Meclis gündemine taşıdı
banner57

 CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer aile hekimlerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığına bir meclis araştırma önergesi veren Yüceer, “Koruyucu sağlık hizmeti vermesi gereken Aile sağlığı merkezleri hali hazırda polikliniklerin alternatifi olarak görev yapmaktadır. İktidar bu şekilde polikliniklerde yaşanan yığılmayı önlemeye çalışmaktadır.” dedi.

Aile Sağlığı Merkezlerinin mevzuatta belirtildiği gibi birinci basamak sağlık hizmetlerini veremediğini dile getiren Yüceer, Aile Sağlığı Merkezlerinin polikliniklerde yığılan yurttaşların yığılmasını engellemek amacıyla kullanıldığını ifade etti. 
AİLE HEKİMLERİ DOLGU MALZEMESİ OLARAK 
KULLANILIYOR
Yüceer, “tüketime dayalı sağlık politikaları nedeniyle hastane acil ve polikliniklerinde yığılmış hastaların yükü, Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından giderilmeye çalışmaktadır” dedi. Aile hekimlerinin sağlık sisteminin ‘dolgu malzemesi’ gibi kullanıldığının altını çizdi.
Avrupa’da doktor başına düşen hasta sayısı ile Türkiye’de doktor başına düşen hasta sayısı arasında uçurum olduğuna ve aile hekimlerinin ağır iş yükü altında ezildiklerine dikkat çeken Yüceer, “Kimi bölgelerde aile hekimleri 4 binin üzerinde hastaya bakmak zorunda kaldığını, Bu rakamın İngiltere’de 1800, Danimarka’da 1600 Almanya’da 1000 olduğu dikkate alınması gerektiğini belirtti.
DERME ÇATMA BİNALARDA SAĞLIK HİZMETİ 
VERİLEMEZ!
Derme çatma yapılarda sağlık hizmeti verilemeyeceğini belirten Yüceer yönetmeliğe vurgu yaptı. Aile Hekimlerinin yönetmelik gereğince “Sağlık Müdürlüklerinin kiraladığı, yetersiz binalarda” hizmet vermek zorunda kaldıklarını ifade etti. 
Bu mekanlarda standartları karşılayacak sağlık hizmeti vermenin mümkün olmadığını belirten Yüceer, Birinci basamak sağlık hizmetlerinin, kiralanmış derme çatma binalarda değil belli standartlara sahip kamu binalarında sunulması gerektiğini vurguladı.
Önergede Fiziki çalışma şartlarının yetersizliğinin yanı sıra Aile Hekimlerinin maruz kaldıkları baskılara da değinen Yüceer, “Aile hekimleri performansa dayalı sözleşmeyle çalışmaya zorlandığını, iş güvencesinden yoksun ve mesleki bağımsızlığı ortadan kaldıran, istismara açık ceza puan sistemiyle Aile hekimleri üzerinde sözleşme feshi baskısı kurulduğunu ifade etti.
AİLE HEKİMLERİNE VERİLEN SÖZLER UNUTULDU
CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer, hükümetin her seçimde toplumun belirli kesimlerine vaatler verdiğini ama bunun hiçbir zaman gerçekleşmediğini belirtti. Daha önce Aile Hekimlerine de birçok vaat verildiğini hatırlatan Yüceer, “Hükümet tarafından kamuoyuna defalarca deklare edilen “Sağlık çalışanlarına fiili hizmet zammı”, “Hekimlerin emeklilik ücretlerinde artış”, “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet” le ilgili düzenleme yapılmadığını ve aile hekimlerine karşı uygulanan şiddet haberlerinin olağanlaştığını ifade etti.
SAĞLIK SİSTEMİNİN 
HALİ İÇLER ACISI
Önergesinde eski adıyla “Halk Sağlığı Kurumunun” 2016 yılında yayınladığı rapora dikkat çeken Yüceer, “Raporda; performans sisteminin olumsuz etkilerine, hekimlerin motivasyonunu artırmaya yönelik uygulamaların olmamasına, birinci basamakta sunulan hizmetlere güvensizlik ve toplum katılımının yeterli olmamasına, Aile Hekimi başına düşen kişi sayısı ve verilen hizmetlerin fazlalığı nedeniyle istenen düzeyde koruyucu hekimlik uygulaması yapılamamasına, birinci ve ikinci basamak arasında bilgi yönetim sistemlerinin yeterince haberleşmesinin ve veri aktarımının az olmasına dikkat çekilmiştir.” dedi. 4Özge Ebecek

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.