Oda başkanlarıyla buluştu
banner57

 Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ticaret ve Sanayi Odaları ve Ticaret Borsaları Başkanları ile bilgilendirme toplantısında bir araya geldi. Programda bir konuşma yapan Başkan Albayrak, Tekirdağ’ın çok gü  çlü bir potansiyeli olduğunu ve bu potansiyelin daha da yukarı çıkarılması için herkesin el ele vermesi gerektiğini söyledi. 

Süleymanpaşa ilçesinde bulunan Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına, Başkan Kadir Albayrak’ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Fatih Ünsal, TESKİ Genel Müdür Vekili Dr. İbrahim İçöz Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Dr. Kaan Gaytancıoğlu ve Atabey Baytöre, Başkan Danışmanı Neşat Erdoğan, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsaları Başkanları ve temsilcileri katıldı. 
“Büyükşehri Vatandaşlara Benimsetebilmek İçin Çok Çaba Verdik”
Program öncesinde bir açılış konuşması gerçekleştiren Başkan Kadir Albayrak, “30 Mart 2014 tarihi Tekirdağ için çok önemli bir dönüm noktası. 91 yıllık Tekirdağ’ın ismi büyükşehir ile birlikte Süleymanpaşa oldu. Tekirdağ, büyükşehir statüsüne geçmesiyle birlikte 257 köy mahalle oldu, 23 belde belediyesi kalktı ve beldelerimiz de mahalle oldu. Çorlu ilçemiz 2’ye bölündü, Ergene ilçe statüsüne geçti. Çerkezköy 2’ye bölündü, Kapaklı da ilçe oldu. Böyle bir değişim yaşandı Tekirdağ’ımızda. Tekirdağ 1 milyonu aşan nüfusuyla bir bütün şehir oldu. Tüm ilçelerimizin ortak ismi oldu. Ama maalesef vatandaşlarımıza büyükşehir kavramını tam manasıyla anlatamadık, onları büyükşehir için hazırlayamadık. Bunda hepimizin sorumlulukları var. Resmi kurumların da, siyasi parti temsilcilerimizin de, sivil toplum örgütlerinin de bunda sorumlulukları var. Yani vatandaşlarımız büyükşehir olunduğunda ne ile karşılaşacaklarını bilmiyorlardı. Büyükşehri vatandaşlara benimsetebilmek için çok çaba verdik” dedi.
“Güzel Tekirdağ’ımız İçin El Ele Vermeliyiz”
Tekirdağ’ın 5 temel vizyonuyla birlikte çok önemli bir potansiyeli olduğunu ve bu potansiyelin daha da yukarı çıkarılması için çalışılması gerektiğini belirten Başkan Albayrak, “Güçlü sanayisi, tarım ve hayvancılığı, lojistik yatırımlarıyla, turizmi ve üniversitesi ile çevreye duyarlı, kentleşmesini tamamlamış, yaşanılabilir, güvenli ve mutlu bir Tekirdağ vizyonuyla çıktık yola. Bütün vizyonlarımız kentimiz için çok önemli ve çok kıymetli. Sanayi vizyonu da önemli vizyonlarımızın başında geliyor. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, kentimizin gelişimi açısından sanayicimize destek olmak durumundayız. Tekirdağ, sanayi denildiği zaman akla ilk gelen şehirlerden bir tanesi. Bin 542 tane sanayi kuruluşumuz var. 13 tane Organize Sanayi Bölgemiz var. Avrupa Serbest Bölgesi var kentimizde. Sanayi gelişmişliğinde Türkiye’de 10’uncu sıradayız. Çok büyük bir üretim potansiyelimiz var. Ülkemizde üretilen beyaz eşyanın yüzde 25’ini, margarin yağının yüzde 25’ini, sıvı yağın yüzde 27’sini, deri sanayinin yüzde 37’sini, kâğıt sanayinin yüzde 40’ını tek başına karşılıyor kentimiz. Bu kadar çeşitli üretim potansiyeline sahip bir il daha yok. Bu potansiyelin daha da yukarı çekilmesi için Büyükşehir Belediyesi olarak sürekli sanayicilerimizle bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunmamız gerekiyor. Halkımız önümüzdeki dönemde de bizleri bu göreve layık görürse yapacağımız ilk işimiz Ticaret Sanayi Odalarımızla, Ticaret Borsalarımızla, sanayicilerimizle bir araya gelmek olacak. Hep birlikte kentimizin 5 yıllık planını yapacağız. Burası öyle bir şehir ki, hem tarım ve hayvancılık hem de sanayi çok büyük öneme sahip. Tarımda da Türkiye’nin başkenti konumundayız. Çok çeşitli tarım ürünleri yetiştiriliyor kentimizde. Sanayi vizyonumuzun olduğu kadar tarım vizyonumuz da büyük önem teşkil ediyor. Çiftçimize ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız için de çok güzel hizmet ve projelerimizi hayata geçirdik. Allah kentimize her türlü doğal güzelliği vermiş. Sanayi ve tarım potansiyelimizin yanında turizm vizyonumuzda kentimizin gelişimi açısından çok önemli. Her türlü turizme uygun bir şehirde yaşıyoruz. Aynı zamanda iki deniz ile komşuyuz. Bunun yanı sıra çok gelişmiş ve önemli çalışmaların yürütüldüğü bir eğitim kurumumuz var. Namık Kemal Üniversitemiz her geçen gün büyüyen ve sıkça adından söz ettiren güzide bir eğitim kurumu. 38 bin 500 öğrenciye sahip üniversitemiz. Her ilçemizde meslek yüksekokulları var. 3-4 ilçemizde mühendislik fakültesi var. Dolayısıyla üniversite vizyonumuz da çok önemli. Bunun yanında lojistik açıdan çok önemli bir konumda yer alıyoruz. 10 tane limanımız var. Asyaport Limanı, bunların en önemlisi. Tekirdağ’ımız hızla büyüyor. O yüzden de büyükşehrin 2’nci döneminde hepimize büyük görevler düşüyor. Öncelikle şehrimizin milletvekilleri bir araya gelmek zorundalar. Bu, kentimiz için şart. Güzel Tekirdağ’ımız için el ele vermeliyiz” şeklinde konuştu. 
“Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Olarak, Herkese El Uzatacağız”
Konuşmasında Tekirdağ’ın nüfus artışına da değinen Başkan Albayrak, yatırımlarını nüfus artışını da planlayarak gerçekleştirdiklerini söyledi. Başkan Albayrak, “Nüfusumuz hızla büyüyor. Görev süremizin başından bu yana Tekirdağ’ın nüfusu 155 bin artmış. Dolayısıyla çalışmalarımızı yaparken artan nüfus artışını da göz önünde bulundurmalıyız. Vatandaşlarımızın her yıl derslik ihtiyacı artıyor. Biz, 11 ilçemize 11 okulu da bu yüzden yaptık. Sadece okul yapmakla da kalmadık il genelinde 125 tane okulun her türlü bakım - onarım işini gerçekleştirdik. Bunu asli görevimiz olmadığı halde yaptık. Çocuklarımız için, geleceğimiz için eğitime önem vermek durumundayız. Aynı şekilde yaklaşık 110 tane caminin de ihtiyaçlarını karşıladık. Görevimiz olmadığı halde bunları yapıyoruz. Karşılığında da bir şey beklemiyoruz. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, herkese el uzatacağız. Bu duygu ve düşüncelerle programımıza katılan siz değerli dostlarıma teşekkür ediyor, hepinize saygılar ve sevgiler sunuyorum” ifadelerini kullandı. Başkan Albayrak’ın konuşmaların ardından TESKİ Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Sema Kurt, Tekirdağ İli Sanayi Envanteri Tanıtımı sunumunu yaptı. Sunumda görsel sunu eşliğinde bilgiler veren Daire Başkanı Sema Kurt, sunumun ardından katılımcılar tarafından sorulan soruları da cevaplandırdı. Toplantının ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Tekirdağ Sanayi Envanteri adlı kitap, programa katılanlara hediye edildi.  
4Abdullah Yalçın

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.