Marmaraereğlisi Yeni  Adliye Binası açıldı
banner57

Yargı sürecinin hızlı,etkin, adil biçimde yürütülmesine önemli katkılar sunacak olan Marmaraereğlisi Adliye Binası açılışı ve 2020-2021 Adli Yıl Açılış Töreni TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımıyla gerçekleştirildi.
Marmaraereğlisi Adliye Binası önünde gerçekleştirilen törene TBMM Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Soner Gül, Silivri Cumhuriyet Başsavcısı Nihat Demir, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Hayrabolu Belediye Başkanı Dr. Osman İnan, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, il protokolü, kurum ve kuruluş müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
Saygı Duruşunun yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata; ‘“Bugün burada hizmetlerimizin bir yenisini daha hizmete kazandırmak için toplanmış bulunuyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana şehrimizde yaşan vatandaşlarımıza her alanda hizmet sunmak adına elimizden gelenin en iyisi yapma gayreti içindeyiz. Eski belediye binamızı, verilen sağlık hizmetlerinin kalitesini arttırmak ve acil vakaya ulaşma süresini kısaltmak adına İl Sağlık Müdürlüğü’nün kullanımına tahsis ettik. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen depremlerden dolayı hem Kaymakamlık Binamız, hem de Adalet Sarayımız ciddi anlamda zarar görmüştü. Gençlik Merkezi olarak kullandığımız binamızı da Kaymakamlığımıza tahsis ederek halkımızın daha güvenli hizmet almasını sağladık. Bugün de Marmaraereğlimize yakışır bir Adliye Sarayı’nın açılışı için toplanmış bulunuyoruz.
Yeni Adalet Sarayı’mızın Marmaraereğlisi halkına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Binanın yapımında emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Marmaraereğlisi için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata’dan sonra konuşan 
Silivri Başsavcısı Nihat Demir, 2020 – 2021 adli yılın ve hizmete giren Adliye Sarayı’nın hayırlı olmasını temenni ederek:
“Türk Milleti adına yargılama yetkisine sahip olan Türk Yargısının, Türk Hukuk Devletinin vazgeçilmezi olduğunu, gücünü Anayasa ve yasalardan, uluslararası sözleşmelerden aldığını, bunun da Adalet Mülkün Temelidir sözü ile pekiştiğini hepimiz biliyoruz. 2019’da gerçekleşen deprem sebebi ile hasar gören adliye binası ile ilgili Adalet Bakanlığımız ve Tekirdağ Valiliği ile yaptığımız görüşmeler çerçevesinde hasarlı binada yargılamaların güvenli bir şekilde yapılamayacağı, yeni bir binanın gerekli olduğu görüşüne vardık. Bu sebeple de hazır bir bina arayışına girdik. Ancak, Adliye Binası olmak için gerekli yeterlilikleri taşıyan bir yer bulamadık. Daha sonra TBMM Meclis Başkanımız ve Tekirdağ Valimizin, mütevazı kimliği ile bilinen başkanımız Hikmet Ata ve Meclis Üyeleri’nin destekleri ile salgın dönemindeki kıt imkânlar ve risklere rağmen 1000 metrekareli, 26 odası bulunan, 2 katlı çelik yapı binamız belediyemiz tarafından yapılarak Adalet Bakanlığımıza devredilmiştir. Bunun yanında il ve yargı sınırları farklı olan Marmaraereğlisi’nin Silivri Adliyesi’ne olan bağlılığı, HSYK’nın 1 Eylül itibariyle aldığı karar neticesinde, Tekirdağ Adliyesi’ne bağlanmıştır. Bu konuda emeği geçen tüm devlet büyüklerimize teşekkür ediyorum. Yeni Adalet Sarayımız ve Adli Yılımız hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Ardından konuşan Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Soner Gül; ‘“Yaşanan deprem neticesinde taşınması zorunluluk arz eden Adliye Binamızın taşınması konusunda büyük bir fedakarlık göstererek, çok önemli bir devlet adamlığı duruşu gösteren Marmaraereğlisi Belediye Başkanımız Hikmet Ata’ya teşekkürlerimi sunuyorum. Aynı duruşu Tekirdağ Adliyesi olarak; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’tan ve Süleymanpaşa Belediye Başkanımız Cüneyt Yüksel’den de görmekteyiz. Bu vesile ile onlara da şükranlarımı sunuyorum.’ dedi,
Sonrasında konuşan Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, “Mahkemelerimizin salonlarımızın duvarlarında yazan “Adalet mülkün temelidir. “ sözü devletin adaletle yaşadığını ifade ediyor. Adalet; cemiyetlerin ve milletlerin kalıcı olmasını, huzur ve ahenk içerisinde yaşamasını sağlar. Hangi milletin fertleri arasında adalet yoksa, teknolojik bakımdan ne kadar ilerleme sağlamış olursa olsun, sonunda o millet büyük sıkıntılar yaşar.
