Meclis Başkanı Şentop öğretmenlerle buluştu
banner57

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ve Vali Aziz Yıldırım’ın katılımıyla 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle “Tekirdağ’lı Öğretmenlerimizle Çevrimiçi Buluşma Programı” Valilik makamında gerçekleştirildi. 

Online görüşmede ilk olarak söz alan İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı.

Ardından konuşan Vali Aziz Yıldırım; "Sayın Meclis Başkanım Tekirdağ’dan en kalbi selamlarımı iletiyorum. Bir akademisyen olarak öğretmenliğin ne olduğunu sizlerden öğreniyoruz. Sizler akademisyen olarak hayatınızın büyük bir kısmını geçirdiniz. Şuanda da Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak görev yapıyorsunuz. Bu yoğun tempoda bizlere zaman ayırdığınız için bütün öğretmenlerimiz adına teşekkür ediyorum.

Öğretmenlerimiz, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı ve gençlerimizi, kişilikli, kendine güvenen, ülkesini ve Milletini seven bireyler olarak, çağımızın gereklerine ve ihtiyaçlarına göre, milli ve manevi değerlerimizi benimseyerek özümsemiş bir şekilde yetiştiren kutlu görevin temsilcileridir.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Toplumun en büyük düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmendir. Öğretmen geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusudur. Gelecek gençlerindir, gençler de öğretmenlerin eseridir” diyerek, öğretmenlik mesleğinin önemini vurgulamıştır.

Ülkemizin uluslararası alanda, daha da güçlü bir şekilde temsil edilmesi hiç kuşkusuz iyi yetişmiş insan gücüne bağlıdır. Bu da, geleceğimizin teminatı, göz bebeğimiz çocuklarımızın, nitelikli bir eğitim almasıyla mümkündür. Bu anlamda en büyük görev de öğretmenlerimize düşmektedir. Bu misyonu en iyi biçimde gerçekleştirmek için de öğretmenlerimizin çağı yakalamış, gelişme ve yeniliklere açık, kendini devamlı yenileyen bir karakterde olması gerekmektedir. Öğretmenlerimizin bu özelliklere sahip olacağına ve devletimizi-milletimizi daha ileriye götürme konusunda her türlü fedakarlığı yapacağına inancım tamdır.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi nedeniyle Türkiye’de örgün eğitime ara verildi. Eğitim süreci uzaktan eğitimle EBA (Eğitim Bilişim Ağı) web sitesi (www.eba.gov.tr) ve televizyon (TRT EBA TV İlkokul, TRT EBA TV Ortaokul, TRT EBA TV Lise) aracılığıyla yürütülüyor. Öğretmenlerimizin bu süreçte çocuklarımızın uzaktan eğitim sürecindeki eksikliklerini özverili çalışmalarıyla kapatacağına bütün kalbimle inanıyorum.

Bu vesileyle, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, bu kutsal görevi yerine getirirken şehit düşen ve hayatını kaybeden tüm öğretmenlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyor; sevgi, emek ve özveri ile yeni nesillere yol gösteren tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Saygılar sunuyorum Sayın Başkanım.” dedi.

Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, meslektaşları adına 4 öğretmenimiz söz alarak tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutladı ve öğretmenlik mesleği ile ilgili taleplerini Meclis Başkanı Şentop’a ilettiler.

Öğretmenlerimizin konuşmasının ardından konuşma yapan TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop “24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak, bu anlamlı günde öğretmenler ile bir araya geldiği için duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop; İlim ve irfan yolunda bu meşakkatli görevi en iyi şekilde ifa eden öğretmenlere öncelikle bir baba olarak müteşekkirim, şahsım ve milletim adına her birinize en içten hislerimle şükranlarımı sunuyorum. Biliyorum ki medeniyetimizin ihyası ve geleceğimizin inşası için vermiş olduğunuz üstün gayret ve mücadeleniz her türlü takdirin üzerindedir." diye konuştu.

Türkiye'de okul öncesinden liseye kadar her seviyede 19 milyon öğrenciye yaklaşık 1 milyon 118 bin öğretmenin hizmet verdiğini belirten Şentop, ülke olarak büyük bir eğitim kadrosuna sahip olunduğunu söyleyerek, Salgın tedbirleri sebebiyle bir müddet daha öğretmenlerin, öğrencileriyle, kendisinin de öğretmenlerle kameralar aracılığıyla buluşmaları sürdüreceğini, önceliğin öğretmenlerin ve öğrencilerin sağlıklı bir biçimde bu günleri geçirebilmesini sağlamak olduğunun altını çizdi.

Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden eğitim camiasının mensuplarına Allah'tan rahmet, hasta olanlara da acil şifalar dileyen Şentop, sözlerine şöyle devam etti;

"Salgının başladığı geçen mart ayından bugüne kadar kimi zaman on-line kimi zaman yüz yüze; karma bir sistemle de olsa öğrencilerinize emek vermeye devam ettiniz. Bütün dünya bu yeni durum karşısında bocalarken eğitim kadromuz kısa sürede bu yeni şartlara uygun usullerle çalışmayı başardı. Eğitim sistemimizin yıllardır teknolojiye yatırım yapması, öğretmenlerimizin teknolojik altyapıyı kullanmadaki becerilerini geliştirmeleri, öğretmenlerimizin her şartta yüksek sorumluluk taşıması, bu başarımızın kaynağıdır. Yüksek bir bilinçle eğitimin bir süreç olduğunu ve kesintiye uğrarsa onu düzeltmenin daha zor olacağını en iyi sizler biliyorsunuz. Bunun içindir ki milletimizin gönlündeki yeriniz daima saygın ve daima müstesna bir yerdir. Eğitim ve öğretimin temel unsuru öğretmendir, diğer bütün unsurların tali niteliktedir, bu hususun farkında olarak öğretmenlerin sorunlarını çözmeye büyük gayret gösterdikleriyoruz, bir ülkenin esas zenginliği ne yeraltı ne de yerüstü kaynaklarıdır. İyi yetişmiş insan gücünden daha mühim meselemiz yoktur.”

Öğretmenlerin nitelikli insan gücünün yetişmesini sağlayan, cevheri işleyen esas kahramanlar olduğuna işaret eden Şentop, bu görevin çok zor olduğu kadar manevi hazzı en yüksek görevlerden olduğunun altını çizdi.

Diğer mesleklere göre öğretmenliğin, özünde sevgi ve özveri gibi ulvi sıfatlar taşıdığını dile getiren Şentop, "Gözümüzün nuru, geleceğimizin güvencesi olan sevgili çocuklarımızı, güvenle sizlere emanet ediyoruz. Bu kutlu emanetin, ilim, irfan ve hikmetle donanması için elinizden gelenin en iyisini yaptığınıza inanıyorum. Her birimizin hamurunda, harcında engin sabrınız, tahammül ve emeğiniz var. Özellikle salgın günlerinde halkımız, öğretmenlerin önemini ve görevlerinin kutsiyetini çok daha iyi kavradı. Zira çocuklarımızın evde kalması sebebiyle hep birlikte yaşadığımız tecrübeler, onların eğitiminin ne denli zor bir iş olduğunu, onlarla iletişim kurmanın dahi ayrı bir beceri ve sabır gerektirdiğini, öğretmenlerimizin bu anlamda hem iletişimi ve hem de eğitme ve öğretme faaliyetini yürütmedeki maharetlerini yakinen idrak etmemize imkan verdi. Millet olarak sizlerin değerini zaten biliyorduk ama şimdi bunun daha çok ve daha yakından farkına varmış olduk." değerlendirmesinde bulundu.

Tarihte rönesans ve reform hareketlerinden sonra bir devletin en önemli kamusal vazifesi haline gelen eğitimin yaygınlaştırılması ve bu kapsamda ülkenin ihtiyacı olan nitelikli insan gücünün yetiştirilmesiyle Batı'nın büyük bir dönüşüme ve değişime girdiğini anlatan Şentop, "Ülkemizde de Sultan II. Abdülhamit'ten itibaren birçok yeni okulun açılması ve yaygınlaştırılmasıyla bir kalkınma hamlesi başlatılmış, bu hamle Cumhuriyetle birlikte çok daha üst noktalara ulaştırılmıştır." dedi.

Bu kapsamda okur-yazar insan sayısının hızla artmasıyla birlikte ülkenin kalkınmasının da buna paralel olarak hızlandığını ifade eden Şentop, bu gelişmenin temelindeki öğretmenlerin katkısına işaret etti.

Öğretmenin, öğrenciyi gelecek hayatına hazırlayan onu hayat yolculuğunda kendini tanıma noktasında cesaretlendiren bir rehber olduğuna dikkati çeken Şentop, "Her birimizin hayatına dokunan, duygu dünyamızı zenginleştiren, mesleki kariyerimize yön verirken bize yardımcı olan mutlaka özel bir veya birkaç öğretmenimiz olmuştur." şeklinde konuştu.

Programda Ercüment Oğuz isimli öğretmenin, hayatında iz bırakan öğretmenlerle ilgili sorusuna da cevap veren Şentop, "Bir öğretmen söylemek mümkün değil. Diğer öğretmenlerimize de haksızlık olur. Farklı yönleriyle birden fazla birçok öğretmenimiz olmuştu." ifadelerini kullandı.

Süleymanpaşa'da İnönü Okulu Müdürü Mustafa Özker'in örnek aldığı bir şahsiyet olduğunu aktaran Şentop, hayatında iz bırakan öğretmenlerin bulunduğunu söyledi.

Öğretmenlerin, ülkenin aydınlık yürüyüşüne öncülük ettiğini belirten Şentop, "Bilimin, aklın ve teknolojinin ışığında sahip olduğumuz değerlerimizle var oluşumuzu zenginleştiriyor, ülkemizi istikbale öğretmenlerimiz taşıyor." dedi.

Bu kutlu yolda devlet olarak her daim öğretmenlerin yanında olmayı sürdüreceklerini kaydeden Şentop, "İlim ve irfan kadromuzun güçlenmesi için bütün imkan ve kaynaklarımızla daima yanınızdayız. Sizin rehberliğinizde geleceğe emniyet ve güvenle ilerleyeceğiz. Hürmet ve muhabbetle öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum. Bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü yürekten kutluyorum." diye konuştu. 

Konuşmaların ardından program sona erdi. Gülçin Akyol

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.