Milletlerarası Tahkim Semineri
banner57

Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) XI. Milletlerarası Tahkim Semineri, ICC Türkiye Milli Komitesi tarafından TOBB’un ev sahipliğinde Ankara’da, TOBB Birlik Merkezi’nde gerçekleştirildi. Seminere, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay katıldı.


İSTEDİĞİMİZ NOKTADAN UZAĞIZ

ICC Tahkim Semineri’nde konuşan TOBB ve ICC Türkiye Milli Komitesi Başkanı, ICC Yönetim Kurulu Üyesi M. Rifat Hisarcıklıoğlu, tahkim mekanizmasının adli yargı kadar önemli olduğunu belirtirken, "Maalesef Türkiye'de tahkim konusunda istediğimiz noktadan çok uzağız" dedi.​


İHTİYAÇLAR KATLANARAK ARTIYOR

ICC'nin tahkim konusunda tüm dünyada referans kurum haline geldiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektörünün başkanı olarak kendisinin de 2012 yılından bu yana komitenin yönetiminde yer aldığını kaydetti. Türk şirketlerinin, ICC'nin uluslararası tahkiminden daha fazla yararlanması gerektiğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, "Türk şirketlerinin ICC gibi bağımsız ve tarafsız uluslararası tahkim mekanizmasına ihtiyacı katlanarak artıyor" değerlendirmesinde bulundu. TOBB ve ICC Türkiye olarak, sadece Türkiye'de değil ülkenin bulunduğu bölgede de tahkimin gelişmesi için büyük gayret gösterdiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, bu anlamda İsrail ve Filistinli iş adamları arasındaki ticari anlaşmazlıkların çözümü için çalışan geçen yılın kasım ayında Kudüs Tahkim Merkezini kurduklarını anımsattı. Türkiye'nin bölge ülkelerinin tahkim merkezi haline gelmesinin ülkenin kendi elinde olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:


FIRSATLARI DEĞERLENDİRMELİYİZ 

"Elimizde gerekli tüm malzeme var. Ticaret hayatında Orta Asya'dan Ortadoğu'ya Doğu Avrupa'dan Afrika'ya bölge ülkeleri arasındaki tarafsızlığımız gelişmiş hukuk normlarımız, ticari çeşitliliğimiz, farklı kültürlere, değerlere ve anlayışlara karşı açık olmamız bizi başka ülkelerden bir adım önce kılmaktadır. Eğer, bu potansiyeli iyi değerlendirebilirsek, ülkemizin pekâlâ tercih edilen bir tahkim merkezi haline gelmesinin önünde hiçbir engel yok."


  YARGI SİSTEMİNDE AĞIR YÜK VAR

Tahkimin, uluslararası uyuşmazlıkların yanında, yurt içindeki ticari uyuşmazlıklar için de çok önemli bir araç olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu, son yıllarda yargının altyapısında çok önemli gelişmeler kaydedilmesine karşın yargı sisteminin üzerinde büyük bir yük olduğunu söyledi. 50-100 bin liralık bir ticari uyuşmazlıkların bile yıllar alan bir yargılama konusu olabildiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, dünyada ise bu tür konuların tahkim ve uzlaşma yöntemleriyle çözüldüğünü dile getirdi. Tahkim kararlarında, davayı kaybedenin edimini yerine getirmezse kazanan tarafın icra takibi başlatmak için tahkim kararını mahkemede tescil ettirdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, çoğu durumda itiraz olmadığı için mahkeme tarafından inceleme bile yapılmadığını kaydetti. Buna karşın, sanki mahkeme tüm davaya bakmış gibi ilam harcı istenildiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, toplantıya katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan söz konusu harcın alınmaması isteğinde bulundu.

Seminere; TOBB ve ICC Türkiye Milli Komitesi Başkanı ve ICC Yönetim Kurulu Üyesi M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve ICC Tahkim Divanı Başkanı John Beechey, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda protokol üyesi katıldı.

 

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.