla İlhan, Ayvacık Neyzen Tevfik, Yeni Mahalle Tevfik Fikret, Yeni Mahalle Namık Kemal, Ayaspaşa Ömer Hayyam ve Ayaspaşa’daki parka Melih Cevdet isminin verilmesi oy çokluğuyla kabul edildi.
4Özge Ebecek                                          

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.