21 Mart 2019 Perşembe

Belediyeden öğrencilere destek

ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNİN İTİBARININ ZEDELENMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ!

Tekirdağ Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Ferruh Topuz: "Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen performansını öne çıkaran bir yönetmelik taslağını yayınladı. Biz bu taslakta öğrencinin, velinin veya çalışanların performans değerlendirmesi adı altında birbirlerine not vermesini kabul etmiyoruz ve uygun görmüyoruz.

12 Mart 2018 Pazartesi 20:33
Bu haber 418 kez okundu
ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNİN İTİBARININ ZEDELENMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ!

 Tekirdağ Eğitim-Bir-Sen (Eğitimciler Birliği Sendikası) Başkanı Ferruh Topuz gazetemize yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: "Öğretmen açığı, farklı istihdam modelleri, kamu vicdanını yaralayan mülakatla öğretmen atama yöntemi, eğitimcilere yönelik ölümle sonuçlanan şiddet olayları, kariyer basamaklarında yükselme sistemi, istihdamda zorluk çekilen bölgelerdeki sorunlar, eğitim yönetiminde yaşanan sıkıntılar başta olmak üzere bir çok sorun varken, Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenin performansını ölçmeye yönelik arayış içine girmesi bize göre çok anlamsızdır ve yanlış bir uygulamadır.”

Tekirdağ Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Ferruh Topuz: "Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen performansını öne çıkaran bir yönetmelik taslağını yayınladı. Biz bu taslakta öğrencinin, velinin veya çalışanların performans değerlendirmesi adı altında birbirlerine not vermesini kabul etmiyoruz ve uygun görmüyoruz."

Trakya Gazetesi

Sayın Tekirdağ Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Ferruh Topuz. Son günlerde "Öğretmenin performansını ölçme" uygulaması ile velinin veya öğrencinin öğretmene not vereceği konuşuluyor. Bu konuda bilgi verir misiniz?

Eğitim-Bir-Sen Şube Bşk. Ferruh Topuz:

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen performansını öne çıkaran bir yönetmelik taslağını yayınladı. Biz bu taslakta, öğrencinin, velinin veya çalışanların birbirlerine not vermesini (performans değerlendirmesi) kabul etmiyoruz ve uygun görmüyoruz. Türk Dil kurumu'nun deyimler sözlüğünde bir deyim var: "Yaptığın hayır, ürküttüğün kurbağaya değmedi." Yine TDK'nın açıklamasına göre bu deyimin anlamı: "Yol açtığı zarar, yaptığı iyilikten büyük olmak." olarak açıklanıyor. Tam da burada şunu ifade etmek lazım ki, Bakanlığın getirdiği bu yönetmelik taslağı "ürküttüğü kurbağaya değmemiştir."

Burada yapılan iş eğitimin niteliğine ve öğretmenin mesleki gelişimine hiç bir katısının olmayacağına inanıyoruz. Bu iş böyle yapılırsa kurumsal bütünlük bozulur. Çalışma barışı tehlikeye girer. İşbirliği zedelenir. Hatta bu uygulama öğretmenlerimizin performansını çok düşüreceği kanaati taşımaktayız. Eğitimle ve öğretmenle ilgili olarak el atılması gereken bir çok konu varken, biz performans değerlendirmesinin şu aşamada gereksiz olduğunu söylüyoruz. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konuda eğitimci akademik camiaya görüş sormadığını, paylaşım yapmadığını ve hiç bir STK'dan görüş almadığını biliyoruz.

Hiç kimseye sorulmadan hazırlanan bu taslağı biz uygun bulmuyoruz.

Trakya Gazetesi

Sayın Tekirdağ Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Ferruh Topuz. Çorlu'da öğrencilerin öğretmenine yaptığı terbiyesizce davranışlar Türkiye'de gündem oluşturdu. Bu konuda Eğitim-Bir-Sen Genel Merkezi olayı kınayan bir yazı yayınladı. Bu konuda siz neler söylemek istersiniz?

