20 Ağustos 2019 Salı

Öztrak’tan Tek Adamlık açıklaması

Madenciler sorunlarına çözüm arıyor

Trakyalı madenciler, madenciliğin sorunlarını görüşmek ve çözüm bulmak için bir araya geldiler. Tekirdağ Yelken İhtisas Kulübünde 'Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı' Başkanı Prof. Dr. Güven Önal başkanlığında yapılan toplantıya Trakya Geliştirme Komitesi Başkanı Mad. Müh. Kani Alp ve Trakyalı madenciler katıldı.

08 Kasım 2018 Perşembe 13:26
Bu haber 1188 kez okundu
Madenciler sorunlarına çözüm arıyor

 Trakyalı madenciler, madenciliğin sorunlarını görüşmek ve çözüm  bulmak için bir araya geldiler. Tekirdağ Yelken İhtisas Kulübünde 'Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı'  Başkanı Prof. Dr. Güven Önal başkanlığında yapılan toplantıya  Trakya Geliştirme Komitesi Başkanı Mad. Müh. Kani Alp ve Trakyalı madenciler katıldı. Trakya Geliştirme Komitesi Başkanı Mad. Müh. Kani Alp'in  açılış konuşmasından sonra söz alan 'Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı'  Başkanı Prof. Dr. Güven Önal  Vakfın tarihçesi, amaçları ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Toplantıda araziler, madencilikte teşvik ve madencilikte borçların yapılandırılması konuları görüşülmesinin ardından ortak düşüncelerinin yer aldığı bir bildiri yayınladılar. Bildiride: "Günümüzün dünyasında ülkelerin enerji ihtiyaçlarının her geçen gün daha da artmakta olduğu görülmektedir. Bu duruma bağlı olarak ekonomik, askeri ve siyasal alanlarda güçlü olan devletlerinde enerji kaynaklarını kontrol edebilme arzusunu yaratmaktadır. Maalesef enerjide dışa bağımlı olan ülkemiz için, enerji ihtiyaçlarımızın yerli ve milli kaynaklardan karşılanabilmesi devletimiz için hayati bir önem arz etmektedir. Madencilik faaliyetlerimizin bürokratik engellemelere maruz kalmasına üzülerek şahit olmaktayız. Biz Trakyalı Maden Üreticileri olarak, son dönemlerde Cumhurbaşkalığımızın ve Bakanlığınız ile ona bağlı kurumlarınız,  yerli enerji kaynaklarının miktar ve kalitesinin artması için çalışmalar ve düzenlemeler yaptığınızın farkındayız. Örneğin denizlerimizde doğal gaz aranması, T.K.İ. ye ait kömür ruhsatlarının özel sektör ile işletilmesi için ihale edilmesi, madencilik teşvik düzenleme çalışmaları ve Termik Santraller bunların bazılarıdır.

Trakya bölgemizde yaklaşık 225 adet fabrika ve üretim tesisi enerji ihtiyaçlarını doğal gaz yerine, akışkan yatak sistemi kurarak toz kömürü ile karşılamaktadır. Üretim için zorunlu gider olan, enerji giderlerini neredeyse yarıya düşürerek, karlılık ve verimlilik oranlarını arttırmaktadırlar. Söz konusu fabrikalar, kömürün sayesinde üretmeye devam edebilmekte, iç ve dış ticaretimize katkıda bulunarak önemli ölçüde istihdam yaratmaktadırlar. Böylelikle de ekonomimize can damarı olmaktadırlar. Yerli kömürümüzün, hem maden işletme sürecinde kendi sektöründe istihdam, üretim ve katma değer getirmesinin yanı sıra çeşitli alanlarda faaliyet gösteren fabrikanın ayakta kalabilmesini sağlamaktadır. Buda bizleri kömürün değerinin anlaşılmasından dolayı memnun etmektedir. Fıtratı gereğince; "Madenler ancak bulundukları yerden çıkarılabilirler." İlkesi gereğince, kömür rezervlerinin üzerine tekabül-tesadüf etmiş olan arazilerin tapuda kayıtlı niteliklerini, tarla, bağ, bahçe, arsa, orman, mera, hazine yeri isimlenlendirilmesine bağlı olarak, maden işletme ruhsatı içerisinde kalmış olan ve madencilik faaliyetleri için istenilen izin prosedürleri de farklı süreçler gerektirmektedir. 
Bu rezervin mera vasıflı taşınmaz barındırıyorsa, ilgili kurum ve kuruluşların, bu maden rezervinin yalnızca o meradan çıkarılabileceğinin bilincinde olması gerektiği, bunun yanında aynı şekilde tarım arazileri, orman arazileri ve özel mülkiyeti de kapsayacağı bilincinde olmak gerekir kanaatini taşımaktayız. Örnek: yasa koyucu 4342 sayılı mera kanunun 14. maddesini, 5403 sayılı kanunun da 13. maddesini hayata geçirmiştir.
Yukarıda bahsettiğimiz kömürün yanında bölgemizde, 1-A (kum-çakıl), 1-B (kil), 2-A (taş ocağı), 2-B (mermer-granit), 4. grup kuvars sahaları da bulunmaktadır. Bu sahalar içinde 4. grup (kömür) sahaları gibi üretim yapmak için mülkiyet ile ilgili sıkıntılar benzer özellik göstermektedir.
Aşağıdaki konular ele alınarak, Maden İşleri Genel Müdürlüğüne bildirme kararı alındı.
1-) Maden ruhsatları içerisinde bulunan orman alanlarındaki işlemlerin hızlandırılması
2-) Maden ruhsatları içerisinde bulunan meraları Maden Kanunu gereğince, madenciye bir an önce verilmesi
3-) Maden Kanununda olan kamulaştırma işlemlerinin (acil kamulaştırma), bir an önce yapılarak, ruhsat sahaları içerisinde bulunan özel mülkiyetlerde ki fahiş fiyatların istenmesi 
4-) 7. Madde sonucu uygulanan ruhsat iptallerine esneklik getirilmesi
5-) Maden ruhsatları için gerekli olan ÇED belgelerinin alınması sırasındaki kurullar arasındaki koordinasyonun hızlandırılması
6-) Madencilik sektörünün en büyük giderlerinden biri olan akaryakıt giderlerinin, teşvik kapsamı altına alınarak yeniden düzenlenmesi
7-) Madencilerin, maden sektörüne ait borçlarının yapılandırılması için gerekli çalışmaların yapılması.
4Yüksel Arslan
Haber Merkezi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV