Meclis olağanüstü toplandı

Keşan Belediye Meclisi, 24 Mart 2020 Salı günü Corona Virüs ile ilgili alınacak tedbirleri görüşmek üzere olağanüstü toplandı. 
Tedbirler kapsamında Keşan Belediyesi Konferans ve Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen olağanüstü toplantı, saat 15.00’te başladı. 
Olağanüstü toplantıya Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlık etti. 
Toplantıda; AK Partili üyeler; Şafak Uslu ve Tarık Uysal, CHP’li üyeler; Erhan Engin, Volkan Erkan, İYİ Partili Üye Coşkun Lofçalı mazeretleri nedeniyle izinli sayıldı. 
Toplantıda Keşan Belediyesi Birim Amirleri de hazır bulundu.
Toplantıda; tek madde olarak “Tüm dünyada insan sağlığını tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Corona Virüs salgınına karşı ilçemizde ve mücavir alanlarımızda ekonomik, sosyal, kültürel hayata ilişkin alınacak tedbirlerin görüşülmesi.” ele alındı.
HELVACIOĞLU: Hem ülkemiz hem Keşanımız adına 
en az hasar ile bu süreci aşacağımıza inanıyoruz
Tüm üyelerin korunma amaçlı maske taktığı toplantıyı açan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Ülkemizde olduğu gibi bizler de Keşan Belediyesi olarak, Corona Virüs tedbirleri kapsamında büyük bir mücadele içindeyiz. Hem ülkemiz hem Keşanımız adına en az hasar ile bu süreci aşacağımıza inanıyoruz. Biz zor koşullarda, bir araya gelmesini çok iyi bilen bir milletiz.  İnşallah bu zor günleri hep birlikte atlatacağız. Bu süreçte canla başla mücadele eden sağlık çalışanlarımızı tekrar alkışlamak istiyorum.” dedi. 
MECLİS SAĞLIK ÇALIŞANLARINI ALKIŞLARIYLA DESTEK VERDİ 
Meclis tüm sağlık çalışanlarını özverili çalışmalarından dolayı alkışladı. 
Başkan Helvacıoğlu; Veteriner Hizmetleri, Temizlik İşleri ve İtfaiye Müdürlüğü ekipleri başta olmak üzere mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan tüm belediye çalışanlarının da çalışmalarının takdire şayan bir hareket olduğunu bildirdi ve büyük bir alkışı onların da hak ettiğini ifade etti. 
Bu kötü günleri hep birlikte geride bırakacağız
Duyarlılık gösterip kurallara uyan vatandaşların da büyük bir alkışı hak ettiğine işaret eden Mustafa Helvacıoğlu, “Aldığımız tedbirlerin çok önemli olduğunu belirtmek isterim. Keşan genelinde, dezenfeksiyon ve hijyen konusunda yoğun bir hizmet yürütüyoruz. Yaklaşık 250 noktada ilaçlama, yaklaşık 200 cadde, sokak ve noktada dezenfekte çalışması gerçekleştirdik. Bu konuda hassas çalışmalar yapan bir belediyenizin olduğunu bilmenizi istiyoruz. Vatandaşlarımızı mutlaka yapılan çalışmalar ve gelişmeler ile ilgili bilgilendiriyoruz. Herkes kendi OHAL’ini ilan etmeli. Bu kötü günleri hep birlikte geride bırakacağız.” şeklinde konuştu.
TEDBİR UYGULAMALARI
Konuşmasının devamında Keşan Belediyesi’nin Corona Virüs ile ilgili tedbir uygulamalarını aktaran Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Tedbir, önleme ve korunma çalışmalarını kurum içi tedbirler, genel tedbirler olmak üzere iki süreçte yürütüyoruz. Kurum içi tedbir çalışmaları kapsamında Corona Virüs mücadele ve koordinasyon ekibini oluşturduk. Kendi bünyemizdeki çeşitli birimlerden yaklaşık 80 kişilik kriz ekibi kuruldu ve resmi olarak görevlendirildi. Belediye binamızda tek giriş uygulaması başlattık. Pazar yeri girişi kullanılacak. Diğer kapılarımızı tedbir kapsamında kapattık. Yine vezne gibi vatandaşımızın yoğun olarak hizmet aldığı birimlerimizde sosyal mesafeyi korumak için şerit bant uygulamasına geçtik. Asansör konusunda tek asansör kullanıyoruz. Onda da 4 kişilik asansöre bir kişinin kullanımına izin veriyoruz. Ortak kullanım alanlarında dezenfektan uygulamasının yanı sıra termal izleme kameramızı devreye aldık. Belirli periyotlarda personelimizin ve hizmet almak için belediyemize gelen vatandaşlarımızın ateşini ölçüyoruz. Her gelen vatandaşımıza ve misafirimize girişte kolonya ikramı yapıyoruz. Bina içi temizlik sıklığı arttırıldı ve temizlik standartları belirlendi. Belediye hizmet binaları ve tesislerinde temizlik ve ilaçlamalarımızı sık periyodlar halinde devam ettiriyoruz. Kurum içi enfeksiyonlardan korunma tedbirleri ile ilgili bilgilendirme yapıyoruz. Her sabah koordinasyon ekibimiz ile bir araya gelerek, tedbir ve önleme uygulamaları çalışmalarının raporunu alıyoruz. Vatandaşlarımızı mutlaka yapılan çalışmalar ve gelişmeler ile ilgili bilgilendiriyoruz.”
 Genel tedbir çalışmaları kapsamında cadde ve sokaklar başta olmak üzere yoğunluk yaşanan tüm alanlarda temizlik, ilaçlama ve dezenfekte çalışmalarını gerçekleştirdiklerini ve çalışmalara devam ettiklerini anlatan Mustafa Helvacıoğlu, “ Yaklaşık 250 noktada ilaçlama, yaklaşık 200 cadde, sokak ve noktada dezenfekte çalışması gerçekleştirildi. Zabıta ve çevre koruma birimizce denetleme, kontrol ve bilgilendirme çalışmalarını aralıksız yürütüyoruz. Online ödeme sistemlerimiz devrede. Farkındalık oluşturmak için sabun dağıtımını gerçekleştirdik. Ekonomik anlamda da süreci en iyi şekilde atlatmak için bütçe ve mali çalışmalarımızı yapıyoruz. Evde tek başına yaşayan 65 yaş üstü yaşlılarımız ile engelli vatandaşlarımıza yönelik ücretsiz temizlik, saç kesimi ve sakal traşı hizmetini başlattık. 65 yaş üstü ile engelli vatandaşlarımızı, taksici esnafımız ile gerçekleştirdiğimiz mutabakat kapsamında, hastane ve eczanelere taksilerimiz 10 TL ücret ile ulaştırıyor.” dedi.
Yapılacak tedbir çalışmaları ve öneriler hakkında da değerlendirmelerde bulunan Helvacıoğlu, “İlçemizde corona virüs tedbir ve koruma uygulamaları kapsamında kaymakamlığımız önderliğinde 29 kurum ve kuruluştan oluşan bir vefa sosyal destek grubu kurulmuştur. Tedbirlerin planlanması, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması için ihtiyaç duyulan çalışmalar, vefa sosyal yardım destek grubu tarafından koordineli bir şekilde gerçekleştirilecektir. Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tarafından ayrılan 2 milyar TL bütçe kapsamında, ihtiyaç sahibi ailelerimize, hane başı bin TL’lik sosyal yardım paketi açıklanmıştır. Buna ek olarak; İlçemizde oluşturduğumuz Vefa Sosyal Destek Grubu ihtiyaç sahiplerini belirleyerek gerekli sosyal yardımları tek elden ve tek noktadan gerçekleştirecektir. Belediyemize ait olan ve virüs tedbirleri kapsamında kapalı kalan kiracılarımızdan ilk aşamada mart ve nisan ayı kiraları alınmayarak sözleşmeleri uzatılacaktır. Diğer kiracıların kira ertelemeleri ise sürece göre meclis gündemimizde yeniden değerlendirilecek ve ertelenen kira alacakları, kalan 8 aya bölünecektir. Su borcundan dolayı su kesme işlemi yapılmayacak ve yapılacak tüm su kesme işlemleri ertelenmiştir. Köy Garajında faaliyet gösteren firmalarımızdan 15 gün süre ile araç giriş çıkışlarından ücret alınmayacaktır. Virüs ile mücadele çalışmalarına öncelik verileceği için; mücavir alanlara sadece su ve temizlik hizmeti verilecek. Bu kapsamda vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için sahillere gitmemelerini öneriyoruz. Semt pazarları ikinci bir emre kadar tedbirli ve kontrollü şekilde açılacaktır. Belediye Hal binamız gündüz 15:00’dan sonra kapalı olacaktır. Personeli minimize etmek amacıyla; birim amirlerimizin minimum kaç kişi ile çalışabilecekleri tespit edilerek, nöbet sistemine geçilecektir. Belediyeye ziyaretçi yasağı getirilerek şahsi işler ikinci plana bırakılacaktır. 