Eğitim-Bir-Sen Şube Bşk. Ferruh Topuz:

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Çorlu'da bir Meslek Lisemizde, ders esnasında öğrenciler öğretmenleri ile terbiyesizce alay ediyorlar ve bu yetmezmiş gibi terbiyesiz davranışlarını videoya çekip internette yayınlıyorlar... Bu tür olaylar Türkiye'nin diğer yerlerinde de görülebilecek bir olaydır. Burada öğrencinin "hadsizliği, haddini bilmemesi" söz konusudur. tabi biz bu olayı şiddetle kınıyoruz.

Bakanlığımız öğretmen performansıyla uğraşacağına, eğitimin kalitesini yükseltsin ve böyle hadsizlikler olmasın!

Bakanlığımız bu konuda bir çok şeyler yapmalı. Öğretmenin daha iyi yetişmesi için hizmet içi eğitim programlarını artırsın. Çorlu'daki bir durumla karşılaştığında öğretmenimiz nasıl bir tavır alacak bunun eğitimini almalı. Bakanlığımız performans yerine hizmet içi eğitime ağırlık vermeli.

Peki eğitimde kalitenin artırılması için ve böyle olayların bir daha yaşanmaması için neler yapılmalı? Yalnızca öğretmeni hizmet içi eğitime almak yetmez. Memurları, yöneticileri de seminerlere ve hizmet içi eğitimlere almak gerekir. Ve en önemlisi de velileri hizmet içi eğitimlere alarak bilinçlendirmek gerekmektedir. Performans ölçme gibi uygulamalarla "öğretmenin itibarı zedelenmemeli."

Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda "aile eğitimi" adı altında bir program başlattı ama bu olay tam oturmadı. Aslında Çorlu'da yaşanan olay Türkiye'deki eğitimin genel durumunun bir yansımasıdır. Yani daha önce başka illerde de buna benzer olaylar yaşandı. Taciz vakaları, öğretmene tehditler ve öğretmen dövmelere kadar giden olaylar... Çorlu'daki olay bizim yakınımızda olduğu için bizim haberimiz oldu. Bir çok yerde öğretmenin yaşadığı bu tür olaylar duyulmuyor bile. Tabi Çorlu'daki bu olay duyulduğu için yani bizler duyabildiğimiz için öğretmene sahip çıktık. Aslında biz bu olaya sahip çıkarken öğretmenliğe sahip çıktık. Mesleğe sahip çıktık.

Çorlu'da yaşadığımız bu olayla ilgili olarak ve Eğitim-Bir-Sen olarak öğretmenimizi ziyaret ettik. Bu konuyla ilgili olarak basın açıklamasında bulunduk. Okul önünde basın bildirisi okuduk. Öğretmenimizin arkasında olduğumuzu defalarca söyledik. Bakanlığın bir an önce çalışma şartlarını düzeltmesi konusunda onlardan çalışma yapmalarını beklediğimizi ifade ettik. Çorlu Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanımız ve yönetim kurulumuz bu öğretmen arkadaşımızı evinde ziyaret ettiler. Bu olayı şiddetle kınadılar.

Öğretmenlik kutsal bir meslektir. Bu olayı bir kez daha yaşamamayı umuyoruz.

Trakya Gazetesi

Sayın Tekirdağ Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Ferruh Topuz. Siz Eğitim-Bir-Sen gibi öğretmen sendikasının yanı sıra genel anlamda memurlara hizmet veren Memur-Sen'in de Tekirdağ temsilcisiniz. Bu nedenle genel anlamda memurların hakları için ve emekli memurların hakları için ne gibi çalışmalarınız olduğunu bize anlatır mısınız?

Eğitim-Bir-Sen Şube Bşk. Ferruh Topuz:

Ben Tekirdağ'da yaklaşık 3500 öğretmenin üye olduğu Eğitim-Bir-Sen'in şube başkanı olmanın yanı sıra Tekirdağ'da 8 000 üyesi olan Memur-Sen'in de il temsilciliğini yapmaktayım. Bu arada emekli öğretmenler için de bir sendika oluşumu içerisindeyiz. 30 yılını 40 yılını devlete vermiş hizmet insanlarıyla örgütlenmek ve dayanışma içinde olmak istiyoruz. Birde emekli olan insanımızın evine çekilmesini istemiyoruz, sosyal yaşamın içinde yer almalarını istiyoruz.

