KUTLAMALAR ANITTA BAŞLADI
banner57

50. Yıl Harf İnkılabı Anıtı önünde, Atatürk’ün Tekirdağ’a gelişi ve Harf İnkılâbının 86. Yıldönümü kutlamaları, anıta çelenk sunumu töreniyle başladı. Törene, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, 8. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Halil Erkek, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Kaymakamı Kamil Kıcıroğlu ve protoköl üyeleri katıldı. 


HARF İNKILABININ 86. YILI


Tekirdağ Kültür Merkezinde, saat 11.15'te Atatürk'ün Tekirdağ'a gelişinin ve Harf İnkılabının 86. yıl dönümü etkinleri nedeniyle bir konferans düzenlendi. Konfreransa, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Kaymakamı Kamil Kıçıroğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral ve de İl Kültür Müdürü Mehmet Altaş katıldılar. 


LATİN HARFLERİNE GEÇİŞ


Konferansta, İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü Anabilim dalı Prof. Dr. Halil Bal bir sunum yaptı.

Bal,  Atatürk'ün Tekirdağ'a gelişini ve Harf İnkılabının uygulanışının önemini anlattı. Prof. Dr. Halil Bal : ' Arap harflerinin, Arap diline uygun olduğunu, Türk dili için ise yetersiz ve elverişsiz olduğunu, Latin harflerinin ise okuyup yazmayı kolaylaştırdığını ifade etti.'
Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Altaş  günün anlam ve önemini belirten bir  konuşma yaptı. Altaş: 'Atatürk ve Cumhuriyet devrimlerinin sonraki kuşaklar için çok önem taşıyan harf inkılabının ilk hecesi, Tekirdağ'da başlaması bir anlamda Atatürk'ün bu yeniliğin, kısa sürede yapılabileceğinin ilk izlenimlerini, Tekirdağ halkından aldığının kanıtıdır. Tekirdağlılar, bu anlamlı günün Cumhuriyetimizin 50 yılında ve bu meydan da bir harf inkılabı anıtı yaparak, bu önemli günü ebedileştirmiştir. Atatürk ve Cumhuriyet İnkılapların aydınlanmasının en anlamlı günü olan bu olayın, Atatürk tarafından Tekirdağ'da başlatılmış olması, bizim övünç kaynağımızdır' dedi. 50. Yıl Harf İnkılabı Anıtı yanında Atatürkçü Düşünce Derneği 

tarafından hazırlanan Atatürk ve Tekirdağ Kitap – Pul – Fotoğraf sergisi protokol üyeleri tarafından 

gezildi. Tekirdağ İl Kültür Müdürlüğü sergi salonunda Atatürk fotoğrafları sergisi ve Namık Kemal Evi’nde “Atatürk’ün Tekirdağ ziyaret fotoğraf sergileri açıldı.

Sergi açılışlarının ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Kültür Merkezi’nde İstanbul Üniversitesi 

Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ve Türkiye Cumhuriyeti Tarih Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Bal tarafından ‘Atatürk’ün Tekirdağ’a Gelişi ve Harf İnkılabının Uygulanışının Önemi’ isimli konferans gerçekleştirilirdi. Daha sonra saat 11.15'te Atatürk'ün Tekirdağ'a gelişinin ve Harf İnkılabının 86. yıl dönümü nedeniyle, Tekirdağ Kültür Merkezinde bir konferans düzenlendi.

Konferansa konuşmacı olarak İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü Profösörü, Profösör Dr. Halil Bal  katıldı. Halil Bal : ' Arap Harflerinin Arap diline çok uygun olduğunu, Türk dili için ise yetersiz ve elverişsiz olduğunu, Türkçe, Arap Alfabesiyle kolay yazılıp okunamıyordu. Konuşulduğu gibi yazılamıyor, yazıldığı gibi okunamıyordu. Okuma yazmayı kolaylaştırmak ve yaymak Harf İnkılabı ile sağlanabilirdi. Diğer taraftan Batı medeniyeti Latin esasına dayalı harf sistematiğini kullanıyordu. Batı'nın ilmi alınacaksa, ilişkilerin gelişmesi için teknoloji ve fen konusunda ilerleme kaydetmiş, Batı'nın kullandığı Latin esasına dayalı harf sistematiği kullanılmalıydı ' dedi.İNKILABIN FAYDALARI


Prof. Dr. Halil Bal konuşmasına devamla : ' Aşağı yukarı 1000 yıldır Arap harfleriyle yazı yazıp, okuyorduk. Batı medeniyeti ve kültürüyle yakınlaşma sağlamamız gerekiyordu. Atatürk'ün önderliğinde, yapılan kültür inkılabına yol açan büyük bir inkılap yapılmalıydı. Bu inkılap sosyal, kültürel ve siyasal alanda  büyük yankı uyandırmıştır. Atatürk Harf İnkılabını sadece kolay okuyup yazmak için bir yazı tekniği meselesi olarak ele almamıştır. Latin alfabesinden alınan yeni harfleri Batı uygarlığına katılma işini de kolaylaştırmıştır. Bu sayede bundan sonra yürüteceğimiz ilişkilerimizde Batı medeniyeti ile entegrasyonumuzu sağlamada, çok büyük faydası olmuştur. Harf İnkılabı aynı zamanda, dilde reform yolu açmak için bir başlangıç, bir dayanak olmuştur. Böylece dilde sadeleşme, Türkçeleştirme akımına hız verilmiştir. Harf İnkılabı kolay okuyup yazma imkanın yanında, okuma alışkanlığıda arttırmış ve yaygınlaşmasına zemin hazırlamıştır. Esasen harf inkılabının en ünlü yönü, yeni başlayacak olan kültür inkılabının temel yapısını oluşturmasıdır. Bu da Türk kültürünün gelişmesine imkan vermiştir' dedi.


Konfreransa, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Kaymakamı Kamil Kıçıroğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral ve de İl Kültür Müdürü Mehmet Altaş, katıldılar. 

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.