MAHKEME “DUR“ DEDİ
banner57

Türk Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Muzaffer Doğan, gazetemiz Trakya'ya Tekirdağ İdare Mahkemesi'nin atamalarda yürütmeyi durdurma kararıyla ilgili bir açıklama yaptı.


"HUKUKA AYKIRI"


Türk Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Muzaffer Doğan, "İlk aşamada 4 arkadaşımız yürütmeyi durdurma sebebiyle açtığımız davada haklı görüldü. Tekirdağ İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Sebep olarakta; dava konusu değerlendirme işleminin nesnel, somut ölçme ve değerlendirme kriterlerine uygun olmadığı ve bu haliyle objektiflikten uzak, soyut ve dayanaksız olması nedeniyle hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle dava konusu işlemin iptaline karar vermiştir denildi. Adalet geçte olsa yerini buldu. Mutluyuz" dedi.

"HUKUK ONLARA DA LAZIM"

Tekirdağ Şube Başkanı Muzaffer Doğan, "İl Milli Eğitim Müdürlüğü mahkeme kararına uygulamamakta ısrar ederse bizde diğer yasal işlemlere başvuracağız. Suç duyurusunda bulunacağız. Yasal ne gerekiyorsa hepsini yapmaya çalışacağız. Mutluyuz. Geçte olsa hak yerini buldu diyoruz. İyiki adalet var. İyiki bağımsız mahkemelerimiz var. Bir de böyle hak hukuk tanımaz insanlar ki bir çoğu böyle getirildi, bunların eline memleket kalsa memleketin hali ne olur diye düşünüyoruz. Onun için hukuk herkese lazım. Yarın bunu yapanlarada lazım" diye konuştu.


Türk Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Muzaffer Doğan, "Bilindiği gibi geçen yıl çıkan Milli Eğitim Bakanlığı yasasıyla okul müdürlerinin görev süresi 4 yıl ile sınırlandırıldı. 4 yılını tamamlayan bütün okul müdürleri bir değerlendirmeye alındı. Bu değerlendirilmede taraflı davranıldı. Şu şekilde yanlı davranıldı. Yanlı davranılmaları için alt yapı oluşturuldu. Yeni atanan şube müdürleri hiç bir okul müdürlerini tanımıyordu. Yeni atanan şube müdürlerinden komisyon oluşturuldu. Bu şube müdürleride karşı sendikaya ait olanlara düşük puan verdiler. Daha önce çok başarılı olmuş, Avrupa Birliği projelerine katılmış, okulunu uluslararası arenada tanıtmış okul müdürleri elendi. Biz bu elemenin haksız olduğa inandık ve dava açtık. Türk Eğitim Sen Sendikası adına avukatımız aracılığıyla tüm arkadaşlarımız adına dava açtık. Bu durumda 50'ye yakın okul müdürümüz, üyemiz davalarını açtılar. Davalar sonuçlanmaya başladı. İlk aşamada 4 arkadaşımız yürütmeyi durdurma sebebiyle açtığımız davada haklı görüldü. Tekirdağ İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Sebep olarakta; dava konusu değerlendirme işleminin nesnel, somut ölçme ve değerlendirme kriterlerine uygun olmadığı ve bu haliyle objektiflikten uzak, soyut ve dayanaksız olması nedeniyle hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle dava konusu işlemin iptaline karar vermiştir denildi. Biz şimdi şunu bekliyoruz. Bir ay içerisinde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne tebligat yapıldıktan sonra bu okul müdürlerimizin göreve dönmesini bekliyoruz. Zaten yapılan adaletsizlik, kamuoyunu, eğitimi, eğitimciyi, veliyi rencide etmiştir. Bu yolla adaletin yerine geleceğini düşünüyoruz. Sonuçta Tekirdağ'ın kazanacağını düşünüyoruz. Çünkü bir kaç yıldır yapılan yanlış uygulamalarla Tekirdağ'da eğitim sürekli olarak geriye gitmektedir. Türkiye'de de geriye gidiyor ama Tekirdağ'da çok daha fazla geriye gidiyor. Biz bu tecrübeli okul müdürlerimizin üzerinden baskı kaldırıldığı zamanda bu eğitim öğretim işinin toparlanacağına inanıyoruz. İnanıyoruz ki Tekirdağ İdare Mahkemesi 4 arkadaşımızda olduğu gibi diğer arkadaşlarımız da da aynı yürütmeyi durdurma kararı verir. Muhtemelen de bu şekilde olacak. Fakat İl Milli Eğitim Müdürlüğü mahkeme kararına uygulamamakta ısrar ederse bizde diğer yasal işlemlere başvuracağız. Suç duyurusunda bulunacağız. Yasal ne gerekiyorsa hepsini yapmaya çalışacağız. Mutluyuz. Geçte olsa hak yerini buldu diyoruz. İyiki adalet var. İyiki bağımsız mahkemelerimiz var. Bir de böyle hak hukuk tanımaz insanlar ki bir çoğu böyle getirildi, bunların eline memleket kalsa memleketin hali ne olur diye düşünüyoruz. Onun için hukuk herkese lazım. Yarın bunu yapanlarada lazım" dedi.


Tekirdağ Şube Başkanı Muzaffer Doğan, "Şimdi yürütmeyi durdurma kararıyla bizim eski arkadaşlarımız eski görevlerine dönerse ne olur? Bizim arkadaşlarımız görevlerine döner, o okula atanan arkadaşlarda eski yerlerine döner. Bu gibi durumlarda mahkeme kararı uygulandığında böyle zincirleme şekilde geriye döner. Yazık oldu. Keşke bu şekilde olmasaydı. Baştan adaletli olsaydı diyoruz. Bu eğitim öğretim yılını kaybettik. Zaten kasım ayında anca tamamlanmıştı. Şimdi yine bir geriye dönüş yaşanacak. Bu eğitim öğretim yılını malesef kaybettik. Zaten okullarımızda bir ton sorun var. Okullarımızın çaresizliğini, sıkıntılarını görüyoruz. Okulların en büyük sorunu bu usülsüz atamalar. Ondan sonraki sıkıntısı ekonomik durum. Hükümetin okullara öğrenci başı bir bedel ödemesi gerekiyor. Ama bu ödeme yapılmadığından okullarda ekonomik sıkıntı çok fazla. Okullarımızın bir çoğu kantin gelirleriyle geçiniyor. Okullarında yenilik yapamıyorlar. Bir pencereyi dahi değiştiremiyor. Bir çok okulda da İstanbuldan gelen sinema filmcileri yok mu 3d 4d felan. Okullarda film oynatarak okullarımız para kazanıyor. 3 lira olan filmden 1 buçuk okul alıyor, 1 buçuk filmci alıyor. Napsın adamlar okulun geliri yok. Nasıl karşılayacaklar giderleri. Bunlarla okullarda çalışan personellerin maaşını ve sigortasını yatırıyor. Onlarca okulumuz var bu şekilde. Biz suçlamıyoruz bunu. Başka yolu yok. Allah yardım etsin eğitimimize diyecek bir şey yok" diye konuştu. 


Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.