Adaletsiz ferdin gönlünde huzur, adil olmayan milletlerin arasında uyum, sevgi ve güven yoktur.
Adil olmak, adaletle hükmetmek yüce dinimiz İslam’ında bir emridir. Nitekim yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de “Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğütler veriyor. Şüphesiz Allah her şeyi işitmekte, her şeyi görmektedir. “(Diyanet İşleri Başkanlığı Meali, Nisa Suresi 58. Ayet) buyrulur.
Her Cuma Namazında okunan bir başka ayette ise; “Muhakkak ki Allah adaleti, ihsanı, akrabaya karşı cömert olmayı emreder; hayâsızlığı, kötülüğü ve zorbalığı yasaklar. İşte Allah, aklınızı başınıza alasınız diye size böyle öğüt veriyor.” ( Diyanet İşleri Başkanlığı Meali Nahl Suresi 90. Ayet ) buyrulur.
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde: “Adil devlet başkanı ve idareciler mahşer yerinde Allah’ın yüce lutfuna ve himayesine mazhar olacakların öncüleridir.’" (Buharî, Edep, 36) buyurarak adaletli davranmanın önemini en güzel şekilde ifade etmiştir.
Türk ve İslam devletlerinde töre ve adalet kavramları kurucu değerlerin en başında gelmektedir. Medeniyetimizde iyilik, adalet ve merhamete büyük önem verilmiştir, bu yönde çok fazla eser bırakılmıştır. Selçuklular ve Osmanlı Devleti’nde adalet ve hukukun üstünlüğü kavramlarının kamu yönetimi anlayışının ve toplumsal düzenin oluşmasında büyük rolü olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu bir cihan devleti olarak gücünü; adil yönetme prensibine borçludur. Bu değerlerin zedelenmeye başladığında ise devletler zayıflama sürecine girmiştir.
Koronavirüs pandemisinin tüm dünyayı etkisi altına aldığı bu dönemde Türk yargısı hiç kimsenin mağdur olmaması için gerekli tedbirleri almış ve yargı mensupları fedakarca görevlerini yerine getirmişlerdir.         Bu zor dönemde adaletin tecellisi için fedakarca çalışan yargı mensuplarımıza teşekkür ediyorum. Hayatımızın normal akışına dönmesi, koronavirüsü yenebilmemiz için koronavirüs tedbirlerine azami ölçüde riayet etmeye devam etmemiz gerekiyor. Virüsün yayılımının arttığı bu dönemde rehavete kapılmayalım; doğru maske kullanımına, sosyal mesafeye, el hijyenine azami ölçüde riayet edelim. Unutmayalım, hasta sayısını düşürecek olan, aldığımız tedbirlerdir.
2020-2021 Adli Yılı'nda, yürüttükleri adaleti sağlama, hukuku tesis etme, çabalarında tüm hakimlere, savcılarımıza, avukatlarımıza ve diğer adli personele başarılar diliyorum. Bu şuurla açılışını yapacağımız Marmaraereğlisi Adliye Binası’nın Tekirdağ’a hayırlar getirmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.” dedi.
Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’ın ardından konuşan Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop; şunları söyledi; ‘Adaletin tecellisinde en önemli unsur vicdandır. Sonuç itibarıyla kurallarını yorumlamak, olayı yorumlamak, kuralları olaya göre tatbik etmek nihayet hem akıl hem biraz daha fazla belki vicdanla alakalı bir mesele. Bu anlayış içerisinde yüzyıllarca bu topraklarda adalet hakim olmuş. İnsanların da adaletin hayatiyetini sürdürebilmesi için, yaşayabilmesi için böyle bir sorumluluk içerisinde hareket etmeleri gerekiyor. Dolayısıyla adli yılın başında bütün yargı camiası için savcılarımız, hakimlerimiz, avukatlarımız için bütün milletimiz için adli yılın hayırlı olmasını dilerken, bu konuda onlara düşen sorumluluk kadar vatandaşlarımıza da sadece haklı olanının takibi bakımından bir sorumluluk düştüğünü ifade etmek isterim. Türkiye'nin dünyada da adaletin hakim olması için mücadele verdiğini dile getiren Şentop, şöyle devam etti: "İkinci Dünya Savaşı sonrasında kurulan, dünyadaki zulüm düzeninin, sistemin değişmesi için çok önemli adımlar dile getiriliyor. Dünyadaki zulme uğrayan bütün halkların, mazlumların sözcüsü olarak Cumhurbaşkanımız uluslararası platformların hepsinde bütün dünyada ileri ve adil bir düzenin kurulması için bir mücadele yürütüyor. İlk defa Birleşmiş Milletler'de 'Dünya 5'ten büyüktür' dediği zaman bir çok kişi bunun çok hayali bir iddia, talep, bir söylem olduğunu söylemişti. Kısa süre içerisinde dünyada bir çok siyasetçi, bir çok siyasi lider, bir çok topluluk, millet, halklar bunun ne kadar önemli olduğunu, ne kadar önemli bir değişimin başlatıcısı olduğunu gördüler Bugün Birleşmiş Milletler'in daha adil yapılanması gerçekleşmesi için çalışma yürütüldüğünü aktaran Şentop, "İkinci Dünya Savaşı'nın galibi olan 5 devletin sözünün geçtiği bir Birleşmiş Milletler... 200'e yakın ülke var, bunlar bir araya gelip bir karar alsalar, içlerinden bu 5 devletten bir tanesi 'bu doğru değil' dese o karar geçersiz hale geliyor. Böyle bir adaletsiz bir düzen kendi içinde yapısal olarak, adaleti esas almayan bir kurumun ve kuruluşun dünyada bir barışı sağlaması, adaleti gerçekleştirebilmesi mümkün değil." diye konuştu. Şentop, Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmelere ilişkin de adalet istendiğini vurguladı. Türkiye'nin haklarına sonuna kadar sahip çıkacağının altını çizen Şentop, şunları kaydetti:"Biz Türkiye olarak adil bir paylaşım, adil kararlar, adil davranışlar istiyoruz. Akdeniz ve Doğu Akdeniz'de yaşananlar da bunlar. Türkiye uluslararası hukuka göre sahip olmuş olduğu hakları ve yetkileri sonuna kadar kullanma kararlılığı içerisinde. Ama bunu yaparken başka ülkelerin hakkı olan şeye de tenezzül etmiyor, onu da talep etmiyor Türkiye. Herkes hakkını alsın ama Türkiye'de hakkını alacak. 
Bunu kararlılıkla sonuna kadar hangi vasıta icap ediyorsa hangi şartlarda olacaksa o şartları sonuna kadar kullanarak, Türkiye kararlılıkla bunu sağlayacak. Türkiye'nin haklı olması nedeniyle konunun müzakere edilmesine de hazır olduğunu belirten Şentop, "Bu konunun müzakere yoluyla çözülmesine de hazırız çünkü haklı olduğumuza inanıyoruz. Başka yollar gerekiyorsa o yollarla da bunu çözebilecek güce, kudrete Türkiye sahip." ifadelerini kullandı.
Meclis Başkanı Şentop’un konuşmasının ardından hediye taktimi yapıldı.
Açılış kurdele kesimi ve edilen duanın ardından son buldu. Ardından Meclis Başkanı Şentop ve Vali Yıldırım adliye binasını gezdiler.
Açılışın ardından Meclis Başkanı Şentop basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
4Gülçin Akyol

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.