19 Haziran 2018 Salı

KİRAZ FESTİVALİ KORTEJİ KARIŞTI

Sadece doğalgaz yanacak

Şarköy'ün Kızılcaterzi köyü mevkiinde kurulacak doğalgaz santralinde yılda 7 milyar kWh elektrik üretilecek.

18 Temmuz 2013 Perşembe 15:39
Bu haber 3016 kez okundu
Sadece doğalgaz yanacak

 YILDA 7 MİLYAR KİLOWATT ENERJİ

Şarköy'ün Kızılcaterzi köyü mevkiinde kurulacak doğalgaz santralinde yılda 7 milyar kWh elektrik üretilecek. Yaklaşık 900 MW kurulu gücünde olacak tesiste, yakıt olarak ise sadece 'temiz enerji' doğalgaz kullanılacak.

TÜRKİYE'NİN EN VERİMLİ SANTRALLERİ ARASINDA
Bilgin Enerji Yatırım Holding bünyesinde yer alan grup şirketlerinden Sarp Elektrik Üretim A.Ş.'nin kuracağı santral, yüzde 60 çalışma verimi ile Türkiye’nin en verimli doğal gaz santrallerinden biri olacak.


   Şarköy ilçesinin Kızılcaterzi köyü mevkiinde, kurulum çalışmaları için geri sayımın başladığı doğalgaz santrali ile ilgili olarak Yatırımcı Şirketin Müdürü İnşaat Mühendisi Fatih Cavlı ile şirketin danışmanı Şarköylü Makine Yüksek Mühendisi Zorlu Yalnız, proje hakkında bilgi vermek üzere ziyaret ettikleri Trakya Gazeteciler Birliği Başkanı ve gazetemizin İmtiyaz Sahibi Naci Akyazı'ya, doğalgaz santrali projesini anlattı.
   Akyazı Medya Merkezi'nde gerçekleşen ziyarette; firma hakkında bilgi veren Şirket Müdürü Fatih Cavlı, Sarp Elektrik Üretim A.Ş.'nin, Bilgin Enerji Yatırım Holding bünyesindeki grup şirketleri arasında yer aldığını, Bilgin Enerji'nin ise 1993 yılından bu yana Türkiye'de, temiz, yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde projeler geliştiren, kuran ve işleten, tamamı Türk sermayeli bir aile firması olduğunu belirtti.

NEDEN KIZILCATERZİ?  
   Şirketin, Marmara, Karadeniz, Ege, Akdeniz ve Doğu Anadolu’daki enerji yatırımları ile Türkiye’de yerli ve yenilenebilir enerjide öncü konumda olduğunu ifade eden Cavlı; şirketin Şarköy'e yatırım yapma kararı sürecinin ise şu şekilde geliştiğini söyledi: "Trakya Bölgesi doğalgaz santrallerine yabancı değil. Halen bölgede işletmede bulunan Hamitabat, Ambarlı, Ünimar, Marmara Ereğlisi ve Çorlu’da mevcut doğal gaz santralleri bulunmaktadır. Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin bölgedeki halen mevcut olan elektrik yetersizliğine cevap verebilmek için buraya yatırım yapılmasını istemesinin ardından, 2010 yılında biz de en temiz teknolojilerden olan doğal gaz teknolojisine karar vererek santralin planlama çalışmalarına başladık. Santralin yeri olarak Kızılcaterzi mevkiini seçmemizde ise 2007 yılında işletmeye alınmış olan Botaş’ın Türkiye Yunanistan Doğalgaz boru hattına yakın olması, soğutma suyu için deniz kenarında yer alması ve yeni yapılacak olan Lapseki-Gelibolu-Marmara Ereğlisi elektrik iletim hattına yakın olması gibi faktörler büyük rol oynadı. Santralin kurulması planlanan araziyi firmamız 2011 yılında satın aldı."

AYNI MİKTAR GAZDAN DAHA FAZLA ELEKTRİK...
   Cavlı, Şarköy'de kurulacak doğalgaz santralinin yaklaşık 900 MW kurulu gücünde olacağını,  kullanılacak olan doğalgazın ise proje sahasının içinden geçen Türkiye - Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı’ndan sağlanacağını bildirdi.
   Şirketin BOTAŞ ile gerekli anlaşmaları yaptığını işaret eden Cavlı, şöyle devam etti: "Santralin işletmeye alınması ile yılda ortalama 7 milyar kWh elektrik üretilmesi planlanmaktadır. Kurulacak santral, net yüzde 60 çalışma verimi ile Türkiye’nin en verimli doğal gaz santrallerinden biri olacak. Verimli olması, doğalgazın daha iyi yakılmasının sağlanarak aynı miktar gazdan daha fazla elektrik üretilmesi anlamına geliyor."
   Kızılcaterzi'de kurulacak santralin bir benzerinin ise Bandırma'da 2010 yılında kurulduğunu anlatan Cavlı, 3 yıldır faaliyette olan bu santralin, Şarköy’de kurulacak tesise de iyi bir örnek teşkil ettiğine vurgu yaptı.
  
'KAYA GAZI ÇIKARILACAK'
   Cavlı, kurulacak doğalgaz santralinde son teknolojinin kullanılacağına dikkat çekerek; "Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak için Türkiye'de ve bilhassa Trakya bölgesinde ciddi rezervi bulunan kayadan çıkarılacak doğalgazın (Kaya Gazı) santralimizde kullanılması seçilen teknoloji ile mümkün olabilecektir." diye konuştu.

'DOĞALGAZ SANTRALİ, NÜKLEERİ ERTELEYECEK'
  
   Cavlı, bugün Trakya bölgesinin elektrik ihtiyacının tam olarak karşılanamadığını, hali hazırdaki enerjinin Hamitabat, Ambarlı gibi verimsiz doğal gaz çevrim santrallerinden, boğazdan geçen kısıtlı hatlarla Anadolu’dan, ayrıca ihtiyaç halinde Yunanistan ve Bulgaristan’dan sağlandığını kaydetti.
   Şarköy'de kurulacak doğalgaz santralinin önemine dikkat çeken Cavlı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bölgenin topoğrafik ve coğrafik yapısı nedeniyle, büyük ölçekli hidroelektrik santrali yapma şansı bulunmamaktadır. Devletin enerji politikalarını yürüten birimler, bu aşamada Malkara’daki kömür rezervlerinin kullanımı için bir kömür santrali ve devamında İğneada’ya yapılacak nükleer santral kurulumunu düşünmektedirler. Ancak bizim projemizin yapılması ile bunların daha ileriki yıllara ertelenmesi söz konusu olabilecektir."

'KÖMÜR SÖZ KONUSU BİLE DEĞİL'
   Proje hakkında bilgi veren Cavlı, Akyazı'nın sorularını da yanıtladı.
   Cavlı, Akyazı'nın 'Santralde kömür kullanımının mümkün olup olmadığı' şeklindeki sorusunu şöyle cevaplandırdı: "Santralin kömür ile çalışması teknik olarak mümkün değil ve hiçbir şekilde kömüre çevrilmeyecektir. Santralin kurulumu ve işletmesi için alınmış olan tüm izin ve onaylar, 'doğalgaz yakıtı' baz alınarak verilmiştir."
   Kombine çevrim teknoloji hakkında bilgi veren Cavlı; "Doğal gaz hava ile karıştırılarak gaz türbininin yanma odalarında yakılır. Yanan ve genleşen gaz, çıkarken türbin kanatlarını çevirir. Türbin kanatlarının dönmesiyle bu kanatlara bağlı olan jeneratörlerde elektrik üretilir. Gaz türbininden çıkan yüksek ısıdaki atık gaz dışarı atılmayarak bu defa buhar kazanlarına verilir. Kapalı çevrim kazan borularındaki su bu ısı sayesinde buhara çevrilir. Elde edilen buhar, buhar türbinine gönderilerek türbin kanatları çevrilmeye başlanır. Bu sayede kanatlara bağlı olan jeneratörlerde elektrik üretilir.   Kombine çevrim denmesinin sebebi de gazın 2 kere kullanılmasından gelmektedir." şeklinde konuştu.

'HAVAYI KİRLETECEK Mİ?'
   Görüşmede, bölge halkının 'santral' hususunda çok hassas ve çevre duyarlılığıyla hareket ettiğini anımsatan Akyazı, toplumun büyük kesiminin 'santral' dendiğinde aklına olası çevre felaketleri ve hava kirliliğinin geldiğine vurgu yaptı.
   Akyazı, kurulması planlanan santralin çevreye etkilerini sordu.
   Şirket Müdürü Fatih Cavlı, şunları söyledi: "Doğalgaz temiz bir yakıttır. Artık Türkiye’nin birçok il ve ilçelerinde evlerimizde ısınma amaçlı ve mutfaklarda kullanılmakta olan bu yakıt, daha önceleri kömürden kaynaklı oluşan hava kirliliğine son vermiştir. Santralde toz emisyonu oluşmayacaktır. Santralde kullanılacak türbin teknolojisi, mevcut en iyi tekniğe sahiptir. Yüksek yanma verimliliği sayesinde baca gazı emisyonları en az seviyeye indirilmiştir ve bu değerler Avrupa ve Dünya standartlarında belirlenmiş çevre kriterleri sınır değerlerinin çok altında olacaktır.Tesise kurulacak online izleme sistemi sayesinde bu değerler anlık olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birimlerince sürekli gözetim altında tutulacaktır. Yine kıyaslamak gerekirse bir yılda Çanakkale Boğazı’ndan geçen gemilerden kaynaklanan gaz emisyonunun kırkta birinden daha aza denk gelmektedir."

GÜRÜLTÜ DEĞERİ ...
   Cavlı, bir diğer merak edilen konuya; santralin gürültü değerinin ne olacağı hususuna da şöyle cevap verdi: "Şarköy Doğalgaz Santrali, santral faaliyetlerinden kaynaklı hissedilebilecek çevresel gürültü değerinin yönetmeliğin öngördüğü sınır değerlerin altında olacak şekilde tasarlanmıştır. Gürültü ile ilgili ilk ölçümler yapılmış olup inşaat ve işletme döneminde bu değerler il çevre müdürlüğü tarafından takip edilecektir. Şunu da ifade etmek gerekir ki; aynı büyüklükteki Ambarlı, Marmara Ereğlisi santralleri şehir içinde konumlanmış olmalarına rağmen, bugüne kadar bu santrallerde gürültü olduğu hususunda bir şikayet alınmadığını da kamuoyunca bilinmelidir."

'DENİZ SUYU NASIL VE HANGİ AMAÇ İÇİN KULLANILACAK?'
   Şarköy Doğalgaz Santrali'nde, tesis kapsamındaki buhar türbinlerinin, denizden alınacak soğutma suyu ile soğutulacağını bildiren Fatih Cavlı, "Denizden alınacak su, borular içerisinde buhar türbininin çevresinde kapalı sistem içerisinde dolaştırılarak türbin soğutulacak ve su tekrar kapalı borular ile denize verilecektir. Deniz suyu herhangi bir işlemden geçirilmeden sadece soğutma amaçlı kullanılacaktır." dedi.
   Cavlı, santralin hava kalitesi, gürültü kontrolü ve deniz suyu soğutma sistemi ile ilgili olarak, çevreye hiç bir olumsuz etkisinin olmayacağını kaydetti.
  
ÇEVRECİ TEKNOLOJİ
   Kurulacak santralin baştan aşağı çevreci bir teknoloji ile donatılacağını ifade eden Cavlı, personelin evsel atıkları dışında, santralin hiçbir atığının olmayacağını söyledi.
   Cavlı; "Personelden kaynaklı evsel atık miktarı şehrimizdeki bir apartmanın evsel atıklarına eşdeğer miktarda olacak olup, kurulacak arıtma sisteminde arıtıldıktan sonra açığa çıkan arıtılmış su öncelikli olarak çevre sulamasında kullanılacaktır. Gerek Türkiye'de ve gerekse Avrupa, ve tüm dünyada bu tür doğal gaz santralleri şehirlerin içerisinde çevresiyle ve komşularıyla dost olarak en temiz enerji üretimini gerçekleştirmektedirler." diye konuştu.
   Doğalgaz santrallerinin en temiz enerji kaynaklarından biri olduğunu işaret eden Cavlı, bugüne kadar gerek Türkiye'de, gerekse yurtdışında kurulan tesislerde, öngörülen şartlara uymaları halinde bölge halkının bir itirazının olmadığını aktardı.
   "Doğalgaz santralleri, Avrupa ve dünyada olduğu gibi ülkemizde de şehirlerin içerisinde hiçbir şikayet olmadan elektrik üretmektedirler" diyen Cavlı, öte yandan söz konusu tesislerin dış görünüşleri itibariyle modern ve estetik yapılar olduğundan, çevreye görüntü açısından artı değer kattığını dile getirdi.

'HALKIMIZA BANDIRMA SANTRALİNİ GEZDİRMEK İSTİYORUZ'
   Şirket Müdürü Cavlı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bilgin Enerji'nin, halen işletmede olan 5 adet rüzgar ve 3 adet hidroelektrik santrallerinin toplam kurulu gücü 480 MW’dır. Bunlara ilave olarak halen inşaatları devam etmekte olup 2013 ve 2014 yıllarında devreye alınacak olan 3 adet barajlı hidroelektrik santralinin tamamlanması ile kurulu gücünü 780MW’a çıkaracak olan Grubumuz, Türkiye'nin yıllık enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 1'lik bölümünü tek başına bu yenilenebilir ve çevreci kaynaklardan sağlamış olacaktır. Bu hususlarda bölge insanımızın konuyla ilgilenenlerini belki de Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yapılmış santralleri yerinde görmeleri, oradaki insanlarla konuşmaları halinde görüşlerinin değişeceği fikrindeyim. Böyle bir geziyi şirket olarak, Şarköylü ilgilenen kişileri yakınımızda bulunan Bandırma Doğalgaz Çevrim Santraline teknik gezi yaptırmak istiyoruz. Böylece Şarköylüler santrali kendi gözleriyle görecekler ve soracakları sorularla daha fazla bilgi sahibi olacaklardır."

BÖLGE HALKINA DESTEK ...
   Cavlı, proje kapsamında alınacak çevresel ve sosyal önlemlere ilişkin olarak da şunları söyledi: "Türkiye’nin dört bir yanındaki diğer santrallerimizde olduğu gibi şirketimizce yöre halkının faydalanabileceği faaliyetlere olanak sağlanacak ve böylece bölge ekonomisine de doğrudan ve dolaylı katkıda bulunulacaktır. Yöre halkının toplu ihtiyaçlarının karşılanacağı sosyal sorumluluk projeleri Şarköylüler ile birlikte geliştirilip uygulanacaktır. İnşaat ve işletme döneminde yasa ve yönetmeliklerin öngördüğü tüm çevresel izleme-ölçüm çalışmaları titizlikle yürütülecektir. İnşaat aşamasında yaklaşık 900 kişinin, işletme aşamasında ise yaklaşık 65 kişinin istihdam edileceği tesiste, bölge ticaretine ve esnafına hem inşaat döneminde hem de işletme esnasında büyük katkı sağlanacağı kanaatindeyiz." diye konuştu. Mehmet Duru

Haber Merkezi

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 3 yorum mevcut

  • Kerim Alsancak 5 yıl önce yorumlandı

   bence çevresel açıdan trakyamıza kömür ve nükleer santraller yerine çok daha temiz olan doğalgaz santrali yapılması gerekiyor. sonuçta bir şekilde elektriğe ihtiyacımız var.

  • çevreci 5 yıl önce yorumlandı

   ne güzel bir haber, bunu yapmazlarsa üç gün sonra buraya kömür santrali yapılır, destekliyoruzzzzzzz

  • trakyalı 5 yıl önce yorumlandı

   bir şarköylü olarak projeyi destekliyorum

  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV