‘Nüfus çalışanları zor durumda’

 Türk Büro Sen Tekirdağ Şube Başkanı Adnan Gürel pasaport ve ehliyetlerin nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlaması ile ilgili bir açıklama yaptı. 

Türk Büro Sen Tekirdağ Şube Başkanı Adnan Gürel yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ‘Bilindiği üzere 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren Pasaport ve Ehliyetler Nüfus Müdürlüklerinden verilmeye başlanmıştır. Bununla birlikte, Nüfusta yaşanan yığılmalara beraberinde personel yetersizliği de eklenince hem çalışanlar hem hizmet alan vatandaşlarımız mağdur olmaktadır. 
Nüfus çalışanları, iş yoğunluğu ve elaman yetersizliği içerisinde büyük bir özveri ile vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Hem de büyük bir sabır ve metanetle… Ancak bu gayretli çalışmalar takdir görmediği gibi yeterli dahi görülmemektedir. Bugün pek çok il ve ilçe yeni nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaport talep kuyruklarını eritmeye çalışıyor,  nüfus çalışanları büyük bir kargaşanın içine düşmüş vaziyettedir. 
Nüfus müdürlüklerinde zaten eksik olan personelle iş yoğunluğu daha da artmıştır. Sadece 60-65 Milyon yenilenecek nüfus cüzdanı vardır. Ehliyet ve Pasaportta nüfustan verilmekte, nüfus müdürlüklerinde talep birikmeleri neticesi gerginlikler, büyük kargaşalar, yaşanmaktadır. Bu durum Nüfus Personelini de olumsuz yönde etkilemektedir. Maalesef nüfus çalışanlarının huzuru kaçmıştır.  Maliye Bakanlığı personel eksikliğinin giderilmesi için kadro tahsisinde bulunması sorunların çözümü noktasında nispeten çare olacaktır. Bunun yanında acilen çalışanları motive edecek şartların sağlanması ayrıca Nüfus Müdürlüklerinde güvenlik tedbirleri de alınmalıdır.
Biz Dün Uyardık, Bugünde uyarıyoruz!
İçişleri Bakanlığı ve siyasiler bir an önce tedbir almalı, ne vatandaşlar ne de nüfus personeli mağduriyet yaşamamalıdır.
NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ FİZİKİ VE TEKNİK AÇIDAN İŞ YOĞUNLUĞUNU KALDIRMIYOR
Aynı zamanda fiziki şartlar açısından bu kadar insan yoğunluğunu kaldıramayan mekanların tek çözümü acil olarak, makul sayıda işlem yapabilecek şekilde randevu sisteminin organize edilmesinden geçmektedir.
Nüfus çalışanları iş yoğunluğu sebebi ile İçişleri Bakanlığı çalışanları için açılan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavına dahi hazırlanamamaktadır. Maalesef sınava hazırlanamayan Nüfus çalışanları diğer personel ile eşit şartlarda bu sınavlara katılamamaktadır. Bu durum da çalışanları olumsuz yönde eklemektedir.
Bunların üstüne birde basiretsiz sendikanın masada yetkili olması 2017 yılında fazla mesai 6 ay ve 2017 yılı merkezi yönetim bütçe kanununun K cetvelinde belirlenmiş olan saat ücretinin 5 katı esas alınırken 4.Toplu sözleşmede 2018 ve 2019 yılları için mesai aylık 50 saat toplam 500 saate çıkarılmış oran 5 kattan 3 kata düşürülmesi ile artan iş yüküne rağmen fazla çalışma ücretleri artması gerekirken % 40 azalmış bu durumda mevcut sendika nüfus çalışanının adeta alın terini emeğini heba etmiştir. Moral ve motivasyonunu bozmuştur.
Biz Türk Büro-Sendikası olarak; her zaman olduğu gibi, bu günde bütün gücümüzle nüfus çalışanlarının sorunlarını çözmek için mücadele ediyoruz. Bu kadar özveri ile çalışan nüfus personelinin özlük hakları ile ilgili kanuni düzenleme yapılarak, ayrı bir unvan tahsisi yapılmalıdır.  “İçişleri ve nüfus çalışanları: biz varız, biz yaşıyoruz, bizim farkımıza varın” demekteler.
Bu konuda İçişleri Bakanı vali ve kaymakamlarımıza çağrımız vardır. "nüfus çalışanlarının sorunlarının çözümü için gayret sarf ediniz. Nüfus çalışanları sadece ve sadece emeğinin karşılığını alarak, huzurlu çalışma ortamı talep etmektedir.”
4Özge Ebecek

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.