Ölçüm sistemi zorunlu
banner57

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, ‘Rezerv Kontrol Ölçüm Sistemleri’ hakkında açıklamalarda bulundu.

Rezerv Kontrol Ölçüm Sistemleri ile ilgili yazılı açıklamada bulunan Günay, “Bilindiği üzere 167 sayılı Yeraltı suları hakkında kanunun 10’uncu maddesinin ikinci fıkrası ‘Kuyu, galeri, tünel ve benzerlerine ölçüm sistemleri kurulmadan kullanma belgesi verilemez. Ölçüm sistemlerinin kurulmasını lüzumlu kılacak yeraltı suyunun; kullanım maksadı, miktarı, havza sınırı ve diğer hususlar Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca tespit edilir denilmektedir. Bakanlar Kurulunca tespit edilen hususlara ilişkin uygulama usul ve esasları ile ölçüm sistemine dair hususlar yönetmelikle belirlenir. Su ölçüm sisteminin kurulmasına dair süre Bakanlar Kurulu kararıyla uzatılabilir” şeklinde yeniden düzenlenmiştir.

Yeraltı suyu kuyularına ölçüm sistemlerinin kurulmasını lüzumlu kılacak hususları belirleyen 2013/5279 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı 06/Eylül/2013 tarih ve 28757 sayılı Resmi Gazetede; uygulama usul ve esaslarının belirlenmesi amacıyla hazırlanan Yönetmelik 12/Ekim/2013 tarih 28793 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Görülen lüzum üzerine; 04/03/2014 tarih ve 28931 sayılı Resmi Gazetede yer alan 2014/6033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kullanma belgesi almış olanların su ölçüm sistemi kurmaları için öngörülen süre 02/04/2016 tarihine kadar uzatılmış olup uygulama hali hazırda devam etmektedir.

167 Sayılı kanun ve Bakanlar Kurulu Kararı gereği ve Yönetmelik esaslarınca; Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 11. Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde yer alan sanayi maksatlı kullanma belgesi bulunan tüm kuyulara;  Ergene Havzası 1-1 Çorlu, 1-2 Vize, 1-3 Lüleburgaz ve 1-5 Babaeski alt havzalarında miktar ve maksada (içme-zirai-kullanma) bakılmaksızın kamu, özel, tüzel, kurum ve kuruluşlara ait 167 sayılı kanuna tabi kullanma belgesi bulunan tüm kuyulara belirlenen süre içerisinde ölçüm sistemi kurulması zorunludur. Aksi halde kullanma belgeleri iptal edilecektir.” ifadelerine yer verdi.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.