Bilgilendirme ve tedbir uygulamaları kapsamında; afiş, billboard, anons, SMS, sponsorlu sosyal medya paylaşımları, radyo anonsları, gazete ilanları ve müftülükten anons desteği gibi duyuru kanalları yoğunlaştırılacak. Kapıdan giren vatandaşlarımızın termal kamera marifeti ve dijital ateş ölçer cihazı ile vücut ısıları ölçülecektir. 
Belediyeye giren vatandaşlarımız için ayakkabı dezenfekte havuzu kullanımı uygulanacaktır. Gıda satıcıları ile ilgili denetimler sıklaştırılıp, maske ve eldiven kullanımı sağlanacaktır. Anons araçlarımız sokak ve caddelerde gezecek ve halkımızı bilgilendirerek gerekli uyarı ve ikaz anonslarını yapacaktır.
 Ekmek dağıtımına yönelik hijyen uygulamaları ve denetimleri sıklaştırılacaktır. Belediye personelimizden oluşan güçlü bir müdahale ekibi oluşturulacak, acil durumlarda müdahale edecek bu ekip güçlendirilecektir. Saha personelimize koruyucu kıyafet temin ederek kullanımı sağlanacak ve kullanacakları kıyafet sayısı belirlenecektir. Köşk düğün salonundaki cemiyet ertelemelerinde ödemeler iade edilecek tedbir uygulamaları kalktığında tarih sıralarına göre öncelik tanınacaktır. Anlık kullanımlar için vatandaşlarımıza steril mendil dağıtımı yapılacaktır. Seyyar satıcılarımızın eldiven, maske kullanması ve hijyen kurallarına dikkat etmeleri sağlanacaktır. Sokakta vatandaşı uyarmak ve kümeleşmeyi engellemek için gönüllü uyarı ekibi kurulacaktır. Gönüllü ekibinin görevleri; Zabıta ve Çevre Koruma Birimi ile koordineli olarak; vatandaşları sosyal mesafenin korunmasını konusunda uyarmak, cadde ve sokaklarda kümeleşmenin önüne geçmek, tedbir kapsamında alınan uygulamalara uymayanları bildirmek, bilgilendirme ve bilinçlendirme materyallerini vatandaşa ulaştırmak. Virüsten korunma tedbirleri kapsamındaki uygulamalara destek olmak. 65 yaş üstü evde tek başına yaşayan kimselerin ihtiyaçlarını belediye vasıtasıyla gidermek. Vaka tespiti ve ölümle sonuçlanma risklerine karşı özel mezarlık alanı planlaması yapılacaktır. Belediyemizde yapılacak nikah merasimleri konusunda gerekli önlemlerimizi aldık.  Nikah törenlerine; sosyal mesafeyi korumak şartıyla, nikahı kıyılacak çift ve şahitleri dışında kimse alınmayacaktır. Can dostu sokak hayvanlarımız için tüm mama odaklarımıza ve mücavir alanlarımıza mama desteği sıklıkla yapılıyor. 
Keşan’da her canlı değerli, her nefes önemlidir. Vatandaşlarımızı da bu zor günlerde sokak hayvanlarının beslenmesi konusunda, hassas davranmalarını bekliyoruz. Panik yapmadan tedbir almalıyız.” 
SAHİLLERE SU VE TEMİZLİK DIŞINDA HİZMET 
MAALESEF VEREMEYECEĞİZ BU NEDENLE LÜTFEN GELMEYİN
Helvacıoğlu, sahillerdeki yoğunluğun artması ile ilgili olarak şöyle konuştu: “Sahillerimize  gelen misafirlerimiz var. Ancak onlara temizlik ve su hizmeti dışında bir hizmet maalesef veremeyeceğiz. Çünkü ancak Keşan’daki vatandaşlarımıza hizmet üretebileceğiz bu süreçteyiz. Bu süreçte lütfen hem kendi sağlığınız hem de bölge halkımızın sağlığı için sahillerimize gelmeyiniz. Biz Meclis ve Belediye olarak elimizden gelenin fazlasını yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.” dedi. 
4Özge Ebecek                                          
 

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.