Memur Sen Konfederasyonu 2011 yılından beri yetkili sendikadır. Yani hükümet ile toplu sözleşme için yetkiye sahiptir. Bu toplu sözleşme yetki şartları taşıdığı için hükümet ile bizler pazarlık yapıyoruz. En son Ağustos 2017'de 4. Dönem Toplu Sözleşmemizi yaptık. Bu toplu sözleşmede toplamda memura 2 yıllık yüzde 17.50 civarında bir zam sağladık. Masaya oturma yetkisi bizde olduğu için bu yüzde 17 zam bizim gayretimizin neticesinde olmuştur. Diğer sendikalar her ne kadar masada olsalar da yetkileri yoktur. Yalnızca görüş bildirebilirler. Yani gözlemci olarak, misafir olarak o masada bulunabilirler. Bu yetki olayı üye sayısıyla alakalıdır. Üye sayımız diğer sendikaların çok üstünde olduğu için hükümetle toplu sözleşme yetkisi yapma ve sonuçlandırma yetkisi bize aittir. Bizim konfederasyonumuza bağlı 11 iş koluna yönelik sendika var ve biz bu 11 iş kolunda da yetkiliyiz. Çünkü en çok üyeye bizim sendiklarımız sahiptir. Bu sayı sözde bir sayı değildir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından tescil edilmiş yani kabul edilmiş bir sayıdır bu... 15 Temmuz gibi bir darbe süreci atlattık. Bu durumda bile biz memurun hakkını en yüksek düzeyde koruduk. Bu süreçte hükümet bize yüzde 3 artı 3 zam önerdi. Biz bunu kabul etmedik. Emeklilerle birlikte biz 5 milyon 200 bin kişiyi temsil ediyoruz. Biz bu denli ağır bir sorumluluğumuzun farkındayız. Ve bu şuurla hükümetle sıkı bir pazarlık yaptık. Bu bilinçle son dakikaya kadar bu sözleşmeye imza koymadık. İki yıllık süreç için yüzde 17,50 gibi bir zam aldık. Öğretmenlere nöbet ücreti aldık. Aylık 180 TL. artı ücret almış olduk. Artı hafta sonu kurslarında, memurların fazla mesai ücretleri konularında ek kazanımlar sağladık. Aldığımız sonuçlar güzel sonuçlardır.

Şu an iki dini bayramımızda ikramiyeyi dile getiriyoruz. Hem çalışanlarımıza hem de emeklilerimize 2 ikramiye istiyoruz.

Bu ikramiyeler konusunda da çok kısa zamanda bir neticeye ulaşacağımıza inanıyoruz. Bu konuda çalışmalarımız devam etmektedir.

FERRUH TOPUZ KİMDİR?

Ferruh Topuz 1966 yılında Edirne'nin Havsa ilçesinin Yolageldi Köyü'nde doğdu. İlkokulu köyde okuduktan sonra ortaokul ve liseyi Edirne'de okudu. Daha sonra Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji Bölümünde tahsili hayatına devam eden Ferruh Topuz buradan mezun olduktan sonra Şanlıurfa Lisesi'ne Biyoloji Öğretmeni olarak atandı. Şanlıurfa Lisesi'nden sonra Amasya Suluova Lisesi, daha sonra da Edirne Enez Lisesi'nde Biyoloji Öğretmeni olarak çalıştı... 21 yıl önce Tekirdağ Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne Biyoloji Öğretmeni olarak Atanan Topuz daha sonra Tekirdağ Anadolu Lisesi'nde Biyoloji öğretmeni olarak uzun yıllar görev yaptı. Halen Tekirdağ İli Süleymanpaşa İlçesi Bilim ve Sanat Mrkezi Müdürlüğü görevini yürütmektedir. 2013'den bu yana Memur-Sen Tekirdağ İl Temsilciliği ve 2007'den bu yana da Eğitim Bir-Sen Tekirdağ Şube Başkanı olarak sendika faaliyetleri yürüten Ferruh Topuz evli ve üç çocuk babasıdır...

Haber Merkezi
Anahtar Kelimeler: Tekirdağ

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV