Onlar çalıyor, biz yoksullaşıyoruz
banner57

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Tekirdağ şubesi, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun sonuçlanmamasını ve ülkedeki yolsuzlukların üzerine gidilmemesine tepki gösterdi. 


DİSK-KESK-TMMOB-TTB Tekirdağ Şubeler Platformu, Eğitim Sen Tekirdağ Şubesi önünde toplanarak, Tuğlalı Park’a kadar yürüdü. Tuğlalı Park’ta 'Onlar Çalıyor Biz Yoksullaşıyoruz' başlığı altında, basın açıklaması yapıldı.


Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamil Sarı yaptığı açıklamada şunları kaydetti:  "Bizler, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu KESK – Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK – Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği TMMOB – Türk Tabipleri Birliği TTB Tekirdağ Şubeler Platformu olarak Merkez Yürütme Kurullarımızın Türkiye genelinde yaptığı çağrı üzerine ;Emeğimize Sahip Çıkmak, Zulüm ve Yolsuzluk Düzenini Sıfırlamak İçin Alanlardayız!


Değerli basın emekçileri, Tekirdağ halkı;

Türkiye bizzat AKP tarafından yangın yerine çevrilmiş durumda. AKP uzunca bir süredir yaşadığı toplumsal meşruiyet sorununu toplumu sürekli gererek, halkın arasına düşmanlık tohumları ekerek aşmaya çalışmak gibi büyük bir yanılgıya düşmüş durumdadır. Sokaklar demokrasi isteyenlere yönelik gaz, tazyikli su ve plastik mermi kullanılarak her türlü şiddetin uygulandığı yerlere çevrilmektedir.  Kürsüler halkın arasına düşmanlık tohumları ekilmesi ve halka yönelik saldırganlık talimatlarının verilmesi için kullanılırken muhalif partilerin binalarına, seçim bürolarına yönelik saldırılar ve linç girişimleri tetiklenmektedir.


KAYBEDİLEN CANLARI ANIYORUZ

Gezi direnişi sürecinde eşitlik, özgürlük, barış ve adalet taleplerini hep birlikte sahiplenen halkın mücadelesinden rahatsız olan AKP'nin uyguladığı faşizan politikalar sonucunda kaybettiğimiz canları Berkin'in şahsında bir kez daha anıyoruz. Siyasal iktidarın ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı, şiddeti övücü, söylem ve pratiği ile bizzat yarattığı provokatif ortamda hayatını kaybeden Burak Can Karamanoğlu’nun başta ailesi olmak üzere tüm yakınlarına bir kez daha başsağlığı diliyoruz. TTB nin defalarca ‘Biber gazı öldürür’ açıklaması yapmasına rağmen, hala orantısız ve gereksiz kullanımı gencecik bir polisin de ölümüne yol açmıştır. Bu ülkede ölümler istemiyoruz. Bu ülkede şiddet istemiyoruz. Demokrasinin yerleşmesini, özgürlüklerin yerleşmesini ve hep beraber barış içinde yaşamak istiyoruz. Yüreği eşitlikten-özgürlükten ve adaletten yana atan herkesin bu yaklaşımla hareket etmesinin gerektiğini bir kez daha ifade etmek istiyoruz.

Değerli basın emekçileri, dostlar;

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile ayakkabı kutularından saçılan milyon dolarlar, tarafların internete karşılıklı servis ettikleri rüşvet pazarlıkları, yolsuzluk ve rüşvet çarkının tam ortasında yer alanların tahliye edilmesi gibi gelişmeler sadece birikimlerimizi çalanları değil, geleceğimize ipotek koymak isteyenleri de gözler önüne sermiştir.


YANDAŞ KONFEDERASYON

İşçiye, asgari ücretliye, kamu emekçisine gelince 'ekonomik dengeleri, istikrarı bozamayız' diyerek maaşlarına-ücretlerine yıllık %3-%4 sefalet zammı dayatanların vergilerimizi, birikimlerimizi kimlere peşkeş çektiği bu süreçte yaşanan gelişmelerle bir kez daha ifşa olmuştur. Halkın Böylesi bir ortamda yasamaya, yürütmeye, adalete, milli eğitime, sağlığa güveni sıfırlanmıştır.

Özellikle son 12 yıldır 'reform, dönüşüm' cilası ile süslenen yasalarla, Kanun Hükmünde Kararnamelerle güvencesizliği, taşeronlaşmayı, esnek çalışmayı, temel alan bir istihdam, özel ve kamu sektöründe alabildiğine yaygınlaştırılmıştır. Dünyanın hiçbir yerinde örneği olmayan 'Grevsiz Toplu Sözleşme' ile 2,5 milyon kamu emekçisinin, 1,9 milyon emeklinin iradesi yandaş konfederasyon yönetimine altın tepsiyle sunulmuştur. 

 

AKP iktidarının emekçileri içine sürüklediği mevcut kara tablo, emekçilerin nasıl kandırıldığını açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Yıllık resmi enflasyon Şubat ayı itibariyle %7,89’u gösterirken, halkın gerçek enflasyonu yüzde 20’yi aşmış durumdadır. 2014 yılında enflasyonun çift haneli rakamlara ulaşmasına kesin gözü ile bakılırken, kamu emekçileri ve emeklilerin ücretlerinde ortalama yüzde 6 artışa denk gelen 123 TL’si daha cebine girmeden buharlaşmıştır.

 

Bugüne kadar emeği ve alın teri ile geçinmeye çalışan milyonlarca emekçinin sorunlarına kulaklarını tıkayanlar, patronların her başı sıkıştığında onları teşvik paketleri ile beslemiş, yandaş holdinglerin vergi borçlarını silmiş, bir taraftan çocukları üzerinden servetlerine servet katarken, halkın büyük bölümünü sefalete itmekten çekinmemiştir.


HALKI SÖMÜRÜYORLAR

Siyasi iktidar temsilcilerinin babalı oğullu, cümbür cemaat boğazlarına kadar yolsuzlukların içine battığı, yolsuzluğun, talanın ve yağmanın bir virüs gibi hem iktidarı hem de mevcut sistemi içten içe kemirdiği bir dönemde halkın, emekçilerin giderek yoksullaşması, zenginin daha zengin, yoksulun daha yoksul hale gelmiş olması tesadüf değildir. Boğazına kadar pisliğe batmış bir iktidarın, onun yağma ve talana dayanan ekonomik politikalarının 'daima millet, daima hizmet' yalanı ve din sömürüsü ile daha fazla sürdürülebilmesi mümkün değildir.

 

Değerli Basın Emekçileri ve Tekirdağ halkı,

         AKP iktidarı, emekçileri içine sürüklediği bu kara tabloyla yetinmiyor. Hukukun, adaletin, demokrasinin, düşünce ve ifade özgürlüğünün, sendikal hak ve özgürlüklerin katledilmesinde 12 yıldır işbirliği yaptığı cemaatle bugün yaşadığı dalaşı bile emekçilerin haklarına yeni saldırılar için fırsata dönüştürmeye çalışıyor. 

HSYK yasasından İnternet yasasına ve Milli Eğitim Temel Yasası’nda yapılan değişikliklerden yeni hak gasplarına yol açan torba yasalara kadar sadece son iki hafta içerisinde Meclis'ten geçirilen tüm saldırıların asıl hedefi emekçilerdir, yoksullardır.

 

Üyelerinin hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmekle görevli hiçbir sendikanın-konfederasyonun yaşanan bu zulüm ve yolsuzluk karşısında sessiz, tepkisiz kalması beklenemez.


HESAP SORACAĞIZ

Her ne kadar bazı yandaş konfederasyonlar boğazına kadar pisliğe batmış olan iktidarın başındaki kişiye “dik dur eğilme” diyerek sonuna kadar sahip çıksa da, bizler ; halktan, kamu emekçilerinden, işçilerden, köylülerden, emeklilerden kaçırılarak ayakkabı kutularında saklanan her kuruşun hesabını sormaya kararlıyız.

 

Rüşvete, yağmaya, yolsuzluğa karşı çıkmadan, insanca, hakça bir düzen için mücadele etmeden, mevcut sömürü düzeninin ve her yerden akan pisliklerin kaynağını kurutmak mümkün değildir. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili olarak bütün gerçekler açığa çıkarılmalı, halkın parasını çalanlardan ve arkasındaki güçlerden hesap sorulmalıdır.

 

Bizler, tüm baskılara rağmen mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Çünkü biz lafa değil, icraata bakarız. Kamu emekçilerini, emeklilerini AKP-yandaş konfederasyon mutabakatıyla sefalete itenlerin icraatları ortadadır. “Onlar çalarken bizim yoksullaşmamız, onların çocukları çalarken bizim çocuklarımızın öldürülmesi” üzerine kurulu bu düzene karşı emek ve demokrasi mücadelemizden asla taviz vermeyeceğiz. Ve diyoruz ki, zulüm ve yolsuzluk düzenine boyun eğmeyeceğiz.

 

Değerli dostlar; her basın açıklamamızda kamuoyunu bilgilendirdiğimiz gibi KESK e yapılan operasyonlar ile tek eylemleri sendikal etkinlikleri olan,  nisan 2009 dan itibaren farklı tarihlerde tutuklanarak  F tipi hapishanelere ve kapalı cezaevlerine sokulan  pek çok arkadaşımız uzun tutukluluk ve uzun mahkeme bekleme süreleri sonunda tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalmışlardır. Bu gün itibarı ile hala 23 Kesk li arkadaşımız cezaevindedir. KESK li tutsak arkadaşlarımıza buradan bir kez daha selam gönderiyoruz.


Bizleri baskı altına almaya çalışan, haklı mücadelemizden döndürmeyi amaçlayan, her türlü hukuk dışı ve fiili uygulamaların karşısında sessiz kalmayacağımızı bir kez daha haykırıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi tutuklu arkadaşlarımızın özgürlüğüne kavuşması için hem örgütlü gücümüzle hem de hukuksal olarak mücadele etmeye devam edeceğiz. Tek suçları sendikal hak ve özgürlükler, barış ve demokrasi mücadelesi vermek olan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz."

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.